|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/20: نگاهي به ديروزنامه اي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21949 20/4/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه اي زنجيره ايديکتاتور و کودتاچي در برابر هم مدعيان اصلاحات تحمل صداي يکديگر را ندارند!
    سرويس سياسي-
اختلاف ميان احزاب و شخصيت هاي جريان اصلاحات همچنان ادامه دارد و آنها همديگر را با ادبياتي سخت مورد نوازش و هجمه قرار مي دهند، روزنامه شرق در شماره ديروز خود طي گزارشي به اين اختلافات پرداخته و نوشت : « دفتر رسول منتجب نيا، در جوابيه اي که به مصاحبه «الياس حضرتي» با روزنامه اعتماد ارسال کرده، چندين بار از لفظ کودتا استفاده کرده و او را متهم اصلي اين کودتا خطاب کرده است. رسول منتجب نيا در اين جوابيه، نسبت به جلسه هفته گذشته شوراي مرکزي اين حزب اعتراض کرده و انتخاب الياس حضرتي به قائم مقامي حزب اعتمادملي را از جمله کودتاهاي انجام شده در حزب اعتمادملي عنوان کرده است. اين نامه در حقيقت جوابيه اي به مصاحبه الياس حضرتي درباره جلسه هفته گذشته شوراي مرکزي حزب بوده است.»
    روزنامه اعتماد نيز در دو يادداشت مجزا منتجب نيا را مورد حمله قرار داده و او را ديکتاتور خوانده است!
    در يکي از اين يادداشت ها با عنوان «قائم مقام يا فرمانده لشکر؟» منتجب نيا ديکتاتور و خودراي ناميده شده و در ديگري با تيتر «راي اکثريت را بپذيريم» منتقدان انتخابات اخير حزب اعتماد ملي به عدم پذيرش راي اکثريت متهم شده اند.
    در يکي از يادداشت ها آمده است: «...آقاي منتجب نيا در دفاع از خود تاكيد داشت كه من قائم مقام هستم و تصميم مي گيرم. عده زيادي هم تلاش كردند ايشان را مجاب كنند تا به رفتار حزبي و جمعي تن دهد، متاسفانه ايشان قانع نشد. بنده شخصا در اين راستا تلاش بسيار زيادي كردم. عده اي از دوستان در حزب را مجاب كردم كه وارد گفت وگو و تعامل با ايشان شويم... متاسفانه آقاي منتجب نيا همراهي نكرد و ادعاهايي داشت كه قابل اثبات نبود. تصور ايشان از حزب هم اين بود كه ايشان به عنوان فرمانده لشكر دستور دهد و باقي اعضا به عنوان سربازان لشكر از او حمايت كنند گويي هيچ دركي از كار حزبي ندارند.»
    
    
    تعدد احزاب بلاي جان اصلاحات!
    روزنامه زنجيره اي شرق در يادداشتي به تعدد احزاب اصلاح طلب به عنوان بلاي جان اين جريان پرداخته و نوشته است : وزارت کشور به ماشين امضاي صدور مجوز براي احزاب بدل شده است!
    در بخشي از اين يادداشت آمده است : پرسش اساسي حول اين موضوع است که در شرايط واقعي ساخت فرصت هاي سياسي در ايران به غير از احزابي نظير حزب اتحاد ايران اسلامي و حزب کارگزاران سازندگي و حزب اعتماد ملي که تا حدود زيادي هر کدام سلايق متفاوتي از جريان اصلاح طلبي را نمايندگي مي کنند، ساير احزاب اسمي کدام طيف از قشرهاي گوناگون مردم را نمايندگي مي کنند و خلا ناشي از نبود نمايندگي را با گرفتن مجوز بدون فعاليت سراسري تشکيلاتي پر مي کنند؟!
    در ادامه اين يادداشت تصريح شده است: «مسئله اساسي و محوري در ضرورت شکل گيري تحزب، ايفاي اصل نمايندگي موثر است.در اين ميان آنچه محل تامل و درخور توجه جدي است اينکه ‎از ميان بخش هاي مختلف وزارت کشور که علي القاعده درخصوص پروژه توسعه سياسي اهتمام جدي داشته باشد، اما به جاي تلاش هاي اصولي براي دستيابي شهروندان به حقوقي نظير حق اجتماع و اعتراض و تلاش براي به رسميت شناختن فعاليت هاي مدني و سياسي، بدون ملاحظات مرسوم در عمل به ماشين امضاي صدور مجوز براي احزاب بدل شده است که به لحاظ امنيتي نيز حساسيت چنداني بر متقاضيان حزبي متمرکز نيست.»
    درباره تعدد احزاب با نام و نشان شايد با نويسنده اين يادداشت موافق يا مخالف باشيم که چون موضوع اصلي نيست از آن مي گذريم ولي در اين ميان سوالي مطرح است که مدعيان اصلاحات تمايلي براي پاسخگويي به آن ندارند، در ميان جريان اصلاحات احزاب متعددي وجود دارند که هر کدام اين احزاب شاخه شاخه شده و خود را به انواع اتهامات نوازش مي کنند، نمونه اخير آن را مي توان در درگيري هاي حزب اعتماد ملي مشاهده کرد، سوال و نکته اينجا است زماني که مدعيان اصلاحات خود را نمي توانند تحمل کنند چگونه شعار رواداري و تحمل مردم و شنيدن صداي ملت را مطرح مي کنند؟!
    موضوع نوشتار روزنامه شرق انتقاد از وزارت کشور به دليل تبديل آن به ماشين امضاي مجوز احزاب بوده است، در باره روزنامه هاي پرتعداد زنجيره اي نيز اين انتقاد را مي توان مطرح ساخت، در دوره اصلاحات تعداد فراواني روزنامه زنجيره اي منتشر شد که اکثريت آنها به قوانين کشور اعتنايي نداشتند و به مجرد برخورد با اين روزنامه ها مدعيان اصلاحات فرياد سر مي دادند که آزادي به فنا رفت!
    به نظر مي رسد انتقاد مدعيان اصلاحات به وجود تعدد احزاب انتقاد صادقانه اي نيست چرا که هر يک از احزاب طرفداراني دارند که مي توانند مدعي نمايندگي آنها باشند، سخن اينجا است که در جريان اصلاحات عادت به شنيدن صداي خودي ها هم نيست!
    
