|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: چالش هاي جذب استعداد در زمانه ا ي رقابتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


معنا مديريت 
چالش هاي جذب استعداد در زمانه ا ي رقابتي
بخش شانزدهم

مترجم: شيدا سالاروند ،تهيه شده در موسسه معنا
برگرفته از: گلوبال فوكوس

مدت ها است که دنياي کسب وکار با «جنگ بر سر استعداد» آشناست؛ اصطلاحي که در آغاز قرن جديد ازسوي شرکت مشاوره مکنزي و شرکا براي پيروز شدن در رقابت فزاينده بر سر کارکنان مستعد ساخته شد.
    مدارس کسب وکار همان طور که تلاش مي کنند هيات علمي خود را توسعه دهند و آنها را قوي تر کنند، به راستي با مجموعه رقابت هايي که بر سر بهترين استعدادها هم در ميان استادان مجرب و هم در ميان استادان نوپا وجود دارد، آشنايي دارند. اين بازار رقابتي که البته هنوز تبديل به جنگ نشده است از اهميت بسياري برخوردار است؛ چرا که مدارس تلاش مي کنند دوره هايي برگزار کنند که هم براي اهداف خودشان و هم براي اهداف ماموريت شان مفيد باشد. در مه ۲۰۱۷ انجمن اروپايي توسعه مديريت EFMD و مدرسه فرانسوي کسب وکار گرونوبل کنفرانسي را براي مديران دوره، سرپرست هاي مدارس دکترا و افراد حرفه اي ديگر که در زمينه تحصيلات دکترا فعال هستند برگزار کردند تا به چالش هايي بپردازند که مدارس کسب وکار در جذب، مديريت و توسعه استعدادهاي دکترا با آن مواجهند. مقاله حاضر حاصل تجربه اين رويداد است.
    
     رقابت براي استعدادهاي دکترا: دوره هاي دکترا فعاليت هايي هستندکه نيازمند سرمايه گذاري و تعهد قابل توجهي است و بعيد است به زودي تبديل به منبع درآمد شوند. با اين حال چنين دوره هايي، فعاليتي مهم براي توسعه و تداوم نفوذ مدارس کسب وکار در ميان ذي نفعان به حساب مي آيند. علاوه بر اين، اهميت اين دوره ها براي رتبه بندي دانشگاه ها هم رو به فزوني است. يک دوره دکترا پربار مي تواند ابزاري ديگر براي جذب و حفظ دانشگاهيان باتجربه در اختيار قرار دهد. پژوهشگران حوزه دکترا ممکن است خودشان هم امکاني براي توسعه مدارس کسب وکار باشند. بهترين دانشجويان دکترا مي توانند ميزان نشر، جمع آوري داده و حجم فزاينده فعاليت هاي پژوهشي و آموزشي را بالا ببرند و همچنين از طريق انجام پروژه هاي پژوهشي دست به ايجاد شبکه هاي جديد بزنند و به اين شکل ارتباطات نوآورانه اي براي مدارس کسب وکار خلق کنند.
    
    جذب استعدادهاي دکترا: البته جذب استعداد در زمانه ا ي رقابتي و همراه با آخرين فناوري هاي روز دشوار است. مدارس کسب وکار علاوه بر رقابت با رقباي مستقيم خود مشغول رقابت بر سر جذب افراد باهوش با سازمان هاي بزرگ ديگري هم هستند. آنها اين کار را با ارائه دوره هاي تحصيلات تکميلي جذاب و شرايط سخاوتمندانه در منبع رو به کاهش استعداد سنتي مي کنند. البته مدارس نه تنها بايد فراتر از مرزهاي خودشان حرکت کنند بلکه بايد دست به گسترش شبکه هايشان هم بزنند تا بتوانند چالش هاي مربوط به شکاف هاي نسلي و فناورانه را از ميان بردارند. استراتژي هماهنگ رسانه هاي اجتماعي مي تواند فرصت هاي جديدي براي ارتباط با استعدادهاي بالقوه ايجاد کند. براي جذب استعدادهايي که براي کسب اطلاعات به اشکال جديد رسانه متکي اند و نيز براي شکل دهي به نظرات آنها درباره مدارس، مهم است که مدارس از هيات علمي خود براي به کارگيري شبکه هايشان استفاده کنند. به اين شکل رسانه هاي اجتماعي ممکن است به مدارس امکان دهند تا جامعه ذي نفعان خود را توسعه و گسترش دهند.
    
