|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: رنج مدارس از كمبود مشاور تربيتي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6998
پنج شنبه 25 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


رنج مدارس از كمبود مشاور تربيتي
مسئولان آموزش و پرورش از گسترش آسيب هاي اجتماعي در مدارس خبر مي دهند

نويسنده: هدي هاشمي


    
    
    نظام آموزش و پرورش 30 هزار مشاور کم دارد
    چندي پيش خبري روي خروجي خبرگزاري ها قرار گرفت با اين مضمون که مشاور عالي وزير آموزش و پرورش کاهش سن بزهکاري و افزايش استفاده از مواد مخدر در ميان نوجوانان و جوانان را نگران کننده عنوان کرد. البته آمارهاي ستاد مبارزه با مواد مخدر هم تاييدي بر اين ادعا است. به گزارش «ايران» بر اساس آمارها يک درصد دانش آموزان، حداقل يک بار مواد مخدر مصرف کرده اند و به گفته کارشناسان سن مصرف اعتياد به 14 سال رسيده است. نرگس ملک زاده کارشناس تعليم و تربيت با اشاره به تحقيقاتي درباره ارتباط دختران و پسران در سن زير ۱۸ سال مي گويد: زمان و سن شروع اين ارتباطات، به دوران راهنمايي تحصيلي (دوره اول متوسطه) کاهش يافته و ۴۰ درصد دانش آموزان، رابطه کلامي با جنس مخالف را از ۱۴ سالگي آغاز کرده اند و بعضاً از ارتباط عاطفي به رابطه خارج از عرف گسترش پيدا کرده است. همچنين آن طور که آمارهاي وزارت آموزش و پرورش از دانش آموزان تهراني مي گويد در حال حاضر رفتار پرخطر در ميان پسران در مقطع متوسطه اول ۱۹.۷ درصد و خشم بالا در ميان دختران ۱۹.۶ درصد است که اين ارقام نشان مي دهد وضعيت خوب نيست.علاوه بر اين به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش، ترويج آسيب هاي اجتماعي در مناطق محروم و مرزي بسيار بيشتر از مناطق مرکزي کشور است و اين موضوع ناشي از ترانزيت مواد مخدر از مرزهاي شرقي و مواد الکلي در مرزهاي غربي کشور است. براساس تحقيق هاي صورت گرفته در اين وزارتخانه، انحرافات اخلاقي، خشونت، خودکشي، دخانيات و بزهکاري به ترتيب بيشترين موارد آسيب هاي اجتماعي را تشکيل مي دهد و استان هاي خوزستان و خراسان رضوي بيشترين دانش آموز در معرض خطر را دارد. همچنين معضل تيغ زني، «خون بازي يا خودزني» را هم بايد به اين موارد اضافه کرد.
    کارشناسان تعليم و تربيت بر اين باورند که وزارت آموزش و پرورش برنامه اي جامع براي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي در بين دانش آموزان ندارد. البته آنها معتقدند که کمبود مشاور لازم در مدارس موجب شده تا دانش آموزان نتوانند درباره مهم ترين مسائل خود با کسي مشورت کنند. اين درحالي است که مشاوران مدارس هم اين موضوع را تاييد مي کنند و مي گويند اندک مشاوراني که در مقاطع تحصيلي متوسطه اول حضور دارند هم بايدها و نبايدهاي بسياري در مدرسه دارند.
    موسوي مشاور مدرسه در اين باره مي گويد: مديران مدارس اجازه مطرح کردن موضوعات پر خطر را به ما نمي دهند. دانش آموزان بسيار کنجکاوند و از مشاور مي خواهند درباره مباحث مختلف اطلاع پيدا کنند اما اين موارد موضوعات ممنوعه در مدارس هستند. اگر آموزش و پرورش دست مديران را باز مي گذاشت و اجازه مي داد که ما درباره خطرات اعتياد و ارتباط با جنس مخالف با دانش آموزان راحت تر صحبت کنيم به طور قطع اين مشکلات پيش نمي آمد.
    وي تاکيد مي کند: سال گذشته يک دانش آموز دختر با پسري در ارتباط بود و مدير مدرسه به خاطر سختگيري هايي که داشت اجازه مطرح شدن مشکل دانش آموز را نمي داد که همين مساله موجب خودکشي دانش آموز شد، اگر بتوانيم در مدارس وضعيت روشن تري از مشاوران داشته باشيم و دانش آموزان به مشاوران اعتماد کنند ما مي توانيم جلوي بسياري از آسيب هاي اجتماعي را در مداس بگيريم.محمدي هم از مشاوران مدرسه دخترانه در اين باره معتقد است: دانش آموزان فکر مي کنند ما جاسوس بين آنها و مدير هستيم. البته معلم پرورشي وقتي مي بيند ما با دانش آموز ارتباط گرفته ايم سريع مي خواهد مشکل دانش آموز را بفهمد و اگر مقاومتي انجام دهيم با مدير مطرح مي کند براي همين دانش آموزان اصلاً حرفي براي ما ندارند.
    
