|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: درخواست ضد ايراني آمريكا از آلمان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


درخواست ضد ايراني آمريكا از آلمانسفير واشنگتن از برلين خواست از برداشت ۳۰۰ ميليون يورو توسط ايران جلوگيري کند
    دنياي اقتصاد : در حالي که کشورهاي اروپايي در بسته پيشنهادي اخير که تنها جزئياتي از آن منتشر شد، متعهد به حفظ کانال هاي بانکي، ادامه صادرات نفت وگاز ايران و ايجاد جو سرمايه گذاري مطلوب در ايران شده اند، همزمان آمريکا نيز تلاش هايش را با هدف سنگ اندازي در اين مسير افزايش داده است.
    
    درخواست ضد ايراني آمريکا از آلمان
    در اين رابطه روز دوشنبه مقامات آلماني از خواست ايران براي انتقال ۳۰۰ ميليون يورو از دارايي هاي خود از بانک تجارت ايران-اروپا خبر دادند که اين کار نيازمند موافقت دولت آلمان است. اما تنها با گذشت چند ساعت از انتشار اين خبر يک روزنامه آلماني در گزارشي نوشت که سفير ايالات متحده در آلمان از برلين خواسته تا درخواست ايران براي برداشت ۳۰۰ ميليون يورو از حساب بانکي اش از يک بانک در هامبورگ را نپذيرفته و راه انتقال پول را مسدود کند. ريچارد گرنل، سفير آمريکا در آلمان، روز دوشنبه ۱۹ تير در گفت وگو با روزنامه پرتيراژ «بيلد» آلمان با اعلام اين درخواست گفت که دولت ايالات متحده به شدت نگران برنامه هاي تهران براي انتقال صدها ميليون يورو به صورت نقدي به ايران است. به گزارش «ايسنا» به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، ايران خواستار برداشت اين پول از حساب هاي دولتي خود در بانک تجارتي ايران - اروپا از شعبه شهر هامبورگ آلمان است. به دليل تحريم هاي مالي يکجانبه آمريکا عليه جمهوري اسلامي دولت ايران خواستار برداشت اين مبلغ و انتقال آن به صورت نقد و با هواپيما به داخل کشور است.
    دولت ايران اعلام کرده است که اين مبلغ را براي تامين ارز سفرهاي خارجي شهروندان خود نياز دارد که به دليل تحريم هاي آمريکا نمي توانند از کارت هاي اعتباري شان در خارج از کشور استفاده کنند. وزارت دارايي آلمان در همان روز اعلام کرد که در حال بررسي اين درخواست ايران است. البته روشن نيست که سازمان فدرال نظارت بر فعاليت هاي مالي آلمان چه هنگام نتيجه بررسي هاي خود را اعلام خواهد کرد. اين سازمان روز دوشنبه به دويچه وله گفته بود: «در مورد زمان مورد نياز براي بررسي يک درخواست نمي توان پاسخي عمومي داد. اين زمان به نوع درخواست و مواردي که بايد بررسي شوند، بستگي دارد.»
    
    دخالت در سياست هاي برلين
    پس از اعلام اين خبر، ريچارد گرنل، سفير آمريکا در آلمان، در مصاحبه با اين روزنامه گفت: «ما بالاترين سطوح دولت آلمان را به دخالت در اين امر و توقف اين برنامه تشويق مي کنيم.»
    خبرگزاري رويترز مي نويسد که ريچارد گرنل از زمان ورودش به برلين در ماه مه امسال، نسبت به سفير پيشين آمريکا رويکرد برجسته تري اتخاذ کرده است؛ رويکردي که برخي از سياستمداران آلماني آن را به چشم «دخالت در سياست هاي داخلي آلمان» مي بينند.
    اين خبرگزاري مي نويسد که يک سخنگوي وزارت دارايي آلمان روز دوشنبه گفت که مقام هاي آلماني در حال بررسي درخواست ايران هستند، اما اين وزارتخانه در مورد درخواست ريچارد گرنل هنوز واکنشي نداشته است. واشنگتن با خروج از برجام در ارديبهشت ماه اعلام کرد که تحريم هاي لغو شده عليه ايران دوباره اعمال خواهند شد. آمريکا همچنين از همه کشورها خواسته است تا آبان ماه سال جاري به خريد نفت از ايران پايان دهند. گزارش روزنامه بيلد دو روز پس از آن انتشار يافت که بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران، در گفت وگو با خبرگزاري فارس، خبر مسدود شدن بخشي از دارايي هاي ارزي ايران در آلمان را تکذيب کرده و گفته بود که مناسبات اقتصادي دو کشور مسير عادي خود را طي مي کند. پيش از آن محمد دهقان، عضو کميسيون حقوقي و قضايي مجلس، در گفت وگو با خبرگزاري فارس از توقيف و بلوکه شدن بخشي از دارايي هاي ارزي ايران در آلمان خبر داده بود.
    
