|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/20: مهارت آموزي تابستاني يا پُر كردن بيهوده اوقات فراغت؟!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22130
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21949 20/4/97 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


مهارت آموزي تابستاني يا پُر كردن بيهوده اوقات فراغت؟!
كميت و كيفيت فعاليت تابستانه مراكز آموزشي و مهارتي - بخش نخست


گروه گزارش- حوالي تابستان است و حالا با اتمام امتحانات و شروع ايام اوقات فراغت تابستان، کودکان و نوجوانان به دنبال راهي براي گذراندن اوقات فراغت خود هستند؛ گرچه کودکان و نوجوانان اغلب خود دخالتي در برنامه ريزي براي اين ايام ندارند و اين مادر و پدرها هستند که تعيين مي کنند بچه ها چگونه روزهاي تابستان را بگذرانند؟ شايد باورش سخت باشد، اما اين روزها مراکزي از اقبال بيشتري براي ثبت نام کلاس هاي تابستاني برخوردارند که کلاس هايشان حداقل تا عصر وقت بچه ها را پر کنند. اين درحالي است که کمتر شنيده مي شود وقتي بچه ها از کلاس هاي تابستاني که پشت سر گذاشته اند، صحبت مي کنند بگويند که حداقل يک مهارت را آموخته اند.
    در دهه اي که پدران و مادران همين بچه ها خود کودک و نوجوان بودند؛ ايام تابستان پسرها را براي شاگردي به مکانيکي، نجاري و... مي فرستادند و دخترها هم در خانه يا بيرون از آن خياطي و مهارت هاي لازم براي زندگي را در کنار مادران خود ياد مي گرفتند. ثمره تابستان بچه هاي آن نسل آموختن مهارتي بود که يا تا سال ها در زندگي به کارشان مي آمد و يا تعيين کننده حرفه آينده شان مي شد؛ حتي بعضا هم منبع درآمدي براي پس انداز و کمک به خانواده شان بودند. چه شد که آن بچه ها بزرگ شدند و مادران و پدراني شدند که اينک وقت بچه هايشان را بعضا بي ثمر پر مي کنند و هزينه هاي گزافي روي دست خود مي گذارند.
    
    اوقات فراغت را «پُر» نکنيم!
    در انتخاب يک پايگاه تابستانه مناسب، يکي از مهم ترين مسائل مد نظر براي خانواده ها امنيت فرزندانشان است. خانمي به همراه فرزند پسرش که حدود 8 سال دارد به محل پژوهش سرا مي آيد و درباره زمان و ساعت کلاس هاي تابستان سوالاتي مي پرسد. اين خانم در ميان گفت و گويش جمله اي مي گويد:« پسرم گفته اينجا بچه ها دور يک ميز مي نشينند و آزمايش مي کنند.»
    اظهار خانم با رفتار کنجکاوانه پسر بچه در محل پژوهش سرا کاملا همخواني دارد. در اشتياق و احساس رضايت از اين پيگيريِ مادر غرق هستيم و به وجد آمده ايم که ناگهان تکرار جمله اي از زبان خانم احساس خوشحالي را به سرعت مي دزدد و اندوه را به جايش مي نشاند. در ميان پرسش درباره زمان کلاس ها مدام مي پرسد:«اينجوري تا بعد از ظهرش کامل پر ميشه؟ ديگه ميخوام تا بعد از ظهر همين جا پشت هم بياد کلاس چون من سر کار مي رم!»
    عجيب است که اين روزها برخي والدين مي خواهند اوقات فراغت بچه ها را به گونه اي پُر کنند که صرفا پُر شده باشد و بچه ها- موقعي که والدين سر کارند- در خانه تنها نمانند. در واقع پايگاه هاي تابستاني آموزش و پرورش و غيره، بعضا حکم مکان نگهداري بچه ها را پيدا کرده اند! اين دسته از اوليا معتقدند براي رفاه فرزندانشان کار مي کنند، اما اين درحالي است که رفاه حقيقي اين بچه ها ايجاد موقعيت رشد براي آنان است. تابستان که بهترين زمان ممکن براي رشد و هدايت بچه ها در مسيري که مستعد آن هستند است به راحتي به دست بي توجهي برخي خانواده ها تباه مي شود.
    
