|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: جزئيات خود اظهاري قيمتي واردكنندگان كالا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


جزئيات خود اظهاري قيمتي واردكنندگان كالا
ضرب الاجل سازمان حمايت به دريافت كنندگان ارز دولتي پايان يافت    دنياي اقتصاد : با وجود گذشت چند روز از مهلت سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان مبني بر لزوم ثبت قيمت کالاها و خدمات از سوي افراد حقيقي و حقوقي بهره مند از ارز رسمي در سامانه ۱۲۴ هنوز بخش زيادي از اطلاعات شرکت ها به اين سامانه ارائه نشده است يا در صورت ارائه همچنان در انتظار دسته بندي، پايش اطلاعات و ثبت و بارگذاري هستند.
    طبق آنچه سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در ۱۰ تير اعلام کرده بود، ثبت قيمت کالاها و خدمات بهره مند از نرخ ارز رسمي در سامانه قيمت کالا و خدمات يا همان سامانه ۱۲۴ الزامي شد و افراد حقيقي و حقوقي مکلف شدند حداکثر تا هفدهم تير نسبت به ارائه فهرست قيمت مورد عمل براساس ضوابط به اين سازمان براي درج در سامانه قيمت کالا و خدمات اقدام کنند. براساس اطلاعيه سازمان حمايت در اين مورد، مسووليت مغايرت قيمت هاي مورد عمل برعهده اشخاص حقيقي و حقوقي ذي ربط بوده و هرگونه خودداري از درج قيمت و عرضه کالا و خدمات با نرخ هاي غيرمتعارف در اسرع وقت رسيدگي و اعمال قانون خواهد شد. اما براساس اطلاعات به دست آمده بخش قابل توجهي از اين شرکت ها هنوز اطلاعات خود را به سازمان حمايت ارائه نداده اند يا اگر هم ارائه داده اند هنوز در سامانه مربوطه درج و ثبت نشده است.
    اما مشاهده و بررسي سامانه ۱۲۴ نشان مي دهد که اطلاعات بيشتر دسته بندي هاي کالايي در سامانه درج نشده است. لوازم خانگي، شوينده ها، لوازم آرايشي، بهداشتي، مواد غذايي و فرش از جمله دسته کالاهايي هستند که يا اطلاعات َ و قيمت شان به کلي ارائه نشده يا به روز نشده است. در ميان کالاهاي مختلف قيمت هاي به روزشده لبنيات و بخشي از شوينده ها در سامانه ثبت شده است. البته براي ارائه ندادن اطلاعات نهايي توسط شرکت هاي دريافت کننده ارز رسمي دلايل مختلفي عنوان شده است. برخي از شرکت ها اظهار کرده اند که درخواست ارز داشته اند اما هنوز تامين ارز برايشان صورت نگرفته است و برخي ديگر هم که تامين ارز شده اند عنوان کرده اند که هنوز کالايشان از گمرک ترخيص نشده است. از طرف ديگر آن شرکت هايي که قيمت هاي کالاهاي خود را اعلام کرده اند هنوز از سوي سازمان حمايت در سايت ۱۲۴ بارگذاري نشده است و دسته بندي و ورود اطلاعات آنها در حال انجام است.
