|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/20: مسئولان اپراتورهاي تلفن همراه و شركت هاي اينترنتي در گفت و گو با «ايران» : خاموشي هاي بي برنامه اينترنت كشور را دچار اختلال كرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6823 20/4/97 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


مسئولان اپراتورهاي تلفن همراه و شركت هاي اينترنتي در گفت و گو با «ايران» : خاموشي هاي بي برنامه اينترنت كشور را دچار اختلال كرد


نويسنده: سوسن صادقي


    
    
    اين روزها با افزايش ناگهاني گرما در کشور شاهد خاموشي هاي غيرمنتظره بوديم به طوري که قطع برق بدون برنامه ريزي باعث شد برق سايت هاي برخي اپراتورهاي تلفن همراه و شرکت هاي اينترنتي دچار مشکل شود و اين مشکل نارضايتي را در بين مشترکان شبکه اينترنت تلفن همراه و ثابت به وجود آورد. در پي بروز اين مشکل، خبرنگار «ايران» به سراغ اپراتورهاي تلفن همراه و شرکت هاي دارنده پروانه ارتباطات ثابت رفت تا بداند خاموشي هاي غيرمنتظره چه مشکلاتي را براي تجهيزات و سرويس دهي اپراتورها و شرکت هاي ارائه دهنده اينترنت به همراه داشته است.
    
    دشوار شدن ارائه خدمات با قطعي برق
    احمدرضا نخجواني مدير عامل يکي از دارندگان پروانه ارتباطات ثابت در اين خصوص به «ايران» گفت: با قطعي برق، شرکت هايي که شبکه آنها و تجهيزات شان روي مراکز مخابراتي نصب است، دچار مشکل در سرويس دهي و خدمات رساني به مشترکان خود نمي شوند. 90 تا 95 درصد شرکت ها نيز تجهيزات شان روي مراکز مخابراتي نصب است و از آنجايي که در مراکز مخابراتي برق اضطراري وجود دارد و مي توانند برق خود را از ژنراتورها تامين کنند بنابراين قطعي برق روي سرويس دهي شرکت هاي اينترنتي تاثير منفي ندارد.
    وي افزود: البته بايد گفت ممکن است قطعي برق روي ديتاسنترهاي اين شرکت ها که تجهيزات شان روي مراکز مخابراتي نصب است، تاثير منفي بگذارد و با قطعي برق دچار مشکل شوند چرا که ديتاسنترها هم به گونه اي ساخته شده اند که با برق اضطراري و برقي که از ژنراتورها تامين مي شود کار مي کند از اين رو بسياري از شرکت ها که برق اضطراري را تدارک مي بينند اين بخش نيز با قطعي برق دچار مشکل نمي شود و مي تواند به سرويس دهي و ارائه خدمات به مشترکان خود ادامه دهد.
    نخجواني با بيان اينکه درحقيقت کار شرکت هاي اينترنتي که تجهيزات آنها روي مراکز مخابراتي نصب نيست ، با خاموشي بسيار دشوار مي شود، گفت: اعلام برنامه قطعي برق و خاموشي روي اين بخش از شرکت هاي اينترنتي که داراي خدمات دهي در گستره وسيعي هستند نيز تاثيري ندارد، چرا که شرکتي مانند شرکت ما تجهيزاتش در هزار نقطه، خارج از مرکز مخابراتي است بنابراين براي اين شرکت ها قطعي برق بسيار دردسرساز است و بايد با ژنراتورهاي سيار مديريت کرد.
    وي با اشاره به اينکه شايد عده اي بگويند حال که شرکت برق برنامه قطعي را اعلام کرده است مي توان بحث قطعي برق در مراکزي که خارج از مراکز مخابراتي است را نيز مديريت کرد، گفت: در واقع اين کار امکان پذير نيست چرا که اگر قطعي برق شامل 5 يا 10 نقطه از شهر بود، امکان داشت با ژنراتورهاي سيار برق رساني را انجام داد در حالي که فقط در هفته گذشته 51 نقطه دچار قطعي برق شد و در چنين شرايطي بايد گفت مگر شرکت هاي اينترنتي چند ژنراتور برق سيار دارند تا به اين 51 نقطه از شهر ارسال کنند.
    اين فعال بازار اينترنت در ادامه افزود: البته اين مراکز برق يو پي اس يا باتري دارد ولي آنها نيز به شارژ شدن نياز دارند و بعد از مدتي برق آنهاهم تمام مي شود و از آنجايي که در نهايت 5 تا 6 ژنراتور براي مواقع اضطراري موجود است از اين رو مديريت بهينه را در اين شرايط سخت و دشوار کرده است و به نوعي بايد گفت شرکت هايي که به دنبال ارائه خدمات و سرويس کامل به مردم هستند با سختي روبه رو مي شوند و عملاً با گستردگي قطعي برق در مناطق امکان سرويس دهي کامل وجود ندارد تنها کاري که مي توان انجام داد شارژ يو پي اس ها به اندازه 30 دقيقه و رفتن به منطقه بعدي است و اين کار بسيار سختي است.
    محمدرضا کريمي رئيس هيات مديره يکي ديگر از شرکت هاي اينترنتي نيز به «ايران» گفت: شرکت هاي اينترنتي معمولاً براي مواقع قطع برق و شرايط اضطراري پيش بيني هاي لازم را انجام مي دهند ولي آن هم داراي محدوديت هايي است، چرا که همه جا استفاده از باتري ديزل وجود ندارد و بايد از باتري استفاده شود، باتري هم ظرفيت محدودي دارد و بعد از پايان ظرفيت سرويس خود به خود down مي شود.
    محمدرضا کريمي با بيان اينکه اصلي ترين مشکلي که وجود دارد، بحث خنک کردن تجهيزات است که به cooling معروف است، افزود: شرکت هاي اينترنتي معمولاً براي تجهيزات خود از يو پي اس استفاده کرده و برق لازم را براي تجهيزات خود فراهم مي کنند اما اين تجهيزات به صورت پراکنده در مکان هايي از کشور قرار دارد و همه جا امکان استفاده از ديزل برق را نداريم و خنک کردن تجهيزات نيز از مدار خارج مي شود و اگر بعد از مدتي نتوانيم تجهيزات را خنک کنيم، دستگاه ها وقتي درجه حرارت شان از حدي بالاتر برود به صورت خودکار خاموش مي شوند. از سوي ديگر برخي تجهيزات نمي توانند خودبه خود خاموش شوند بنابراين تجهيزات آسيب مي بينند و شرکت ها متضرر مي شوند.
    
