|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: نمايندگان از قانون بترسند نه از شوراي نگهبان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


نمايندگان از قانون بترسند نه از شوراي نگهبان
عباسعلي كدخدايي مطرح كرد    
    عباسعلي کدخدايي، سخنگوي شوراي نگهبان در اظهار نظري در مورد ادعاي رد صلاحيت حسن روحاني در انتخابات سال 96 واکنش نشان داد. اين ادعا را کامران غضنفري، نويسنده کتاب «حسن روحاني در يک نگاه» به نقل از جواد کريمي قدوسي مطرح کرده بود. او گفته بود که شوراي نگهبان در مرحله اول براي انتخابات سال 96، حسن روحاني را ردصلاحيت کرده بود، ولي در مرحله بعد صلاحيت وي را تاييد کرد. با وجود اين، عباسعلي کدخدايي در مصاحبه اي که ديروز از او در سايت «عصر ايران» منتشر شده، بدون اشاره به اينکه صلاحيت حسن روحاني براي سال 96 در دو مرحله تاييد شده بود، در پاسخ به اين سوال که «آيا اين امکان وجود دارد که رئيس جمهوري يک دوره باشد و دوره دوم صلاحيت خود را از دست بدهد»، گفته بود: بله وجود دارد مثلاً درباره آقاي روحاني چنين بحث هايي وجود داشت ولي در نهايت راي آورد. شوراي نگهبان نسبت به اين مسائل بيهوده واکنشي نشان نمي دهد اما اگر به دنبال اين باشند که کيان نظام را برهم بزنند، قطعاً وارد عمل شده و در اينجا ديگر وي رئيس جمهوري نيست و خلاف سوگند خود عمل کرده است.» از توضيحات اخير کدخدايي مي توان اين گونه برداشت کرد که هر چند احتمالاً نظراتي پراکنده براي عدم تاييد صلاحيت حسن روحاني در اين انتخابات وجود داشته اما نظر اکثريت اين شورا چيز ديگري بوده است.
    
    واکنش به حجاريان
    وي در اين گفت وگو در واکنش به اظهارات سعيد حجاريان مبني بر اينکه در صورت ادامه رد صلاحيت ها، اصلاح طلبان ديگر در انتخابات شرکت نخواهند کرد، گفته است: «شوراي نگهبان منتظر نظرات افراد نخواهد نشست. آنها خودشان مي دانند که شرکت کنند يا نه؛ ما يک وظيفه قانوني داريم که طبعاً آن را انجام خواهيم داد و ملاحظه اين را نخواهيم داشت که گروهي در انتخابات شرکت مي کنند يا نمي کنند.» کدخدايي درباره پيشنهاد گفت وگوي اصلاح طلبان و شوراي نگهبان هم توضيح داده است: «بنده در حوزه انتخابات بين اصلاح طلبان و اصولگرايان تفکيک قائل نيستم بلکه اين تفکيک مربوط به حوزه سياسي است چرا که وظيفه قانوني ما تاييد صلاحيت يا تاييد صحت انتخابات در هر مرحله اي است لذا تفاوتي ندارد که نامزدها مربوط به کدام جريان سياسي باشند.»
    