    مديريت استعدادهاي دکترا: توسعه استعداد بخشي ذاتي در دوره هايي است که از کيفيت بالايي برخوردارند؛ چيزي که دانشجويان بالقوه آن را ارزيابي خواهند کرد. ترکيب دروس، فرصت هاي کاري با پژوهشگران باتجربه و امکان توسعه پروژه هاي پژوهشي فردي مي تواند جذابيت اين دوره ها را بيشتر کند. البته، توسعه استعداد چيزي بسيار بيشتر از طيف به نسبت محدود مهارت هاي پژوهشي مورد نياز براي عضويت آتي در هيات علمي است. کارفرمايان آتي به دنبال فارغ التحصيلاني با طيفي از مهارت هستند که پتانسيل اين را داشته باشند تا قدرت نفوذ و رهبري شان را هم به نمايش بگذارند. بنابراين، دوره هاي دکترا بايد طرح هايي را تلفيق کنند که فراتر از روش هاي پژوهش باشند.
    
    توسعه استعدادهاي دکترا: همچنين دورنماي اصلاح شده درباره استعداد در سطح دکترا فرصت هايي فراتر از فرصت هاي ارائه شده سنتي توسط مسير حرفه اي دانشگاهي در اختيارمان مي گذارد. شبکه مدارس کسب وکار بايد بتوانند امکان بيشتري براي فارغ التحصيلان دکترا در بخش هاي مختلف فراهم کنند و به اين شکل تاثير خودشان را بسط دهند و به پرسش ابدي فايده و تاثير مدارس کسب وکار پاسخ دهند. در واقع دانشجويان دکترا مي توانند به عنوان ابزاري براي ارتقاي ارتباط از طريق شبکه ها و پروژه هايي براي درگيرشدن با طيف کاملي از ذي نفعان و نيز ايجاد فرصت هايي براي فارغ التحصيلان آتي مفهوم سازي مجدد شوند. همچنين شايد مدارس کسب وکار بايد اين را بپذيرند که فارغ التحصيلان دکترا لزوما قرار نيست قدم در مسير شغلي دانشگاهي بگذارند و اينکه آينده اين افراد به عنوان رهبران کسب وکار، کارآفرينان يا متخصصان خط مشي گذاري مي طلبد که مدارس آنها را به مهارت هاي مرتبط، مسيرهاي شغلي و شبکه ها مجهز کنند. در واقع، دانشگاهياني که بتوانند تجربياتشان را در بخش هاي ديگر با جديت آکادميک ترکيب کنند، مي توانند در داخل و خارج از بخش مدرسه هاي کسب وکار تاثير مهمي از خود به جا بگذارند.
    
    نوآوري و آينده استعداد دکترا: دوره هاي دکترا بايد براي پاسخ دهي به اين تقاضاهاي متغير، نوآوري داشته باشند و خود را تطبيق دهند. با اين حال مطالعات دکترا لزوما در صف مقدم نوآوري ها نبوده اند، چرا که مقاومت در برابر اشکال جديد دکترا همچنان پابرجاست. براي اينکه اثرگذاري توسعه صلاحيت هاي دکترا بسط داده شود و استانداردهايش حفظ شود نياز به اطمينان جوامع هم در درون و هم در بيرون محيط هاي دانشگاهي است.
    بين تقاضا براي دوره هاي دکتراي مرتبط با هدف و نگراني هاي منطقي درباره اينکه فناوري ها ممکن است منجر به استانداردهاي پايين يا فقدان رسميت شوند، تنش وجود دارد. بنابراين بر عهده سازمان هاي رسمي، مدارس کسب وکار و مديران دوره هاست که دوره هاي مرتبطي ارائه دهند که بدون اينکه جايگاه فرهيخته افراد داراي مدرک دکترا را در سلسله مراتب آموزشي تنزل ببخشد شايستگي هاي مورد نياز فارغ التحصيلان دکتر را توسعه بدهد.
    جامعه افراد حرفه اي که با دوره هاي دکترا سر و کار دارند بايد بحق به خودشان ببالند که فارغ التحصيلان شان شايد ارزشمندترين مهارت ها را مي آموزند- يعني چگونه فکر کردن را ياد مي گيرند. مرحله بعدي توسعه اين است که فارغ التحصيلان مجهز مدرسه را ترک مي کنند و اميد دارند که مي توانند براي نشان دادن تاثير و ارزش بالقوه جامعه دکترها در کسب وکار و مديريت وارد تمام بخش ها شوند.
    معنا مديريت : چالش هاي جذب استعداد در زمانه ا ي رقابتي / بخش شانزدهم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 297 (پياپي 413)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است