    اعلام برنامه خاموشي و مديريت بهينه
    امير کيهان مسئول ارتباط با رسانه هاي اپراتور اول درباره تاثير قطعي برق روي اپراتورها و اعلام برنامه قطعي برق از سوي شرکت نيرو به «ايران» گفت: گزارشي مبني براينکه با قطعي برق اينترنت اين اپراتور قطع شده است دريافت نکرده ايم چرا که در صورت قطعي برق نيز برق اضطراري براي دستگاه ها فراهم بوده است.
    وي افزود: به طور قطع اعلام برنامه ريزي قطعي برق در مناطق تهران و شهرستان ها مي تواند به ارائه خدمات بهتر منجر شود. اختلالات در برخي اپراتورها ناشي از قطعي برق غيرمنتظره و به احتمال زياد اتمام برق باتري و نبود ژنراتور برق در آن منطقه بوده است. به هر حال باتري هاي تجهيزات اپراتورها تنها يک يا دو ساعت مي تواند برق تجهيزات را تامين کند و وقتي به اتمام مي رسد، اينترنت مشترکان آن منطقه نيز دچار اختلال و قطعي مي شود بنابراين اگر اپراتور ها و شرکت هاي اينترنتي بدانند که چه زماني و در چه منطقه اي برق قطع خواهد شد مي توانند پشتيباني هاي لازم و بيشتري را فراهم کنند.
    علي حق پرست کارشناس ارتباطات يکي ديگر از اپراتورهاي تلفن همراه کشور نيز به «ايران» گفت: وقتي شرکت نيرو برنامه قطعي برق را اعلام مي کند، اپراتورها مي دانند چه زماني و کجا و به چه مدت برق قطع مي شود بنابراين مي توانند برنامه ريزي بهتري داشته باشند و پشتيباني موثرتري را ارائه دهند تا مشترکان تلفن همراه اپراتورها دچار نارضايتي نشوند.
    حق پرست با بيان اينکه باتري هايي که براي تجهيزات اپراتورها به کار رفته، داراي محدوديت زماني است، افزود: اگر مدت خاموشي و قطع برق منطقه از ميزان انرژي باتري ها، طولاني تر شود انرژي آنها به پايان مي رسد قطعاً نمي توانند برق تجهيزات را تامين کنند در اين ميان نياز است که اپراتورها برق سيار را از طريق موتور و ژنراتور برق به منطقه اعزام کرده و برق لازم را تامين کنند.وي در ادامه افزود: از سوي ديگر تجهيزات اپراتورها نيز در يک شهر پراکنده است و يک بخش از تجهيزات در غرب و بخشي ديگر در شرق شهر قرار دارد بنابراين وقتي برق بدون برنامه ريزي و اعلام قبلي و به صورت غيرمنتظره قطع مي شود امکان تامين برق تجهيزات و شارژ باتري ها دشوار مي شود. حال که زمانبندي خاموشي ها اعلام شده بهتر مي توان پشتيباني کرد و اگر اپراتور احساس کند در فلان منطقه قطعي برق طولاني است و باتري ها کفاف تامين انرژي دستگاه را نمي دهد، سريع ژنراتور سيار به منطقه اعزام مي کند تا باتري ها را شارژ کند. کارشناس ارتباطات يکي از اپراتورهاي کشور با بيان اينکه شرايط زلزله و بحران نيست که شرکت برق برنامه را با تاخير اعلام کرده است، گفت: قطعاً شرکت نيرو مي داند که چه روزي و چه زماني و در کدام منطقه مصرف برق افزايش مي يابد و مي خواهد برق آن منطقه را قطع کند بنابراين وقتي همه چيز از پيش مشخص است، بنابراين براحتي مي تواند برنامه را از طريق رسانه ها اطلاع رساني کند. با اين اطلاع رساني شرکت ها نيز مي توانند از قطع خدمات خود که به برق ارتباط مستقيم دارد، جلوگيري کنند.حق پرست اعلام نکردن برنامه خاموشي ها از سوي شرکت برق را به ضرر شرکت ها دانست و افزود: با قطعي ناگهاني ممکن است دستگاه ها و تجهيزات اپراتورها صدمه ببينند و اين خود به اقتصاد کشور ضربه مي زند وقتي يک دستگاه و تجهيزاتي از رده خارج شد بايد ارز اختصاص يابد و دستگاه وارد کشور شود. وقتي مي توان با اعلام يک برنامه، به مردم بهتر خدمات رساني کرد و از سوي ديگر جلوي ضرر و زيان را گرفت، چرا تاکنون تعلل صورت گرفته است. بايد شرکت نيرو حداقل به شرکت ها، نهادها و ارگان هايي که به مردم خدمات ارائه مي دهند و با قطع برق، ارائه خدمات به مردم دچار مشکل مي شود، برنامه خاموشي را اعلام مي کرد.
    گفتني است شرکت توانير جدول خاموشي ها را در اين هفته منتشر کرد اما خاموشي ها طبق جداول منتشر شده اعمال نمي شود. يکي از مطلعين در شرکت توانير دراين باره به «ايران» گفت: در هفته گذشته با اجراي خاموشي هاي بدون برنامه شاهد اختلال در تلفن همراه و اينترنت بوديم که خوشبختانه با انتشار جدول از سوي شرکت توانير اين اختلال ها به حداقل ممکن رسيده است.
    وي در ادامه درباره اينکه چرا خاموشي ها مطابق جدول اجرا نمي شود، نيز گفت: اين جدول تنها آماده باش است و اگر مصرف برق در مناطقي که اعلام شده است افزايش يابد، برق منطقه قطع خواهد شد. البته بايد گفت با تغيير ساعات کاري در سازمان هاي دولتي صرفه جويي بسياري در مصرف برق شاهد بوده ايم تا آنجا که 1500مگا وات در 16 استان کشور و 300 مگاوات در استان تهران صرفه جويي صورت گرفته است از اين رو کمتر شاهد قطعي برق هستيم.
    
