|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/4/20: استوار و ماندگار
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4131 20/4/97 > صفحه 15 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


نقد روز 
استوار و ماندگار
نگاهي به ايفاي نقش زنده ياد ناصر ملك مطيعي در فيلم «برزخي ها»

نويسنده: محمد ايران دوست


    
    در ميان آثار هنري و سينمايي آثاري وجود دارند كه نياز است در مقاطع مختلف تاريخي و براي نسل هاي مختلف و به قول زنده ياد فردين براي آدم هاي تازه به نمايش درآيند، تا مخاطبان به ويژه جوانان با ارزش ها و هنجارهاي زلال انساني و اخلاقي بيشترآشنا و مانوس شوند. فيلم ارزشمند برزخي ها به كارگرداني ايرج قادري با بازي ناصر ملك مطيعي، فردين، سعيد راد، ايرج قادري و محمد علي كشاورز يكي از اين آثار است. فيلمي كه در سال ١٣٦١ به نمايش درآمد و با استقبال گرم و پرشور مخاطبان مواجه شد و با حاشيه هايي كه براي فيلم پديد آمد خيلي زود از پرده پايين كشيده شد و به محاق رفت و بسياري از ارزش هاي هنري و محتوايي آن ناديده انگاشته شد. خارج از بحث حاشيه هاي فيلم برزخي ها كه تامل در آن بدون ترديد براي موافقان و مخالفان فيلم بسيار عبرت آموز و راهگشاست، نگاهي گذرا داريم به بازي زنده ياد استاد ناصر ملك مطيعي در نقش استوار ژاندارمي در اين فيلم جذاب و پرمخاطب، فيلمي كه پس از اكران آن تا سال ها زنده ياد ملك مطيعي و بازيگران مشهورش ممنوع الكار شدند؟!
    روايت فيلم برزخي ها با فرار زندانيان آغاز مي شود. در بهمن سال ١٣٥٧ در بحبوحه شكل گيري انقلاب اسلامي مردم به زندان ها هجوم مي آورند و زندانيان در بند حكومت ستمشاهي را رها مي سازند. در اين شرايط ملتهب چند زنداني سابقه دار فرصت را مغتنم مي شمارند و همراه ساير زندانيان از زندان مي گريزند. زندانيان قصد دارند از طريق مرزهاي غربي، ازكشور فرار كنند كه در ميان مسير گرفتار ايست بازرسي نيروهاي انقلابي و سپس ژاندارمري مي شوند. با ترفندي از دست آنان نيز مي گريزند و در ادامه راه وارد روستايي مرزي در غرب كشور مي شوند. در روستا حوادث و رويدادهايي رخ مي دهد كه افكار و آرزوهاي آنان دچار تغيير و تحول اساسي مي شود و با زيبايي ها و حقايقي مواجه مي شوند كه در زندگي آنان پيش از اين جايي نداشته است. زندانيان فراري با مشاهده وضعيت مردم روستا خروج از كشور را فراموش مي كنند و پابه پاي مردم با متجاوزان بعثي كه مي خواهند هست و نيست روستاييان را به تاراج ببرند قهرمانانه به مبارزه برمي خيزند. ماجراي فيلم برزخي ها در روستايي اتفاق مي افتد كه نماد ايران پس از انقلاب است. در اين روستا فرهنگ غني ايراني حاكم است، ميهمان ارج و قرب بالايي دارد، اگر كسي به روستا تعدي و تجاوز كند مردان روستا متجاوز را سرجايش مي نشانند، از سلاح هاي پيشرفته دشمن، هراسي وجود ندارد، اهالي روستا براي آباداني آن شبانه روز تلاش مي كنند، علم آموزي رايج است، اگر كسي خلاف و خيانتي مرتكب شود سخت مجازات مي شود ولو پسر كدخدا باشد، عطوفت و مهرباني و ارزش هاي انساني موج مي زند، كعبه آمال كدخدا زنجير شدن و گره خوردن دل هاي مردم با يكديگر است، زنان صاحب حق و حقوقند و خودشان سرنوشت شان را برمي گزينند، حفظ حرمت خون شهدا بر زنده ها و آيندگان واجب و حياتي است، مردم از آزادي و حق انتخاب و عقيده برخوردارند و حاكم بر سرنوشت خويشند.
