|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: جاده دو طرفه موفقيت و محبوبيت عروسك ها
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5157
شنبه سي ام تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 3 (رسانه) > متن
 
 


جاده دو طرفه موفقيت و محبوبيت عروسك ها
نگاهي به عمده دلايل موفقيت مجموعه «سسمي استريت» در سطح جهان

نويسنده: زهرا غفاري

مجموعه هاي عروسکي در همه جاي دنيا اسم ورسم دارند و پايشان تقريبا در تمام کشورها به آثار توليدي، نمايشي، تلويزيوني و سينمايي باز شده است. شايد دليلي که اين عروسک ها را حتي براي مخاطبان بزرگسال جذاب و دوست داشتي مي کند و آنها را به تماشاي شيرين کاري هايشان مي نشاند، ريشه اي باشد که اين اسفنجي هاي آرام، در عمق کودکي هايمان دارند و هرکدام از ما، روزگاري به نحوي عروسکي داشته و او را موجودي زنده پنداشته ايم. يکي از مجموعه هاي عروسکي نام آشنايي که سال هاست در تلويزيون هاي جهان روي آنتن مي رود و مخاطباني از همه جاي دنيا دارد، مجموعه «سسمي استريت» است. يک مجموعه تلويزيوني آمريکايي که رويکردي آموزشي دارد و حتي اگر به طور مستقيم بيننده اش نباشيد، بي شک در اين سال ها به نحوي با تصوير عروسک هايش آشنايي پيدا کرده ايد و آنها را در رسانه هاي گوناگون ديده ايد اما رمز موفقيت سسمي استريت چيست و اين مجموعه چه عنصري دارد که اين طور پربيننده اش کرده است؟
    
    عروسک ها متولد مي شوند
    بي شک شما هم چون من، اين نکته را تصديق مي کنيد که 49 سال، مدت زمان قابل توجهي براي امتداد ساخت و پخش شدن دائمي يک مجموعه از تلويزيون محسوب مي شود. بله؛ عروسک هاي سسمي استريت حالا 49 سالي است که روي آنتن نفس مي کشند و با شيرين کاري، شيطنت ها و نکات طنز، به نسل هاي مختلف مخاطبانشان مسائل مختلف را آموزش مي دهند. اما اين عروسک ها چطور توانسته اند به الگويي کامل از مجموعه هاي عروسکي تلويزيون تبديل شوند؟
    موجودات عروسکي دنياي سسمي استريت، همان «ماپت»هايي که ما در اصطلاح خودمان عروسک هاي دهان گشاد يا خيمه شب بازي هم مي ناميم، نخستين بار در سال 1955 به عنوان عروسک هايي مستقل و صاحب هويت، توسط جيم و جين هانسون ساخته شدند. آنها آرام آرام در مجموعه هاي گوناگون حضور پيدا کردند، هويتشان پررنگ تر شد و بعد با موافقت هانسون، در سسمي استريت هم جلوي دوربين رفتند.
    
    پيش به سوي اوج
    ساختار سسمي استريت، ترکيبي از عناصر و تکنيک هاي برنامه سازي تلويزيوني است که با عادات و فرهنگ هاي مردم آمريکا ترکيب شده و جنس صحبت ها و شوخي هاي آن را بخوبي براي مخاطبانش ملموس کرده است. سسمي استريت يکي از اولين برنامه هاي عروسکي ويژه کودکان بود که توانست مفاهيم و اهداف آموزشي را به شکلي مستقيم در متن خود وارد کند. اين ساختار خيلي زود مورد توجه قشرهاي گوناگون مخاطبان تلويزيون و بويژه والدين و مربيان قرار گرفت و بنا بر نتايج يک نظرسنجي که در سال 1996 برگزار شد، 95 درصد از کودکان پيش دبستاني آمريکايي اعلام کردند که از سه سالگي به بعد به طور دائم مخاطب اين برنامه بوده اند.
    در سال 2001، رقم 120 ميليون بيننده از سراسر جهان براي اين مجموعه تخمين زده شده و همچنين اعلام شد که در سال 2009، همزمان با چهلمين سالگرد روي آنتن رفتن برنامه، سسمي استريت در 140 کشور جهان پخش مي شد و کودکان نقاط مختلف جهان، تماشاچي اش بودند. اين اعداد و ارقام بخوبي موفقيت اين مجموعه را نشان مي دهد و برمحبوبيتش صحه مي گذارد.
    