    اوقات تهي از مهارت
    مسئول پژوهش سراي دانش آموزي صدرا منطقه 8 تهران خودش را مريم درودي معرفي مي کند و در گفت و گو با گزارشگر کيهان مي گويد: « متاسفانه 50 درصد اوقات فراغت دانش آموزان ما به صورت غيرتخصصي و غيرکارشناسانه پر مي شود.»
    وي در ادامه مي افزايد:«از آنجا که دانش آموزان برترين و پربهاترين سرمايه هاي آينده يک سرزمين هستند، بايد اوقات فراغت آنها براساس نشست هاي تخصصي يک تيم متشکل از حوزه هاي اعتقادي، تربيتي، اقتصادي، پژوهشي و چشم انداز کارآفريني و با هدف متعالي طراحي شود؛ نه فقط به منظور گذران وقت و سرگرمي دانش آموزان!»
    با درودي درباره معضل پرکردن وقت بچه ها توسط اوليا با کلاس هاي بي ثمر گفت و گو مي کنيم و او در اين مورد مي گويد:«متاسفانه بيشتر والدين به سمت کلاس هايي با ظاهر فانتزي جذب مي شوند؛ کلاس هايي که با محتواي کم ارزش و با جذابيت هاي ديده شدن و با تقليد منفي از يکديگر هستند و کمتر نگاه تفکر محور دارند و همچنين کشف کردن، خلاقيت و نوآوري کمتر در آنها ديده مي شود.»
    مسئول پژوهش سراي دانش آموزي صدرا در حالي که معتقد است اوقات فراغت به خصوص در تابستان بهترين زمان براي مهارت آموزي است، مي گويد:«آشنايي با جامعه و کسب مهارت در يک شغل مي تواند تاثير بسزايي در آينده دانش آموزان داشته باشد و بهتر است به سمت آموزش هايي برويم که همراه با آموزش يک مهارت باشد؛ مثلا به جاي بازي هاي مضر فضاهاي مجازي به دانش آموزان بازي سازي و فروش آن را آموزش دهيم.»
     درودي معتقد است هدف از اين مهارت آموزي بايد شکل گيري هويت ايراني اسلامي و ترويج مهارت آموزي و کسب درآمد باشد. با قياس کودکان و نوجوانان نسل امروز و نسل ديروز به خوبي مي توان دريافت که مهارت آموزي بطور ناخودآگاه در روند فعاليت بچه هاي نسل قبل وجود داشته، اما اين درحالي است که اين روزها بچه ها با وجود افزايش امکانات و سطح آگاهي، مهارت کمتري را فرا مي گيرند.
    مريم درودي در گفت و گو با گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد:« درگذشته والدين با ورود به بحث مهارت آموزي در تربيت و استفاده از اوقات فراغت دانش آموزان استقلال مالي و توانايي اداره امور اقتصادي خود را به آنها آموزش مي دادند.»
    وي همچنين ادامه مي دهد:« امروزه متاسفانه کشور ما يا مرکزي براي توليد نيرو و مهندس براي کشورهاي اروپايي با سرمايه ملت شده و يا با افراط در مدرک گرايي تعداد بي شماري تحصيل کرده بيکار تربيت کرده ايم که عدم توانايي در تامين اقتصادي مانع بزرگي در تشکيل خانواده و عدم اعتماد به نفس و شرايط روحي نامناسب در جامعه شده است.»
    درودي در پايان مي افزايد:« حال آنکه وقتي دانش آموزان ما قبل از اخذ مدرک ديپلم مهارت کسب کرده باشند، مي توانند کسب درآمد را داشته باشند. اين گونه ديگر نيازي به هزينه هاي گزاف جهت ورود به دانشگاه نيست و کسب درآمد و لذت تامين هزينه هاي خود عامل بزرگ تشويق و ايجاد انگيزه در جهت توليد ملي و موفقيت در جهت ارتقا توليدات داخلي، انگيزه براي تشکيل خانواده و اصلاح ساختار جمعيتي کشور و همچنين آرامش رواني و زندگي در جامعه اي شاد، موفق خواهد بود.»
    
