|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: خواب سهام؛ موقت يا دائمي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


خواب سهام؛ موقت يا دائمي؟
شاخص بورس در جا زد    
    دنياي اقتصاد : معاملات ديروز بورس تهران در حالي پايان يافت که شاخص کل در نيمه نخست معاملات، افزايش بيش از ۴۰۰ واحدي را تجربه کرد. اما تحت فشار عمومي عرضه سهام آرام آرام شرايط تغيير کرد. به طوري که در پايان معاملات روز گذشته برآيند تقريبا صفر شاخص کل رقم خورد. فشار فروش به خصوص در نيمه دوم معاملات به حدي بود که حمايت دو نماد بزرگ بازار هم نتوانست شاخص کل را پس از افت دو روزه سبزپوش کند. غيبت چندين نماد به دليل برگزاري مجامع سالانه، در کنار آمادگي سهامداران براي رفتن به پيشواز بزرگ ترين عرضه اوليه سال و همچنين نگراني از کاهش بيشتر قيمت جهاني فلزات رنگين از عوامل اثرگذار بر فشار عرضه در معاملات ديروز ارزيابي مي شود. در پس زمينه چنين فضاي معاملاتي، نقش مذاکرات برجامي و نرخ هاي بازار ثانويه ارز، بارز و برجسته به نظر مي رسد. حال اين پرسش پيش مي آيد که در تقابل اين عوامل آيا قيمت ها به مدار صعود باز خواهند گشت يا روند نزولي شاخص پايدار خواهد ماند؟
    معاملات ديروز گر چه نسبت به روزهاي ابتداي هفته از فشار فروش کمتري برخوردار بود اما قرار گرفتن ارزش معاملات به پايين ترين مقدار خود طي ۲۳ جلسه معاملاتي اخير، کاهش عمق دادوستدها را برجسته کرد. در جريان معاملات ديروز تنها ۱۲۶ ميليارد تومان سهم بين سهامداران دست به دست شد، اين در حالي است که ميانگين ارزش معاملات در بازه زماني مزبور، فراتر از ۳۵۰ ميليارد تومان بوده است. افت محسوس ارزش معاملات طي روزهاي کاري اين هفته را بايد در فروکش کردن هيجان معاملاتي در مقايسه با هفته هاي قبل و همچنين تداوم ريسک هاي گوناگون چه در سطح سياست گذاري داخلي و چه در بازارهاي جهاني جست وجو کرد.
    
    انتظار براي بهره برداري از بازار دوم ارز
    در دو هفته گذشته گام هاي جدي تري در جهت اجرايي شدن معاملات ارز در بازار دوم از سوي مقام هاي مسوول برداشته شد اما اظهارنظرهاي گوناگون و عدم اجراي به موقع آن، تمام بازارها را براي دو هفته در فاز انتظار برد. پيش از اين، انتشار خبر راه اندازي بازار ثانويه ارز افت قيمت ها را در بر داشت اما تعويق پي درپي براي اجراي اين برنامه موجب بي اعتمادي فعالان بازار و در نتيجه کم واکنشي در مواجهه با اخبار حول اين موضوع شد، به طوري که تثبيت نرخ هاي غيررسمي ارز را در پي داشت.
    سرانجام پس از کش وقوس هاي فراوان معاملات بازار دوم ارز از ديروز آغاز شد. بر اساس اظهارات مدير کل سياست ها و مقررات ارزي بانک مرکزي قرار بر اين بود که براي نرخ ها سقف خاصي تعيين نشده و قيمت در قالبي رقابتي و بر مبناي سازوکار عرضه و تقاضا تعيين شود. براساس دستورالعمل سازمان توسعه تجارت، کليه صادرکنندگان کالاهاي غيرنفتي به غير از محصولات پتروشيمي و فرآورده هاي نفتي، محصولات فولادي و فلزات رنگين مي توانند نسبت به فروش ارز حاصل از صادرات و واگذاري پروانه صادراتي خود به واردکنندگان در قالب اين بازار اقدام کنند. به اين ترتيب، در سمت عرضه اين بازار، ۲۰ درصد از ارز حاصل از صادرات و در سمت ديگر، واردکنندگان کالاهاي دسته سوم(به جز کالاهاي اساسي و مواد اوليه و کالاهاي واسطه) قرار خواهند داشت. مطابق آخرين گزارش ها، نرخ مبادله دلار در اولين روز کاري بازار ثانويه در نزديکي نرخ بازار غيررسمي رقم خورده است. حال، بايد منتظر بود که در ادامه معاملات بازار ارز به وضعيت متعادلي دست يابد. برآيند اين تغييرات باعث مي شود سهامداران با اطمينان بيشتري در معاملات سهام مشارکت کنند و حرکت زيگزاگي قيمت ها طي چند روز اخير پايان يابد و در مدار باثبات قرار بگيرد.اين موضوع از اين جهت اهميت دارد که نرخ برآمده از اين بازار به عنوان شاخصي براي نرخ آزاد ارز محسوب مي شود. ضمن اينکه اين امکان فراهم مي شود تا عرضه ارز از اين رهگذر تقويت شود و در نتيجه با تعميق معاملات ارزي، نرخ ها به سمت تعادل حرکت کند و از التهاب بازار رفته رفته کاسته شود.
    
