|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/4/20: نقشه دو مرحله اي آمريكا عليه ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4371 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
نقشه دو مرحله اي آمريكا عليه ايران
جهانگيري در اصفهان تشريح كرد    دنياي اقتصاد : معاون اول رئيس جمهور سناريوهاي کوتاه مدت و بلندمدت آمريکا را علني کرد. اسحاق جهانگيري ممانعت از فروش نفت، دست اندازي در مسير صادرات کالاهاي صنعتي، اخلال در دسترسي به پول فروش نفت و جلوگيري از واردات کالاها به کشور را چهار هدف کوتاه مدت آمريکا در جنگ اقتصادي عليه ايران دانست. به گفته او، نابودي ايران در درجه اول و جمهوري اسلامي در مرحله بعد نيز از اهداف بلندمدت آمريکا است. جهانگيري، آمريکا، اسرائيل و عربستان را مثلث بحران ساز عليه ايران توصيف کرد.
    
    نقشه دو مرحله اي آمريکا عليه ايران
    اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري ۴ هدف کوتاه مدت آمريکا را در جنگ اقتصادي عليه ايران تشريح کرد. اسحاق جهانگيري توقف صادرات نفت ايران، جلوگيري از صادرات توليدات و کالاهاي صنعتي، ممانعت از دسترسي به منابع حاصل از صادرات و ممانعت از واردات کالا به کشور را ازجمله اهداف کوتاه مدت دشمنان براي ضربه زدن به کشور اعلام کرد. او همچنين گفت که هدف اصلي آنها نابودي ايران در درجه اول و در مرحله بعد نظام جمهوري اسلامي است که البته آمريکا هنوز اين موضوع را مانند رژيم صهيونيستي به صراحت اعلام نمي کند. معاون اول رئيس جمهوري که روز گذشته به منظور افتتاح و رونمايي از چند پروژه عمراني به اصفهان سفر کرده بود در ادامه سخنانش با اشاره به مذاکره با اروپا براي حفظ برجام نيز تاکيد کرد: برداشت ما اين است که آنها مصمم هستند نظرات ايران تامين شود، ولي آنچه در عمل اتفاق مي افتد بايد منتظر بمانيم و ببينيم. مهم ترين هدف آمريکايي ها در مقطع فعلي زمين گير کردن اقتصاد ايران و آسيب جدي است تا زندگي را براي مردم سخت و دامنه نارضايتي ها توسعه پيدا کرده و به اهداف خود دست پيدا کنند.
    
    تشکيل مثلث ايجاد بحران عليه ايران
    به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، اسحاق جهانگيري در مراسم افتتاح طرح توسعه فولاد سبا با اشاره به اينکه آمريکا به همراه اسرائيل و عربستان سعودي مثلث ايجاد بحران عليه ايران را تشکيل داده اند، افزود: آمريکا اتاق جنگ اقتصادي عليه ايران را با هدف زمين گير کردن و به زانو درآوردن ايران، افزايش نارضايتي داخلي و دامنه اعتراضات و آسيب زدن به نظام جمهوري اسلامي با استفاده از اين بحران تشکيل داده است.
    وي اعمال تحريم هاي همه جانبه و سنگين را از برنامه هاي مهم آمريکا و هم پيمانانش براي ضربه زدن به ايران عنوان کرد وگفت: توقف صادرات نفت ايران تا آبان ماه به عنوان مهم ترين بخش درآمدي نظام، جلوگيري از صادرات توليدات و کالاهاي صنعتي و جلوگيري از رسيدن پول فروش محصولات ايران به دست ايراني ها با استفاده از نظام بانک جهاني از محورهاي فعاليت و برنامه هاي آمريکا و متحدانش دراين جنگ اقتصادي است. به گزارش «ايرنا» معاون اول رئيس جمهوري افزود: آنان قصد دارند با تحريم کشتيراني و بنادر، مانع از واردات کالا به کشور شوند که اين موضوع نيز به جديت و عزم و اراده نياز دارد. وي تصريح کرد: آمريکا مي خواهد صادرات نفت را که اصلي ترين منبع درآمدي ايران محسوب مي شود به صفر برساند که البته اين حرف بي حساب است؛ بنابراين برنامه ريزي ما درست مقابل اين نقطه است که صادرات نفت ايران با حداکثر ظرفيت ممکن انجام شود.
    معاون اول رئيس جمهوري با اشاره به فشارهاي آمريکا تصريح کرد: اگر موفق به صادرات شويم هدف بعدي آمريکا اين است که اجازه ندهد به منابع مالي حاصل از صادرات خود دست پيدا کنيم و در اين راستا نظام بانک جهاني را تحت فشار قرار دهد تا جابه جايي پول براي ايران غيرممکن باشد که البته ما براي اين مشکل نيز راهکارهايي پيدا کرده ايم که با کشورهاي اروپايي، چين و روسيه مذاکراتي انجام داده ايم تا بتوانيم جابه جايي پول را به خوبي به انجام برسانيم. جهانگيري در مراسم افتتاح طرح توسعه فولاد سبا در اصفهان افزود: کشور در يکي از مقاطع ويژه تاريخي به سر مي برد و براساس گفته هاي مقامات آمريکايي، وزارت خزانه داري ايالات متحده به يک اتاق جنگ عليه اقتصاد ايران تبديل شده است. معاون اول رئيس جمهوري خاطرنشان کرد: اينگونه رفتار نشان مي دهد که آنها مي خواهند شرايط اقتصادي را بر مردم ايران تنگ کنند و با ايجاد نارضايتي به اهداف خود برسند و اين راهبردي از سوي آمريکا، رژيم صهيونيستي و سعودي ها است.
    
