|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/4/20: تدبير و اميد
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9438
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9259 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
تدبير و اميد


نويسنده: حامد حاجي حيدري

دولت «آقاي روحاني»، بيش از حد ملتهب نشان مي دهد. دستپاچگي و ناپختگي در رويارويي با ماجراي سكه و ارز، بگو مگوهاي تند اعضاي كابينه و حتي لحن خود آقاي رئيس جمهور، عتاب نمايندگان پارلمان در مورد تغيير كلي بخش اقتصادي كابينه، آن هم كمتر از يك سال پس از آغاز به كار دولت جديد، همگي نشان مي دهند كه تيم مديريت دولت اعم از رئيس جمهور و مشاوران و دفتر، نه تنها در تمهيد مقدمات لازم براي برخورد با اين وضع كه كاملاً قابل پيش بيني بود قصور ورزيده اند، بلكه اهميت عامل رواني را نيز دستكم گرفته اند، و كوشش برازنده اي براي كنترل معنوي اوضاع ندارند. اين، از «آقاي روحاني» كه پيش تر، يك خطيب توانمند بود، بعيد و دور از انتظار است. نتيجه آن كه طهماسب مظاهري، يكي از حرفه اي ترين هاي اقتصاد ايران، در برنامه تيتر يك شنبه شب شبكه خبر در محضر «آقاي خسروتاج» و نماينده صادركنندگان، تلويحاً دولت «آقاي روحاني» را ناتوان از تحقق وعده هاي اقتصادي خود در زمينه تك نرخي كردن ارز دانست؛ و حتي از لحن كلي پرمطايبه ايشان بر مي آمد كه اين مرد حرفه اي چندان نمي تواند دولت را جدي بگيرد. اين جو و فضاي حاكم بر كشور، بسيار نامناسب است، و بايد تصحيح شود.
    دولت بايد به درستي سياست هاي خود را «تبيين» كند، و فضاي رواني همه سطوح جامعه را مديريت نمايد. «تبيين»ها، صرفاً ميان برهايي ذهني از دنياي واقعي نيستند و بيش از آن چه فكر مي كنيم، در شكل دادن دنياي واقعي موثر هستند. «تبيين»ها، سازمان دهي و انضباط سياسي را افزايش مي دهند، «ظرفيت» ايده ها و خط مشي هاي تازه را ارتقاء مي بخشند، نيروهاي مستعد را جذب و فعال مي كنند، و در تمامي حوزه ها، اقتدار سياست گذار ارشد را براي اعمال سياست هاي متنوع لازم توانمند و نافذ مي سازند. در زمينه سياست و اقتصاد، «تبيين»ها الهام بخش ما در راه اندازي مسيرهاي جديد هستند. به واسطه آن ها، هزينه ها را كاهش مي دهيم و با طمانينه اقدام مي كنيم و برخي از ريسك ها را نمي پذيريم. فعالان فرهنگي انقلاب اسلامي، همواره به اهميت «تبيين» در اعمال سياست هاي دشوار انقلابي واقف بوده اند، ولي دولت «آقاي روحاني» در اين زمينه بيش از حد خسته و نامطمئن نشان داده است. «تبيين»هاي تاثيرگذار، با دو ويژگي تعريف مي شوند: آن ها در درجه اول، بسيار ماهرانه و مشروح، از انگيزه ها و دلايل قابل درك و تفسير مردم صحبت مي كنند: اهدافي بزرگ و ارزشمند كه به فعالان مردمي مدد مي رسانند تا از منفعت جويي شخصي دست بردارند و به دنبال رفع نيازهاي «ملت» باشند و هويت مشتركي را شكل دهند.
