|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/4/20: تور اروپايي رئيس شوراي روابط خارجي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3191 20/4/97 > صفحه 15 (ديپلماسي) > متن
 
      


تور اروپايي رئيس شوراي روابط خارجي
    
    شرق: روان شناسي 74ساله که در چهار دهه اخير هميشه تلاش کرده در دو قامت ديده شود؛ هم روان شناس و هم ديپلمات. سيدعلي نقي خرازي، معروف به کمال خرازي که بعد از مدتي غيبت رسانه اي چندي است حضور رسانه اي و البته ديپلماتيک پررنگ تري يافته است. اين حضور البته بيشتر در ماموريت هاي اروپايي تعريف شده است. کمال خرازي، وزير خارجه دوران اصلاحات، برخلاف اغلب وزراي آن دولت، چهره اي حزبي نبود و در دو دهه اي که از دولت اصلاحات مي گذرد، به تبع شرايط گاهي در قاب روان شناس حاضر شده گاهي در قاب ديپلمات.
     در ماه هاي گذشته، اما کمال خرازي به عنوان رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي، در چند کشور اروپايي حضور پيدا کرده و در راستاي ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي، در ديدارها و سخنراني ها از مواضع ايران در برجام و منطقه دفاع کرده و به خروج اروپا از برجام هشدار داده است. اين هشدارها يک نکته حساس دارد و آن ، اين است که در صورت تضمين نشدن منافع ايران از برجام، مسائل منطقه اي شرايط ويژه تري را تجربه خواهند کرد.
    
    ملاقات 2 وزير خارجه اسبق
    خرازي روز گذشته در سفر به آلمان با يوشکا فيشر، رئيس پيشين حزب سبزها و وزير خارجه اسبق آلمان، ديدار کرد؛ ديدار دو وزير خارجه اسبق در حالي انجام گرفت که باز هم موضوع هسته اي ايران روي ميز مذاکره است؛ مانند مذاکراتي که در دهه 80 شمسي بين ايران و وزراي خارجه تروييکاي اروپايي انجام شد؛ البته اين بار تکليف يک توافق هسته اي بايد مشخص شود.
    يکي از ملاقات هاي کمال خرازي در هفته هاي گذشته نيز رسانه اي و پرحاشيه شد؛ يکي از مشاوران سابق ترامپ تصويري از خرازي در پاريس منتشر کرد در حال ملاقات با مردي که تصويرش از پشت شبيه جان کري است؛ وزير خارجه سابق آمريکا که در مذاکرات هسته اي با جواد ظريف حضور داشت. اما اين مذاکره و ملاقات از سوي دفتر کمال خرازي تکذيب شد. ايسنا گزارش داد «در پي انتشار خبري به نقل از جيسون آزبورن، مشاور سابق ترامپ، مبني بر ملاقات دکتر کمال خرازي با جان کري در پاريس، دفتر رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي ضمن بي اساس بودن خبر مزبور، اعلام کرد آقاي دکتر خرازي امروز براي شرکت در اجلاس رهبران براي صلح که به ابتکار آقاي رافارن، نخست وزير سابق فرانسه، براي بررسي بحران هاي بين المللي تشکيل شده، عازم پاريس شده و تنها با آقاي رافارن ملاقات داشته است». کمال خرازي اواخر خرداد و اول تير در سفر به ايتاليا و اسپانيا، با مقامات اين کشورها ملاقات کرد و در همه اين سفرها از خطرات خروج اروپا از برجام يا تضمين ندادن آنها به ايران سخن گفت. لب کلام خرازي در سفر اروپايي اين بود: «اگر برجام شکست بخورد، وضعيت جديدي در خاورميانه ايجاد خواهد شد». خرازي در آن سفر به عنوان رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي و نماينده ويژه جمهوري اسلامي ايران معرفي شد که با وزير خارجه ايتاليا و کاردينال «پيئترو پارولين»، نخست وزير واتيکان و وزير خارجه اسپانيا ملاقات کرد.
    
