|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: تحول ناوگان ريلي با سرعت برق
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6879
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 10 (اقتصادي) > متن
 
      


تحول ناوگان ريلي با سرعت برق
«ايران » به انگيزه آغاز طرح برقي سازي راه آهن گرمسار - اينچه برون گزارش مي دهد

نويسنده: سهيلا يادگاري


    
    بر اساس سياست هاي کلان کشور، 30 درصد حمل بار و 20 درصد جابه جايي مسافر برعهده راه آهن قرار گرفته و براي تحقق اين دو هدف بسيار بزرگ، بايد اقدامات بزرگي در شبکه ريلي کشور انجام شود. سرعت بالاي حمل بار از طريق راه آهن، آن را يکي از مزاياي استفاده از خطوط ريلي کرده است، براي حمل بار با کشتي بين دو قاره 56 روز زمان نياز است درحالي که جابه جايي همان محموله با ريل در مدت 12 روز امکان پذير مي شود. توسعه و تکميل شبکه راه آهن ايران با تمرکز بر کريدورهاي بين المللي ترانزيت کالا و گسترش قطارهاي پرسرعت، برقي سازي خطوط و استفاده بيشتر از فناوري اطلاعات مهم ترين راهبردهاي راه آهن در سال هاي پيش رو و مورد توجه جدي دولت است. ارزش ترانزيت کالا از طريق خطوط ريلي، در يک دوره 26 ساله تا 2016 ميلادي، از کمتر از 6 تريليون دلار در سال، به مرز 19 تريليون دلار در جهان رسيده است و ايران با توجه به اينکه يکي از پل هاي ارتباطي قطب هاي اقتصادي جهاني در آسيا و اروپا است مي تواند در صورت برنامه ريزي و سرمايه گذاري در اين زمينه، يکي از کشورهاي مهم ترانزيت کالا در جهان باشد.
    اين روزها نسل لکوموتيوهاي ديزلي و ديزل الکترونيک بسرعت در دنيا رو به کاهش است. آمارهاي اقتصادي نشان مي دهد که برقي کردن راه آهن يکي از مراحل توسعه و پيشرفت اقتصادي در حمل و نقل هر کشور محسوب مي شود که موجب افزايش ظرفيت و سرعت حمل بار و مسافر شده و مصرف سوخت و توليد آلاينده هاي زيست محيطي و آلودگي صوتي را کاهش مي دهد. همچنين به گفته کارشناسان ريلي، برقي کردن راه آهن به عنوان مقدمه مناسبي براي احداث راه آهن سريع السير به شمار مي رود. بر همين اساس سند چشم انداز 1404، شرکت راه آهن موظف شده است تا 6 هزار کيلومتر خطوط ريلي را برقي سازي کند. در چند سال گذشته سرمايه گذاري ها و اقدامات جدي در زمينه توسعه حمل ونقل ريلي رخ داده است. به صورت متوسط در دولت يازدهم و دوازدهم بيش از يک ميليارد دلار به طور مستقيم از جانب دولت در حمل ونقل ريلي سرمايه گذاري شده است و اين جدا از سرمايه گذاري هايي است که از طريق ساير منابع جذب شده است. راه آهن در سال هاي اخير شاهد تحولات بسيار بزرگ و جدي بوده است و نيازمند توسعه سريع اقتصادي و فراهم شدن زيرساخت هاي حمل ونقل است. همچنين ارتباط با کشورهاي همسايه و آسياي ميانه، همسايگان جنوبي و افغانستان سبب توسعه اقتصادي کشور مي شود.
     براساس آمار، کشور ما داراي 196 کيلومتر راه آهن برقي در حال بهره برداري است، اين يعني شرکت راه آهن بايد تا 10 سال آينده حدود 5831 کيلومتر خطوط برقي به خطوط ريلي خود اضافه کند. به همين منظور طرح برقي سازي راه آهن گرمسار – اينچه برون براي رسيدن به اين هدف طراحي شد. درحقيقت در جريان سفرولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه به تهران در سال 94 و پيرو همکاري هاي دو کشور اين قرارداد به امضا رسيد. اين طرح (EPCF) به طول 495 کيلومتر، با هدف افزايش ظرفيت حمل بارهاي ترانزيتي به عنوان يکي از طرح هاي با اهميت در توسعه روابط دو کشور ايران و روسيه تعريف شده و با تصويب هيات وزيران در دستور کار راه آهن قرار گرفت. در همين زمينه شرکت راه آهن بين الملل روسيه (RZDI) از سوي دولت روسيه به عنوان پيمانکار اصلي قرارداد به راه آهن ايران معرفي شد تا اين اقدام با استفاده از تکنولوژي و تجربه طرف هاي خارجي به بهترين وجه صورت پذيرد. حالا شاهد آن هستيم که اين طرح به تحقق پيوسته و به اين ترتيب اتصال روسيه و کشورهاي آسياي ميانه از طريق شرق درياي خزر در ادامه اين طرح به بنادر جنوبي ايران و خليج فارس محقق مي شود.
    
