|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: مشكل از فرستنده وهابي است!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5226
دو شنبه 23 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 5 (شبكه) > متن
 
 


مشكل از فرستنده وهابي است!
هيسپان تي وي شبكه تلويزيوني بي رقيب در جوامع اسپانيايي زبان

نويسنده: شيدا اسلامي*

با تعطيلي شبکه تلويزيوني اسپانيايي زبان وهابي «کوردوبا» متعلق به عربستان سعودي حالا تنها شبکه تلويزيوني اسلامي که به زبان اسپانيايي براي اسپانيايي زبان هاي اروپا، آمريکا و آمريکاي لاتين پخش مي شود، «هيسپان تي وي» ايران است که پيام ها و ديدگاه هايي متفاوت را از قلب خاورميانه منتشر مي کند.
    وب سايت آمريکايي «Evangelical focus» چندي پيش با انتشار مطلبي با عنوان «اولين شبکه اسلامي اسپانيولي زبان تعطيل شد» به پايان يافتن فعاليت شبکه Cordoba International television اشاره و در ادامه از شبکه هيسپان تي وي به عنوان يکي ديگر از شبکه هاي اسپانيولي زبان فعال نام برد.
    
    تعطيلي پس از هفت سال
    در متن اين خبر که سپس توسط وب سايت روزنامه معتبر الدريايو د سويا (www.diariodesevilla) نيز به زبان هاي اسپانيولي و انگليسي منتشر شد، آمده است:«شبکه تلويزيوني Cordoba International television توسط شيخ عبدالعزيز الفوزان در سال 2012 تاسيس شد که در ماه مي امسال، تمامي کارمندان آن اخراج شدند. اين شبکه که به عنوان اولين شبکه تلويزيوني اسلامي اسپانيولي زبان شناخته مي شد، هفت سال پس از راه اندازي تعطيل شد.
    دو نفر از کارمندان شرکت Abac Center 21 (شرکتي که اين شبکه زيرمجموعه آن محسوب مي شود) طي مصاحبه اي با روزنامه Diario de Sevilla در اين رابطه عنوان کردند: از ماه آوريل تاکنون، هيچ حقوقي دريافت نکرديم و حتي به تامين کنندگان برنامه هاي اين شبکه نيز هيچ پولي پرداخت نشد. ما در اين مدت به سختي کار توليد و پخش برنامه ها را پيش مي برديم.
    در ماه مي، تمامي کارمندان اين شبکه اخراج شدند که شامل روزنامه نگاران، تکنيسين ها و مديراني که در شهر مادريد حضور داشتند، مي شوند.
    بنياد «پيغام اسلام» وابسته به عربستان سعودي و نزديک به خاندان سلطنتي اين کشور که توسط شيخ عبدالعزيز الفوزان مديريت مي شود، شبکه نام برده را در سال 2012 و به منظور افزايش آگاهي و ترويج اسلام در ميان اسپانيولي زبان ها تاسيس کرد.
    
    جنجال رسانه اي توسط وهابي ها
    اين شبکه ماهواره اي در چندين ايالت اسپانيا و همچين آمريکاي لاتين برنامه هايي را پخش مي کرد.
    مهم ترين چالش ايجاد شده توسط اين شبکه «محتواهاي جنجالي» عنوان شده است که به سبب ديدگاه هاي وهابي اين شبکه بوده است.
    الدياريو در ادامه آورده است: «گرچه شيخ الفوزان، اين وهابي سعودي دلايل تعطيلي اين شبکه را اعلام نکرد اما به نظر مي رسد که دلايلي همچون کمبود بودجه، کاهش شديد مخاطبان و توليد محتواهاي جنجالي و بحث برانگيز در اتخاذ اين تصميم موثر بودند.»
    اين امر نشان مي دهد با اين که همگان از ايراني بودن و مسلمان بودن گردانندگان و سياستگذاران «هيسپان تي وي» نيز آگاه و اين شبکه نيز شبکه اي مسلمان شناخته مي شود اما راهبردهاي آن در جهتي کاملا مخالف سياست هاي افراطي و وهابي گرانه کوردوبا بوده است و علت مخاطبان پرشمار هيسپان تي وي در مقايسه با اين شبکه، مواضع منصفانه، غير افراطي و کاملا منطبق با روح اسلام ناب است که همزيستي با پيروان ديگر اديان و مذاهب در کمال صلح و آرامش را در بطن خود دارد.
    آن گونه که الدياريو نوشته است از زمان آغاز به کار اين شبکه، الفوزان بشدت زيربار انتقادهاي مختلف قرار داشته است: «وي در دسامبر 2004 در يکي از شبکه هاي تلويزيوني عربستان عنوان کرد سونامي که در سواحل اقيانوس هند اتفاق افتاد، «نشانه اي از خدا» بود تا آنهايي را که در اين منطقه به فساد و آلودگي هاي جنسي دست مي زنند، تنبيه کند. در دسامبر 2017، نيز وي با حضور در يکي از شبکه هاي کويتي از مسلمانان خواست تا در جشن سال نوي ميلادي مسيحي ها شرکت نکنند و اين عيد را به آنها تبريک نگويند.
    
