|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: بحران كم آبي تهران روي خط قرمز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6976
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 11 (جامعه) > متن
 
      


بحران كم آبي تهران روي خط قرمز
بررسي مشكلات و مديريت منابع آبي تهران در برنامه تهرانگردي احمد مسجد جامعي

نويسنده: احمد محمدي


    
    پايتخت در بلاياي طبيعي قادر به نگهداري آب خود براي چند ساعت هم نيست
    تهرانگردي «احمد مسجد جامعي» عضو شوراي اسلامي شهر تهران به «گردشگري آبي» رسيد تا صداي پاي آب از اين رهگذر، خبرهاي نگران کننده اي را به گوش پايتخت نشين ها برساند. به گزارش «ايران»، آمار و اطلاعات مديران آب و فاضلاب تهران در نشست با مسجد جامعي عضو شوراي شهر تهران در اين تور يک روزه نشان مي دهد که سهم هر تهراني از آب هاي تجديدپذير 300 متر مکعب است. 40 سال پيش سهم هر ايراني از جمله تهراني ها 7 هزار مترمکعب از آب هاي تجديدپذير بود. استانداردهاي جهاني مي گويند، اگر ميزان منابع تجديدپذير آب براي هر نفر از حد 1000 متر مکعب پايين تر باشد، آن منطقه دچار تنش آبي است. ساير شهرهاي تهران بزرگ هم وضعيت بهتري از پايتخت نشين ها ندارند. اين ميزان در استان تهران براي هر شهروند 500 متر مکعب است. گردشگري آبي مسجد جامعي و همراهان از تاسيسات آبي کلانشهر تهران از اداره آب و فاضلاب منطقه 4، واقع در خيابان بهشت شروع شد. آمارهاي اين نشست اما تنها به سهم آبي تهراني ها و پايتخت نشين ها محدود نشد. آمارها نشان مي دهد که هنوز در برخي از شهرهاي کشور سهم هر نفر 1000 متر مکعب است. اما تهراني ها و پايتخت نشين ها در وسط چالش بزرگ «تنش آبي» هستند. به گفته مسئولان منطقه مرکزي تهران(منطقه 12)، پروژه اجراي تاسيسات فاضلاب اين منطقه يک طرح 30 ماهه بوده که بخش خصوصي مامور اجراي آن است. 12 ماه از اين طرح مي گذرد و 18 ماه ديگر قرار است به بهره برداري برسد. تور گردشگري آب به فعاليت هاي پيمانکاري در خيابان صوراسرافيل و ناصرخسرو هم رسيد. اين پروژه به دنبال طرح احداث مرکزي براي مديريت و تاسيسات مورد نياز بهره برداري و بازچرخاني آب فاضلاب منطقه مرکزي تهران در خيابان شوش است.