    پالس سياست گذار
    در وضعيت فعلي که نگراني هايي درخصوص مقاصد نقدينگي در بين فعالان و سياست گذاران اقتصادي وجود دارد، شروع سريال عرضه هاي اوليه حرکت مثبتي است که استمرار آن مي تواند بخشي از نقدينگي موجود در اقتصاد را جذب بازار سرمايه کند. عرضه سهام پتروشيمي غدير در فرابورس در چهارشنبه گذشته نخستين گام در اين مسير بود. در ادامه اين روند، روز گذشته سهام شرکت کشاورزي و دامپروري بينالود نيشابور در نماد «زبينا» در بازار دوم فرابورس براي اولين بار عرضه شد. حال، امروز، چهارشنبه بيستم تيرماه قرار است بزرگ ترين عرضه اوليه سال با عرضه سهام پتروشيمي پارس انجام شود که با توجه به حجم سهام قابل عرضه مي تواند نقدينگي قابل توجهي را جذب کند.اقدام اخير تصميم سازان اقتصادي با عرضه هايي از اين دست مي تواند نه تنها رونق بازار سهام را به ارمغان آورد بلکه بستري براي هدايت پول هاي داغ به مقاصد مطلوب و مولد باشد.در همين راستا، طي چند روز اخير اخبار مثبتي حاوي حمايت هاي سياست گذار از بازار سهام منتشر شد. کاهش ۸۰ درصدي ماليات فروش سهام و معافيت سود تقسيم نشده شرکت ها به منظور استفاده در طرح هاي توسعه اي از جمله اين تصميمات است که مي تواند ضمن کاهش هزينه معاملات، انگيزه توسعه بخش خصوصي را بيش از پيش افزايش دهد.
    
     بادهاي موافق از اروپا
    پس از گمانه زني هاي گوناگون در باره نشست چند روزه ايران با طرف هاي اروپايي برجام، اولين اخبار منتشر شده از اين مذاکرات حاوي پيام هاي مثبتي است که نشان از بادهاي موافق از سوي اروپاست. بر اساس اخباري که به طور اختصاصي در اختيار «دنياي اقتصاد» قرار گرفته است، ايران و سه کشور اروپايي حاضر در برجام، در دو حوزه روابط بانکي و فروش نفت با يکديگر مذاکره کرده اند. بر اساس اخباري که مورد تاييد وزير امور خارجه روسيه نيز قرار گرفته است، توافق اروپا با ايران براي تجارت بدون دلار انجام شده است. بر همين اساس، بانک سرمايه گذاري اروپا قرار است در آينده محور همکاري اتحاديه اروپا و ايران در راستاي انجام معاملات غيردلاري قرار بگيرد.
    محور ديگر مذاکرات ايران و اروپا بر سر خريد نفت است که به نظر مي رسد اروپا در بسته پيشنهادي بر تعهد براي حفظ خريد نفت از ايران در سطح کنوني موافقت کرده است. اما خواسته ايران تضمين دسترسي ايران به پول حاصل از فروش نفت از يکسو و فشار آمريکا در جهت تحريم همکاري ها موجب تشديد ريسک ها در اين حوزه شده است. برآيند مذاکرات نشان دهنده پيشرفت مذاکرات به رغم خواسته هاي آمريکا خصوصا در حوزه نقل وانتقال بانکي است. با وجود اين، انتظار مي رود که تا فرم نهايي اين بسته پيشنهادي همچنان ريسک اين موضوع بر سهام سنگيني کند.
    
    تداوم التهاب در بازار جهاني
    بازار جهاني مواد خام طي هفته هاي اخير به دليل وضعيت پيچيده اقتصادي سياسي جهاني با التهاب همراه بود و مطابق شواهد، احتمال مي رود اين روند ادامه يابد. جنگ دو غول اقتصادي جهان، يعني آمريکا و چين بر سر تعرفه هاي تجاري از يکسو نگراني سرمايه گذاران را به بار آورده و قيمت فلزات اساسي را تحت فشار قرار داده است؛ از سوي ديگر، فشار ايالات متحده براي تحريم ايران، بازار نفت را ملتهب کرده است.
    با وجود اينکه قيمت جهاني فلزات رنگيني نظير مس، سرب و آلومينيوم طي هفته گذشته کاهش محسوسي را ثبت کرد اما بازگشايي بازارهاي جهاني در اين هفته با رشد قيمت ها همراه بود. قيمت فلزات پس از فروکش کردن نگراني ها در آغاز بازگشايي اين هفته رشد ملايمي را ثبت کرد اما اين روند تحت تاثير فضاي منفي حاکم بر بازار تداوم نيافت؛ به طوري که روز گذشته پس از رشد اندک در ابتداي ساعات معاملات، در نهايت در مدار منفي قرار گرفتند.
    از سوي ديگر، در بازار نفت، بيم ناتواني عربستان و روسيه در جبران کمبود عرضه جهاني نفت به گمانه زني ها در اين زمينه دامن زده است؛ به طوري که رويترز وضعيت کنوني بازار نفت را مشابه دهه ۷۰ ميلادي مي داند که قيمت هاي نفت جهش ۳ برابري را تجربه کردند. برخي موسسات حتي از نفت ۱۵۰ دلاري سخن به ميان مي آورند. به نظر مي رسد که تا رسيدن توافق نهايي ايران و اروپا بر سر تضمين و ميزان خريد نفت گمانه زني ها ادامه داشته باشد. ضمن اينکه بسياري از کارشناسان بازار نفت ظرفيت هاي عربستان را کمتر از آن مي دانند که بتواند کسري حاصل از کاهش احتمالي عرضه ايران را جبران کند.
    