    از مدرسه علوي تا هيوستون
    خرازي در ويکي پديا اين طور معرفي شده است: سيدکمال خرازي، متولد ۱۳۲۳ در تهران، استادتمام دانشکده روان شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران، رئيس و عضو شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران است. تحصيلات ابتدايي و دبيرستان را در مدرسه علوي به اتمام رساند و سپس دوره کارشناسي زبان عربي (۱۳۴۷) و کارشناسي ارشد علوم تربيتي (۱۳۵۱) را در دانشگاه تهران و دکتراي رشته مديريت آموزشي را در دانشگاه هيوستون (۱۹۷۶) گذراند.
    او عضو هيئت علمي دانشکده روان شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تهران با درجه استادتمام است و رياست هيئت امناي پژوهشکده علوم شناختي را بر عهده دارد. از نخستين سمت هاي او بعد از انقلاب، مديريت برنامه هاي سيماي جمهوري اسلامي ايران و معاون سياسي وزارت امور خارجه، مديرعاملي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مديرعاملي خبرگزاري جمهوري اسلامي بود. خرازي هم زمان با مديرعاملي خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) در زمان جنگ عراق عليه ايران، مسئوليت ستاد تبليغات جنگ را نيز بر عهده داشت. او پس از جنگ به رياست نمايندگي دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل منصوب شد و پيش از انتصاب به سمت وزير خارجه، مدت هشت سال نماينده دائم و سفير ايران در سازمان ملل متحد بود.
    
    شوراي راهبردي روابط خارجي
    در سايت شوراي راهبردي روابط خارجي آمده است اين شورا «يک اتاق فکر و نهاد مشورتي رهبري با رويکردي راهبردي در حوزه روابط خارجي است که در خرداد سال 1385، با حکم مقام معظم رهبري و با هدف نقش آفريني در تصميم گيري هاي کلان، نشان دادن افق هاي نو در روابط خارجي، بهره مندي از نظرات نخبگان و تدوين شاخص ها در جهت نيل به اهداف سند چشم انداز کشور به رياست سيدکمال خرازي و عضويت علي اکبر ولايتي، علي شمخاني، محمد شريعتمداري و محمدحسين طارمي تشکيل شد». اينها اعضاي دور نخست شورا بودند که تا خرداد ۱۳۹۳ فعال بود. دومين دوره از ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ با عضويت اين افراد آغاز شد: «رئيس: کمال خرازي- سعيد جليلي (دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي) -ابراهيم شيباني (سفير پيشين ايران در اتريش، رئيس کل بانک مرکزي در دولت هشتم و دولت نهم)- محمدحسين طارمي- سيدمهدي مصطفوي اهري (رئيس سابق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سرپرست سابق معاونت بين الملل دفتر رهبري و قائم مقام پيشين وزير امور خارجه، سفير پيشين ايران در اتريش و آلمان و دفتر نمايندگي دائم سازمان ملل در وين و آلمان)، سردار احمد وحيدي (وزير دفاع دولت دهم)».
    در حكم مقام معظم رهبري در مورد اين شورا آمده است: «جناب آقاي دكتر خرازي لازم است براي كمك به تصميم گيري هاي كلان و جست وجو از افق هاي نو در روابط خارجي جمهوري اسلامي و بهره مندي از نظرات نخبگان در اين عرصه شوراي راهبردي روابط خارجي تشكيل گردد». بر اساس حكم مقام معظم رهبري، سه وظيفه اصلي براي شوراي روابط خارجي پيش بيني شده است: «۱- كمك به تصميم گيري هاي كلان، ۲- جست وجو از افق هاي نو در روابط خارجي و ۳- بهره مندي از نظرات نخبگان».
    
