|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: مدرسه فروشي براي مدرسه
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 20 (صفحه آخر) > متن
 
 


مدرسه فروشي براي مدرسه
واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد

نويسنده: مريم خباز

طرح هاي بلاتکليف در مجلس کم نيستند، طرح هايي که يک روز با آب و تاب نوشته شدند و بعد از مدتي به ورطه فراموشي افتادند نيز کم نيستند، طرح هايي که حتي زيرشان مملو بود از امضا ولي بازهم بايگاني شدند هم فراوان اند. طرح فروش مدارس خالي از دانش آموز نيز به همين رسم شايد به سرانجام نرسد (و شايد هم برسد) ولي تا همين جا که فقط طرحي است درکميسيون آموزش مجلس، نمي شود ساده از کنارش گذشت. عنوان رسمي اش، «طرح يک فوريتي تنظيم برخي از مقررات مالي آموزش و پرورش» است و آنچه که دنبال مي کند فروش مدارس بي دانش آموز در گوشه و کنار ايران و زدن پول آن به زخم بقيه مدارس همان منطقه است. اينها را جبار کوچکي نژاد، نايب رئيس کميسيون آموزش گفته و اضافه کرده منظور اين طرح، مدارسي است که از دهه70 به اين سو به واسطه افزايش مهاجرت ها، بي دانش آموز مانده و سال هاست تعطيل شده اند. البته رئيس سازمان نوسازي مدارس کشور به ما مي گويد اين طرح چيز تازه اي نيست و هماني است که بند«ه» تبصره 9 قانون بودجه سال 97 به آن پرداخته و مجوز تغيير کاربري و نقل و انتقال اموال را به آموزش و پرورش داده، بندي که فروش مدارسي را که در گذشته بي توجه به آمايش سرزمين و جابه جايي جمعيت ساخته شده اند، مي شود از آن استنباط کرد.
    تا به حال هيچگاه آماري از مدارس خالي از دانش آموز ايران منتشر نشده، با معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش هم که حرف زديم او گفت فقط آمار مدارس فعال را در اختيار دارد، ولي بنابرآنچه که تابه حال شنيده ايم و دنبال کرده ايم مدارس بي دانش آموز تقريبا همه جاي کشور هستند، حتي به قول رئيس سازمان نوسازي مدارس، تعدادي از مدارس خوب در روستاها و حاشيه شهرها (حتي برخي مدارس در قلب تهران) خالي مانده اند و حتي يکي شان تبديل به انبار علوفه شده است.
    مهاجرت، ماجراي تلخي که سه سال پيش معاون توسعه روستايي و مناطق محروم دفتر رياست جمهوري گفت 37 درصد از روستاهاي کشور را خالي از سکنه کرده حالا پشت پرده تعطيل شدن مدارس روستايي نيز ايستاده است. خير مدرسه سازي با افسوس مي گفت سال ها پيش با کلي پرس و جو، روستايي را در خراسان جنوبي يافت که بچه هايش مدرسه نداشتند و او ميليون ها تومان خرج ساخت يک مدرسه عالي کرد ولي دو سه سال بعد، خشکسالي به جان مردم روستا افتاد و آنها را تاراند، مدرسه هم ماند بي دانش آموز و حالا فقط باد و خاک است که در راهروهايش جولان مي دهد.
    مدارسي که انباري مردم روستا شده است، مدارسي که شده است طويله، مدارسي که درشان را قفل زده اند و فقط شده است موزه خاطرات دانش آموزاني که اگر گذرشان به محل زندگي کودکي شان بيافتد فقط لبخند و شايد اخمي تحويل مدرسه بدهند، حکايت مدارسي است که بيکاري و فقر و دست آخر نيز مهاجرت کارشان را ساخته است.
    اگر طرح مجلس به سرانجام برسد و کميسيون آموزش بتواند اهالي خانه ملت را به فروش و تبديل به احسن کردن مدارس متروک ترغيب کند، آن وقت شايد وضعيت بهتر شود، مخصوصا اين که جبار کوچکي نژاد گفته است دنبال آنيم تا پول حاصل از فروش اين مدارس را صرف تجهيز، توسعه و ارتقاي وضعيت مراکز آموزشي همان منطقه کنيم.
    