    ثانياً، «تبيين»هاي موثر، يك رابطه علت و معلولي را به عنوان مبناي فعاليت ها مطرح مي كنند. «تبيين»ها با دنياي واقعي در تعامل اند. دنيايي كه بازيگران آن در تصميم گيري هاي خود، باورهاي اصولي (چراها) و باورهاي مثبت (نحوه) را با هم تركيب مي كنند. خروجي اين تصميمات، به طور بالقوه، خط سير «تبيين»ها را تغيير مي دهند. بنا بر اين، «تبيين»ها به طور قطع، با «داستان»ها متفاوت هستند؛ داستان ها مستقل از عوامل بيروني و عيني پيش مي روند، و به درد ايجاد آرامش از طريق گريز از واقعيت مي خورند؛ در حالي كه «تبيين»ها، ضمن آن كه هيچ عنصري از حقيقت را براي دستيابي به يك «روايت هموار» مغفول نمي دارند، بلكه از پايان هايي باز برخوردار هستند كه جاي نقش آفريني «ملت» را براي ساخت و ساز آينده مي گشايند. داستان ها، برداشت هاي ذهني از تصميمات پي در پي شخصيت هاي تخيلي هستند، در حالي كه «تبيين»ها درباره خود «ما» و نقش «ما» در پيشبرد تاريخ هستند. از اين قرار، نرخ صحت و دقت «تبيين»ها، به گزينه هايي كه «ملت» در نهايت انتخاب مي كنند و اقداماتي كه انجام مي دهند بستگي دارد. «ما» هستيم كه خروجي تاريخ را تعيين مي كنيم، و آن چه در اين انتخاب كردن ها مهم است، تدوين استراتژي هاست. در نتيجه، اين دو ويژگي، براي موفقيت «تبيين»ها كاملاً كافي نيستند و يك عنصر مكمل نياز هست؛ توفيق «تبيين»ها به استراتژي نياز دارد و تدوين استراتژي بر عهده سياستمدار ارشد يا همان «آقاي روحاني» است. «تبيين»ها زماني به رشد و بالندگي مي رسند كه سياستمدار ارشد در شكل دهي آن ها عالي عمل كند. در جامعه متكي بر داده و اطلاعات امروز، منابع مطمئن ذهني از محدوديت بيشتري برخوردارند و از اين رو ارزشمندتر از منابع مادي محسوب مي شوند. به همين علت، ساخت «تبيين»هاي معني دار كه شيوه فكر كردن، احساس كردن و عمل كردن ما را دوباره شكل دهد، مهم ترين چالش استراتژيك سياستمداران ارشد است. فراموش شدني نيست كه در سال 1391، و هنگامي كه «تحريم هاي فلج كننده» دولت اوباما راه اندازي شد، چگونه دولت دكتر محمود احمدي نژاد با مشاركت تك تك وزرا با تحرك قابل ملاحظه، فضاي رواني جامعه را آرام كرد تا سياست هاي اصلاح دولت وقت بتواند به درستي و با كمك «ملت» به پيش بروند، طوري كه ملت، تا قبل از اعلام نااميد كننده آقاي روحاني، احساسي از «خزانه خالي» نداشتند. نمي دانم، چرا؛ ولي واقعيت اين است كه هر چند «آقاي روحاني» به نام تدبير و اميد به قدرت رسيدند، ولي از همان روز اول، و با آواز خزانه خالي و آوازهاي نااميد كننده ديگر، دل مردم را خالي كردند. امروز، ديگر حتي هواداران آتشين «آقاي روحاني» در همين انتخابات خيلي اخير هم اذعان مي كنند كه اين دولت، هر چه بود، «دولت تدبير و اميد» نبود، و كساني همچون حميد رضا جلايي پور، بيهوده مي كوشند تا خطاي تاريخي خود در حمايت از «آقاي روحاني» را با بلاگردان هاي ديگر توجيه كنند. اين دولت، از درون و از جهت التزام به قواعد اصولي حكمراني با دشواري مواجه است، و بايد همه كمك كنيم تا مسير خود را تصحيح كند.
    
    سرمقاله: تدبير و اميد
    


 روزنامه رسالت، شماره 9259 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "حامد حاجي حيدري"

  مستشاران دولت چه مي كنند؟!
حامد حاجي حيدري، رسالت 24/6/97
مشاهده متن    
  كد 5 دي 96 و 22 خرداد 88
حامد حاجي حيدري، رسالت 11/6/97
مشاهده متن    
  سندرم ايمپاستر اجتماعي
حامد حاجي حيدري، رسالت 3/6/97
مشاهده متن    
  نسخه اعتماد به نفس دولت
حامد حاجي حيدري، رسالت 24/5/97
مشاهده متن    
  خلقيات ضروري رئيس جمهور
حامد حاجي حيدري، رسالت 18/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام تجربه
متن مطالب شماره 19، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است