|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/4/20: گوينده جمله «روسيه هم سقوط كند، درعا سقوط نمي كند» سلاحش را تحويل داد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21949 20/4/97 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


گوينده جمله «روسيه هم سقوط كند، درعا سقوط نمي كند» سلاحش را تحويل داد
    سرکرده ميداني گروه هاي تروريستي در جنوب سوريه که گفته بوده «اگر روسيه هم سقوط کند، درعا تحت کنترل ارتش سوريه در نخواهد آمد» سلاح خود را تسليم نيروهاي ارتش سوريه کرد و تسليم شرايط جبهه مقاومت شد.
    گروه هاي تروريستي در جنوب سوريه يکي پس از ديگري تسليم شده و سلاح خود را تحويل مي دهند. آنهايي هم که تسليم نمي شوند، چيزي جز مرگ نصيبشان نمي شود. «ادهم الاکراد» يکي از فرماندهان ميداني گروهک تروريستي «ارتش آزاد سوريه» است که مي گفت: تسليم نخواهد شد اما در ادامه پيشروي ارتش سوريه در استان درعا، سلاح خود را تحويل داد و تسليم شد. «ادهم الکراد» همان کسي است که گفته بود: «روسيه هم سقوط کند، درعا سقوط نمي کند» ولي او هم تسليم واقعيات شد و براي حفظ جانش سلاح را زمين گذاشت. اين رويداد مورد توجه پايگاه عربي «شام تايمز» قرار گرفته. در گزارش اين روزنامه عربي آمده: «ادهم فرمانده ميداني ارتش آزاد که اخيرا با جمله «مسکو هم سقوط کند، درعا سقوط نمي کند» مشهور شده بود، سلاحش را تحويل داده و گفته اتفاقات سريع در جنوب سوريه به خصوص در بخش شرقي منطقه حوران که ارتش سوريه بر آن مسلط شد، بعد از مذاکره معارضان با طرف روسي رخ داده و خيلي از معارضان اين اتفاق را خوارکننده براي مهد انقلاب سوريه مي دانند.» به نوشته شام تايمز، «ادهم الاکراد» فرمانده دسته توپخانه وابسته به گروهک جبهه جنوبي است که در فايلي صوتي که از او به دست آمده تاکيد کرده بود جبهه هاي جنوب، بسرعت در حال سقوط -يعني آزادي به دست ارتش سوريه – است. در فايلي صوتي که از وي به دست آمده، او درگيري ها در جنوب و منطقه حوران را شديد گزارش کرده و گفته «ديگر چاره اي جز نشستن بر سر ميز مذاکره نداريم.»
    
    تحولات ميداني
    گزارش هاي جديد از تحولات جبهه جنوب نيز حاکي است، تروريست ها واقعا چاره اي جز تسليم يا مرگ ندارند چرا که، ارتش سوريه پس از گسترش دامنه مناطق تحت تسلط خود در غرب درعا (در جنوب سوريه) و تن دادن گروه هاي تروريستي به مصالحه، در مرز اردن به صورت کامل مستقر شده است. از شهرک «طفس» که تروريست هاي حاضر در آن در آغاز با مصالحه مخالف بودند، نيز خبر رسيده که آنها در حال تحويل جنگ افزارهاي نظامي خود هستند که در واقع نخستين گام پذيرش تسليم به شمار مي رود. ارتش سوريه روز دوشنبه نيز وارد روستاي «زيزون» و شهرک «تل شهاب» در ريف غربي درعا شد. مردم اين مناطق پس از پذيرش مصالحه هاي محلي، به گرمي از ارتش استقبال کردند. «زيزون» در ۲۰ کيلومتري و «تل شهاب» در ۱۷ کيلومتري جنوب غرب شهر درعا و در نزديکي مرزهاي جولان اشغالي واقع شده است.ساکنان با اشاره به حمايت هاي بي دريغ رژيم صهيونيستي از تروريست هاي حاضر در اين منطقه، تاکيد کردند که اين حمايت ها در برابر شجاعت ارتش سوريه هيچ سودي نداشته است.
    نيروهاي سوري همچنين در جريان پاکسازي نوار مرزي که از جنوب محله «درعا البلد» تا مرزهاي «الرمثا» اردن امتداد داشت، با همرزمان خود که از سمت شرق در حال عمليات بودند، دست دادند. در واقع ارتش سوريه با آزادسازي «تل شهاب»، «زيزون» و «حيط»، کنترل مناطق تحت تسلط تروريستها در مرزهاي اردن را به دست گرفت و براي نخستين بار در اين منطقه به منطقه تماس با گروه تروريستي «جيش خالد بن وليد» رسيد؛ گروهي که در بيعت با داعش است.
    
