|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: سناريوي نفت در برابر كالا
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سناريوي نفت در برابر كالا
جام جم پيشنهاد اخير اروپا به ايران را آسيب شناسي مي كند


مبادلات يورويي؛ پيشنهادي کلي است که اروپايي ها براي دور زدن تحريم هاي آمريکا به ايران داده اند تا کشورمان را راضي به ماندن در برجام کنند؛ اما اين پيشنهاد تا چه حد عملي است؟
    کارشناسان مي گويند به علت آن که مبادلات بزرگ يورويي با ايران نيازمند همکاري بانک هاي بزرگ اروپايي است و اين بانک ها از ترس تحريم هاي آمريکا، چنين کاري نخواهند کرد؛ پيشنهاد اروپايي ها عملي نيست. در 2.5 سال اخير که در چارچوب برجام، تحريم هاي مالي و بانکي قرار بود رفع شود، به علت کارشکني آمريکا، مراودات بانکي ايران با اروپا به روال معمول بازنگشت و همان طور که بارها مسئولان وزارت خارجه و بانک مرکزي ايران اعلام کردند، بانک هاي بزرگ اروپايي از ترس جريمه هاي آمريکا، از همکاري با ايران سر باز زدند. مهرماه سال گذشته وزير خارجه کشورمان در اجلاس وزراي 1+5 به اين موضوع اشاره کرد و گفت: ايالات متحده آن طور که در توافق هسته اي مقرر شده، تحريم ها را رفع نکرده و ما هنوز نمي توانيم در انگلستان يک حساب بانکي باز کنيم. با توجه به کارنامه مراودات بانکي تا قبل از خروج آمريکا از برجام، اکنون که آمريکا از برجام خارج شده و اعلام کرده از ماه هاي آينده تمامي تحريم هاي اقتصادي عليه ايران را برمي گرداند، طبيعتاً روابط بانکي ايران و اروپا، سخت تر از 2.5 سال اخير خواهد شد. با توجه به اين واقعيت، پيشنهاد انجام مبادلات يورويي بين ايران و اروپا دور از تصور است؛ يعني بعيد است بانک هاي اروپايي با وجود تعهدات دولت هايشان، از ترس تحريم و جريمه آمريکا، اقدام به انجام مبادلات بانکي با ايران هرچند در قالب يورو کنند؛ بنابراين بيم آن مي رود که اروپايي ها با حفظ خريد نفت از ايران، نهايتاً به بهانه مشکل نقل و انتقال ارزي با ايران، به جاي پرداخت پول نفت به کشورمان، در ازاي آن کالا به ايران صادر کنند؛ يعني نوعي تهاتر نفت در برابر کالا.
    
    لاوروف چه گفت؟
    وزير خارجه روسيه از توافق انگليس، آلمان و فرانسه براي حفظ تجارت خود با ايران از طريق کانال هاي مالي مستقل از دلار خبر داده است.
    به گفته سرگي لاوروف اين تصميم بيشتر درخصوص بنگاه هاي کوچک و متوسط است. وي در توضيح خود افزوده که مشارکت کنندگان در توافق اتمي ايران بر سر محافظت از امور تجاري خود با ايران از گزند تحريم هاي آمريکا به توافق رسيده اند.
    لاوروف گفت: همه بر سر اين که تحريم هاي آمريکا سياستي غيرقانوني و غيرقابل قبول است با يکديگر اتفاق نظر دارند، با اين حال اين مساله احتمالاً به سختي تغيير خواهد کرد و مشکلاتي بر سر تجارت با ايران و مسائل سياسي و اقتصادي وجود خواهد داشت.
    هفته گذشته نمايندگان مجلس اروپا به بانک سرمايه گذاري اروپا اجازه دادند تا با ايران به همکاري بپردازد. زيگفريد مورسان، عضو حزب راست ميانه مردم اروپا و يکي از اعضاي اصلي پيشنهاددهنده اين طرح در پارلمان اروپا گفته که مي خواهيم از ظرفيت بانک سرمايه گذاري اروپا براي سرمايه گذاري در ايران در صورت وجود پروژه هاي مناسب استفاده کنيم. وي در گفت وگو با رويترز توافق هسته اي با ايران را براي امنيت اروپا خوب برشمرده بود.
    دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا هشتم ماه مي امسال آمريکا را از توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ با ايران خارج کرد.
    تحريم هاي آمريکا عليه ايران در دو بخش و در دو دوره زماني ۹۰ و ۱۸۰ روزه بازخواهد گشت.
    
    مداخله آمريکا
    با اين که تصور مي شود با راه اندازي مراودات مالي يورويي بين ايران و اروپا، مي توان تحريم هاي آمريکا را دور زد، اما فشارهاي سنگيني که آمريکا به دولت ها و شرکت هاي اروپايي وارد آورده نشان مي دهد انجام مبادلات در قالب يورو نيز از گزند فشارهاي آمريکا مصون نخواهد بود.
    به عنوان مثال، در حالي که ايران به دنبال بازگرداندن 300 ميليون يورو از پول خود در بانک ايران اروپا به کشورمان است، آمريکا به محض اطلاع از موضوع، با فشار به دولت آلمان مانع اين کار شده است. روزنامه بيلد آلمان اعلام کرده که دولت آلمان در حال بررسي درخواست ايران براي بازگرداندن ۳۰۰ ميليون يورو پول نقد از اين کشور به تهران است.
    در اين گزارش ادعا شده که تهران نگران آن است که با شروع تحريم هاي آمريکا، با مشکل کمبود پول نقد مواجه شود. اين حجم پول نقد قرار است از بانک «ايران اروپا» برداشت شود.
    
