|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: نشانه هاي آرامش در ارز و سكه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


نشانه هاي آرامش در ارز و سكه
قيمت سكه زير كف دو ميليون و ۸۰۰ هزار تومان و دلار غيررسمي نزولي شد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    برآيند صفر شاخص

    ديروز شاخص کل بورس با افت اندک ۲ واحدي (کمتر از ۰۱/ ۰ درصدي) مواجه شد. روز گذشته «فولاد» پس از بازگشايي در نيمه معاملات (با شفاف سازي افزايش ۷۸ ريالي سود حاصل از سرمايه گذاري ها) با رشد قيمت محصولات در بورس کالا و «فارس» پيش از عرضه اوليه پتروشيمي پارس (با مالکيت ۶۰ درصدي از اين پتروشيمي)، بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشتند. اما همچنان فشار فروش حقوقي ها را در «فولاد» شاهد بوديم. با وجود رشد قيمت عرضه پتروشيمي ها در معاملات ۱۰ تير بورس کالا، معاملات هفته جاري اين کالاها بدون تغيير صورت گرفت. با اين وجود توليدکنندگان متانول، با خوش بيني ها به نرخ ارز و قيمت متانول در سطح ۳۹۵ دلار رشد اندکي را ثبت کردند. ترديدها نسبت به نرخ ارز، تداوم مذاکرات «برجام» با اروپايي ها و نوسان قيمت هاي جهاني فلزات نزديک کف هاي اخير عامل ترديد در بازار سهام است.
    
    
    
بازار ارز
    سيگنال آرامش در بازار ارز

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد 8 توماني به نرخ 4301 تومان معامله شد. با وجود لمس سقف 9 هزار توماني دلار غيررسمي در روزهاي ابتدايي تير، در ادامه سيگنال هاي راه اندازي بازار ارز دوم (معامله اظهارنامه هاي صادرات غيرنفتي، معدني، فلزات رنگي و فولادي) و شناسايي سود ميان معامله گران بر دلار فشار آورد. به اين ترتيب دلار پنج شنبه هفته گذشته کف 7750 توماني را لمس کرد. اما شناسايي فرصت خريد در سطح مزبور و عدم شفافيت در بازار دوم ارز حبس بازه اي دلار در کانال ۷۷۵۰ تا ۸۲۵۰ را به دنبال داشت. روز گذشته سازمان توسعه تجارت دستورالعمل جديد واردات مقابل صادرات را اعلام کرد. شنيده ها حاکي از انجام محدود معاملات روز سه شنبه به صورت رسمي در بازار ارز دوم است. با اين وجود، تشديد فشار آمريکا بر خريداران نفت ايران و ترديد نسبت به مذاکرات «برجام» مانع از افت قابل توجه دلار است.
    
    
    
بازار سکه
    افت سکه زير کف حمايتي

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 95 هزار توماني به قيمت دو ميليون و 780 هزار تومان معامله شد. افت دلار غيررسمي و طلاي جهاني روند نزولي سکه را تشديد کرد. در بازار ارز غيررسمي پس از روند کم نوسان دلار زير سطح 8 هزار تومان، با گشايش رسمي بازار ارز دوم، نرخ دلار غيررسمي به کف 7900 توماني رسيد. همچنان دورنماي کاهش درآمدهاي ارزي با کاهش فروش نفت و ترديد نسبت به «برجام» مانع از تشديد افت دلار است. طلاي جهاني نيز با رشد شاخص دلار مجددا وارد کانال ۱۲۴۰ دلاري شد. بنابراين با وجود حمايت کف دو ميليون و ۸۰۰ هزار توماني در معاملات سکه در ميانه روز، در ساعات پاياني روز کف مزبور شکسته شد. در بازار آتي سکه نيز شاهد روند نزولي سکه و قرار گرفتن سررسيد تير در کانال دو ميليون و ۷۰۰ هزار تومان بوديم.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    بازگشت طلا به نزديک کف 7ماهه