    بازگشت سوري ها به خانه
    به گزارش فارس منابع حاضر در درعا اعلام کرده اند که ارتش سوريه با خودروهاي زرهي و نيروهاي نظامي خود در سراسر نوار مرزي اردن مستقر شده است. اين نوار از استان «السويدا» به مناطق تحت اشغال داعش مي رسد و اين منطقه به صورت کامل تحت تسلط ارتش سوريه درآمده است. منابع معارض نيز اعلام کردند، پس از اينکه ارتش سوريه توانست کنترل بيش از ۷۲ درصد از مساحت درعا را به دست گيرد و در مرزهاي اردن مستقر شود، بيش از ۲۰۰ هزار آواره مستقر در مرزهاي سوريه و اردن به منازل خود بازگشته اند.
     در همين راستا، «ابوشيماء» سخنگوي تروريست ها در شهر درعا به خبرگزاري رويترز گفته که ارتش سوريه و هم پيماناش هزاران نفر از نيروهاي مسلح (تروريست ها) را در بخشي از غرب اين شهر محاصره کرده اند. رويترز پيشروي ارتش سوريه را که با حمايت هوايي جنگنده هاي اين کشور و روسيه حاصل شد، «پيروزي راهبردي» قلمداد و تاکيد کرده نيروهاي سوري در جريان ۲۰ روز توانستند کنترل گذرگاه مرزي «نصيب-جابر» را که يک گذرگاه تجاري حياتي است به دست گيرند.
    
    سيلي محکم
    به گزارش رويترز، بازپس گيري کامل درعا يک «سيلي روحي بزرگ» توسط دولت سوريه به تروريست هاست؛ زيرا اين شهر نمادي از مهد اعتراضات مسلحانه عليه حکومت بود. از سوي ديگر خبرها از توافق دمشق و بغداد براي بازگشايي گذرگاه هاي مرزي دو کشور به ويژه گذرگاه البوکمال - القائم حکايت دارد. به گزارش ايسنا سعد محمدرضا، سفير جديد عراق در سوريه و کميسيونر ويژه اين کشور در ديدار با حموده صباغ، رئيس پارلمان سوريه در شهر دمشق با اشاره به اينکه عراق تقريبا به وجود گروه تروريستي داعش در اين کشور پايان داده است، بر قصد کشورش براي احياي دوباره جمعيت دوستي بين دو پارلمان عراق و سوريه پس از تشکيل پارلمان جديد عراق تاکيد کرد. اين ديپلمات عراقي با اشاره به اهميت بازگشايي گذرگاه هاي مرزي دو کشور براي تقويت معامله هاي تجاري گفت: اين مسئله اي است که هر دو طرف به دنبال آن هستند.وي تاکيد کرد: بغداد و دمشق درصدد بازگشايي گذرگاه هاي مرزي دو کشور به ويژه گذرگاه البوکمال- القائم هستند.سعد محمدرضا افزود: بازگشايي گذرگاه ها منجر به احياي فعاليت هاي اقتصادي و تجاري خواهد شد، عراق به بسياري از کالاهاي سوريه نياز دارد و بازرگانان عراقي تمايل جدي براي ورود به بازار سوريه دارند.
    گوينده جمله «روسيه هم سقوط کند، درعا سقوط نمي کند» سلاحش را تحويل داد
    


 روزنامه كيهان، شماره 21949 به تاريخ 20/4/97، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 79 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اطلاع
متن مطالب شماره 211، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است