|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/20: دانشگاه قرباني «كاپيتولاسيون هسته اي»!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21949 20/4/97 > صفحه 8 (دانشگاه) > متن
 
      


دانشگاه قرباني «كاپيتولاسيون هسته اي»!همين چند وقت پيش بود که يوکيا آمانو اعلام کرد آژانس به هر سايتي که در ايران نيازمند بازرسي باشد دسترسي دارد. اظهار نظري که دولتمردان ايراني بارها تکذيب و اعلام کرده اند اجازه هرگونه بازرسي سرزده با هر عنواني را نمي دهند. اما خبر اخير نمونه برداري بازرسان آژانس از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت، نشان داد که دولت تدبير و مسئولان سازمان انرژي اتمي تا چه اندازه در گفتار خود صداقت دارند!
    در همين رابطه، بسيج دانشجويي دانشگاه هاي علم و صنعت، تهران، شهيد بهشتي، صنعتي شريف، امام صادق(ع)، صنعتي اميرکبير، صنعتي خواجه نصير و علامه طباطبايي در اقدام متعرضانه به ساحت علم و عالم در دانشگاه علم و صنعت بيانيه اي را خطاب به منصور غلامي وزير علوم صادر کردند که در بندهايي از آن آمده است:
    «در روزهاي اخير، فصل جديدي در ديپلماسي ذلت گشوده شد. متاسفانه بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي و به عبارت دقيق تر جاسوس هاي سرويس هاي اطلاعاتي بيگانه طي اقدامي متعرّضانه قسمت هايي از دانشگاه علم و صنعت ايران، از جمله دانشکده مهندسي برق را تحت بازرسي و نمونه برداري قرار دادند! اين اقدام بدون اطلاع دانشگاهيان و همچنين با مشايعت برخي اساتيد فتنه گر دانشگاه تحقق يافته است. تفتيش يک مرکز دانشگاهي توسط ماموران ذکر شده نه تنها در ايران، بلکه در سراسر جهان و حتي کشورهاي پذيرنده پروتکل الحاقي نيز اقدامي شگفت به حساب مي آيد.
     بازرسان آژانس تنها به بهانه مقاله پژوهشي يکي از دانشجويان اين دانشکده به سمت دانشگاه سرازير شده و به جاي بازرسي از آزمايشگاه و دفتر استاد مربوطه، تعدادي از آزمايشگاه ها و دفاتر اساتيد را مورد تفتيش قرار داده اند. طبق اذعان اساتيد دانشکده برق، بسياري از اين استادان هنگام بازديد در دفتر خود حضور نداشته و اين اقدام بدون اجازه آنان صورت گرفته است؛ حال آنکه تعدادي از قطعات فوق پيشرفته و راهبردي ساخته شده توسط اساتيد در همين اتاق ها قرار داشته؛ اما علي الظاهر ديپلماسي سراسر حقارت دولت تدبير، نقطه اي را به دور از نظر جاسوس هاي بين المللي مستکبران باقي نگذاشته است.
     آيا اگر قرار باشد نخبگان ما به دليل به کار بردن تنها يک کلمه با کاربرد مشابه در مقالاتشان در کشور خود تحت بازجويي قرار بگيرند، آنگاه ديگر استقلالي براي کشور باقي مي ماند؟! اين کار با امضاي لايحه کاپيتولاسيون چه تفاوتي دارد؟!
     صد البته اين واقعيت بر همگان روشن است که اساس نظام بازرسي هاي برجاميِ مورد تاکيد غرب، تکميل پازل اطلاعاتي از مراکز و توانمندي هاي راهبردي، فناورانه و اقتدارآفرين کشور است. ليکن پيش از هرکسي نهادهاي ذي ربط در کشور بايد پاسخگوي چرايي باز شدن پاي جاسوسان آژانس به فضاهاي دانشگاهي باشند. مقتضي است تا در اسرع وقت وزارت امور خارجه و شوراي عالي امنيت ملي به عنوان نهادهاي مرتبط با آژانس بين المللي انرژي هسته اي و همچنين وزارت علوم در جايگاه متصدي مديريت دانشگاه هاي کشور نسبت به اقدام حرمت شکنانه اخير توضيحات مربوطه را ارائه دهند. بديهي است مسئوليت هرگونه تهديد برآمده از اين بازديد و بازرسي هاي مشابه براي دانشمندان کشور بر عهده نهادهاي فوق الذکر خواهد بود.
     از آخرين باري که اجانب قصد تعرض به استقلال فضاي دانشگاهي کشور را داشتند، 65 سال مي گذرد که آن روز نيز دانشجويان ننگ حضور بيگانه را با خون خود از کف دانشگاه شستند و حاشا که امروز چنين رخدادهاي شومي مجددا در فضاي آموزش عالي کشور تکرار شود. مع الاسف اين اقدام به دليل هراس از واکنش دانشگاهيان به دور از چشم همگان انجام گرفت، چراکه در غير اين صورت دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه اجازه چنين هتک حرمتي را به ماموران ياد شده و عوامل داخلي آنان نمي دادند، لذا در صورت تکرار چنين اتفاقي در اين دانشگاه و ساير فضاهاي دانشگاهي و تحقيقاتي کشور، دانشجويان در برخورد انقلابي با عوامل جاسوس کوچکترين مصلحتي را مدنظر قرار نخواهند داد.»