     تامين مالي پروژه
    بايد توجه داشت که مزايا و اهميت حمل و نقل در کشور آنقدر زياد است که با وجود اعمال فشار و تحريم هاي کشورهاي خارجي برکشورمان و کمبود منابع، مجلس، پيرو بيانات رهبر معظم انقلاب بر آن شد تا منابع انجام اين طرح را تامين کند.
     ارزش قرارداد پروژه برقي سازي گرمسار – اينچه برون 1.2 ميليارد يورو است و برهمين اساس 15درصد از هزينه طرح از محل منابع داخلي و صندوق توسعه کشور و85 درصد از محل وام دولتي روسيه تامين مي شود.
     در اين طرح، برقي سازي مسير، تامين لکوموتيوهاي برقي، ساخت و تجهيز دپوهاي تعميراتي لکوموتيو، اصلاح مسير، سازه هاي فني و تونل ها، توسعه خطوط ايستگاه ها، ارتقاي سيستم علائم و ارتباطات و تامين ماشين آلات نگهداري شبکه برق در نظر گرفته شده است. در نتيجه اين طرح، سرعت بهره برداري 120 الي 160 کيلومتر بر ساعت و ظرفيت مسافري 7 زوج قطار مسافري در اين مسير خواهد شد. همچنين شرکت راه آهن قادر خواهد بود تا در اين مسير با سرعت 100 کيلومتر بر ساعت، ظرفيت بار را سالانه به 9 الي 10 ميليون تن برساند.
    
    امتيازاتي که نبايد ناديده گرفته شود
    بايد در نظر داشت که اين طرح امتيازات متعدد ملي – اقتصادي و اجتماعي در مسير دارد و نبايستي در بررسي اين طرح از امتيازات آن غافل شد.
    از جمله امتيازات ملي اين طرح، توسعه صادرات و واردات، افزايش درآمد ارزي، کاهش مصرف سوخت و اتلاف انرژي به شمار مي آيد که هريک از اين اهداف در سطح ملي کارايي بسيار بالايي در اقتصاد کشور دارد. همچنين اين طرح اهداف اقتصادي را نيز به دنبال دارد که مي توان به افزايش تناژ حمل بار و ظرفيت جابه جايي مسافر، افزايش سرعت بهره برداري کاهش زمان سير، کاهش بهاي تمام شده حمل بار و مسافر، کاهش هزينه هاي بهره برداري، تعمير و نگهداري اشاره کرد. توسعه اقتصادي در هر بخشي از کشور توسعه اجتماعي را نيز به دنبال دارد به نحوي که اجراي اين طرح اشتغالزايي، افزايش قابليت اطمينان و ايمني سفر، افزايش جذابيت سفر براي مسافر، کمک به توسعه اجتماعي و رفاه ساکنان شهرها و مناطق مجاور مسير، را به دنبال دارد. در نهايت اين طرح اهداف محيط زيستي را نيز دنبال مي کند که مي توان به کاهش آلودگي هاي ناشي از سوخت هاي فسيلي، امکان بازيافت انرژي مصرف شده، کاهش هزينه هاي پاکسازي محيط زيست، کاهش آلودگي صوتي را از جمله اين اهداف عنوان کرد.
    
