|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: در جست و جوي بازي ايراني
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


در جست و جوي بازي ايراني
نگاهي به وضعيت صنعت اسباب بازي در ايران كه سومين تجارت پر سود جهان است


آخرين جمعيت آماري حکايت از حضور نزديک به هفت ميليون کودک در ايران دارد، جمعيت قابل توجهي که بازار اسباب بازي در ايران را به يکي از بازارهاي پرسود تبديل کرده است،البته در اين بين چالش هاي فراواني وجود دارد،از قاچاق بي رويه اسباب بازي بگيريد تا عدم حمايت کافي از سازندگان اسباب بازي در ايران. جالب است بدانيد صنعت اسباب بازي را سومين تجارت پرسود دنيا مي دانند؛ بعد از مواد مخدر و سلاح. عجيب است که يک صنعت فرهنگي و دوست داشتني مثل اسباب بازي در کنار صنايعي که به جنگ و خشونت و اعتياد مرتبط است؛ حائز رتبه پرسودترين هاست. همين سود بالا شايد يکي از دلايلي باشد که سياستگذاران فرهنگي را از نائل شدن به هدف اصلي دور مي کند، به اين مفهوم که براي رسيدن به اين سود بسياري از افراد از راه هاي نادرست سعي در سنگ اندازي دارند تا جيبشان در اين راه سنگين تر شود.
    
    گمشده اي به نام بازي
    20 سال است که شوراي نظارت بر ساخت، طراحي، واردات و توزيع اسباب بازي، با مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي شکل گرفته و آيين نامه اجرايي آن را شوراي فرهنگي عمومي تصويب کرده و به کانون پرورش فکري کودکان اعلام کرده است. کانوني که رياست اين شورا را هم بر عهده دارد. اما اعضاي اين شورا چه کساني هستند؟ آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي (يک کارشناس هنري و يک کارشناس فرهنگي)، وزارت صنعت و معدن و تجارت (بخش صنعت و بخش بازرگاني)، وزارت بهداشت (دو روان شناس در حوزه کودک)، وزارت علوم، صداوسيما والبته اتحاديه صنف پلاستيک و نايلون .
    وظايف اين شورا هم مشخص است. اول ساماندهي موضوع اسباب بازي از طريق هدايت، حمايت و نظارات بر طراحي، ساخت، واردات و توزيع اسباب بازي کودکان و در مرحله بعد تدوين آيين نامه ها، دستورالعمل ها و ضوابط و مقررات، سياست ها و خط مشي هاي ناظر بر حمايت، هدايت و نظارت بر طراحي، ساخت و واردات و صادرات و توزيع اسباب بازي.اما آنچه در اين ميان بسياري از کارشناسان اين حوزه به آن باور دارند اين است که اسباب بازي ها در ايران پيوست فرهنگي ندارند. در بسياري از کشورهاي دنيا قبل از آمدن يک اسباب بازي، کارتون و فيلم آن ساخته مي شود. مصداق همين مورد را شايد در جريان عروسک هاي دارا و سارا ببينيم. عروسک هايي که قرار بود سيطره «باربي» را در بازار عروسک ايران بشکند اما به دليل نداشتن عقبه اي ذهني براي کودکان با وجود تبليغات فراوان شکست خورد.
    
    حکومت اسباب بازي هاي خارجي
    هرگونه ترخيص در سطح کشور بايد با مجوز کانون پرورش فکري کودکان باشد. اما آمارهايي که توسط پژوهشکده صداوسيما منتشر شده است روايت هاي تلخي به همراه دارد. اين آمارها از کميسيون ستادي در استان تهران صورت گرفته است، ستادي که وظيفه نظارت بر 300 فروشگاه در تهران را به عهده داشته است و بررسي در حوزه واردات اسباب بازي، با حضور کارشناس شوراي نظارت بر اسباب بازي، کارشناس وزارت صنعت و معدن و ستاد نشان مي دهد 90درصد اسباب بازي هاي موجود در بازار وارداتي است و تنها 10 درصد ساخت داخل است و جالب اين که در سال 96 ماهانه 5/7 ميليون دلار اسباب بازي از مبادي قانوني وارد کشور شده است. در اين ميان نگاهي به آمار دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب بازي هم جالب توجه است. براساس اين آمار ارزش دلاري اسباب بازي در سال 95، 80 درصد نسبت به سال 94 رشد داشته و از نظر ريالي اين رشد 86 درصد بوده است.
    
    وقتي اسباب بازي اتحاديه ندارد
    يک مشکل اساسي در صنعت اسباب بازي که بيش از دو دهه است حل نشده، اين است که اتحاديه مستقلي براي اين صنعت وجود ندارد. بخش واردات آن برعهده اتحاديه خرازها و بخش توليدات داخل برعهده اتحاديه نايلون و پلاستيک است که همين جداسازي دو اتحاديه، مشکلات فراواني به بار آورده است؛ ضمن اين که بعضي اسباب بازي هاي چوبي، مقوايي يا فلزي، شامل هيچ کدام از اين دو اتحاديه نمي شود.وزارت صنعت بايد پاسخ بدهد با توجه به وجود قانون چرا تا کنون اتحاديه تشکيل نشده است؟! يکي از دلايل آن مقاومت اتحاديه خرازها و اتحاديه پلاستيک است که زير بار اين موضوع نمي روند و وجود «قانون تجميع اتحاديه ها» در سال 1395 را ملاک مخالفت خود براي اتحاديه شدن صنعت اسباب بازي قرار داده اند. اما قانون صنفي کشور مي گويد اگر واحدي 400 فروشگاه در سطح عرضه داشت بايد اتحاديه مستقل داشته باشد. طي يک تحقيق ميداني که توسط صداوسيما صورت گرفته است مشخص شد، 12هزار فروشگاه اسباب بازي که از يک تا هر تعداد قلم اسباب بازي مي فروشد، وجود دارد، پس نمي خواهند اين اتفاق بيفتد و اين اتفاق منجر به صدمه زدن به منافع مالي برخي اتحاديه هاي ديگر شود.
    
    بازي در آمار
     سرانه اسباب بازي: در 5 سال اخير سهم سرانه اسباب بازي به صورت ميانگين در جهان 34 دلار بوده است. در اروپا 250 دلار، در آمريکا 350 دلار، چين 3/6 دلار، در ايران قبلا 3 دلار بوده اما اخيرا رشد پيدا کرده است و به کمتر از 10 دلار رسيده است.
    وضعيت قاچاق: 114 ميليون دلار، ميزان برآورد قاچاق اسباب بازي، در سال 1395 بوده است. برخي عوامل منجر به افزايش روند قاچاق اسباب بازي شده است از جمله آنها وجود تعرفه هاي ناکارآمد در گمرک است. تعرفه بالا و عدم نظارت دقيق و کنترل در اظهارها باعث افزايش قاچاق شده است . تعرفه اسباب بازي در گمرکات 26 درصد و تعرفه قطعات اسباب بازي که رونق بازار کار و توليد را در پي دارد، 10 درصد است.
    استاندارد اسباب بازي: از سال 82 استاندارد اسباب بازي اجباري شده و تحت نظر و تائيد سازمان استاندارد قرار گرفته است. البته هم واردات و هم توليدات داخل نياز به نظارت بيشتر از سوي استاندارد دارد. مثل اسباب بازي هايي که آب يا تير پلاستيکي دارند.
    
    در جست و جوي بازي ايراني / نگاهي به وضعيت صنعت اسباب بازي در ايران كه سومين تجارت پر سود جهان است
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات فقه اسلامي و مباني حقوق
متن مطالب شماره 37، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است