    کاهش سطح آب زيرزميني در شهر تهران نيز دست انداز نگران کننده ديگري در مسير تور گردشگري آب بود. حرف هاي مسئولان آب و فاضلاب با عضو شوراي شهر به گله گذاري از رسانه ها هم کشيد. به گفته او، تنها 11 درصد از آب هاي تصفيه شده توسط سازمان آب و فاضلاب تهران، در مسير شبکه توزيع هدر مي رود. به گفته اين کارشناسان، ميزان هدر رفت در رسانه ها حدود 30 درصد اعلام گرديده که منشا کارشناسي ندارد. آنها در پاسخ به سوال مسجد جامعي مبني بر اينکه چرا 11 درصد آب هاي تصفيه شده هدر مي رود؟ روي فرسوده بودن تاسيسات در برخي مناطق اشاره کردند. اين گفت و گو به بازگويي مساله جديدي منجر مي شود که کمتر به آن توجه شده! به گفته مسئولان، دليل فرسودگي تاسيسات آبرساني تهران، بيش از آنکه به قدمت آنها بستگي داشته باشد، به کيفيت نامرغوب تجهيزات داخلي مورد استفاده در اين شبکه باز مي گردد، که بايد براي ارتقاي کيفيت اين محصولات تدبيري انديشيده شود. مسئولان بخش ديگري از اين هدر رفت را ناشي از عدم محاسبه دقيق ميزان مصرف توسط کنتورهاي کنوني مي دانند. مسير گردشگري آن به مرکز تصفيه خانه آب در برج ميلاد و بوستان گفت و گو؛ در تقاطع بزرگراه شهيد حکيم و شهيد چمران و در کنار مسيل رودخانه اوين درکه مي رسد. در اين مرکز، آب سطحي جاري از رودخانه اوين درکه به وسيله دستگاه هاي تصفيه آب، به آب خام مورد نياز فضاي سبز برج ميلاد و بوستان گفت و گو تبديل مي شود.
    علاوه بر اين مرکز، مراکز ديگري همچون دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز از ظرفيت آب اين رودخانه براي آبياري فضاي سبز خود استفاده مي کنند. مسئولان آب و فاضلاب منطقه اعتقاد دارند اين مرکز الگوي خوبي براي بازچرخاني و تصفيه آب هاي سطحي و روان آب ها در سطح مناطق است که مي تواند در نقاط ديگر نيز مورد استفاده قرار گيرد. کارشناسان محيط زيست اما نظر ديگري دارند. آنها اعتقاد دارند که با توجه به تنش آبي که به جان پايتخت و تهران بزرگ افتاده بايد بحث آبياري «فضاي سبز» را به نقطه اي برد که کاهش مصرف آب در پي داشته باشد.
    مخزن آب شرب تهران در يوسف آباد هم از ديگر مقاصد گردشگري آب عضو شوراي شهر بود. به گفته مسئولان آب اين منطقه، مخزن آب شرب شهر، نخستين مخزن آب شربي است که سال 1342 در محله هاي شهر ساخته مي شود. براساس گفته مديران آب و فاضلاب، تعداد 80 مخزن آب اينچنيني در نقاط مختلف تهران ساخته شده که وظيفه تقسيم آب شرب تهران در سيستم شبکه آبرساني محله ها برعهده آنهاست. آب مخازن اين مرکز از تصفيه خانه «کن» و تصفيه خانه «جلاليه» و همچنين چهارچاه عميق تعبيه شده در اين محله، تامين مي شود. اين مخازن به غير مخازني است که قرار است براي نگهداري آب در شرايط اضطراري در تهران ساخته شود.
    