    آغاز تحول فناوري در حوزه ريلي
    به گفته وزير راه در مراسم افتتاح اين پروژه، برقي سازي راه آهن گرمسار – اينچه برون در حقيقت آغاز تحول فناوري در حوزه ريلي به شمار مي رود. عباس آخوندي در اين باره اظهار داشت: در نتيجه اين اقدام سرعت قطار در اين مسير ۲ برابر و حمل بار ۴ برابر مي شود. نکته مهم اين پروژه آن است که همزمان تحول حوزه ريلي بواسطه رشد تکنولوژي، شاهد تبديل لکوموتيوها از شکل ديزلي به لکوموتيوهاي برقي هستيم که اين امر حمل بار مضاعف با سرعت و ايمني بيشتر را به همراه دارد. وزير راه و شهر سازي با يادآوري اينکه در سه ماه گذشته توافق شده بود که پروژه برقي سازي گرمسار – اينچه برون در ۱۱تير ماه افتتاح شود، افزود: همزماني اين اقدام با خروج امريکا از برجام نشاندهنده آن است که تهديدهاي امريکا نمي تواند مانع همکاري ديگر کشورها با ايران شود.
    
    سرمايه گذاري يک ميليارد دلاري براي توسعه ريلي
    دراين باره مديرعامل راه آهن گفت: برقي سازي مسير گرمسار- اينچه برون، راه آهن را به هدف افزايش حمل بار تا ۳۰ درصد نزديک کرد. سعيد محمدزاده با تاکيد بر اينکه برقي سازي اين مسير موجب تقويت کريدور شمال – جنوب مي شود، افزود: اين اتفاق ماحصل مذاکرات گسترده ميان مقامات ايران و روسيه است.
    
    برقي سازي 6 هزار کيلومتر خطوط راه آهن در دستور کار
     در همين حال همزمان با آغاز عمليات اجرايي اين طرح معاون فني و زيربنايي راه آهن تاکيد کرد که برقي سازي نزديک به ۶ هزار کيلومتر خطوط راه آهن براساس تکاليف سند 1404 در دستور کار راه آهن است و عمليات اجرايي پروژه برقي سازي راه آهن گرمسار- اينچه برون به عنوان يکي از طرح هاي با اهميت در اين زمينه به شمار مي رود و موجب توسعه بيشتر روابط دو کشور ايران و روسيه مي شود. با توجه به اهميت برقي سازي راه آهن گرمسار- اينچه برون در افزايش ظرفيت حمل و نقل کريدور شمال - جنوب، طرف روسي متعهد شده اين پروژه طبق قرارداد طي چهار سال و چهار ماه به اتمام برسد. بر اساس قرارداد امضا شده، کارشناسان ايراني در روسيه، ايران يا برخي کشورهاي جهان آموزش هاي لازم را مي بينند که مي تواند تحولات بزرگي را در صنعت حمل و نقل ريلي ايران به وجود آورد. براي تکميل ناوگان اين خط، ساخت ۲کارخانه لکوموتيوسازي و مرکز آموزش کارکنان در دستور کار قرار مي گيرد تا نيازهاي اين پروژه تامين شود.
    
    تحول ناوگان ريلي با سرعت برق / «ايران » به انگيزه آغاز طرح برقي سازي راه آهن گرمسار - اينچه برون گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 10 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از "سهيلا يادگاري"

  همه چيز به جاده ختم مي شود / معاون وزير راه و شهرسازي در گفت و گو با «ايران» ازدلايل كم توجهي به حمل و نقل ريلي مي گويد
سهيلا يادگاري، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  رئيس موسسه پژوهشي برنامه ريزي و اقتصاد كشاورزي در گفت و گو با «ايران»: توليد 80 ميليارد دلار محصول براي تامين نياز مردم / كالاهاي اساسي براي 1/5 سال ذخيره شد
سهيلا يادگاري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  تداوم كاهش قيمت مرغ با وجود گراني كالاهاي ديگر
سهيلا يادگاري، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  معاون امور بندري و مناطق ويژه اقتصادي سازمان بنادر در گفت و گو با «ايران»: توسعه بندر با سرمايه گذاري هند به معناي واگذاري نيست
سهيلا يادگاري، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  جزئيات توزيع كالاهاي اساسي ارزان / 25 ميليون نفر از هفته آينده كارت خريد كالا مي گيرند/ توزيع گسترده گوشت قرمز و مرغ درفروشگاه ها
سهيلا يادگاري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه محيط زيست طبيعي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 7102)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است