    حتي يک دانش آموز
    سال ها بحث بر سر اين بود که برخي مدارس در جاي درستي ساخته نمي شود، مثلا در شهرهاي بزرگ، برِ اتوباني پر رفت و آمد سبز مي شود يا جاهايي که دسترسي شان خوب نيست، در شهرهاي کوچک تر و روستاها هم در جاهاي پرت، شايد حتي در نقاطي که هر لحظه بيم مهاجرت مردمانش مي رود. به پيروي از اين نقدها حالا در سازمان نوسازي مدارس کشور، «مکان يابي اصولي پروژه هاي آموزشي»، تکرار و بازهم تکرار مي شود به اين اميد که در ايران مدارس ماندگار ساخته شود نه مدارسي که خيلي زود از ريخت مي افتد يا جمعيت شان را در بازه اي کوتاه به کلي از دست مي دهد. مهراله رخشاني مهر، رئيس اين سازمان به ما مي گويد براساس سند تحول بنيادين آموزش و پرورش و زيرنظام ِ مکان يابي آن بايد بدانيم تا 50 سال آينده به چه مدارسي و در کجاها نياز داريم. او مي گويد چه لزومي دارد مدرسه اي که 40 سال قبل در نقطه اي ساخته شده و امروز براي اهالي محل دردساز است دوباره بعد از تخريب در همان منطقه ساخته شود يا چرا نبايد به فکر ساخت مدارس شبانه روزي يا مجتمع هاي آموزشي در روستاها به جاي ساخت مدرسه به ازاي هر روستا باشيم.
    در سال هاي گذشته در مکان يابي ساخت مدارس و تشخيص اين که جمعيت در کدام مناطق ماندگار خواهد بود، اشتباهاتي رخ داده که نتيجه اش شده مدارس خالي که حالا بايد چوب فروش بخورند و خرج بقيه مدارس بشوند. تا آنجا که به رضوان حکيم زاده، معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش مربوط است او نظر مثبتي به اين اقدام دارد و به ما مي گويد اگر اين اختيار به آموزش و پرورش داده شود تا متناسب با شرايط و اقتضائات هرمنطقه خودش تصميم بگيرد و منابعي براي بهبود کيفيت فرآيند ياددهي و يادگيري به دست بياورد، مطلوب است. او در واقع به طرح مجلس به چشم يک فرصت نگاه مي کند و مي گويد اگر از مدارس خالي از دانش آموز در حاشيه شهرها و مناطق محروم استفاده بهينه شود اتفاق خوبي است. حکيم زاده اما يک «اما» مي گذارد کنار حرف هايش و مي گويد هر مدرسه اي در هر جاي کشور ولو اين که فقط يک دانش آموز داشته باشد پابرجا خواهد ماند و به هيچ وجه و با هيچ توجيهي به واگذاري اش رضايت نخواهيم داد، فقط به خاطر افزايش پوشش تحصيلي در کشور و به نفع باسواد شدن فرزندان ايران. رخشاني مهر هم نظر مساعدي به فروش مدارس خالي دارد و مي گويد اکنون مدارس بي دانش آموزي وجود دارد که اگر فروخته شود، مي توان با پول آن چند مدرسه ساخت که اتفاق ميموني است.
    
    خداحافظ مهاجرت معکوس
    مدارس خالي روستاها و سکونتگاه هاي حاشيه اي به يک چشم اگر فروخته شوند، به همان چشمي که مجلس و آموزش و پرورش به آن نگاه مي کنند، سرمايه اي خوابيده را زنده مي کنند ولي به چشم ديگر، به چشم فرهنگ و اميد اگر به اين فروش نگاه کنيم، معني حراج مدارس خالي چيزي جز قطع نقطه اتصال روستاها و حاشيه ها با يکي از نمادهاي فرهنگ نيست؛ شايد اين مهم ترين نقطه ضعف باشد. مدارس بي دانش آموز که انباري و طويله شده اند، يا گذر زمان پوک و فرسوده شان کرده اگر فروخته شوند يک معني ديگر هم مي دهند، اين که مسئولان به احتمال زياد از مهاجرت معکوس به روستاها نااميد شده اند.
    بهمن پارسال بود که خبر رسيد معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه مي خواهد در700 روستاي مهاجرفرست در هفت استان، طرح هاي توانمندسازي را پياده کند، از لرستان گرفته تا اردبيل و کرمانشاه و خراسان شمالي و جنوبي و سيستان و بلوچستان و کرمان. طرح هاي توانمندسازي قرار بود در سه حوزه مديريت يکپارچه منابع آب و خاک، حرفه آموزي به روستاييان و توسعه صنايع دستي و گردشگري با تمرکز بر گردشگري اکوکمپ اجرا شود که البته از بهمن پارسال تا امروز ديگر خبري از آن در رسانه ها نيست. اگر فرض بگيريم که اين طرح ها، چراغ خاموش درحال توسعه اند، آن وقت خواهيم ديد که اگر به روستاها توجه شود، مردمانش به ديار اجدادي بازخواهند گشت و آن وقت بازهم مثل هميشه به مدارس نياز خواهند داشت. پس اگر مدرسه اي فروخته شود بعد از مهاجرت معکوس به آبادي بايد دوباره مدرسه اي ساخت که مي شود چندباره کاري.
    مدرسه فروشي براي مدرسه / واکاوي يک طرح که قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 20 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
  تاناكوراي اتاق عمل / بازتاب حذف لوازم پك يكبار مصرف از اتاق هاي جراحي
مريم خباز، جام جم 13/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 171، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است