    احتمال بازگشت لايحه پالرمو به مجلس
    سخنگوي شوراي نگهبان در بخش ديگري از سخنانش درباره بحث لايحه پالرمو و موضوع FATF گفته است: «مفهومي به معناي اف اي تي اف نداريم. اف اي تي اف نهاد رنکينگ سلامت مالي کشورهاست و يک الزاماتي را براي جمهوري اسلامي ايران در نظر گرفته که وزير قبلي هم آنها را پذيرفته است. اين الزامات موارد متعددي از جمله چهار مصوبه که دو مصوبه داخلي ايران و دو کنوانسيون پالرمو و کنوانسيون مبارزه با تامين مالي تروريسم است و دو قانون هم از جمله قانون پولشويي و قانون مبارزه با تامين مالي تروريسم است که بايد اصلاح شود.» وي همچنين از احتمال بازگشت لايحه پالرمو به مجلس سخن گفته است. موضوع سپنتا نيکنام هم از ديگر مسائل مطرح شده در گفت وگو با سخنگوي شوراي نگهبان بود، جايي که وي درباره مصوبه مجلس در اين زمينه گفت: آنچه در دستور کار است، مصوبه اصلاحي مجلس است که بعد از نظر شورا و آقايان فقها اصلاح شده است. کدخدايي ادامه داد: شنبه گذشته کميسيون مجمع تشکيل جلسه داد و بنده هم حضور داشتم، بحث هايي در اين زمينه صورت گرفت و قرار شد شنبه آينده در جلسه عمومي مجمع مطرح شود. در هر صورت هر چه نظر مجمع باشد، شوراي نگهبان هم تبعيت مي کند. وي تاييد صلاحيت سپنتا نيکنام در دوره اخير انتخابات را به دليل عدم ترتيب اثر مجلس به اعلام نظر «آقايان فقها» دانست. کدخدايي همچنين به اين سخن برخي نمايندگان که به جاي اينکه از خدا بترسيم از شوراي نگهبان مي ترسيم، گفت: در اصل اين موضوع جاي تاسف دارد. نقض اين مساله اين است که بسياري از نمايندگان عليه شوراي نگهبان صحبت مي کنند و شورا هم آگاه است لذا نمايندگان نبايد از شوراي نگهبان بترسند. وي افزوده است: اگر در جايي مطالبي گفته شود که متضمن افترايي باشد يا کيان نظام را مورد تهديد قرار دهد ديگر ترس از شوراي نگهبان نيست بلکه از قانون است چرا که فردي که وارد مجلس مي شود بايد التزام عملي به شوراي نگهبان و قانون اساسي داشته باشد لذا در جهت نقد هيچ مشکلي پيش نمي آيد بلکه استقبال هم مي شود.
    
    شوراي نگهبان تابع هيچ جريان سياسي نيست
    سخنگوي شوراي نگهبان با رد موضوع طرفداري اين شورا از نامزدهاي يک جريان در انتخابات، درباره روزهاي سخت کار اين شورا گفت: سال 92 و 96 که آقاي هاشمي و آقاي احمدي نژاد ردصلاحيت شدند به نظرم سخت ترين روزها براي شوراي نگهبان به جهت ردصلاحيت بود چراکه آقاي هاشمي با آن جايگاهي که داشتند براي همگان غيرقابل باور بود. پس با اين تفاسير شوراي نگهبان نشان داده است که تابع هيچ جرياني نيست و شورا با توجه به راي اعضا نظر نهايي خود را اعلام مي کند. به نظر مي رسد وي تلويحاً اين سخن مرحوم هاشمي رفسنجاني در مورد تاثيرگذاري برخي از افراد خارج از شورا روي ردصلاحيت خود را تاييد کرده و مي گويد: شوراي نگهبان موظف است نظر دستگاه هاي مختلف مانند پليس تشخيص هويت و وزارت اطلاعات را پذيرا باشد و از آنها نظر و همکاري بگيرد.
    وي درباره مقايسه انتخابات هاي 88 و 92 از نظر حجم تخلف هم گفته است: از جهت گزارش هايي که به ما مي رسد بين انتخابات 96 و انتخابات 88 برابري بوده حتي در مصاديق هم مشابهت هاي زيادي بوده ولي انتخاباتي که تخلفاتي باشد که تاثير روي انتخابات و سرنوشت انتخابات دارد معمولاً در حوزه انتخابات مجلس داريم اما در رياست جمهوري بين 88 تا 96 تعداد گزارشات تخلفات زياد بوده و بيشتر هم در حوزه قوه مجريه بوده است چرا که وزارت کشور و قوه مجريه خود برگزار کننده هستند.
    
    نمايندگان از قانون بترسند نه از شوراي نگهبان / عباسعلي کدخدايي مطرح کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه برزگر
متن مطالب شماره 1140، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است