    نيم نگاه
    
    شرکت هاي اينترنتي معمولاً براي مواقع قطع برق و شرايط اضطراري پيش بيني هاي لازم را انجام مي دهند ولي آن هم داراي محدوديت هايي است، چرا که همه جا استفاده از باتري ديزل وجود ندارد و بايد از باتري استفاده شود، باتري هم ظرفيت محدودي دارد و بعد از پايان ظرفيت سرويس خود به خود down مي شود
    شرکت هايي که به دنبال ارائه خدمات و سرويس کامل به مردم هستند با سختي روبه رو مي شوند و عملاً با گستردگي قطعي برق در مناطق امکان سرويس دهي کامل وجود ندارد تنها کاري که مي توان انجام داد شارژ يو پي اس ها به اندازه 30 دقيقه و رفتن به منطقه بعدي است
مسئولان اپراتورهاي تلفن همراه و شرکت هاي اينترنتي در گفت و گو با «ايران» : خاموشي هاي بي برنامه اينترنت کشور را دچار اختلال کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6823 به تاريخ 20/4/97، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از "سوسن صادقي"

  رديابي حادثه ديدگان با دستبند هوشمند
سوسن صادقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  جولان دزدان در فضاي مجازي رو به افزايش است / در نخستين كارگاه مسئوليت پذيري سايبري ويژه كسب و كارهاي مجازي عنوان شد
سوسن صادقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  مردم نبايد هزينه هوشمندسازي را بپردازند / آذري جهرمي در نشست مشترك وزارتخانه هاي نيرو و ارتباطات بيان كرد
سوسن صادقي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  فعاليت هاتگرام و طلاگرام به ضرر پيام رسان هاي داخلي است / مديران پيام رسان هاي داخلي در گفت و گو با «ايران»
سوسن صادقي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در گفت و گو با «ايران»: امروز جريان سازي از توئيتر شكل مي گيرد
سوسن صادقي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت لوله
متن مطالب شماره 105، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است