    چرا موفق شد؟
    همان طور که گفته شد، سسمي استريت از اولين مجموعه هاي تلويزيوني بود که ادبيات کودکان را در اجراي خود رعايت کرد و توانست ضوابط برنامه سازي تلويزيوني را که تا پيش از آن فقط مختص به بزرگسالان بود، تغيير بدهد. در دوره اي که تلويزيون عموما براي کودکان محتواي آموزشي نداشت و فقط به سرگرم شدنشان مي پرداخت، توجه به مفاهيم آموزشي و بار درست تربيتي، اتفاق قابل توجهي بود که در سسمي استريت رخ داد. بويژه اين که نگاه اين برنامه، به آموزش هاي پيش دبستاني بود؛ اتفاقي که در آن دوران حتي در نهادهاي رسمي آموزشي هم چندان جدي گرفته نمي شد. همچنين سسمي استريت به ساختار برنامه هاي تلويزيوني تنوع بخشيد؛ برنامه اي که ترکيبي از نمايش، مونولوگ و شعر و موسيقي بود و حوصله حتي بي حوصله ترين مخاطبان را هم در حين تماشايش سر نمي برد. اين که امروز در مجموعه هاي نمايشي و برنامه هاي تلويزيوني کودکان شاهد استفاده از شعر و سرود و آواز هستيم هم مرهون همين سسمي استريت است. نکته اين که تنوع و شمار شخصيت هاي اين مجموعه عروسکي را هم نبايد ناديده گرفت. مجموعه علي رغم تنوعي که به لحاظ شخصيت ها دارد، باز از پرداخت هيچ شخصيتي سرسري نگذشته است؛ عروسک ها گرچه بي جان هستند، اما به تيپ تبديل نشده اند و هويت دارند. همين تنوع اين قضيه را هم موجب شده که هر مخاطبي بالاخره بتواند با يکي دو عروسک، بيشتر از ديگران ارتباط برقرار کند و نقطه عطفي در تماشاي مجموعه براي خود بيابد.
    
    کدام عروسک هاي «سسمي استريت» را بيشتر مي شناسيم؟
    کلوچه دزد: اين هيولاي آبي رنگ که برخلاف اسمش ظاهر و ويژگي هايي دوست داشتني دارد، يک موجود ناشناخته آبي رنگ است که از جنس خز ساخته شده و به کلوچه خوردن معتاد است؛ اما در عين حال طرفدار محصولات غذايي سالم هم هست و آنها را تبليغ مي کند!
    
    المو: المو هم چون کلوچه دزد، با توجه به ماهيت عجيب وغريبي که دارد، در دسته عروسک هاي «مانستر» يا هيولا قرار مي گيرد. شخصيتي از جنس خز قرمز رنگ با صدايي فالش و خراشيده که در قالب کودکي سه، چهار ساله جلوي دوربين مي رود و شيرين کاري مي کند.
    
    کرميت قورباغه: کرميت گرچه از همان سال شروع فعاليت سسمي استريت به مجموعه معرفي شده است، اما به طور ويژه در دو سه سال اخير محبوب شد و به بسياري از شوخي هاي اينترنتي، استيکرهاي مجازي و جوک هاي بزرگسالانه راه پيدا کرد. کرميت برخلاف ديگر عروسک هاي مجموعه، زندگينامه اي انساني دارد.
    
    برت و ارني: اين دو شخصيت، از اولين عروسک هايي بوده اند که از زمان شروع پخش مجموعه جلوي دوربين رفته اند؛ دو دوست صميمي که شخصيت هايي متضاد با هم دارند و يکديگر را تکميل مي کنند.
    
    جاده دو طرفه موفقيت و محبوبيت عروسك ها / نگاهي به عمده دلايل موفقيت مجموعه «سسمي استريت» در سطح جهان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 3 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 3 بارآثار ديگري از "زهرا غفاري"

  خاطره بازي با خمسه
زهرا غفاري، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
  دردسرهاي يافتن يك چهارديواري / شبكه يك سيما بازپخش مجموعه «چارديواري» را روانه آنتن كرده است
زهرا غفاري، جام جم 27/4/97
مشاهده متن    
  پاسخ زنده / گزارش جام جم از پشت صحنه برنامه چالشي «حالا خورشيد» و پاسخگويي مديران تلويزيون به برخي شبهات
زهرا غفاري، جام جم 26/4/97
مشاهده متن    
  ذره بين
زهرا غفاري، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  خندوانه ميزبان قاتل كريس! / حاشيه هاي حضور بازيكنان تيم ملي فوتبال در شبكه نسيم
زهرا غفاري، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ابتكار و خلاقيت در علوم انساني
متن مطالب شماره 28 (پياپي 704)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است