    تکرار درس هاي تکراري در پايگاه هاي تابستانه
    تابستان از راه رسيد؛ بگذاريم تابستان امسال فرزندمان کمي کودکي کند. لازم نيست از حالا به فکر انواع کلاس و دوره و آموزش هاي عجيب و غريب باشيم. کمي به او فرصت دهيم تا خود را تجربه کند. فرزندمان را درگير کلاس و تمرين و درس و مشق نکنيم. بگذاريم تابستان امسال سرشار از تجربه هاي خود خواسته کودکمان باشد. استفاده از طبيعت و لذت کودکي را به او هديه کنيم. بگذاريد امسال فرزندمان کنار ما زندگي کند.
    يک زماني با آغاز تابستان بچه ها با خيال تمام شدن مدرسه و بسته شدن دفتر و کتاب تا سه ماه ديگر تعطيلات را آغاز مي کردند، اما حالا بازار خواندن و نوشتن در تابستان داغ هم داغ است. بچه هاي ابتدايي که تابستانشان به کلاس زبان و رياضي پيشرفته و غيره پر مي شود؛ دانش آموزان دوره متوسطه هم به اجبار خانواده و با قرار گيري در جمع رقابت براي يادگيري درس هاي سال آينده به کلاس هاي درس در آموزشگاه هاي خصوصي و بعضا مدارس فرستاده مي شوند.
    وقتي به تعدادي از مدارس که پايگاه تابستانه هستند، سرکشي کرديم و با برخي دانش آموزان گفت و گو کرديم، متوجه شديم منظور از پايگاه تابستانه کسب درآمد از طريق آموزش دروس سال بعد است!
     يکي از دانش آموزان که خود را اکبري معرفي مي کند در گفت و گو با گزارشگر کيهان مي گويد: « من دانش آموز دوره متوسطه هستم؛ درست است که درس اهميت خود را دارد، اما ما دوست داريم در ايام تابستان به جاي رياضي و فيزيک مهارتي ياد بگيريم يا کارگاه هاي پژوهشي و علمي داشته باشيم.»
     اين دانش آموز در ادامه مي افزايد:«در پايگاه تابستانه، کلاس هاي درسي برگزار مي شود. آن هم به اين صورت که به ما مي گويند در سال تحصيلي اين درس ها تکرار نمي شود، اما هرسال همين درس ها را مجدد از مهر ماه تکرار مي کنند و اين در حالي است که بارها از مديرمان خواسته ايم تا در اين ايام کارگاه ادبي يا هنري که بسياري از ما به آنها علاقه مند هستيم برگزار کنند، اما چنين کاري انجام ندادند.»
    
    اين تابستان حرف هاي طبيعت را بشنويم
    تا کنون از آموزش در ايام اوقات فراغت تابستان گفتيم، چرا که دغدغه اغلب خانواده ها در اين ايام، فرستادن بچه هايشان به کلاس هاي آموزشي است؛ اما اين تصور که گذران اوقات فراغت تنها رفتن به کلاس است اشتباه است. آموختن مهارت تنها با کلاس و کارگاه ميسر نمي شود. ممکن است برخي بچه ها در خانواده اي باشند که در اين ايام به مسافرت بروند؛ شايد در نگاه اول به نظر برسد که سفر جنبه تفريحي دارد و نمي توان به چشم آموختن به آن نگاه کرد، اما مسافرت يعني سير در دنيايي که تمام علوم از آن منشا دارد. هر کدام از پديده هاي طبيعي حرف هاي بسيار براي گفتن دارند که شايد سال ها کلاس و کارگاه هم نتواند آن حرف ها را بياموزد. اين بسته به نگاه ماست که چگونه به اطراف نگاه کنيم و بخواهيم از آن حقيقت را دريافت کنيم. البته که پدر و مادر ها هم بي نقش نيستند در آنکه به فرزندان خود دقت و توجه به جهان را ياد دهند. شايد برخي بچه ها نتوانند به کلاس علوم نانو يا هوافضا بروند اما کافي است در اين ايام فراغت تابستان حرف گياه را بشنوند؛ حرف آسمان را بشنوند و با آب حرکت کنند و گاهي از نگاه پرنده ببينند.
    