    
    اعتراف پس از دو سال بزک برجام؛ راهي جز اتکا به ظرفيتهاي داخلي نداريم !
    روزنامه بهار در گزارشي با عنوان محکي براي بسته اروپايي به جاي خالي راهکارهاي عملي در بيانيه پاياني کميسيون مشترک برجام اشاره کرد و نوشت: «اروپايي ها بدنبال خريد زمان هستند.ظرف يک ماه گذشته ايران خود را آماده خروج از برجام و هر سناريوي ممکن کرده بود اما فعلا منتظر مانده تا نتيجه مذاکرات با طرف هاي اروپايي همراه با چين و روسيه را ارزيابي کند.از نشست وين که خيلي سريع هم به پايان رسيد مي توان اينگونه استنباط کرد که بسته اروپايي بيش از هر چيز دنبال خريد زمان براي تعويق خروج ايران از برجام است.»
    روزنامه ابتکار هم در سرمقاله خود با عنوان انتخاب سخت با طرح اين پرسش که ايران چگونه و با همراهي چه کساني مي تواند دربرابر سياست هاي آمريکا به طور موثر ايستادگي کند؟ نوشت: «اجلاس جمعه گذشته وين نشان داد که قدرت هاي چهارگانه گروه 1+4 يا آمادگي مشاجره کامل با آمريکا را درباره برجام ندارند و يا مکمل خواست هاي واشنگتن از ايران درباره برجام هستند. اروپا و آمريکا در مطالبات خود از ايران دچار اختلاف اصولي نيستند. اختلاف در نوع نگرش آنان به ايران و تفاوت ارزيابي آنان از اين کشور است. بنابراين اختلاف ميان اروپا و آمريکا به دامنه واکنش ها دراين باره مربوط مي شود. به تبع آن چين و روسيه نيز از منظر منافع خود به دامنه اختلاف ها مي نگرند».
    اين روزنامه اصلاح طلب سپس نتيجه گيري مي کند : «لازم است ايران با نگاه به واقعيت هاي جاري در صحنه بين الملل، توقعات خود را از گروه 1+4 براساس امکانات بسنجد و اتکاي خود را بيش از همه در داخل قرار دهد. مشروعيت مواضع ايران در جامعه جهاني نيز بايد قادر باشد منافع جامع بين الملل را بازتاب دهد.»
    گفتني است روزنامه هاي مدعي اصلاح طلبي طي 5 سال گذشته با کوبيدن بر طبل تو خالي مذاکره با آمريکا و گره زدن همه مشکلات کشور به برجام و نيز تضعيف توان و ظرفيت هاي عظيم داخلي هزينه اي بسيار سنگين به ملت تحميل کردند و حال پس از تجربه خسارت محض برجام به قيمت از دستن رفتن دستاوردهاي هسته اي و درگير شدن کشور به بحران هاي متعدد در حوزه اقتصاد اذعان مي کنند که بايد واقع بين بود به ظرفيت هاي داخلي تکيه کرد، موضوعي که طي سال هاي گذشته به کرات از سوي منتقدان دلسوز مطرح مي شد اما با انواع تهمت ها و توهين ها و برچسب ها پاسخ داده مي شد. اما هنوز هم دير نيست و بايد به جبران اشتباهات گذشته پرداخت. راه حل بهبود اوضاع اقتصادي و معيشتي مردم در همان سياست هاي اقتصاد مقاومتي است، هرچند 6 سال اين سياست ها اسير بازي مذاکره و رفع صوري تحريم ها ماند.
    