    فشار و ديپلماسي
    در عين حال مقامات ايراني هفته ها است که مي گويند در حال انجام گفت وگوهاي ديپلماتيک با برخي کشورهاي اروپايي براي مقابله با تحريم هاي واشنگتن عليه تهران هستند و انتشار خبر تلاش ايران براي بازگرداندن پول خود از آلمان به تهران موجب افزايش تنش ها ميان آمريکا و آلمان به دليل تلاش هاي برلين براي کمک به ايران براي برخورداري از کاهش تحريم ها شده است. دولت ترامپ به سختي سعي دارد متحدان اروپايي خود را به خروج از ايران و توقف تجارت با اين کشور متقاعد کند. در اين رابطه سفير آمريکا در آلمان به واشنگتن فري بيکن گفت که وي و ديگر مقامات ارشد در دولت ترامپ در حال اعمال فشار بر دولت آلمان هستند تا مانع از انتقال پول ايران شوند. به گزارش «ايسنا» مقامات در وزارت امور خارجه و شوراي امنيت ملي آمريکا مدعي اند کساني که براي تسهيل انتقال پول به تهران تلاش مي کنند حامي گروه هاي تروريستي هستند.
    اين مقامات اظهارات گرنل و ديگران درباره تلاش آمريکا براي ممانعت از انتقال پول ايران به داخل اين کشور را تاييده کرده اند. يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا گفت: «ما در بالاترين سطوح در حال رايزني با دولت آلمان هستيم تا از واقعيات اين مساله مطلع شويم و واضح است که از تلاش آلمان براي تحقيق در باره هدف از اين انتقال پول حمايت مي کنيم. ما اين مساله را از نزديک دنبال مي کنيم تا اطمينان يابيم که نگراني هايمان درباره محل هزينه اين ميزان زياد پول رفع خواهد شد.» به گزارش واشنگتن فري بيکن، تلاش هاي دولت آمريکا براي ممانعت از انتقال پول ايران به داخل کشورش مورد حمايت قانونگذاراني است که مخالف توافق هسته اي با ايران بودند و به طور همزمان براي متقاعد کردن دولت آلمان براي عدم انتقال اين پول تلاش مي کنند.
    
    ترديد در مورد موفقيت اروپا
    همزمان با افزايش فشارهاي آمريکا بر متحدان غربي اش و ديگر کشورها براي توقف مذاکرات و مناسبات اقتصادي با ايران، باربارا اسلاوين در axios نوشت: «براي نخستين بار پس از خروج آمريکا از برجام، وزراي امور خارجه کشورهاي باقي مانده در توافق هسته اي بار ديگر متعهد به اقدامات جديد براي حمايت از ايران در مقابل تحريم هاي آمريکا شدند.»
    به گزارش «انتخاب»، در ادامه اين مطلب آمده است: «بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه و چين در وين تحت حمايت اتحاديه اروپا با ايران ديدار کردند و در نهايت با انتشار بيانيه اي بر «تعهد به اجراي کامل و موثر توافق» تاکيد کردند. آنها فهرست رسمي از اهداف شامل حفظ روابط اقتصادي با ايران، حفظ کانال هاي مالي، تداوم خريد نفت از ايران و حفاظت از شرکت ها از تحريم هاي فراسرزميني اروپا را مطرح کردند. اما هيچ يک از وزرا ابزار دستيابي به اين اهداف را اعلام نکرده است.» در اين راستا در مورد اينکه آيا بانک سرمايه گذاري اروپا زمينه گسترش اعتبار به ايران را فراهم مي کند يا خير، ترديدهايي وجود دارد. اتحاديه اروپا همچنين براي مقابله با تحريم هاي آمريکا عليه شرکت هاي اروپايي که در ايران تجارت مي کنند، خواهان ارائه به روزرساني قانون مسدودسازي است.
    اما بريان اوتول، مشاور ارشد رئيس اداره کنترل وزارت خزانه داري آمريکا گفت که به دليل وابستگي شديد اقتصاد آمريکا و اروپا؛ اين قانون از کارآيي مناسب برخوردار نيست. با اين حال او پيش بيني کرد که چين، ترکيه، روسيه و هند تحريم هاي آمريکا را ناديده مي گيرند و استراتژي «حداکثرسازي فشار» دولت ترامپ تنها به ۸۵ درصد از کمپين تحريم عليه ايران در دولت اوباما دست خواهد يافت. اين کمپين در سال هاي ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به عنوان يک مولفه کليدي و دستورکار مشخص براي مذاکرات به هدف محدود کردن برنامه هسته اي ايران در ازاي رهايي از تحريم ها به اوج خود رسيد. در حالي که دولت ترامپ هيچ دستور کاري ندارد و فقط فهرستي از خواسته هاي غيرمعقول دارد که در آن فهرست بر رهايي چرخه سوخت هسته اي و تغيير سياست هاي منطقه اي بلندمدت ايران در خاورميانه تاکيد مي کنند. سوال بزرگ اين است که آيا ايران در توافق باقي مي ماند و سعي مي کند با حمايت چين، روسيه، ترکيه و هند از طريق فروش نفت به درآمد دست يابد يا اين کشور مسير ديگري را برمي گزيند؟
    