    پشت پرده پيشنهاد اروپا
    محمد علي مسعودي، کارشناس مسائل تحريم درباره پيشنهاد اخير اروپايي ها به جام جم گفت: اروپا به ايران پيشنهاد داده که مبادلات دلاري خود را از ايران حذف مي کند که اين کار از نظر فني قابل اجرا خواهد بود، اما بحث مهم اينجاست که اگر اروپا قصد همکاري با ايران را داشت چرا در طول سال هاي پس از برجام اقدامي نسبت به همکاري با بانک هاي ايران انجام نداد.
    وي با تاکيد بر اينکه پيشنهاد اروپايي قابل اجراست اما تضميني ندارد، افزود: از نظر فني هر بانکي که از مبادلات دلاري خارج باشد و سهامدار آمريکايي نداشته باشد مي تواند با ارز کشور خود با کشور ديگر فعاليت داشته باشد، که نمونه آن يک بانک چيني بود که در زمان تحريم با ايران فعاليت داشت و يوان ايران را تامين مي کرد؛ اما نکته قابل توجه اينجاست که آيا اراده سياسي اروپا براي همکاري با ايران تضمين برقراري ارتباط خواهد بود يا نياز به دريافت نظر آمريکاست؟
    مسعودي اضافه کرد: پس از برجام مسئولان ايراني همه اعلام مي کردند که مساله بانکي مرتفع نشده و بانک هاي بزرگ با ايران همکاري نمي کنند، اما اکنون اعلام مي کنند که بانک هاي بزرگ اروپايي با مبادلات غير دلاري با ايران همکاري مي کنند و اين پيشنهاد در حالي مطرح مي شود که پس از اجراي برجام همه بانک هاي اروپايي به دليل ترس از جريمه هاي آمريکا و همچنين داشتن سهامداران آمريکايي از همکاري با ايران امتناع کردند.
    اين کارشناس مسائل تحريم به پشت پرده پيشنهاد اروپا اشاره کرد و گفت: به نظر مي رسد يکي از پيش شرط هاي اروپايي ها براي برقراري اقتصادي با ايران، پيوستن کشور ما به FATF است و احتمالا در آينده اي نزديک بيان مي کنند که اگر ايران جزو FATF نشود نمي توانيم فعاليتي داشته باشيم.
    از سوي ديگر بايد توجه داشت که مهم ترين کارکرد FATF اين است که مشخص مي کند کساني که در ايران همکارش هستند مرتبط با نهادهاي تحريمي هستند يا خير. در شرايطي که تحريم هاي عليه ايران بازگردد تقريبا همه نهادهاي اقتصادي و دولتي در ليست قرار مي گيرند که پيوستن به آن ديگر جايگاهي براي ايران نخواهد داشت. وي با تاکيد بر اين که خواسته اروپايي ها آرام آرام مطرح مي شود افزود: کشورهاي اروپايي در مسائل عدم حضور ايران در منطقه، مسائل موشکي و دستيابي به غني سازي با آمريکا هم نظر هستند و در اين شرايط پيشنهادات خود را به گونه اي مطرح مي کنند که ظاهر اقتصادي دارد اما ماهيت آن به امنيت نظامي ايران لطمه خواهد زد.
    
    منفعت اروپا از تجارت با ايران
    در سال 2017 اروپا حدود 10.1 ميليارد يورو کالا از ايران وارد کرد که 9.5 ميليارد يوروي آن مواد خام (نفت و فرآورده هاي نفتي و مواد غذايي) بود و فقط 600 ميليون يورو سهم کالاهاي صنعتي و محصولات کارخانه اي صادراتي ايران به اروپا بود. در مقابل، از 10.8 ميليارد يورو صادرات اروپا به ايران، 9.4 ميليارد يوروي آن کالاهاي صنعتي و محصولات کارخانه اي بود؛ يعني 87 درصد صادرات اروپا به ايران کالاهاي صنعتي و ساخته شده و 93 درصد صادرات ايران به اروپا، مواد خام است.
    اين ترکيب نشان مي دهد که اروپا مواد خام ارزان قيمت از ايران دريافت کرده و در ازاي آن، کالاهاي ساخته شده گران قيمت به کشورمان صادر مي کند؛ بنابراين حفظ مراودات تجاري کنوني با ايران، براي اروپايي ها بسيار سودآور است زيرا آنها مواد خام را به قيمت ارزان از ايران وارد مي کنند اما کالاهاي صنعتي و ساخته شده را با ارزش افزوده بالا به ايران صادر مي کنند. اين وضعيت نشان مي دهد راه اندازي نوعي تجارت نفت در برابر کالا با ايران، براي اروپايي ها حائز امتيازات زيادي است.
    سناريوي نفت در برابر کالا / جام جم پيشنهاد اخير اروپا به ايران را آسيب شناسي مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه كلام
متن مطالب شماره 8، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است