    
    بي برنامگي و آشفتگي در بخش دولتي موج مي زند
    روزنامه آرمان در مطلبي نوشت: «بي برنامگي و آشفتگي در بخش دولتي موج مي زند...هم در رويکردها و هم در افراد و وزرا نيازمند تغيير هستيم. زيرا تعدادي از وزراي کابينه اهل تغيير رويکرد و بهبود عملکردشان نبوده اند و همچنين پاسخگوي عملکرد حوزه مسئوليت خود هم نيستند. بخشي از وزرا يا معاونان دولت بايد براي حفظ وجهه و آبروي خودشان و دولت، سياست ها و روش هاي مديريتي خود را تغيير دهند که به نظر مي رسد اهل چنين کاري نيستند. حتي رئيس جمهور به عنوان رئيس کابينه با بخشنامه، آيين نامه و يا دستور رويکردها و سياست هاي جديدي را هم در دولت ابلاغ کرد اما تعدادي از وزرا از اجراي صحيح دستورات رئيس دولت ناتوان بودند. بنابراين هم رويکردها و هم افراد بايد تغيير پيدا کنند و افراد توانمندي براي بهبود اوضاع انتخاب شوند».
    جرياني که روزي خود را عامل راي آوردن رئيس جمهور مي دانست و سهم خود را تمام و کمال از دولت دريافت کرد، با مشاهده واقعيت هاي جامعه، عليرغم تصاحب اکثريت مطلق کابنيه، به منتقد وضع موجود تبديل شده است.
    
    
    در ماجراي نوسانات ارز دولت به توصيه هاي مشفقانه توجه نکرد
    روزنامه دولت ديروز طي يادداشتي به برخوردهاي انفعالي و گاه همدلانه مقامات پولي در التهابات اخير ارز اشاره کرد و بازار ثانويه ارز را موجب خلق رانت، گسترش و تعميق فساد و افزايش چشمگير نابرابري هاي ناموجه دانست.
    در يادداشت «روزنامه ايران» آمده است: «در ماجراي نوسانات شديد و بحران‎آفرين قيمت ارز با کمال تاسف توصيه‎هاي مشفقانه کارشناسان مستقل و دلسوز در زمان خود مورد توجه قرار نگرفت و تا همين جا رانت‎هاي بزرگي خلق شد و انتظارات آينده هراسانه به گسترش و تعميق کم‎سابقه رکود عمق‎يافته و پتانسيل‎هاي تورمي منجر شد و هنگامي که شدت التهابات از حدود متعارف فراتر رفت، مسئولان امنيتي و قضايي نيز وارد ماجرا شده‎اند و هرکدام نکاتي را مطرح مي‎کنند که در جاي خود شايسته تامل است. اما اگر هماهنگي‎هاي بايسته ميان قواي سه‎گانه و بويژه مقامات قضايي و امنيتي با مسئولان اجرايي به وجود نيايد، بيم آن مي‎رود که خود اين ناهماهنگي‎ها، نيروي محرکه خسارت آفريني‎هاي جديد و آينده‎هراسي هاي شديدتر شود.»
    ارگان دولت افزود: «پديده ناميمون افزايش نرخ ارز در دي ماه سال گذشته و پديده بديع جهش شديد آن در تعطيلات آغاز سال نو، يک علامت جدي در زمينه رونق‎گيري فعاليت‎هاي شبه‎مافيايي و دستکاري ذهن و معاش مردم است و تسري اين فعاليت‎ها به بازارهاي سکه، طلا و مسکن در سطوح بالا و قيمت مواد اوليه توليد و هزينه‎هاي خوراک و پوشاک مردم نشان‎دهنده آن است که سلطه بانک هاي خصوصي بر بازار پول کشور و دنباله‎روي و برخوردهاي انفعالي و گاه همدلانه مقامات پولي، اوضاع و احوال نقدينگي را به آستانه‎هاي نگران‎کننده و غيرقابل کنترل نزديک ساخته است. در چنين شرايطي بيش از هر چيز به هماهنگي نياز داريم؛ هم هماهنگي ميان اجزاي ساختار قدرت و هم هماهنگي حکومتگران با مردم...اگر چنين ملاحظه‎اي رعايت شود، بايد در نهايت خضوع و احترام به مقامات اصلي کشور گوشزد کنيم که از تجربه هاي گذشته درس بگيرند و اجازه ندهند ماجراي بازار ثانويه ارز نيروي محرکه جديدي براي تلاطم‎ها و نابساماني‎ها و آينده هراسي‎هاي جديد شود.»
    در ادامه اين مطلب آمده است: «حتي در صورت کنترل فعاليت‎هاي سوداگرانه ارزي مسئله در کوتاه مدت قابل حل و فصل نخواهد بود مگر آنکه دولت محترم به شکل اصولي فکري براي ساختار به غايت ناکارآمد هزينه‎هاي دولت و فکري براي مناسبات غيرتوسعه‎اي و ضدتوسعه‎اي مربوط به واردات رسمي و قاچاق کند.»
    نگاهی به دیروزنامه‌ ای زنجیره ای
    


 روزنامه كيهان، شماره 21949 به تاريخ 20/4/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بوم شناسي گياهان زراعي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 53)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است