    شهرام ميرآخورلو، معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در گفت وگو با «دنياي اقتصاد»، درباره آخرين وضعيت ثبت قيمت کالاها و خدمات شرکت هايي که از نرخ ارز رسمي بهره بردند، گفت: با توجه به تقسيم بندي و اولويت بندي کالاها، تقريبا تمامي کالاهاي حساس و ضروري که قيمت گذاري شان به شکل دستوري و تکليفي انجام مي شود، روند ثبت قيمتشان در سامانه ۱۲۴ صورت گرفته است. در مورد کالاهايي که نرخ مصوب دارند، سازمان حمايت مشخص نکرده است که چه شرکتي و با چه قيمتي بايد ثبت و عرضه شوند؛ چراکه نرخ مصوب اين کالاها در کارگروه تنظيم بازار تعيين شده است و سازمان حمايت هم بر همين اساس قيمت آنها را در سامانه بارگذاري کرده است. اين به عنوان ملاکي هم براي مصرف کنندگان و هم بازرسان سازمان حمايت در سطح کشور قرار خواهد گرفت. وي افزود: در مورد ساير کالاها که چنين رويه اي وجود نداشته و قيمت مصوب نداشته اند سازمان حمايت قيمت هاي آنها را بررسي نکرده است و فقط بر مبناي کالاهاي شکايت محور نسبت به آنها عمل شده است. مديريت اين دسته از کالاها به عنوان کالاهايي انجام شده است که عرضه و تقاضاي آنها از حساسيت کمتري برخوردار است. اين تصميم از آنجايي گرفته شد که اختلاف بين نرخ ارز رسمي و نرخ غيررسمي شدت گرفت و در فاز اول قرار شد که شرکت ها به صورت خوداظهاري قيمت هايشان را بر مبناي ارز ۴۲۰۰ توماني که دريافت کرده اند در سامانه ۱۲۴ اعلام کنند. ميرآخورلو تصريح کرد: بسياري از شرکت ها به سازمان حمايت اعلام کرده اند که درخواست ارزي آنها ارائه شده، اما تامين ارز نشده اند و بعضي ديگر از شرکت ها اظهار کرده اند که اگر تامين ارز شده اند، هنوز بخشي از کالاهايشان وارد کشور نشده است، يعني هنوز کالايشان از گمرک ترخيص يا اظهار نشده است. با اين حال بعضي شرکت ها با سازمان حمايت مکاتبه کرده اند که اگر کالايشان در جريان تجاري خود قرار بگيرد حتما ملاک عملشان سامانه ۱۲۴ خواهد بود و بر مبناي ارز ۴۲۰۰ تومان ليست خود را ارائه مي کنند.
    وي تاکيد کرد: سازمان حمايت اعلام کرده است کساني که ارز رسمي بابت واردات دريافت کرده است بايد اطلاعات بدهد يعني عمدتا کساني که محصول نهايي وارد کرده اند اما آن کساني که مواد اوليه و کالايي در جريان ساخت وارد کرده اند، چندان مد نظر سازمان حمايت نيستند.
    معاون سازمان حمايت در بخش ديگري از صحبت هايش گفت: بخش ديگري از شرکت ها هستند که فهرست قيمتشان را به سازمان حمايت اعلام کرده اند، ولي هنوز بارگذاري اطلاعاتشان توسط سازمان حمايت انجام نشده است. به عنوان مثال يک شرکت توليدکننده لوازم خانگي محصول مختلف بسياري دارد که سازمان حمايت بايد قيمت هايشان را ثبت کنند. از اين جهت بايد به گونه اي عمل شود که بتوانيم تغييرات رفتاري قيمت ها را براي دفعات بعدي نيز مديريت کنيم. مطمئنا براي اين کار «کد يونيک» يا کد HS را براي تک تک کالاها مي خواهيم، از اين طريق اگر هر تغييري براي قيمت ها اتفاق بيفتد قابل رصد و پيگيري است؛ چراکه در مراحل بعد هم تغييرات قيمت کالاها مديريت مي شود. از سوي ديگر نحوه محاسبه ارز بر مبناي صورت هاي مالي کالاهاي وارداتي انجام مي شود که بايد به صورت دوره اي يا موردي انجام شود.