    ترسيم نيمرخ رواني -اجتماعي دانش آموزان
    مسئولان وزارت آموزش وپرورش معتقدند براي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي طرح هاي مختلفي در دست اجرا دارند اما آنچه که در گفت و گو با دانش آموزان و معلمان به آن مي رسيم، توزيع چند دفترچه يا بروشور در برخي از مدارس براي آگاه سازي دانش آموزان از تهديدات اجتماعي است؛ راهکارهايي که در مهار روند رو به رشد آسيب هاي اجتماعي راه به جايي نخواهد برد. مديرکل مشاوره و امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش درباره بي برنامگي اين وزارتخانه در کنترل آسيب ها مي گويد:اين موضوع کم لطفي است. حوزه آسيب هاي اجتماعي بسيار گسترده است. دست مشاوران در اين حوزه در مدارس باز نيست علاوه بر اين آسيب هاي اجتماعي يک حوزه چند بخشي است. با توجه به کمبود مشاوراني که داريم من فکر مي کنم باز هم بسيار خوب عمل کرديم. مشاوران ما در مدارس آزمون هاي مختلفي را انجام مي دهند تا هم به نيمرخ رواني- اجتماعي دانش آموزان دست پيدا کنند و هم براي پيشگيري کارهاي لازم را انجام دهند. بايد بگويم بيش از ۹۰ درصد مشاوران ما آموزش ديده هستند. بالغ بر ۶۰ درصد مشاوران ما داراي مدرک فوق ليسانس و دکتري هستند.مسعود شکوهي با تاکيد بر اينکه هم اکنون 30 هزار نيروي مشاور در مدارس کم داريم، مي افزايد:در اين بخش بسيار نيرو کم داريم اين موضوع را بارها اعلام کرديم اما متاسفانه پاسخي دريافت نکرديم. شما دقت کنيد به ازاي هر ۱۵ دانش آموز يک ساعت مشاوره در مدارس ارائه مي شود.به گفته او تعداد نيروي انساني مشاور در دوره ابتدايي هزار و 100 نفر، دوره متوسطه اول 8 هزار و 414 نفر، دوره متوسطه دوم 2 هزار و 909 نفر است.
    شکوهي درباره طرح هاي اين وزارتخانه در سال تحصيلي جديد براي کنترل آسيب هاي اجتماعي دانش آموزان مي گويد: آزمون غربالگري رواني و اجتماعي دانش آموزان با هدف دستيابي به نقشه خطرپذيري و ترسيم نيم رخ رواني اجتماعي دانش آموزان اجرايي خواهد شد .اين برنامه براي افزايش سلامت جسمي و روحي دانش آموزان در همه مقاطع تحصيلي اجرا خواهد شد تا بتوانيم نقشه خطر پذيري مدرسه، منطقه و استان ها را در مقاطع بويژه مقطع اول متوسطه پيدا کنيم. همچنين اجراي اين طرح کمک مي کند تا برنامه مداخله و پيشگيرانه در سطح خرد و کلان داشته باشيم.وي با اشاره به اينکه طرح توانمندسازي رواني -اجتماعي دانش آموزان هم در حال اجراست، اظهار مي کند: اجراي طرح توانمندسازي رواني- اجتماعي اين طرح جهت بسط، تعميم و گسترش توانمندي هاي دانش آموزان در زمينه هاي مختلف تحصيلي و رواني – رفتاري با افزايش ضريب هوشمندي در تنظيم روابط اجتماعي و اجتناب از بروز رفتارهاي کاهنده و ايستايي آورنده در فعاليت هاي مدرسه اجرا مي شود که اهداف اصلي آن ارتقاي سلامت روان، خود کارآمدي، اميد، خوش بيني ، بهزيستي رواني و اجتماعي دانش آموزان دوره متوسطه اول است.
