|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: دو كلام حرف حساب با روسا
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
 


دو كلام حرف حساب با روسا
نويسندگان نامه به سران قوا در گفت و گو با جام جم اهداف و اولويت هايشان را تشريح كردند


آشفتگي هاي اخير بازارهاي ارز، طلا، مسکن و خودرو که اعتراض مردم را به دنبال داشته است، جمعي از نخبگان جوان کشور را بر آن داشت تا در نامه اي پيشنهادهايي را براي حل اين معضلات اقتصادي، خطاب به سران قوا ارائه کنند. در شرايطي که با وجود تجربه ناموفق برجام، همچنان برخي به دنبال گره زدن حل مشکلات اقتصادي کشور به خارج از مرزها هستند، حرف اصلي بيش از 230 فعال دانشگاهي که اين نامه را امضا کرده اند، اين است که براي رفع معضلات اقتصادي کنوني و تامين نيازهاي زندگي روزمره مردم، امکانات و راهکارهايي در داخل کشور وجود دارد.
    روزنامه جام جم در گفت وگو با برخي از نويسندگان اين نامه به بررسي نوع نگاهي که به نگارش اين نامه ختم شده پرداخته است.
    
    راه حل مشکلات، داخلي است
    مالک شريعتي / دکتراي مهندسي انرژي

    الان در کشور همه مي دانند مشکل چيست، اما آنچه که نياز به تذکر و بيان دارد اين است که به مسئولان گفته شود که مشکلات موجود، راه حل دارند و اين راه حل ها داخلي هستند. مهم ترين مسائل کشور در حال حاضر مسائل اقتصادي و در صدر اين موضوعات نيز اصلاح نظام بانکي و رونق توليد است. منابع مالي کشور بايد با يک مکانيسم صحيح، جذب توليد شود. در بخش صنعت هم چند ابر پروژه بايد از سوي دولت و با کمک مردم کليد بخورد. در صدر اين پروژه ها موضوع مسکن قرار دارد .
    
    دغدغه دفاع از منافع ملي
    سيد امير سياح/ دکتراي مديريت راهبردي

    در ماه هاي اخير که اقتصاد کشور با نوسان روبه رو و به تعبيري وارد جنگ سخت اقتصادي شده ايم شاهد هستيم مسئولان اقتصادي برنامه اي براي حل اين مشکلات ارايه نداده اند. اين در حالي است که راه حل هاي متعددي وجود دارد اما اجرايي نمي شود.
    فلسفه شکل گيري اين جمع اين بود که ما با دشمن بي رحمي مواجه هستيم که در تلاش است سفره مردم را کوچک تر کند به همين دليل چهره هايي با ديدگاه هاي سياسي متفاوت در کنار هم جمع شده اند و راهکارهايي براي مقابله ارائه کرده اند. به همين دليل صرفا به فکر دفاع از منافع کشورمان هستيم. شعار اين جمع حل مسايل مردم است و در اين راستا موضوع بانک ها و پول هنگفتي که براثر سال ها بي تدبيري انباشته شده در اولويت مشکلات است. در اين زمينه راه حل مشخصي نيز از جمله پيشگيري از حمله نقدينگي به بازار سکه و طلا و مسکن ارايه شده است.اميدواريم دستگاه ها و مسئولان کشور از راهکارهاي ارايه شده استقبال کرده و آن را اجرا کنند. در اين راستا هم بتوانيم ديدارهايي با مسئولان داشته باشيم.
    
    گوش شنوايي پيدا نکرده ايم
    محمد ودود حيدري / فعال دانشگاهي

    افرادي که نامشان در پايين نامه به سران قوا ديده مي شود بر اين اعتقادند که نسل سوم و چهارم بايد سکان اداره کشور و مديريت هاي تخصصي را در ابعاد کارشناسي و اجرايي به دست بگيرند. البته برخي تلاش کرده اند وانمود کنند اين نامه عليه دولت است اما اين تحليل، کم لطفي است چرا که هدف از اين نامه نه تنها زدن دولت نبود بلکه ما به دنبال کمک به دولت هستيم و مي خواهيم راه حل بدهيم. هر کدام از امضاکنندگان اين نامه، ارتباطاتي با دستگاه هاي مختلف دارند و تلاش هايي را براي ارتباط با دستگاه هاي اجرايي صورت داده ايم اما تاکنون اين تلاش ها نتيجه نداده است و يکي از دلايل انتشار اين نامه همين بود که ما گوش شنوايي براي حرف هايمان نديديم. البته بدبين نيستيم و با يک نگاه اميدوارانه موظفيم به هر دولتي که در راس کار باشد کمک کنيم. نگاه کلي حاکم بر اين نامه بيش از اين که سياسي باشد يک نگاه تخصصي و گفتماني است و اين نامه يک نقطه شروع است. ادعا نداريم که همه گفته هايمان درست است اما براي اين که درست يا نادرست بودن آن مشخص شود دستگاه هاي اجرايي بايد حرف هاي ما را بشنوند.
    
