|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/20: شاهكار ديدرو و اثري درباره ملال
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3191 20/4/97 > صفحه 9 (ادبيات) > متن
 
      


شاهكار ديدرو و اثري درباره ملالاز كلاسيك ها
     سال ها پيش «ژاك قضاوقدري و اربابشِ» دني ديدرو با ترجمه مينو مشيري به فارسي منتشر شده بود و اين روزها چاپ ششم آن توسط نشر نو منتشر شده است. «ژاك قضاوقدري و اربابش» يكي از مهم ترين رمان هاي تاريخ ادبيات است و آن طور كه مشيري نيز در مقدمه اش نوشته، رمان ديدرو را مي توان در كنار رمان هايي چون «دن كيشوت»، «تام جونز» و «اوليس» قرار داد. تاريخ دقيق نوشته شدن اين رمان معلوم نيست اما احتمالا ديدرو آن را بين سال هاي 1765 تا 1784 نوشت و كتبا دوازده سال بعد از مرگ نويسنده، در سال 1796 منتشر شد.
     مشيري در بخشي از مقدمه اش درباره اين رمان نوشته: «مشكل بتوان ژاك قضاوقدري را در قالب ادبي خاصي گنجاند. شايد بتوان آن را برداشتي كاملا شخصي از ژانر پيكارسك دانست و تا حدي وامدار سنت دن كيشوت. اما در اين نوشتار چندلايه ديدرو هشيارانه با زبان طنز به تقليد معيارها و شگردهاي معمول آثار تخيلي مي پردازد تا آنها را به تمسخر بگيرد و نفي كند؛ و به همين دليل است كه اين اثر او را ضد رمان خوانده اند. او از همان بدو رمان فضايي را خلق مي كند كه پيش از او در تاريخ رمان نويسي ديده نشده است. درواقع مي توان ادعا كرد كه سنت گريزي، ساختار پيچيده، بي نظمي استادانه، آوردن داستان در داستان، پارادوكس ها و تضادهاي گستاخانه، آميزه طنز و تخيل براي مبارزه با جهل و خرافات و كوته بيني و عدم تساهل در ژاك قضاوقدري، نمونه اي از داستان نويسي مدرن است. نثر زنده و پوياي ديدرو با آن ضرب آهنگ تندوتيز و چالاك، خواندن رمان را لذت بخش و امروزي مي كند». ديدرو از نويسندگان كلاسيك ادبيات جهان است كه در سال 1713 در فرانسه متولد شد و به جز رمان نويس، به عنوان نمايش نامه نويس و نظريه پرداز زيبايي شناسي و زبان شناس و منتقد هنري نيز مطرح است. در بخشي از رمان ديدرو مي خوانيم: «خانه از كلبه قدري پايين تر است. هركدام افسار اسب خود را در دست مي گيرند و به آنجا مي روند.
    در همين لحظه در خانه دايه باز مي شود و مردي بيرون مي آيد؛ ارباب ژاك فريادي مي كشد و دست به شمشير مي برد؛ مرد مورد اشاره نيز چنين مي كند. اسب ها از چكاچاك شمشير هراسان مي شوند و اسب ژاك افسار پاره مي كند و مي گريزد و در همين موقع مردي كه ارباب ژاك با او مي جنگد بي جان نقش زمين مي شود. دهقانان روستا دوان دوان خودشان را مي رسانند. ارباب ژاك به چالاكي بر اسب خود مي پرد و به تاخت دور مي شود. ژاك را مي گيرند، دست هايش را از پشت مي بندند، او را نزد قاضي محل مي برند و قاضي روانه زندانش مي كند. مرد كشته شده شواليه دو سنت اودن است كه سرنوشت او را دقيقا همان روز همراه با آگات نزد دايه بچه فرستاده است. آگات روي جسد معشوق مي افتد و موهايش را مشت مشت مي كند. ارباب ژاك اينك آن قدر دور شده است كه ديگر در معرض ديد نيست...».
    