    برنامه براي خنثي سازي تحريم ها
    وي با تاکيد بر اينکه مردم و مسوولان کشور بايد در مقابل آمريکا، راهبرد مناسبي در پيش گيرند، گفت: ما بايد با مقاومت، برنامه ريزي دقيق و دقت نظر در اجرا بتوانيم برنامه هاي آمريکا را با شکست مواجه کنيم و با سرپا نگه داشتن اقتصاد ايران زندگي مردم را مصون بداريم. جهانگيري ادامه داد: رئيس جمهوري آمريکا قصد دارد در يک دوره زماني سه ماهه و ۶ ماهه تحريم هاي جديدي بر ايران اعمال کند. وي گفت: همه مي دانيم که شرايط جديد و دشواري پيش روي ما قرار دارد و بايد با تمام قوا برابر اين جنگ اقتصادي بايستيم. وي با بيان اينکه براي خنثي سازي اهداف دشمنان نيز برنامه ريزي هاي مناسبي صورت گرفته است، گفت: اجازه نخواهيم داد مشکل زيادي در روند صادرات ۵۰ ميليارد دلاري محصولات غير نفتي شامل کالاهاي مختلف و موادي همچون فولاد، مس و محصولات پتروشيمي ايجاد شود.
    
    بدترين اقدام بين المللي
    جهانگيري با اشاره به توافق هسته اي با ۶ قدرت بزرگ جهان و همچنين با سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و سازمان بين المللي انرژي هسته اي گفت: در اين توافق ايران به همه تعهدات خود پايبند بوده، اما طرف مقابل به طور کامل تعهدات خود را اجرا نکرده است. معاون اول رئيس جمهوري خروج يک طرفه آمريکا از برجام را يکي از بدترين اقدامات در رابطه با اين توافق بين المللي دانست و افزود: ما با آمريکا و جوامع غربي بر سر مسائل مختلف اختلاف نظر داشته و داريم و در رابطه با بسياري از موارد آنها گفت وگو کرديم اما نه در همه موارد. وي با اشاره به دشمني و بدعهدي هاي آمريکا گفت: طرف مقابل پيش از اين مي گفت که تحريم ها به دليل اين است که ايران پشت ميز مذاکره نمي نشيند، اما هم اکنون اين سوال مطرح مي شود که با وجود مذاکرات اصلي با ايران چرا تحريم ها عليه ايران ادامه پيدا مي کند؟ وي گفت: تحريم ها اگرچه شرايط سختي را براي ايران رقم مي زند، اما فرصت هايي نيز براي کشور دارد. جهانگيري در ادامه گفت: يکي از فرصت هاي حاصل از تحريم ها اين است که بار ديگر به ظرفيت هاي داخلي توجه کنيم و به توليد داخلي بيش از گذشته بها دهيم.
    
    هشدار به اخلالگران اقتصادي
    معاون اول رئيس جمهوري در بخشي ديگر از سخنان خود ضمن هشدار به اخلالگران اقتصادي خود گفت: متاسفانه در شرايطي که ملت بايد مقابل آمريکا بايستد، عده اي به دنبال سودجويي و غارت مردم هستند که با اين عده قليل هم به شکل مناسب برخورد خواهد شد. همچنين به گزارش «ايلنا» جهانگيري گفت: در حالي که همه به دنبال مقاومت هستند، عده اي به دنبال اين هستند که حتي در اين شرايط هم جيب مردم را بزنند، اما ما اجازه نمي دهيم و حتما آنها را به موقع ادب خواهيم کرد. معاون اول رئيس جمهوري وعده داد که مردادماه به صورت جدي و کامل در موضوع فساد اقتصادي با مردم صحبت کند.
    
    ديدار با علماي اصفهان
    در ادامه معاون اول رئيس جمهوري روز گذشته با حضور در بيت آيت الله مظاهري، رئيس حوزه علميه اصفهان با وي ديدار و گفت وگو کرد. به گزارش «ايسنا» جهانگيري گفت: در شرايط کنوني تنها راه عبور از موانع و مشکلات موجود انسجام قواي سه گانه، جريان هاي سياسي و نخبگان و مردم در داخل کشور است. معاون اول رئيس جمهوري همچنين با آيت الله حاج شيخ محمد ناصري دولت آبادي از روحانيون و علماي استان اصفهان ديدار کرد. وي با بيان اينکه امروز مشکلات کشور افزايش پيدا کرده، تصريح کرد: امروز بيش از هر زمان ديگري به حمايت و دعاي خير علما و روحانيون کشور نيازمند هستيم تا بتوانيم از مشکلات عبور کنيم.
    
    گزارش : نقشه دو مرحله اي آمريكا عليه ايران / جهانگيري در اصفهان تشريح كرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4371 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 76 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات تاريخ اسلام
متن مطالب شماره 39، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است