    نامه خيرخواهانه
    مهدي بلوکات/ دبير اسبق اتحاديه انجمن اسلامي مستقل

    اين نامه دلسوزانه و خيرخواهانه است و نبايد در فضاي تقابلي يا رقابتي تحليل شود. چرا که معتقديم نبايد در چنين شرايطي تمام بار مسئوليت بر دوش مسئولان بوده و نخبگان و دانشگاهيان ساکت باشند، چنين رويکردي به صلاح نيست. مبناي نامه کارشناسانه است و توسط کارشناساني در حوزه هاي مختلف و با تجارب مختلف به دست آمده است.
    اميدواريم اين نامه در فضاي سياسي تحليل نشده و مورد بررسي کارشناسانه قرار گيرد. در همين راستا آماده هستيم در صورت وجود مشکلات و نواقص در نامه آن را برطرف کرده، در غير اين صورت همچنان پيگير نامه خود هستيم و آن را رها نکرده و منتظر پاسخگويي مسئولان هستيم.
    
    کليد در دست جوان ها
    اميرحسين ثابتي/ فعال سياسي رسانه اي

    وقتي کشوري با اين همه ظرفيت هاي انساني و نيروهاي جوان به دست دولتي اداره شود که ميانگين سني آن بالاي 60 سال باشد مشخص است که خلأيي ايجاد مي شود که اين خلأ را کسي جز جوان ها نمي توانند پر کنند. ناکارآمدي دولت کنوني در اداره کشور تا حدي پيش رفته که توانسته اجماعي نسبي ميان افرادي ايجاد کند که شايد خيلي هم در همه موارد و موضوعات همسو به نظر نمي رسند و همين مساله را مي توان در مورد کساني که نامه اخير را خطاب به سران قوا امضا کرده اند ديد.در حال حاضر اولويت مسائل کشور، مسائل اقتصادي و موضوعات مرتبط با ارز و همچنين فسادهاي اقتصادي است و ما تلاش کرده ايم در نامه اخير براي اين مسائل راهکار ارائه کنيم.
    
    برنامه ريزي براي شرايط جنگ اقتصادي
    علي خضريان/ فعال دانشگاهي

    امروز در شرايطي قرار گرفته ايم که نيازمند يکسري تحولات و نگاه جنگي به وضعيت کشور هستيم، به اين معني که جنگ اقتصادي دشمن عليه کشور شدت گرفته است. بايد همه قواي کشور بر مبناي شرايط جنگي بار ديگر بازخواني کارکردي داشته باشند. اين در حالي است که در شرايط فعلي فاقد چنين رويکردي در قوا هستيم به همين دليل نامه اي خطاب به سران قوا نوشتيم.
    در ضمن باور داشتن به جنگي بودن وضعيت کشور، موجب جمع شدن ما با ديدگاه هاي مختلف و همگرايي ما عليرغم يکسان نبودن ديدگاه هاي سياسي مان شده است.
    قصد داريم پيشنهادهاي خود را به صورت گام به گام و در صورت امکان حضوري به مسئولان مربوطه ارايه دهيم. همچنين پيشنهادهايي در حوزه مسکن، تشکيل دادگاه هاي ويژه جنگي اقتصادي، برخورد قاطع و اعدام تعدادي از مفسدان اقتصادي و درخواست تغيير فوري رييس بانک مرکزي و.. ارائه کرده ايم. در ضمن طرح شکايتي نيز از وزير مسکن داريم چرا که کار را در حوزه مسکن رها کرده است.
    
    پيشنهادهاي ساده و عملي
    مهدي عباسي مهر / دبير اسبق دفتر تحکيم وحدت

    رويکرد دوستان در اين نامه اين بود که تمرکز روي مسائل و اولويت هاي کشور باشد که مهم ترين آنها حل مشکلات معيشتي مردم است.
    بايد مکانيسم هاي عملي و اجرايي براي حل مسائل ديده شود. پيشنهادهاي عملي و ساده طرح شده و معتقديم عمل به همين اولويت ها خودش مي تواند برخي مشکلات را حل کند. برخورد با مفاسد اقتصادي و دانه درشت ها، تصحيح برخي مکانيسم ها و ساختارها، تغيير برخي مسئولان اجرايي به خاطر سوء مديريت، مي تواند بارقه اي از اميد را در جامعه ايجاد کند.
    
    ضعف مسئولان، زمينه ساز انتشار نامه
    مجتبي ابراهيمي/ دکتراي مديريت راهبردي

    شرايط اقتصادي کشور و عملکرد قوا در حل مسايل اقتصادي نشان دهنده ناکارآمدي و بي انگيزگي براي حل مشکلات است.عليرغم اينکه رهبر انقلاب بيش از 5 سال اولين مسئله کشور را موضوع اقتصادي عنوان کرده اند اما در عمل ميان قواي سه گانه جديتي براي حل اين مشکلات ديده نمي شود.لذا جواناني که در همه برهه هاي انقلاب راهگشاي مشکلات بوده اند، امروز و در اين مقطع با گرايش هاي مختلف سياسي نياز به حضور عالمانه براي حل مسايل کشور احساس کرده اند.
    پيام ما روشن است چرا که ما جوانان براي حل مشکلات اقتصادي ،راه حل عملي داريم و در اين بيانيه که آغاز راه است راهبردهاي عملي ارايه داده ايم.
    
    
    دو كلام حرف حساب با روسا / نويسندگان نامه به سران قوا در گفت و گو با جام جم اهداف و اولويت هايشان را تشريح كردند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نداي قلم
متن مطالب شماره 10، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است