|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: فوتبال ايران و نيمه نهايي جام جهاني
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 16 (ورزش) > متن
 
 


فوتبال ايران و نيمه نهايي جام جهاني


نويسنده: ابراهيم افشار

حالا که کندن پوست جام جهاني به دُم اش رسيده، روابط تاريخي و خاطره بازي ما با چهار تيم حاضر در مرحله نيمه نهايي، خواندن دارد. اين که شما بدانيد فوتبال ايران در بستر تاريخي 110 ساله اش، چه مراوداتي با انگليس، فرانسه، بلژيک و کرواسي داشته يا چگونه از آنها تاثير پذيرفته است؟ بگذاريد از بريتانيايي ها آغاز کنيم.
    از آنها که فوتبال ايران در ابتداي راه اندازي اش به شدت تحت تاثير «سبک انگليسي» بود و نه تنها سال هاي سال سانتر از جناحين را وارد خرده فرهنگ اصيل خود کرده بود که اولين مربي خارجي فوتبال در ايران نيز مستر «دان گيبل» انگليسي بود که با حقوق صدلير در سال به طهران آمد و ما را مستفيض کرد. صدالبته يادتان نرود که باشگاه دارهاي اصيلي چون دکتر اکرامي (شاهين) نيز از وابستگان فوتبال انگليس بودند و جزو لژنشينان آن فوتبال به شمار مي رفتند. حالا اگر در پي اين هستيد که خط و ربط فوتبال ايراني را با فرانسوي ها پيدا کنيد طبيعي ست که ما از دو نظرگاه مديون فوتبال پاريسي هاييم. نخست اين که تئوريسين هاي نسل اول مان همچون دال اسدالهي در تيم هاي ملي و مکتب پاس بشدت تحت تاثير «مربيان مولف» فوتبال فرانسه بودند (هلنو هررا، ژوست فونتن و ميشل هيدالگو) و دوم اين که روزنامه نگاري ورزشي ايران ابتدا به شدت تحت تاثير سبک ژورناليسم پاريسي ها بويژه اکيپ ابراز هويت کرد و در طول تاريخ هميشه از آنها گرته برداري کرد. اکنون اگر مراودات تاريخي مان با بلژيک را مدنظر قرار دهيم بايد ابتدا به پدر فوتبال ايران اشاره کنيم که به خاطر حضور ديرين اش در فوتبال بلژيک و کسب عنوان آقاي گلي اين کشور با پيراهن استانداردليژ و گرفتن جايزه از دست پادشاه بلژيک، هنگامي که به ايران بازگشت و هدايت کلني و تيم ملي اوليه را به عهده گرفت از تزريق سبک بلژيکي به بن مايه تيم ملي فروگذار نکرد. حسين صدقياني که در بلژيک به مرد «کله آينه اي» (به خاطر طاسي سرش) معروف بود در سال هاي 1932 تا 1934 از آس هاي فوتبال بلژيک بود و تصويرش بارها در روزنامه هاي اين کشور چاپ شد. اما اگر تاثيرپذيري مان از فوتبال کرواسي را مدنظر قرار دهيم در اين بخش نيز استفاده از حماسه سراي بزرگ فوتبال جهان مستر بلاژويچ و همين طور شاگرد درونگرايش پروفسور برانکو، قابل کتمان نيست و مي توان گفت که بافت تيم ملي و پرسپوليس در سال هايي از اين دو دهه، از زير شنل کروات ها بيرون آمده و قوام يافته است. حالا با اين علايق، دوست داري کدام کشور قهرمان جام جهاني شود؟
    نمي دانم آن دکمه سردست هاي طلايي که آقاي سر استنلي راس رئيس انگليسي فيفا در بازديدش از تهران به دکتر اکرامي بنيانگذار باشگاه شاهين داد اکنون در کدام موزه نگهداري مي شود. ما که از اين عرضه ها نداريم موزه فوتبال داشته باشيم. بالاخره فوتبال نوين ايران خود را همه رقم مديون دکتر اکرامي مي داند که در همان سال هاي اوليه راه اندازي فوتبال در ايران به لندن رفت تا با گرته برداري از اصول کلاسيک بريتانيايي ها براي باشگاهداري نوين ايران نسخه بپيچد و الحق نيز او اصيل ترين و محبوب ترين باشگاهدار تاريخ فوتبال ايران بود. استنلي راس که آن روزها در پست رياست فوتبال انگليس کار مي کرد کارت ويزيتش را به عباس آقا داد تا با آن