|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: سرد و گرم روزگار يك توليد داخلي و برندي خاطره انگيز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6983
پنج شنبه 4 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


سرد و گرم روزگار يك توليد داخلي و برندي خاطره انگيز
«ايران» از رواج شايعه تعطيلي يك كارخانه قديمي توليد خودكار گزارش مي دهد

نويسنده: ريحانه ياسيني

سر تا پا سفيد پوشيده است، کتاني هاي اسپرت شيري رنگ به پا دارد، روي سرش کلاه اسپرتي هم رنگ با آن گذاشته و حتي قاب طلايي عينک درشتش هم با آن همخواني دارد. تنها ريش هايي سفيد رنگ در ظاهر اين مرد سرحال و بلندقامت، نشان از دوران پيري او دارد و باز هم صدايش از مردي پا به سن گذاشته و 88 ساله، بسيار جوان تر است. پشت سر علي اکبر رفوگران را تصاويري از تاجران و کارگران قديمي پوشانده و از تغيير حرکت اقتصادي اش در اواخر دهه هفتاد روايت مي کند:«نه ذوقش را داشتم که دوباره بخواهم خودکار توليد کنم، نه بازارش بود که ما تاسيسات بزرگي درست کنيم. اين بود که به فکر افتادم کار ديگري انجام دهم. آن زمان 68 سالم بود. من بدون توليد اصلاً زندگي را براي خودم شايسته نمي دانستم، ترجيح مي دادم نباشم تا عاطل و باطل بگردم. اين بود که منزلم را در شميران فروختم، منزلي در لواسان خريدم و با تفاوتش کارخانه را راه انداختم.
     اين کارخانه را خود آقاي بيک تاسيس کرده بود ولي موفق نبود. من همه اش را از او خريدم. آقاي بارون بيک به من گفت که رفوگران! من در اروپا نتوانستم با اين همه امکانات اين خط توليد را توسعه دهم، تو در ايران اين کار را نکن.» او در بخشي از مستند کوتاه «نسل امين الضرب» که از سوي اتاق تهران توليد شده، خاطره گفت و گويش با بارون بيک، صاحب برند فرانسوي بيک را چنين ادامه مي دهد:«من گفتم که نه، مطمئن هستم که اين کار را خواهم کرد. از مالزي آمده بودند که خط توليد را از او بخرند و من مي خواستم پيش دستي کنم، بالاخره با پيشنهادهاي من موافقت کرد. کل کارخانه را خريدم و به ايران منتقل کردم.» به همين ترتيب علي اکبر رفوگران در سال 1342 به همراه پدر و برادرش کارخانه توليد خودکار بيک را راه اندازي کرده بودند. او بعد از چند دهه کارآفريني و خاطره سازي، هنوز هم براي توليد شور و شوق دارد و با جديت درباره شايعه تعطيلي کارخانه بيک که دو سه روز پيش منتشر شده بود به «ايران» مي گويد:«آمدنيوز اصولاً غيرواقعي مي نويسد. اين مطلب هم شايعه است. اما مشکل ما اين است که دوستان ما هم حرف آن را باور مي کنند، اين زشت است. وقتي اين حرف ها را در ساير رسانه ها انعکاس مي دهند، بايد با مطالعه باشد، تحقيق کنند و بپرسند. کارخانه بيک کارش را مي کند، اما با اين حرف ها فقط لطمه اعتباري به آدم مي زنند.» رفوگران درباره تبعات اين شايعه براي کسب و کارش مي گويد:«به هر حال ما فعال اقتصادي هستيم، بدهکاري و طرف هاي تجاري داريم، وقتي شايعه تعطيلي مان پخش شود و طرف هاي تجاري مان باور کنند، مشکلاتي در کارمان پيش مي آيد.»
    
