|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: استقبال خصوصي ها از بازار ثانويه ارز
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6998
پنج شنبه 25 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


استقبال خصوصي ها از بازار ثانويه ارز
«ايران» در گفت و گو با صاحبنظران نرخ جديد ارز را به بحث گذاشت

نويسنده: مرجان اسلامي فر

21 فروردين ماه بود که معاون اول رئيس جمهوري فرمان تک نرخي شدن ارز را صادر کرد و قيمت 4200 تومان به رسميت شناخته شد و از آنجا که صرافي ها از مدتي قبل کنار گذاشته شده بودند، دولت هر گونه خواسته ارزي مردم را به سمت بانک ها هدايت کرد. هر چند که بانک ها نتوانستند خواسته هاي ارزي مردم را تامين کنند و خريداران ارزي به سراغ دلالان و واسطه ها رفتند. اين امر ادامه پيدا کرد تا اينکه در بازار آزاد قيمت ارز از 8 هزار تومان هم عبور کرد. در اين مدت کارشناسان، صاحبنظران اقتصادي و فعالان بازار سياست ارزي دولت را زير سوال بردند و گفتند حرکت در اين مسير جز افزايش قيمت ارز و کوتاه شدن دست همه از ارز، هيچ نتيجه اي را نخواهد داشت. به همين جهت يکي از کارهايي که صورت گرفت ايجاد بازار ثانويه ارز بود. بازاري که پيش بيني کاهش قيمت ارز را براي اقتصاد ايران کرده است. بازار ثانويه ارز از ديروز رسماً کار خود را آغاز کرد.در اين بازار تجار مي توانند ارز خود را با نرخ توافقي معامله کنند. حال بايد ببينيم اين بازار توان کنترل نرخ ارز را دارد. اگر اين بازار موفق عمل کند هماهنگونه که پيش بيني شده ارزهاي انبارشده سر از بازار در خواهد آورد.
    
    دلار 8 هزار تومان قيمت خورد
     درنخستين روز معاملاتي بازار ثانويه ارز نرخ توافقي دلار 8 هزار تومان قيمت خورد. به گزارش پژوهشکده پولي و بانکي، محمدمهدي رئيس زاده مشاور بانکي اتاق بازرگاني از اولين توافقات در بازار ثانويه ارز خبر داد و گفت: نرخ ارز روزگذشته در بازار ثانويه حدود ۸ هزار تومان بين صادرکنندگان و واردکنندگان توافق شده است. وي در ادامه گفت: در حال حاضر، بازار ثانويه فقط براي صادرکنندگان و وارکنندگان و گروه کالايي رديف ۳ است و قرار شده که صادرکنندگان با واردکنندگان بر سر اين نرخ به توافق برسند، بدون اينکه دولت در نرخ گذاري دخالتي داشته باشد. وي همچنين عنوان کرد آغاز به کار بازار ثانويه سيگنال مثبتي به بازار ارز داده و موجب شد تا ثبات نسبي بر بازار حکمفرما شود. رئيس زاده ادامه داد استمرار بازار ثانويه قطعاً ثبات را به بازار باز مي گرداند. البته نقيصه اي که همچنان وجود دارد اين است که تامين ارز بخش خدمات هنوز وارد بازار ثانويه نشده و دولت براي ارز مسافرتي فعلاً تمهيدات مناسبي را نينديشيده است.
    