    مروري بر معاملات ديروز
    معاملات ديروز در غياب غول گروه فلزات، يعني فولاد مبارکه اصفهان آغاز شد. فولاد طي اطلاعيه اي افزايش ۵۸۴ ميليارد توماني سود حاصل از شرکت هاي سرمايه پذير به سود خالص شرکت در سال مالي منتهي به ۲۹ اسفند سال ۹۶ را به اطلاع سهامداران رساند. به اين ترتيب، فولاد پس از تعديل مثبت ۸/ ۷ توماني سود براي هر سهم طي سال ۹۶، در ميانه جلسه کاري ديروز به گردونه معاملات پيوست و قيمت سهم آن رشد محسوسي را ثبت کرد، اما در ادامه تحت فشار فروش و رنج کشي معامله گران در جهت منفي قرار گرفت؛ در نتيجه اين روند، ميزان اثرگذاري فولاد بر شاخص کل کاهش يافت. اين نماد به محض بازگشايي، حمايت بيش از ۲۰۰ واحدي از شاخص کل را به عمل آورد اما در ادامه با فشار تدريجي فروش شاهد افت اين رقم به ۷۰ واحد بوديم. جريان قابل توجه نقدينگي در سهام فولاد مبارکه، نه تنها نماد «فولاد» که گروه فلزات را بر صدر جدول بيشترين ارزش معاملات نشاند. از طرف ديگر شاهد سقف شکني قيمت محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا طي روز گذشته بوديم. با اين حال فشار عمومي عرضه مانع از خودنمايي اين عامل حمايتي شد. اين در حالي بود که معاملات ديگر هم گروهي هاي فولاد مبارکه متوقف بود. توقف نمادهاي برجسته گروه فلزات نظير مس ايران، فولاد کاوه جنوب به دليل برگزاري مجمع سالانه نيز در کاهش عمق و رمق معاملات ديروز اثرگذار ارزيابي مي شود. به طور کلي نمادهاي ملي سرب و روي و توسعه صنعتي و معدني صبانور صف طولاني خريد را تجربه کردند. اين حجم تقاضا در نماد «کنور» را به نظر بايد در اخبار مربوط به کاهش عوارض صادراتي سنگ آهن جست وجو کرد که پيشنهاد آن طي روزهاي اخير مطرح شده است. همچنين در ميان سهام مختلف بازار، پتروشيمي غدير در چهارمين روز حضور در بازار بيشترين صف خريد را به نام خود ثبت کرد. در طرف ديگر بازار، رنج کشي ها در جهت منفي در نمادهاي خودرويي نظير سايپا، پارس خودرو و زامياد، اين نمادها را در محدوده منفي قيمت قرار داد. به اين ترتيب، شاخص اين گروه همسو با ۲۵ گروه ديگر در پايان معاملات ديروز در محدوده منفي قرار گرفت.
    در معاملات ديروز شاخص به لطف نقش حمايتي نماد صنايع شيميايي خليج فارس از افتادن در مسير نزول در امان ماند. اين نماد به تنهايي بيش از ۲۰۵ واحد اثر مثبت بر شاخص را به ارمغان آورد. به نظر مي رسد که مالکيت ۶۰ درصد «فارس» بر سهام پتروشيمي پارس که قرار است طي معاملات امروز عرضه شود، عامل رشد تقاضا در اين سهم شده است. ديروز همچنين بيش از ۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان سهم به سبد دارايي سهامداران حقيقي بازار اضافه شد. بيشترين خالص خريد معامله گران حقيقي در گروه هاي فلزات اساسي و پتروشيمي رقم خورد و نمادهاي فولاد مبارکه اصفهان و صنايع پتروشيمي خليج فارس بيشترين سهم را در اين تغيير مالکيت داشتند. در سوي ديگر، نمادهاي گل گهر و کالسيمين با بيشترين حمايت از سوي سهامداران حقوقي روبه رو شدند.
    خواب سهام؛ موقت يا دائمي؟ / شاخص بورس در جا زد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پاسدار اسلام
متن مطالب شماره 443-444، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است