    جان دادن از ملال
     به تازگي چاپ جديدي از كتاب «فلسفه ملال» لارس اسونسن با ترجمه افشين خاكباز توسط نشر نو منتشر شده است. آن طور كه از عنوان كتاب هم برمي آيد، اين كتاب كوششي است براي انديشيدن درباره ملال و اين كه ملال چيست، چرا اين چنين است، چرا گرفتارش مي شويم، چگونه بر ما غلبه مي كند و چرا نمي توان به واسطه اراده بر آن غلبه كرد. براين اساس، كتاب در چهار فصل اصلي نوشته شده و عناوين فصل ها عبارتند از: طرح مسئله، داستان ها، پديدارشناسي و اخلاق. نويسنده در پيشگفتار كتاب اشاره كرده كه علت اصلي نوشتن چنين كتابي ملال عميقي بوده كه خودش مدتي گرفتارش بوده است. اما مسئله مهم تري هم براي او وجود داشته و آن اينكه يكي از دوستان نزديكش به خاطر مشكلات ناشي از ملال مي ميرد و به قول خودش، «كار به جايي رسيده بود كه بايد همچون رمبو مي پذيرفتم كه ديگر ملال محبوب من نيست». اسونسن اما مسئله ملال را فراتر از مسئله شخصي مي داند و معتقد است كه ملال درواقع يكي از نشانه هاي وجود مشكلي جدي در ارتباط با معنا در كل فرهنگ معاصر است. به عبارتي، «تلاش براي بررسي مشكل ملال به معناي تلاش براي درك اين است كه كيستيم و در اين برهه خاص از زمان در دنيا چه جايگاهي داريم. ما در دل فرهنگ ملال زندگي مي كنيم...».
    كتاب در فصل اولش، شرحي كلي از جنبه هاي مختلف ملال و رابطه آن با مدرنيته ارايه مي دهد. فصل دوم، به ارايه برخي از داستان هاي ملال اختصاص دارد. يكي از نظريه هاي اصلي كه در اين بخش مطرح مي شود اين است كه از نظر تاريخ انديشه ها، رومانتيسم براي درك ملال در دوران مدرن بنيادي ترين نقش را برعهده دارد. فصل سوم بر پژوهش هاي پديدارشناسانه هايدگر درباره ملال متمركز است. و نهايتا در فصل چهارم، اين بحث مطرح شده كه در برابر ملال چه موضعي مي توانيم اتخاذ كنيم و چرا مجبور نيستيم چنين موضعي بگيريم. نويسنده كتاب در ابتدا نوشته كه كوشيده اين كتاب را به صورت غيرفني و قابل فهم بنويسد چراكه ملال تجربه اي است كه بسياري از افراد ممكن است با آن درگير باشند و ازاين رو او خواسته تا دايره مخاطبانش را تا جاي ممكن گسترش دهد. از جمله آثاري كه در فصل «داستان هاي ملال» مورد توجه اسونسن بوده، آثار ساموئل بكت است. در بخشي از فصل دوم كتاب در اين مورد مي خوانيم: «در آثار بكت هيچ چيز مثبتي نيست. دنياي ادبي او شامل زباني است كه هر روز كم معناتر مي شود، غيبتي متافيزيكي كه هيچ معنايي ندارد، و فاعل هايي منزوي كه نمي توانند به خود هيچ معنايي بدهند. او از مفهوم رومانتيك خويشتن فاصله مي گيرد، كه مي تواند آن قدر منبسط شود كه خود را از خود سرشار كند. بكت از طرفداران عادي اصالت وجود نيست. او خواستار گسستي قاطع از مفهوم اگزيستانسياليستي خويش است كه، در آن، من مي تواند خود را رها كند. تنها چيزي كه هست زمان است: زمان بيش از حد، در دنيايي خالي از هر رخدادي. آيا به جز اين مكان بي پايان، مكان ديگري مي تواند باشد؟ نشستن در انتظار لحظه اي كه هرگز نخواهد آمد، در دنياي درون بودگي، و بي اين كه بيروني وجود داشته باشد. اين ملالي است كه به منتهاي منطقي خود رسيده است. چگونه مي توان بر چنين موقعيتي غلبه كرد؟ چنين كاري نيازمند اين است كه بتوانيم انتظار كشيدن براي لحظه بزرگ را متوقف كنيم، ولي اين آرزوي دورودرازي است كه هرگز نمي توانيم كاملا به آن دست يابيم».
    شاهكار ديدرو و اثري درباره ملال
    


 روزنامه شرق، شماره 3191 به تاريخ 20/4/97، صفحه 9 (ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شكوفه
متن مطالب شماره 53، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است