    وي اضافه کرد: تاکنون برخي از شرکت ها ليست قيمت هايشان را به سازمان حمايت ارائه داده اند و سازمان در حال ورود اطلاعات آنها به سامانه است و برخي ديگر که تعدادشان از نظر حجم اطلاعات کم بوده است، ورود اطلاعاتشان به سامانه انجام شده است و رويه هاي مربوط به آنها صورت گرفته است. در مجموع حجم اطلاعات از طرف شرکت ها به سازمان بسيار زياد بوده و تيم هاي مختلفي در حوزه هاي نظارتي و ساير بخش ها مشغول جمع آوري و ثبت اطلاعات هستند. مهلتي که سازمان حمايت به شرکت ها براي ارائه اطلاعات داده تا ۱۷ تير بوده است و سازمان به دنبال تمديد زمان نيست؛ اما چند روزي زمان نياز است که دسته بندي اطلاعات در فيلدهاي مخصوص به خودشان بارگذاري شود. ميرآخورلو عنوان کرد: در مراحل بعد وقتي بازرسان سازمان حمايت در استان هاي مختلف مشغول انجام وظيفه هستند ملاک عملشان قيمت هاي ذکر شده در سامانه ۱۲۴خواهد بود. اگر قيمت ها تخفيف بخورد به عنوان قيمت هاي خلاف واقع گزارش مي شود و اگر هم با قيمت بالاتري فروخته شود به عنوان گران فروشي گزارش مي شود. معاون سازمان حمايت درباره برخورد با شرکت هايي که هنوز اطلاعات شان را به سامانه ارائه نداده اند، گفت: مطمئنا سازمان حمايت با شرکت هايي که هنوز اطلاعات شان را ارائه نکرده اند برخورد مي کند و سراغشان خواهد رفت.
    وي در بخش ديگري از صحبت هايش درباره وضعيت ثبت قيمت هاي خودروهايي که پيش از ثبت ممنوعيت واردات خودرو ثبت سفارش شده اند، گفت: خودروهاي توليد داخل از دو منظر قيمت هايشان ثبت مي شود. اول قيمت هايي که بيش از ۴۵ ميليون تومان است و وزير صنعت، معدن و تجارت اجازه اي براي افزايش قيمت آنها تا ۶/ ۹ درصد را داده است و از طرف ديگر شوراي رقابت مجوز افزايش ۱/ ۷ درصدي را براي قيمت خودروهاي پرتيراژ لحاظ کرده است و سازمان حمايت هم بر همين اساس قيمت ها را در نظر مي گيرد. اما هر آنچه بالاتر از اين قيمت ها فروخته شود به عنوان تخلف و گران فروشي گزارش مي شود. ميرآخورلو تصريح کرد: کسي اجازه پيش فروش خودرو وارداتي را ندارد. اگر کسي پيش خريد خودرو را بيشتر از ۳۰ روز انجام دهد قطعا متضرر مي شود و هيچ تعهدي براي بازپرداخت سرمايه اش وجود ندارد. اکنون هم ثبت سفارش براي خودرو وجود ندارد و واردکنندگان خودرو بابت تعهدات قديم خود مشکل دارند و براي همين امروز نمي توانند تعهد جديد براي خودشان ايجاد کنند. معاون سازمان حمايت با اشاره به چگونگي از بين بردن قيمت هاي حاشيه اي در بازار، گفت: بايد با عرضه بيشتر و حذف تقاضاي کاذب بتوانيم قيمت حاشيه بازار را از بين ببريم يا اينکه با اجازه دادن به واحدهاي توليدي براي تعيين قيمت هايشان بر مبناي قيمت حاشيه بازار دست دلال ها را از بازار کوتاه کنيم و در مرحله بعد با اخذ مابه التفاوت قيمت حاشيه بازار و قيمت تمام شده، اين مبلغ را به خزانه دولت برگردانيم. اينها اقداماتي است که بايد به آن فکر کرد تا قيمت هاي حاشيه اي بازار را از بين ببريم.
    
    
    
    جزئيات خود اظهاري قيمتي واردكنندگان كالا / ضرب الاجل سازمان حمايت به دريافت كنندگان ارز دولتي پايان يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساخت و توليد
متن مطالب شماره 77، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است