    زندانيان فراري كه افكار و باورهاي شان فرسنگ ها با مردم اين روستا فاصله دارد نظاره گر زنان و مردان و كودكاني هستند كه براي آزادي و استقلال با متجاوزان تا پاي جان مي جنگند و در برابر هموطن شان متواضعانه و برادرانه رفتار مي كنند. در اين روستا ارزش هاي انساني و مفاهيم عرفاني حاكم است كه گمشده و آمال همه انسان هاست. زندانيان وقتي وارد چنين جغرافيا و فضايي مي شوند در برزخِ ماندن و رفتن قرار مي گيرند اما پس از فراز و فرودهايي به فطرت شان رجوع مي كنند و مانند انسان هاي پاك و خوش طينت در برابر حقيقت و درستي رفتار اهالي روستا كرنش مي كنند. در فيلم برزخي ها ناصر ملك مطيعي در نقش استوار ژاندارمري است كه با وجود نداشتن سرباز بر اين باور است كه بايد با تمام توان براي كشور تلاش كرد و كمتر نق زد. در سكانسي او وقتي وارد روستا مي شود تا زندانيان فراري را دستگير كند با مشاهده وضعيت روستا و روحيه و انگيزه بالاي روستاييان براي مقاومت در برابر متجاوزان عراقي به گروهبان (حسين شهاب) كه در كنارش ايستاده با لحن لوطي منشانه مي گويد: گروهبان يادته پرسيدي اين روستا چقدر مي تونه مقاومت كنه؟
    گروهبان: بله، سركاراستوار شما گفتيد نمي دونم!
    استوار: حالا مي دونم گروهبان، تا دنيا هست اين ده هم هست، آره.
    استوار (ناصر ملك مطيعي) در فيلم اكشن برزخي ها با سيمايي پرجذبه و با ابهت هميشگي، مامور وظيفه شناسي است كه براي انجام ماموريت ها و حفظ مرزهاي كشور سر از پا نمي شناسد، كمبود نيرو و امكانات، خللي در روحيه او ايجاد نمي كند و در برابر متجاوزان بعثي مردانه مي ايستد، دانش و تجربه نظامي خود را به كار مي گيرد و لحظه اي از دشمن درنده خو غافل نمي شود. اين نقش فراموش نشدني در اوايل دهه شصت در هدايت و ترغيب جوانان براي اعزام به جبهه هاي نبرد و مقابله با متجاوزان بعثي بسيار تاثيرگذار بود. استوار در سكانس پاياني فيلم بر بالين زندانيان فراري (ايرج قادري و سعيد راد) كه به وسيله گلوله هاي متجاوزان بعثي غرق در خون هستند، حاضر مي شود و دفاع شجاعانه و قهرمانانه آنان را مي ستايد و با صورتي مجروح و خون آلود اما مصمم به افق هاي پيش رو مي انديشد. ناصر ملك مطيعي با بازي درخشان و ماندگار خود در نقش سركاراستوار ژاندارمري به اين نقش هويتي خاص مي بخشد: هويتي كه پس از سال ها در فيلم ها هنوز تكرار نشده است. ايفاي نقش ناصر ملك مطيعي به سبكي است كه ارزش هاي متعالي انساني كه در جامعه كمرنگ شده يا رنگ باخته و همگان تشنه شنيدن و ديدن آن هستند را بازگو مي كند و به خيل مخاطباني كه سال هاست با اشتياق آثار او را دنبال مي كنند اين پيام را مي دهد كه مردي و مردانگي در دفاع از حقيقت و عدالت و ايستادگي در برابر زياده خواهان و متجاوزان معنا پيدا مي كند. شنيدن اين پيام ها و توصيه هاي ناب و گهربار از قهرمانان واقعي فيلم ها در افكار و ناخودآگاه جوانان بسيار تاثيرگذار و حركت آفرين است. هنرمندان سرمايه هاي عظيم ملي به شمار مي آيند و سال ها و دهه ها طول مي كشد تا چنين سرمايه هاي گرانبهايي پديد آيند: بياييم قدرشان را بيشتر بدانيم.
    نقد روز: استوار و ماندگار / نگاهي به ايفاي نقش زنده ياد ناصر ملك مطيعي در فيلم «برزخي ها»
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4131 به تاريخ 20/4/97، صفحه 15 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از "محمد ايران دوست"

  صدا و سيما و بيت امام (ره)
محمد ايران دوست، اعتماد 8/3/97
مشاهده متن    
  در حاشيه حضور اليور استون در جشنواره جهاني فيلم فجر
محمد ايران دوست، اعتماد 18/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات نوين كاربردي در مديريت و اقتصاد
متن مطالب شماره 3، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است