    استقبال بخش خصوصي
    رويه جديد دولت مورد استقبال بخش خصوصي کشور است چرا که ديگر براي آنها خط کشي قيمتي وجود ندارد و از طرفي صرافي ها هم به عنوان يک رابط مي توانند نقش آفرين باشند.هر چند که صرافي ها پولي را جابه جا نخواهند کرد اما فعاليت آنها باعث آرامش بازار خواهد شد.حسين سلاح ورزي نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران که يکي از موافقان سياست هاي جديد ارزي دولت است، درگفت و گو با «ايران »گفت: با حجم صادراتي 5 ميليارد، صادرکنندگان مجاز هستند با ارز حاصل از صادرات در سامانه نيما با واردکنندگان توافق کنند و ارز خودشان را به آنها بفروشند.اين امر اگر درست اجرايي شود قطعاً در کنترل قيمت ارز تاثير گذار است و مي تواند باعث تشويق صادرکنندگان شود چرا که ديگر مجبور نيستند با قيمت 4200 تومان ارز خود را به فروش برسانند و اين در حالي است که قيمت ارز در بازار آزاد فراتر از 8 هزار تومان است.وي درباره اينکه در سياست جديد ارزي صرافي ها هم ديده شدند، خاطرنشان کرد:حواله جابه جايي پول توسط صرافي ها است. صرافي ها پيش از اين تعطيل شده بودند و حال با آنکه پولي را جابه جا نمي کنند اما قطعاً حضور آنها بسيار اثرگذار است. آنها حواله ارزي را بين صادرکنندگان و واردکنندگان رد و بدل مي کنند.وي اذعان داشت: دولت در سالهاي گذشته در مواعدي وعده تک نرخي شدن ارز را اعلام و با وجود شرايط مناسب از اين اقدام امتناع کرد و در زمان نامناسب اين موضوع را اجرا کرد. و بايد نرخ ارز توسط مکانيزم بازار تک نرخي شود و با تعادل که توسط بازار ثانويه به دست آيد مي توان ارز را تک نرخي کرد که اميدواريم با دخالت کمتر نرخ ارز به يک رقم برسد، نه بر اساس دستور دولت که بدون توجه به بازار انجام شود.سلاح ورزي با انتقاد از ارز دولتي براي کالاهاي غير ضروري گفت: خودرو، موبايل و کالاهاي آرايشي و بهداشتي که ارز دولتي دريافت کردند بازار ارز را ملتهب کردند و دولت بايد روش حمايتي براي کالاهاي اساسي توليد داخل در نظر مي گرفت تا مشکل اين چنيني به وجود نمي آمد.
    
    ترس دلالان از کاهش قيمت ارز
    در شرايطي که بازار ثانويه راه افتاد و صادرکنندگان مي توانند از طريق سامانه نيما و سامانه وزارت صنعت نسبت به فروش ارز خود اقدام کنند قيمت ارز تا حدودي در مسير کاهش قرار گرفت.البته اين کاهش الزاماً به منزله ادامه دار بودن آن نيست.روز گذشته برخي از دلالان ارزي از ترس کاهش قيمت و ضرر هنگفت تصميم گرفتند ارز خود را وارد بازار کنند و از طرفي خريد ارز هم روند نزولي به خود گرفت. حال براي کاهش تقاضا و عرضه ارز توسط دلالان تنها راه، اجراي درست بازار ثانويه ارز است. بازاري که مانع رانت خواهد شد. از طرفي مجتبي خسروتاج رئيس سازمان توسعه تجارت گفت: گروه سه کالاهاي مصرفي با ارز صادراتي قابل واگذاري از سوي صادرکنندگان است و ۱۷ميليارد دلار صادرات در اين بخش انجام مي شود.در اين سازمان تصويب شد که پروانه صادراتي در سامانه نيما به شکل رقابتي به صرافان فروخته شود و صرافان براي کالاهاي گروه سه، ارزهاي خريداري شده از صادرکنندگان را به واردکنندگان عرضه کنند. اجازه داديم که ارز صادراتي قابل واگذاري در سيستم بانکي انجام شود و به چرخه اقتصاد کشور بازگردد.
    
    
    استقبال خصوصي ها از بازار ثانويه ارز / «ايران» در گفت و گو با صاحبنظران نرخ جديد ارز را به بحث گذاشت
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "مرجان اسلامي فر"

  رصد قاچاق از كف بازار / ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، موجودي و فروش تمام فروشگاه هاي زنجيره اي را بررسي مي كند
مرجان اسلامي فر، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  رمز گشايي از كندي عرضه ارز به سامانه نيما / «ايران» در گفت و گو با مسئولان دولتي و خصوصي بررسي مي كند
مرجان اسلامي فر، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  توليد 4 ميليون تن محصولات لبني / «ايران» وضعيت صنعت و توليد محصولات لبني را بررسي كرد
مرجان اسلامي فر، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  درآمدزايي از فالوئرهاي اينستاگرام / «ايران» از ايجاد مشاغل جديد در كسب و كار ايران گزارش مي دهد
مرجان اسلامي فر، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  بسته بندي، حاشيه اي كه از اصل گرانتر است / گزارش «ايران» از تاثير بسته بندي و چاپ در قيمت محصولات
مرجان اسلامي فر، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه زبان و ادبيات روسي
شماره 2 (پياپي 13)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است