    اما نقطه ابهام و سوال بي جواب اينجاست؛ بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي که اجازه نزديک شدن به سايت هاي نظامي ما را ندارند، با چه مجوزي وارد محيط آموزشي و علمي کشور مي شوند؟! کدام ارگان يا سازمان اجازه ورود و نمونه برداري را صادر کرده است؟! آيا پيش از اين هم بازرسي و نمونه برداري از دانشگاه ديگري در سکوت انجام شده است؟! بعد از علم و صنعت نوبت کدام دانشگاه است؟!
    از سوي ديگر، دفاتر بسيج دانشجويي دانشگاه هاي فوق الذکر در نامه گلايه آميز ديگري خطاب به رئيس سازمان انرژي اتمي، اعتراض خود را نسبت به بي توجهي رياست آن سازمان در قبال دستور مصرح رهبر انقلاب پيرامون از سرگيري فعاليت هاي هسته اي ابراز داشتند؛ که در بخش هايي از اين بيانيه مي خوانيم:
    «پيرو دستور قاطعانه و حکيمانه رهبر معظم انقلاب مبني بر آماده سازي همه امکانات لازم براي غني سازي 190 هزار سو در چهارچوب برجام، سازمان انرژي اتمي اقداماتي را ترتيب داده که از جانب حضرتعالي و سخنگوي محترم سازمان بيان گرديده است. بررسي فعاليت هاي سازمان بعد از دستور رهبري، که از سوي حضرتعالي اعلام گرديده، نشان از آن دارد که ظاهرا اهتمامي براي اجراي اين دستور در سازمان وجود ندارد و بيان برخي اقدامات در تاريخ 15 و 16 خردادماه صرفا جنبه تبليغاتي و نمايشي دارد.
    جنابعالي خود مي دانيد فرمان رهبري مبني بر مهيا نمودن شرايط براي غني سازي 190 هزار سو، به عنوان پشتوانه اي براي تيم مذاکره کننده است که بتوانند عزتمندانه در مقابل استعمارگران اروپايي که اکنون اهرم فشار آمريکا بر ايران هستند، ايستادگي کنند؛ اما در اين بين سازمان انرژي اتمي چگونه درصدد است تا با اقدامات نمايشي، کشور و مذاکره کنندگان را در برهه کنوني ياري کند؟ رفتارهايي که نه تنها تاثير خارجي ندارند و تغييري در رفتار اروپايي ها ايجاد نکرده، بلکه مصرف داخلي نيز ندارد!
    اگر سازمان متبوع شما اهتمامي جدي براي فراهم کردن مقدمات غني سازي 190 هزار سو را دارد، صراحتا بيان بفرمائيد چه برنامه هايي را تاکنون براي اجراي فرمان رهبري انجام داده ايد؟ براي ايجاد 190 هزار سو چه تعداد از هر کدام از سانتريفيوژها و براساس کدام زمان بندي مشخصي قرار است تا غني سازي 190 هزار سوي ايران را انجام دهند؟ در همين راستا هنوز برآورد کامل و مشخصي از ميزان ظرفيت معدني اورانيوم کشور در دست نيست، سازمان انرژي اتمي براي اکتشاف و توسعه ظرفيت استخراج اورانيوم چه اقدامي را در دستور کار داشته و در آينده در نظر دارد؟
    نيروي انساني ماهر و متخصص سازمان که نقشي کليدي در راه اندازي فرآيند غني سازي هسته اي ايفا کردند، اما به واسطه محدوديت هاي برنامه هسته اي در برجام اخراج شدند، سرمايه اصلي سازمان در پيشبرد و تحقق فرمان رهبري و پس از آن برنامه هاي توسعه غني سازي کشور هستند. برنامه سازمان بعد از دستور رهبري براي بکارگيري اين نيروها چيست؟ برجام تنها محدوديت هايي را در حوزه غني سازي اورانيوم ايجاد کرده است، اما کاربردهاي ديگر صلح آميز انرژي هسته اي در حوزه هاي کشاورزي، پزشکي، طراحي و ساخت پيشران هاي اتمي و... محدوديتي ايجاد نشده و با اين وجود، فعاليت در اين حوزها محدود و متوقف شده است. حال سازمان فارغ از اقدامات نمايشي چه دستاوردهايي در حوزه هاي فوق فراهم آورده و برنامه سازمان بعد از اجراي فرمان رهبري در حوزه هاي ذکر شده، چيست؟
    حضرتعالي نيک مي دانيد هم اکنون که کشور در شرايط مهم و تاريخي به سر مي برد وحدت و همدلي ياد شده از سوي مسئولين، تنها زماني ميسر خواهد شد که همگان و به ويژه مسئولين در مسير مبارزه با استعمارگران و مستکبران جهاني، تمام همت خود را به کار گيرند و در اين صورت است که عموم ملت از مسئولين خود در اين مسير قاطعانه حمايت خواهند کرد. صرف رفتارهاي تبليغاتي و نمايشي بلافاصله بعد از بيانات رهبري از سوي شما و سازمان متبوع تان هم حيثيت کشور را در عرصه جهاني خدشه دار مي کند و هم دستاوردهاي حقيقي جوانان و شهداي هسته اي کشور را متزلزل مي نمايد. از طرفي پشتوانه کشور را در عبور از شرايط کنوني تضعيف مي کند.
    در پايان لازم به ذکر است پاسخ به ابهامات ذکر شده مي تواند افکار عمومي و به خصوص کارشناسان و متخصصان حوزه هاي مربوطه را در مسير تحقق فرمان رهبري اقناع کند، و مردم خود نيز بهترين قضاوت ها را پيرامون عملکرد شما خواهند کرد.»
    دانشگاه قرباني «کاپيتولاسيون هسته اي»!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21949 به تاريخ 20/4/97، صفحه 8 (دانشگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 13)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است