    شکوهي به طرح هميار مشاور در مدارس اشاره مي کند و مي گويد: اين طرح جهت تقويت توانمندي هاي فردي، اجتماعي، ارتباطي، ترويج فرهنگ راهنمايي ومشاوره، کمک به رشد سازگاري فردي و اجتماعي دانش آموزان دوره اول متوسطه، تقويت حس مسئوليت پذيري و ترويج فرهنگ مشارکت پذيري و مشارکت جويي آنان انجام مي شود. در اين طرح از هر کلاس يک هميار انتخاب و آموزش داده مي شود.شکوهي طراحي و استقرار نظام راهنمايي و مشاوره را در تمامي دوره هاي تحصيلي مهم توصيف مي کند و اظهار مي کند: اگر بخواهيم در زمينه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي در مدارس موفق عمل کنيم بايد نظام مشاوره را از دوره ابتدايي تا سال 12 در تمامي مدارس مستقر کنيم. به همين منظور ايجاد و راه اندازي نظام راهنمايي و مشاوره و ارائه خدمات مشاوره اي در تمامي سطوح را در دستور کار قرار داده ايم. همچنين شيوه نامه مديريت فوريت هاي رواني- اجتماعي دانش آموزان را مطرح کرديم. اين شيوه نامه به منظور ظرفيت سازي و گسترش هماهنگي ها جهت رصد، مداخله و ارائه خدمات بموقع و موثر در رفتارهاي پرخطر و رويدادهاي ناگوار تهديدکننده دانش آموزان در کل کشور بر اساس تفاهمنامه همکاري به منظور پيشگيري از آسيب هاي رواني - اجتماعي و مداخله موثر، تدوين شده است.
    
    رنج مدارس از کمبود مشاور تربيتي / مسئولان آموزش و پرورش از گسترش آسيب هاي اجتماعي در مدارس خبر مي دهند
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار
    آثار ديگري از "هدي هاشمي"

  كرمانشاهي ها در انتظار بازگشت «اميد» / گزارش «ايران» از وضعيت روحي رواني مردم مناطق زلزله زده
هدي هاشمي*، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  آيا مهاجرت نخبگان افزايش يافته است؟ / «ايران» در ميزگردي ادعاي روند صعودي خروج نخبگان از كشور را بررسي مي كند
هدي هاشمي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  حق تحصيل براي همه / هيات وزيران لايحه الحاق يك تبصره به قانون سنجش و پذيرش دانشجو را تصويب كرد
هدي هاشمي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  الزامي شدن احداث مراكز پيش دبستاني در استان هاي محروم / معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش خبر داد
هدي هاشمي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  معاون وزير علوم: پيگير محروميت از تحصيل دانشجويان هستيم
هدي هاشمي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
صنايع زيرساخت هاي كشاورزي، غذايي، دام و طيور (دامپروران)
متن مطالب شماره 204، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است