    نياز تهران 374 مخزن نگهداري آب در حوادث وبلاياي طبيعي
    به گفته مديران آب و فاضلاب، تهران هيچ گونه تاسيساتي براي نگهداري آب در حوادث و بلاياي طبيعي، حتي براي چند ساعت نداشته است؛ اين در حالي است که پايتخت نشين ها نياز به تاسيساتي دارند که بتواند آب را در 24 ساعت اول يک حادثه طبيعي نگه دارد.
    از اين رو از سال گذشته طرح ساخت مخازن نگهداري آب در شرايط اضطراري آغاز شده که مخزن در حال ساخت پارک شهر، جزو همين مجموعه است اما براي کلانشهر تهران تعداد 374 مخزن نگهداري آب در شرايط اضطراري در نظر گرفته شده که تنها سه مخزن در حال ساخت است. آنها از شوراي شهر مي خواهند که هرچه زودتر وارد اين ماجرا شوند. تصفيه خانه جنوب تهران مقصد بعدي تهرانگردي بود. اين مرکز بزرگ يکي از مهم ترين پروژه هاي بزرگ «آب چرخاني» در منطقه خاورميانه است که اقدام هاي احداث آن از زمان رياست جمهوري مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني آغاز شده و در طول دوره هاي بعد ادامه داشته و توسعه آن همچنان ادامه دارد. طرح کلي اين مرکز به صورت کلان در هشت فاز طراحي شده که هر کدام 500 هزار نفر را پوشش مي دهد.
    آب خروجي حاصل از اين تصفيه خانه نيز براي بهره برداري کشاورزي دشت ورامين، به سوي اراضي ورامين گشوده مي شود و در عوض آب جاجرود، که قبلاً براي سيراب کردن زمين هاي دشت ورامين مورد استفاده قرار مي گرفت، براي تامين آب شرب مردم تهران در نظر گرفته شده است. به غير از اين تصفيه خانه، تصفيه خانه بزرگ ديگري نيز در منطقه جنوب غربي تهران، واقع در منطقه فيروزبهرام در حال ساخت است که تصفيه فاضلاب مناطق غربي تهران را انجام خواهد داد. به گزارش «ايران»، اگر اين پروژه ها زودتر به سرانجام برسد، شايد بتوان جلوي فرونشستي که به جان دشت ورامين افتاده را گرفت. مسيل سرخه حصار، محله عباس آباد واسلام آباد شهرري هم نقطه اي بود که مردم محله مشکلات خود را با مسئولان آب و فاضلاب و اين عضو شوراي شهر در ميان گذاشتند. شهرري ها از زخمي که کانال روباز پساب ها به محله زده و بوي نامطبوع ناشي از آن گفتند. نتيجه اين گفت و گو امکان سنجي براي پوشاندن اين کانال و همچنين امکان ايجاد تصفيه خانه اي در اين محدوده براي تصفيه نهر سرخه حصار توسط منطقه بيست شهرداري بود. در نهايت گردشگري آبي مسجد جامعي به موضوع «اقتصاد آب» منتهي شد.
    مسئولان آب و فاضلاب و عضو شوراي شهر يکي از دلايل اسراف آب را بي توجهي به اين موضوع مي دانند و از آن به عنوان مهم ترين موضوع آب ياد مي کنند. آنها مي گويند:«دسترسي تهران نشين ها به آب بي دردسر و ارزان است و راه را براي اسراف آب باز مي کند.» تغيير نگرش مردم به موضوع آب هم مساله اي است که در اين تور مطرح مي شود. آب و فاضلابي ها معتقدند که به دليل کم ارزش بودن بهاي آب، کسي به دنبال سرمايه گذاري براي جلوگيري از هدر رفت و اسراف آب نمي آيد. آنها به مساله ديگري هم اشاره مي کنند:«تجهيزات آبي منازل ايران، از لحاظ صرفه جويي، هيچ استانداردي را رعايت نمي کنند.» آنها اعتقاد دارند که در اين زمينه بايد در آيين نامه ها و دستورالعمل هاي مسکن و شهرسازي بندهايي براي الزام استفاده از وسايل و تجهيزات کاهنده ميزان مصرف آب گنجانده شود.
    
    
    بحران کم آبي تهران روي خط قرمز / بررسي مشکلات و مديريت منابع آبي تهران در برنامه تهرانگردي احمد مسجد جامعي
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 11 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از "احمد محمدي"

  روايتي از زنان جامعه معاصر / نگاهي به رمان «اين خيابان سرعت گير ندارد » نوشته مريم جهاني
احمد محمدي، اعتماد 6/9/95
مشاهده متن    
  ضرورت تحقيق بيشتر در اقتصاد اسلامي
احمد محمدي*، دنياي اقتصاد 19/9/93
مشاهده متن    
  اقتصاد اسلامي؛ پاسخ به چند ابهام
احمد محمدي*، دنياي اقتصاد 1/3/93
مشاهده متن    
  وقتي ثروت و دارايي ارزش مي شود
احمد محمدي، اعتماد 13/12/92
مشاهده متن    
  روح معنوي در جان طبيعت / بر چهره گل نسيم نوروز خوش است
احمد محمدي، ايران 24/12/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سيماي بانكداري
متن مطالب شماره 14، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است