    چند راهکارخوب براي ثمر بخشي ايام فراغت تابستان
    1- قبل از هر چيز تلاشتان بر آن باشد که تابستان ايامي خوش و به يادماندني براي فرزندانتان باشد.
    2- طوري برنامه ريزي کنيد که حداقل يک يا دو سفر کوتاه مدت با کودکانتان داشته باشيد.
    3- از فرزندانتان نظرخواهي کنيد که در ايام تابستان چه کلاس ها و دوره هاي آموزشي را دوست دارند طي کنند؟
    4- سعي کنيد شرکت و گذراندن کلاس ها و دوره هاي آموزشي تابستانه براي کودکانتان لذت بخش و همراه با اشتياق باشد. به والدين توصيه مي گردد هيچ گاه نام دوره هاي تابستانه را کلاس نگذاريد، بهتر است آنها را فعاليت هاي تابستانه يا اردوهاي يادگيري و... بخوانيد.
    5-توصيه مي گردد هر فعاليت ورزشي را که فرزندتان دوست دارد، انجام دهد. اگر در روستاها زندگي مي کنيد، نقش بازي هاي محلي و سنتي را در تخليه و تعادل انرژي زايد کودکتان از ياد نبريد.
    6-اگر کودکانتان در ايام تابستان به يک فعاليت هنري و شغلي پرداخته است به منظور تقويت انگيزه و استمرار در فعاليت سعي کنيد محصولات فعاليت او را بخريد و به افراد فاميل نزديک هم توصيه کنيد که اين کار را بکنند.
    7- طوري محيط و موقعيت را براي کودکانتان آماده کنيد که کتاب هايي را که براي آنها خريداري نموده ايد و تاکنون موفق به خواندن آنها نشده اند، تابستان بهترين زمان مطالعه اينگونه کتاب ها است.
    8-هرگز به علت مشکلات اقتصادي و مالي خويش، فرزندانتان را (به ويژه کودکان زير 12 سال) را به منظور حرفه آموزي در کارخانه ها و کارگاه هاي غيربهداشتي نگماريد و يا آنها را به کارهاي سخت وادار نکنيد، چرا که زيانش بيشتر از مقدار درآمد حاصل از اين نوع کارها مي باشد.
    9-به والدين توصيه مي شود که به منظور آشنايي کودکان با انواع مشاغل و يادگيري غيرمستقيم آداب فروشندگي يا همکاري و تعامل در محيط کار هر چند مدت فرزندانتان را به محل کار ببريد. البته در اين مورد حفظ موارد امنيتي و بهداشتي و اخلاقي بايد مورد توجه قرار گيرد.
    10-اولياء اين مسئله را مدنظر بگيرند و به فرزندان بياموزند به جاي اينکه وقت خود را به تماشاي زياد رايانه و تلويزيون بگذرانند که هم ضرر جسمي دارد و هم ضرر روحي، در انجام کارهاي منزل و بيرون از آن مشارکت داشته باشند که مي تواند حس مسئوليت پذيري را در آنها تقويت کند.
    مهارت آموزي تابستاني يا پُر کردن بيهوده اوقات فراغت؟! / کميت و کيفيت فعاليت تابستانه مراکز آموزشي و مهارتي - بخش نخست
    


 روزنامه كيهان، شماره 21949 به تاريخ 20/4/97، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پژوهش ملل
متن مطالب شماره 37، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است