|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/20: بيستمين جشن خانه سينما بدون مراسم برگزار خواهد شد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3365
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3191 20/4/97 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


بيستمين جشن خانه سينما بدون مراسم برگزار خواهد شد


نويسنده: بهناز شيرباني


    
    امسال خانه سينما جشني نخواهد داشت؛ خبري که در آستانه برگزاري بيستمين دوره اين جشن بسياري را غافلگير کرد. اين خبر را منوچهر شاهسواري، مديرعامل خانه سينما، در نشست خبري اي که به منظور چگونگي برگزاري جشن با حضور علي نصيريان، رئيس جشن و تورج منصوري، دبير هيئت مديره آکادمي برگزار شد، مطرح کرد، اما دلايل برگزارنشدن جشن در اين دوره هم قابل تامل بود. به گفته شاهسواري «آنچه اعلام مي شود شايد با فضاي کنوني به نوعي هم پيماني داشته باشد و درحالي که از زواياي گوناگون تعرضات اقتصادي و فرهنگي وارد مي شود، بايد سهم خود را ادا کنيم.
    ايام پرغصه و پرقصه اي را مي گذرانيم و به اتکاي آن راز عميق تاريخ ما که ميهن دوستي را در خود دارد، امسال بر اساس سياست چند سال خود که مي گويد سينماي ايران قابل تفکيک نيست و رو به مردم ايران دارد، تصميم گرفتيم جشن سينما را با داوري خوب به قوت اجرا کنيم، اما از مراسم بزرگ و هزينه اضافي خودداري مي کنيم». او ادامه داد: «چنين تصميمي براي ما سخت بود، چون قرار بود يک روز خوش داشته باشيم، ولي اين يک تصميم جمعي بود. مجوز اين کار بايد از رئيس جشن هم گرفته مي شد و خوشحالم که از سوي آقاي نصيريان تشويق هم شديم».
    او گفت: «گاهي اوقات ساده است آتش انداختن بين دو گروه و دو سليقه، ولي اين کار جز سوختن چيزي ندارد. شما به ما کمک و ما را راهنمايي کنيد که از اين مسير خارج نشويم. يقين دارم شما در اين حس وحال با ما شريک خواهيد بود. از اينکه گاهي اوقات از خانه سينما خبر و نظر مي خواهيد و ما کوتاهي مي کنيم ما را ببخشيد، زيرا گاهي چاره اي جز سکوت نداريم. ما نمي توانيم اگر کاري براي همکارانمان مي کنيم، آن را در معرض ويترين رسانه ها بگذاريم. پيش از اين هم گفته ام ما بايد کار کنيم و کار کنيم و کار کنيم. فضاي خانه سينما فضاي کار، تلاش و تجديدنظر در ساختارهاي ماست».
    حضور علي نصيريان به عنوان دبير بيستمين جشن خانه سينما از ابتدا کنجکاوي بسياري را به همراه داشت. نصيريان در صحبت هايش به عادلانه برگزارشدن داوري ها اشاره و تاکيد کرد که به دور از فضاي حاشيه اي، داوري ها در اين دوره به گونه اي باشد که عدل و انصاف در تمامي زمينه ها رعايت شود. او در بخش ديگري از صحبت هايش گفت: «جشن فرهنگي براي تشويق استعدادهاي جوان لازم است، اما امسال قرار است جشن بيستم در يک چارچوب محدودتر برگزار شود». او ادامه داد: «اگر کسي به اسکار مي رود باعث افتخار همه جامعه سينمايي است و من به آقاي فرهادي هم گفته ام که من لذت مي برم شما جايزه مي گيريد. اين از جمله کارهايي است که ما ۵۰ سال پيش انجام مي داديم و قبل از ما هم بوده، همان طور که سينما با غفاري و گلستان شروع شده و با کيميايي ها ادامه پيدا کرد».