    تعهد ايران به برجام به راهبرد اروپا بستگي دارد
    روز گذشته رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي در آلمان حضور داشت. خرازي در ديدار با يوشکا فيشر، وزير خارجه سابق آلمان، گفت: تعهد ايران به برجام به راهبرد اروپا براي مقابله با تحريم هاي آمريکا بستگي دارد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني شوراي راهبردي روابط خارجي، خرازي در اين ديدار اظهار كرد: تعهد ايران به برجام به راهبرد اروپا براي مقابله با تحريم هاي آمريکا بستگي دارد و در صورتي که خروج واشنگتن باعث شود ايران از اين توافق نفعي نبرد، طبيعتا باقي ماندن جمهوري اسلامي ايران در برجام بي فايده خواهد بود. وزير خارجه سابق آلمان هم در اين ديدار گفت: اروپا علاقه مند است با ارائه بسته اي که بتواند با تحريم ها مقابله کند، ايران را در برجام نگه دارد. وي همچنين اظهار كرد: اگر اروپا در مورد برجام در مقابل زياده خواهي هاي آمريکا کوتاه بيايد، دولت ترامپ فشارهاي بعدي را به اروپا وارد مي کند. در اين ملاقات درباره مسائل منطقه، موضوع خروج آمريکا از برجام و نقش اروپا در حفظ اين توافق هسته اي و نيز مشکلاتي که سياست هاي دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، براي اروپا به وجود آورده است، بحث و بررسي شد.
    
    نوبت اقدام عملي اروپا براي حفظ برجام است
    خرازي ملاقات ديگري هم در آلمان داشت. او در ديدار با فيلس آنن، مشاور وزير امور خارجي وزارت خارجه آلمان، گفت: موضوع مهم در مقطع کنوني، تبديل اراده سياسي اروپا در حمايت از برجام، به اقدامات عملي در راستاي اجراي برجام است، به طوري که منافع ايران از برجام تامين شود. خرازي گفت: هدف آمريکا ايجاد تنش و درگيري در منطقه است و اثرات منفي اين هدف، مي تواند به اروپا نيز منتقل شود. حمايت اروپا از برجام علاوه بر اينکه از يک توافق مهم بين المللي پشتيباني مي کند، کمکي به مسئله امنيت منطقه نيز محسوب مي شود. خرازي تصريح کرد: اگر اروپا درخصوص برجام در مقابل آمريکا کوتاه بيايد، فشارهاي بيشتري را از سوي آن کشور در ساير مسائل متحمل خواهد شد.
    وي يادآور شد: آنچه مهم است، تبديل اراده سياسي اروپا در حمايت از برجام، به اقدامات عملي در راستاي اجراي برجام است، به طوري که منافع ايران از برجام تامين شود، در غير اين صورت، چه دليلي وجود دارد که ايران در برجام باقي بماند.
    وزير خارجه دولت اصلاحات تصريح کرد: ما بر اساس متن برجام اين حق را داريم که در برابر نقض عهد ديگران، به خصوص اينک که آمريکا از اين توافق هسته اي خارج شده است، به طور کامل يا بخشي از اجراي تعهدات خود را متوقف کنيم، ولي به اروپا اين فرصت را داده ايم تا ببينيم اروپا چگونه مي خواهد اراده خود را به عمل ترجمه کند.
    طرف آلماني هم در اين ديدار از موضع گيري منطقي جمهوري اسلامي ايران پس از خروج آمريکا از برجام قدرداني و اظهار كرد: کشورهاي اروپايي مصمم هستند با همه مشکلاتي که وجود دارد، از اين توافق حمايت کنند. فروش نفت ايران و انتقال پول و سرمايه گذاري شرکت هاي کوچک و متوسط در ايران، در اولويت کار با ايران قرار گرفته و خوشبختانه پشتوانه اقدامات حمايتي اروپا از برجام، قطع نامه شوراي امنيت است که از نظر حقوقي نيز دست اروپا را باز گذاشته.
    او افزود: همه کشورها بايد در حمايت از برجام همکاري کنند و همان طور که اروپا به طور متحد از اين توافق حمايت مي کند، ديگر کشورهاي موثر، به ويژه کشورهاي خريدار نفت ايران هم بايد به همکاري خود با ايران ادامه دهند.
    در اين ملاقات که مديرکل سياسي وزارت امور خارجه نيز حضور داشت، مسائل مختلف منطقه اي و روابط دوجانبه، از جمله موضوعات مربوط به سوريه و يمن، برجام و حمايت اروپا از اين توافق هسته اي، فشارهاي آمريکا به اروپا در مسائل مختلف بحث و بررسي شد.
    
    تور اروپايي رئيس شوراي روابط خارجي
    


 روزنامه شرق، شماره 3191 به تاريخ 20/4/97، صفحه 15 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه نقد كتاب ادبيات و هنر
متن مطالب شماره 1-2، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است