بتواند به تمامي ميدان ها و رختکني ها و استاديوم ها و باشگاه هاي معتبر راهي داشته باشد. هم بتواند در هافتايم ها به رختکن تيم هاي بزرگ انگليس از جمله آرسنال و چلسي سرک بکشد و نحوه کوچينگ مربيان معروف اين تيم ها را يادداشت کند و هم در جلسات رسمي و غيررسمي فدراسيون انگليس راه بيابد. البته با همين سفارش مکتوب مستر راس بود که اکرامي عضو افتخاري تيم «ميدل اسکس» شد و به عضويت رسمي مربيان فوتبال لندن درآمد. پشت بند اين قضايا بود که عباس آقا به عنوان مدرس و سخنگوي داوران خاوردور نيز برگزيده شد و چندين سال متوالي براي انجام کارهاي مديريتي و هماهنگي، به کشورهاي خاوردور سفر و داوران آسيايي را هدايت کرد. روابط صميمانه اکرامي و استنلي فقط به خاطر آن قاليچه 120 در 85 سانتيمتر با نقوش اسليمي نبود که نماد «سه شير» به عنوان علامت فدراسيون فوتبال انگليس و به دست يک زنداني ايراني طي مدت دو سال بافته شده بود تا در مراسم بزرگداشت صدسالگي فوتبال انگليس به عنوان چشم روشني به «سِر استنلي راس» اهدا شود (توجه به اين نکته داشته باشيد که آن قاليچه خوش بافت يادگاري، از منزل استنلي سردرنياورد بلکه در موزه فوتبال انگليس به نمايش گذاشته شد!) رابطه جدي اين دو مرد از زماني آغاز شد که استنلي در وجود هيبت اکرامي، چهره يک مرد شيفته خدمتگزاري را ديد که مي خواهد سنگ بناي فوتبال توسعه يافته يک کشور شرقي را به تنهايي بر دوش کشد و از فضيلت فوتبال براي رستگاري جوانان جامعه اش استفاده کند. او مي دانست که دکتر در منصب يک باشگاهدار رياضت کش ايراني، چه انسان شريف، خلاق و اخلاق باوري ست. اين همان مردي بود که چهل سال قبل از ابداع «فيرپلي» در فيفا، خود مبدع نوعي اخلاق گرايي داخل ميداني بود و به ستاره هايش دستور داده بود که توپ حتي وقتي که به نفع حريف به اوت رفت بايد آن را از روي زمين برداشته و مودبانه تقديم يار مقابل کنيد. رفاقت عباس آقا با «سِر استنلي راس» چيزي بيش از پنجاه سال ادامه يافت و با مرگ دوطرف به اتمام رسيد.
    اکنون کدام يک از تيم هاي قهرمان جام جهاني مي توانند جام شان را به افتخار اين سه مرد بزرگ فوتبال ايران اکرامي، صدقياني و اسدالهي بالا ببرند؟ اگر فرانسه قهرمان شد بگذاريد آن را به روح آقاي مهدي اسدالهي مربي مولف و يکي از بنيانگذاران مکتب پاس تقديم کنيم. اگر انگليس به قهرماني جام جهاني رسيد بايد اندکي از شادي ها به روح آقاي دکتر اکرامي حواله شود. اگر بلژيک قهرمان شد اين نيز هديه اي به روان حسين صدقياني است و صدالبته اگر کرواسي بر صدرجام نشست، آن را خودتان مي توانيد بين دوستداران بلاژ و برانکو در ايران، تخس کنيد.
    فوتبال ايران و نيمه نهايي جام جهاني
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 16 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "ابراهيم افشار"

  قهرمان ملي يا ملت قهرمان؟
ابراهيم افشار، جام جم 26/4/97
مشاهده متن    
  بچه ها مفتخريم!
ابراهيم افشار، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
  اي خالق قزل آلا
ابراهيم افشار، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  «باربوسا»ي من!
ابراهيم افشار، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سقراط ها جاي خود را به سوپر مدل ها داده اند
ابراهيم افشار، جام جم 16/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده دندانپزشكي مشهد
متن مطالب شماره 1 (پياپي 108)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است