    در ادامه اين نشست، تورج منصوري، دبير هيئت رئيسه جشن بزرگ سينماي ايران، بعد از خوشامدگويي و صحبت هاي مختصري ترجيح داد پاسخ گوي پرسش هاي خبرنگاران باشد. او در پاسخ به اين پرسش که چه برنامه اي براي محدودتر برگزارکردن جشن اتخاذ شده است؟ گفت: «ما در جلسات متعددي که در طول سه سال گذشته به عنوان موسسان انجمن هنرها و فنون سينما داشتيم، سعي مي کرديم به شرايط برگزاري جشن به صورتي که در اساسنامه نوشته شده نزديک شويم. پيشنهادات بسياري براي چگونگي جشن امسال مطرح شد، اما قطعا در اين ميان موضوع داوري در همه ادوار برگزاري جشن بسيار حياتي و اساسي بوده است و در همه اين سال ها تاکيد بر اين بوده که شب اعلام برگزيدگان، جشني باشکوه برگزار شود، اما ما به عنوان آخرين دور از شکل قبلي جشن با توجه به مسائل مالي اي که گريبان گير خانواده سينماست، اين تصميم را گرفتيم و احساس کرديم با صرفه جويي مي توانيم دين بيشتري از حق همکارانمان را ادا کنيم».
    او ادامه داد: «سعي کرديم صرفه جويي کنيم تا مسائل بيمه اي و ازکارافتادگي اعضاي خانه سينما را بهتر پيش ببريم و اين هزينه را صرف ريکاوري مجموعه بزرگ تري مي کنيم. به هر حال ما به عنوان افرادي که در خانه سينما کار مي کنيم و با جمع سينمايي ها در ارتباط هستيم، نياز سينما به صرفه جويي را در اين دوره احساس کرديم. همچنين در دوره اي که کشور در شرايط اقتصادي مناسبي نيست، بهتر ديديم که جشن خانه سينما نيز با شرايط اقتصادي کشور همسويي بيشتري داشته باشد؛ همان طور که مردم در زندگي خصوصي خودشان در مقايسه با قبل، با برنامه تر رفتار مي کنند و صرفه جويي بيشتري به خرج مي دهند. ما هم احساس کرديم نياز است اين گونه صرفه جويي را انجام بدهيم».
    پرسش بعدي اين نشست از علي نصيريان بود که حضور او چه تاثيري در جشن دارد؟ او در پاسخ گفت: «کار من اجرائي نيست؛ اما اگر از خودم مي پرسيد، نمي دانم حضورم در جشن چه تاثيري دارد». مازيار ميري پس از صحبت هاي نصيريان در پاسخ به اين پرسش گفت: «اعتبار آقاي نصيريان افتخاري براي ما است و همه افرادي که در روند برگزاري بيستمين جشن خانه سينما فعاليت مي کنند، باعث افتخارشان است که اين دوره به دبيري آقاي نصيريان برگزار مي شود». تورج منصوري در ادامه درباره جزئيات برگزاري جشن خانه سينما گفت: «هنوز براي چگونگي برگزاري «شب جشن» تصميمي نگرفته ايم و پيشنهادهاي مختلفي مطرح شده؛ از جمله انتشار برگزيدگان در رسانه يا به صورت اعلام زنده. اشکال مختلفي وجود دارد؛ اما هنوز به تصميم نهايي نرسيده ايم. متاسفانه امسال هم دير شروع کرديم؛ هرچند که قرار بر اين بود که همه چيز زودتر مشخص شود؛ اما اين بهانه خوبي نيست». منصوري در صحبت هايش از هم زماني ماه محرم و برگزاري جشن خانه سينما خبر داد و تاکيد کرد امسال مراسم جشن خانه سينما 21 شهريور برگزار نخواهد شد.