    «بيک» حالا چه مي کند؟
    شايعه تعطيلي بيک در حالي منتشر شد که از اساس اين کارخانه 15 سال پيش تغيير فعاليت داد. رفوگران، موسس کارخانه بيک و رئيس هيات مديره آن در اين باره چنين توضيح مي دهد:«15 سال پيش ماشين آلات خودکارسازي بيک در اختيار شرکت ديگري قرار گرفت. آن شرکت هم حالا با نام ايراني ديگري خودکار توليد مي کند و در بازار حضور دارد. ما هم از اين طرف توليد ديگري داريم و تعطيل نکرده ايم. در حال حاضر 130 کارگر ثابت داريم. ماجراي واردات و قبضه بازار توسط کالاهاي چيني عرصه را براي ما هم تنگ کرده است، ولي هر دوره اي مشکلات خاص خودش را دارد. اميدواريم قضاياي اخير که دست و بال ارزي ما را تنگ کرده، حل و فصل شود.»
    رفوگران از دستفروشي کردن به تاسيس کارخانه بيک و ثبت نام خودکار رسيد و بعد از تغييرات بازار نيز تصميم به توليد کالاهاي ديگر گرفت.
    او تاکيد مي کند:«الان هم مشغول کارهستيم، نه کارگر کم کرده ايم و نه تغييراتي در کارخانه هايمان داده شده است. کساني که از تعطيلي بيک حرف زده اند، يقيناً هدف شان اين بوده است که به موج نااميدي و اخبار منفي در جامعه دامن بزنند. من تکرار مي کنم که چرا دوستان ما هم به اين اخبار دامن مي زنند؟»
    با وجود تمام مشکلات اقتصادي، رفوگران کارخانه بيک را حفظ کرده است و معتقد است که مي شود نبض توليد را در هر شرايطي با مديريت زنده نگه داشت. اين کارآفرين ريش سفيد درباره موفقيتش مي گويد:«من در حدود 30، 40 سال خودکار بيک را توليد مي کردم، هم قيمتش را نگه داشتم و هم کيفيتش را حفظ کردم. در طول اين چند دهه هم هزار اتفاق افتاد.
    بخشي از بستر کار ما به اقتصاد مملکت برمي گردد ولي کارفرما هم نقش خودش را دارد. مي شود به هر قيمتي که شده است، آدم کيفيت اش را به خاطر خودش حفظ کند. اگر خودستايي نشود، همه کار به خاطر تجربه و مديريت است. آدم بايد خودش را با حوادث روز تطبيق دهد. مشکلات هميشه هست و بايد اين مشکلات را با صبر و درايت حل کنيم؛ مديريت همين است.»
    در انتها علي اکبر رفوگران، موسس و مالک کارخانه بيک از مشکلات اين روزهايشان هم چنين روايت مي کند:« در حال حاضر نوسان ارز، بزرگترين لطمه را به شرکت هاي بدهکار ارزي مي زند. خود ما هم يکي از اين شرکت ها هستيم که از اين نظر خيلي لطمه خورده ايم. مشکل اصلي ما براي اين پرداخت بدهي هاست که وقتي قيمت ارز بالا مي رود، چند برابر مي شود. اما باز هم مشکلي نيست که کار ما را لنگ کرده باشد، اصلاً نمي توانم تصور کنم که بدون توليد کردن، زندگي شايسته اي داشته باشم.»
    
    سرد و گرم روزگار يک توليد داخلي و برندي خاطره انگيز / «ايران» از رواج شايعه تعطيلي يک کارخانه قديمي توليد خودکار گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "ريحانه ياسيني"

  گفت و گو با اعضاي اتاق بازرگاني مشترك ايران و افغانستان: صادرات ايران به افغانستان متوقف نشده است
ريحانه ياسيني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  تامين امنيت غذايي با توليد 118 ميليون تن محصول اساسي / «ايران» از ميزان خودكفايي ايران درتوليد محصولات كشاورزي گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  رشد 67 درصدي درآمد سرانه ايرانيان در سه سال / بررسي «ايران» از گزارش توسعه انساني 2018 سازمان ملل متحد
ريحانه ياسيني، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  جنگ رواني و سياسي در بازار ارز / وزارت اقتصاد از عمليات مشترك نهادهاي امريكا عليه ايران پرده برداشت
ريحانه ياسيني، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  گزارش «ايران» از آنچه كه در جهان ارزهاي ديجيتال و دولت ها مي گذرد: راهيابي <رمزينه ارزها> به بانك هاي مركزي
ريحانه ياسيني، ايران 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روزنامه نگاري الكترونيك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 11)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است