    تعهد ايران به راهبرد اروپا بستگي دارد
    از سوي ديگر کمال خرازي رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي و وزير خارجه پيشين ايران که در آلمان به سر مي برد روز گذشته در ديدار با يوشکا فيشر، رئيس پيشين حزب سبزها و وزير خارجه اسبق آلمان تصريح کرد که تعهد ايران به برجام به راهبرد اروپا براي مقابله با تحريم هاي آمريکا بستگي دارد. به گزارش «ايسنا» در اين ملاقات، مسائل منطقه، موضوع خروج آمريکا از برجام و نقش اروپا در حفظ اين توافق هسته اي و نيز مشکلاتي که سياست هاي دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا براي اروپا به وجود آورده است، بحث و بررسي شد. خرازي در اين ملاقات گفت: «تعهد ايران به برجام به راهبرد اروپا براي مقابله با تحريم هاي آمريکا بستگي دارد و در صورتي که خروج آمريکا باعث شود که ايران از اين موافقت نامه نفعي نبرد، طبيعتا باقي ماندن جمهوري اسلامي ايران در برجام بي فايده خواهد بود.» يوشکا فيشر هم گفت: «اروپا علاقه مند است با ارائه بسته اي که بتواند با تحريم ها مقابله کند، ايران را در برجام نگه دارد.» او افزود: «اگر اروپا در مورد برجام در مقابل زياده خواهي هاي آمريکا کوتاه بيايد، دولت ترامپ فشارهاي بعدي را به اروپا وارد خواهد آورد.»
    
    فرصت اروپا
    همچنين رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي در ديدار با فيلس آنن، وزير مشاور امور خارجي وزارت خارجه آلمان گفت: «موضوع مهم در مقطع کنوني، تبديل اراده سياسي اروپا در حمايت از برجام، به اقدامات عملي در راستاي اجراي برجام است، به طوري که منافع ايران از برجام تامين شود.» به گزارش «ايرنا» خرازي ادامه داد: «هدف آمريکا ايجاد تنش و درگيري در منطقه است و اثرات منفي اين هدف، مي تواند به اروپا نيز منتقل شود.» رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي تصريح کرد: «حمايت اروپا از برجام علاوه بر اينکه از يک توافق مهم بين المللي پشتيباني مي کند، کمکي به مساله امنيت منطقه نيز محسوب مي شود.» او تاکيد کرد: «آنچه مهم است، تبديل اراده سياسي اروپا در حمايت از برجام، به اقدامات عملي در راستاي اجراي برجام است، به طوري که منافع ايران از برجام تامين شود، در غير اين صورت، چه دليلي وجود دارد که ايران در برجام باقي بماند.» وزير خارجه دولت اصلاحات ادامه داد: «ما بر اساس متن برجام اين حق را داريم که در برابر نقض عهد ديگران، به خصوص اينک که آمريکا از اين توافق هسته اي خارج شده است، به طور کامل يا بخشي از اجراي تعهدات خود را متوقف کنيم، ولي به اروپا اين فرصت را داده ايم تا ببينيم اروپا چگونه مي خواهد اراده خود را به عمل ترجمه کند.»
    
    اولويت هاي اروپا براي کار با ايران
    طرف آلماني هم در اين ديدار از موضع گيري منطقي جمهوري اسلامي ايران پس از خروج آمريکا از برجام قدرداني کرد و گفت: «کشورهاي اروپايي مصمم هستند با همه مشکلاتي که وجود دارد، از اين توافق حمايت کنند.»
    فيلس آنن تاکيد کرد:«فروش نفت ايران و انتقال پول و سرمايه گذاري شرکت هاي کوچک و متوسط در ايران، در اولويت کار با ايران قرار گرفته و خوشبختانه پشتوانه اقدامات حمايتي اروپا از برجام، قطعنامه شوراي امنيت است که از نظر حقوقي نيز دست اروپا را باز گذاشته است.»
    وي افزود:« همه کشورها بايد در حمايت از برجام همکاري کنند و همان طور که اروپا به طور متحد از اين توافق حمايت مي کند، ديگر کشورهاي موثر، به ويژه کشورهاي خريدار نفت ايران هم بايد به همکاري خود با ايران ادامه دهند.»
    
    درخواست ضد ايراني آمريکا از آلمان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چدن و فولاد
متن مطالب شماره 48، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است