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1248 دلار معامله شد. تشديد روند صعودي شاخص دلار در کنار رشد بورس ها افت طلا از سقف 2 هفته (1265 دلار) را رقم زد. در شرايط انتظاري براي انتشار صورت هاي مالي شرکت ها و فروکش نسبي نگراني ها نسبت به جنگ تجاري، رشد آرام بازارهاي سهام در معاملات کم حجم رقم خورد. تشديد تنش هاي داخلي بريتانيا در مورد خروج از اتحاديه اروپا و استعفاي ۳ وزير اين کشور و گمانه زني ها از عدم راي اعتماد به ترزا مي در کنار آمارهاي اقتصادي نامناسب افت پوند را تشديد کرد. امري که در کنار افت يورو، روند صعودي شاخص دلار را تشديد کرد. همچنين اظهاراتي از جمله ممانعت چين در مقابل خلع سلاح هسته اي کره شمالي از سوي «ترامپ»، ديدار با ترامپ در مذاکرات سران «ناتو» و ريسک هاي ژئوپليتيک تا حدي از طلا حمايت مي کند.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    عبور آرام «تسه»ها از 70 هزار تومان

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با رشد 1/ 0 درصدي به قيمت 68 هزار و 865 تومان معامله شدند. با وجود نوسان «تسه»ها در بازه 60 تا 66 هزار و 900 تومان، در هفته سوم خرداد سقف 67 هزار توماني در مقابل «تسه»ها شکسته شد و در خرداد دومين ماه صعودي اوراق تسهيلات مسکن (پس از ثبت 6 ماه نزولي از آبان تا انتهاي فروردين) رقم خورد. با نزديک شدن به مرداد شاهد رشد تدريجي «تسه»ها در فصل اوج تقاضاي مسکن قيمت اوراق بالاتر از سطح ۷۰ هزار توماني نيز قرار گرفت. با توجه به رابطه مستقيم قيمت و نرخ سود، نرخ سود واقعي وام در سطح ۴/ ۲۱ درصد قرار گرفته است. همچنان تشديد روند صعودي قيمت مسکن در ماه هاي اخير، رشد ۴۵ درصدي سالانه در خرداد و با توجه به پايين بودن قدرت خريد متقاضيان، فشار را بر تقاضاي مصرفي مسکن حفظ کرده است.
    
    
    
بازار نفت
    تشديد نگراني از اختلال عرضه

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت 1/ 74 دلار معامله شد. بسته شدن يکي از ميدان هاي نفتي نروژ با اعتصاب صدها کارگر در کنار اختلال عرضه کانادا، ليبي، ونزوئلا و دورنماي کاهش صادرات ايران رشد برنت نزديک کانال ۸۰ دلار (۲۹/ ۷۹ دلار) را رقم زد. در صورت تشديد اعتصابات نروژ (۲۲۰۰ نفر کارگر) کارشناسان کاهش ۲۷/ ۱ ميليون بشکه در روز را تخمين مي زنند. با تشديد اختلافات داخلي توليد ليبي از سقف ۲۸/ ۱ ميليون بشکه در روز در فوريه به ۵۲۷ هزار بشکه در روز رسيده است. تشديد فشارهاي ترامپ بر خريداران نفتي ايران با آغاز دور دوم تحريم ها از ۴ نوامبر، نيز احتمال ارسال آخرين محموله هاي نفت به ژاپن در ماه سپتامبر و ممانعت از صدور بيمه نامه براي محموله ها از جولاي شده است. بنابراين با وجود دورنماي رشد توليدات عربستان، روسيه و رشد توليدات آمريکا همچنان احتمال کمبود عرضه وجود دارد.
    نشانه هاي آرامش در ارز و سکه / قيمت سکه زير کف دو ميليون و ۸۰۰ هزار تومان و دلار غيررسمي نزولي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستارهايي در فلسفه و كلام
متن مطالب شماره 100، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است