    در ادامه نامه کانون کارگردانان و شرکت همه فيلم هايي که تا به امسال توليد شده و پروانه ساخت دارند، مطرح شد. منصوري در واکنش به اين پرسش گفت: «درباره موضوعي که کانون کارگردانان درخواست کرده بود، بايد بگويم بهتر است جواب يک خواسته مطلوب و معقول را بجا داد تا اينکه در قبال يک سوال منطقي جوابي هيجاني داد. کانون کارگردانان در يک نامه درخواست کرد که حساب مان را با فيلم هايي که مدتي خاص نمايش داده نشده اند، صاف کنيم؛ آن هم به دليل اينکه امسال آخرين دوره برگزاري جشن به شيوه غيرآکادميک است. قرار شد يک بازه سه ساله را در نظر بگيريم و چون ما مي خواهيم تخصص هاي شاخه اي را بررسي کنيم، به اين نتيجه رسيديم که به قاعده عمومي همواره راجع به فيلم هايي قضاوت کنيم که به نمايش عمومي درآمده اند تا برخي به ضدتبليغ تبديل نشوند و برخي هم از جوّ دور نشوند».
    او ادامه داد: «درخواست کانون مبني بر اين بود که پروانه فيلم سازي لحاظ شود و در اين باره به مازيار ميري ماموريت داده شد که موضوع را بررسي کند؛ چون هم مورد وثوق کانون کارگردانان است و هم در جلسات ارشاد حضور داشته است. طبق آماري که ما در دست داريم، ۴۰ فيلم در سال ۹۴، ۴۵ فيلم در سال بعد و ۴۳ فيلم در سال ۹۶ توليد شده که ديده نشده اند، در نتيجه اين ۱۲۸ فيلم بايد به ۷۵ فيلم ما اضافه مي شد. به اين صورت که در دو ماه دست کم بايد روزي پنج فيلم به نمايش گذاشته شود که خيلي عملي نيست. ضمن اينکه از بين ۷۵ فيلم ما ۴۵ فيلم بايد روي پرده نمايش داده شوند و در نهايت حدود ۱۷۰ فيلم را در مدت کمتر از دو ماه بايد نمايش دهيم. با همه اين توصيفات مي بينيد که به شکل تکنيکي اين درخواست عملي نيست».
    در ادامه اين نشست بحث مبلغي که براي برگزاري جشن سال گذشته صرف شده بود، مطرح شد. اينکه جشن سال قبل يک ميليارد هزينه داشته و هزينه جشن نوزدهم ۸۲۴ ميليون تومان بوده است که شاهسواري در پاسخ به اين پرسش گفت: «مسئله ما خانه سينما است و اگر رويدادي ديگر برگزار مي شود، متولي خودش مثل سازمان سينمايي بايد پاسخ گو باشد. اصولا خانه سينما در مقابل استفاده از اسپانسر يک قيد اخلاقي دارد که استيج خود را نمي فروشد. مطلقا اين تصميم گيري ربطي به آن شايعه ندارد که سازمان بازرسي به اين موضوع ورود کرده است. هر کسي هر کاري مي کند، موظف به دادن گزارش است و ما هم گزارش خود را ارائه کرده ايم و اتفاقا هيچ گونه ايرادي در هيچ بخشي از حساب هاي ما وجود نداشت».
    مازيار ميري نيز در پايان اين نشست گفت: «در اين دوره ۵۱۹ نفر شرايط حضور در داوري را دارند که ۹۲ خانم جزء داوران هستند و داوري ها از شنبه ۲۳ تير آغاز مي شود».
    بيستمين جشن خانه سينما بدون مراسم برگزار خواهد شد
    


 روزنامه شرق، شماره 3191 به تاريخ 20/4/97، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 468 بار
    آثار ديگري از "بهناز شيرباني"

  چرا «تنگه ابوقريب» فيلم مهمي است؟
بهناز شيرباني، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  «تنگه ابوقريب» كامل ترين روايت از جنگ است / گفت و گو با مهدي پاكدل
بهناز شيرباني، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  نقش ابدي آقاي بازيگر / عزت الله انتظامي در 94 سالگي درگذشت
بهناز شيرباني، شرق 27/5/97
مشاهده متن    
  نيكي كريمي: عكاسي هميشه ذهنم را مشغول مي كند
بهناز شيرباني، شرق 16/5/97
مشاهده متن    
  حواشي امسال معرفي فيلم به آكادمي اسكار
بهناز شيرباني، شرق 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 128، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است