    از ريزش مخاطب تا تعطيلي اجباري
    در کنار همه اينها حزب «اتحاد، پيشرفت و دموکراسي اسپانيا» نيز نسبت به اظهارات الفوزان در خصوص زنان به شوراي سمعي-بصري ايالت آندلس اسپانيا شکايت کرد. اين شورا پس از دريافت اين شکايت، پرونده اي هفت صفحه اي از برنامه هاي Cordoba Television را که به مسائل مذهبي مربوط مي شود، تشکيل داد. با اين که پس از بررسي اين موارد، اين شورا اعلام کرد که برنامه هاي اين شبکه هيچ ضديتي با ادعاهاي مطرح شده ندارد. بنابراين، اين شبکه از ماهواره قطع نشد و به فعاليت خود ادامه داد» اما با توجه به مجموعه اطلاعات حاصل از نحوه کار اين شبکه و جنجال هاي پيرامون آن مي توان دريافت که چه با شکايت رسمي و چه بدون شکايت هاي رسمي، اين شبکه موفق به جذب و نگهداشت مخاطبان خود در ميان اسپانيايي زبانان نشده و مجبور به تعطيلي شده است.
    الدياريو از شبکه هيسپان تي وي نيز اين گونه ياد کرده است:«يکي ديگر از شبکه هاي اسلامي، هيسپان تي وي ايران است. اکنون و پس از تعطيلي Cordoba Television، تنها شبکه اسلامي که به صورت 24 ساعته برنامه هاي خود را به زبان اسپانيولي پخش مي کند، هيسپان تي وي ايران است.
    اين شبکه در ماه دسامبر 2012 توسط محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور وقت ايران افتتاح شد و بيشتر بر روي مسائل سياسي و تا حدودي هم مسائل مذهبي تاکيد دارد.
    احمدي نژاد گفت: [هيسپان تي وي] يک سلاح براي مبارزه ايدئولوژيک عليه قدرت هايي همچون آمريکا و عربستان سعودي است که توانسته مخاطبان خاصي را از ميان طرفداران گروه هاي چپ گرا در آمريکاي لاتين جذب کند.»
    همه اينها البته يک نشانه روشن از نفوذ هيسپان تي وي را صحه مي گذارند. نفوذي که عليرغم هدفگذاري هاي روشن آن در پرتو تحليل هاي انقلابي و اثرگذار و ضد امپرياليستي اين شبکه، ذائقه و علايق مخاطبان اسپانيايي زبان آن را نيز در کنار نيازهاي فکري و اطلاعاتي مخاطبان مدنظر قرار داده و تصويري مطلوب و دلنشين را عرضه مي کند.
    
    هراس آمريکا از رسانه ايراني
    توجه به واقعيت ها، انعکاس وقايع خاورميانه فارغ از يکسونمايي ها و بايکوت هاي خبري رسانه هاي پيرو غرب، انقلابي بودن و ضدآمريکايي و ضداسرائيلي بودن شايد مهم ترين مولفه هايي است که بينندگان اين شبکه را به آن متمايل مي سازد و همين امر توجه طرف هاي غربي را نيز به خود جلب کرده است. کما اين که وزارت امور خارجه آمريکا در گزارش سالانه خود درباره آزادي اديان در سال 2017 که توسط VOA اسپانيايي منتشر شد و به وضوح دربردارنده نگراني عميق آمريکا از هرگونه تضعيف و خدشه به جايگاه رژيم صهيونيستي اسرائيل است، بدان اشاره کرد و نوشت: «فدراسيون جوامع يهودي اسپانيا در گزارش خود نوشت که بيشترين حملات به يهودي ها در شبکه هاي اجتماعي، مطبوعات و شبکه هاي تلويزيوني است. براي نمونه، هيسپان تي وي که يک شبکه تلويزيوني اسپانيايي زبان است، سرويس اطلاعاتي اسرائيل را به دست داشتن در حملات تروريستي فرانسه و آلمان متهم کرد.» که خود گوياي تناقض در سوگيري گزارش بوده و دو موضوع «يهوديان» (که اتفاقا با آزادي و احترام به کرامت انساني شان در دل ايران اسلامي زندگي مي کنند) را با مساله رژيم جعلي و غاصب اسرائيل پيوند مي زند، نشان مي دهد و از سوي ديگر پديدار مي سازد که هراس دست اندرکاران و سياستگذاران آمريکا از يک شبکه ايراني تا چه حد بالاست و تا چه اندازه مواضع ضد اسرائيلي اين شبکه زير ذره بين نهادهاي آمريکايي است.ذره بيني که حالا بعد از همه اين فراز و نشيب ها با حذف تنها شبکه عربستاني از صفحه معادلات رسانه اي کشورهاي اسپانيايي زبان، بيش از پيش نيز بر روي هيسپان تي وي خواهد بود. شبکه اي که لزوم حمايت هاي همه جانبه از آن، اکنون شکلي ويژه تر به خود گرفته است.
    
    *کارشناس رسانهمشکل از فرستنده وهابي است! / هيسپان تي وي شبکه تلويزيوني بي رقيب در جوامع اسپانيايي زبان
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 5 (شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از "شيدا اسلامي"

  آي فيلم و حمايت از توليد ملي فرهنگي
شيدا اسلامي، جام جم 8/5/97
مشاهده متن    
  صدور امواج سفيد براي قاره سياه / بازتاب راه اندازي شبكه ايراني «هوسا» براي كشورهاي آفريقايي
شيدا اسلامي، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  «قدرت رسانه اي ايران» در حديث ديگران ... / دوست و دشمن به اقتدار رسانه اي شبكه هاي برون مرزي صدا و سيما اذعان دارند
شيدا اسلامي، جام جم 4/4/97
مشاهده متن    
  باد در خانه عنكبوت / خشم صهيونيست ها از نفوذ رسانه ايراني در قلب آمريكا
شيدا اسلامي*، جام جم 21/3/97
مشاهده متن    
  نه «سارا» نه «آيدا» / نگاهي به فيلم «سارا و آيدا»
شيدا اسلامي، كيهان 24/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه شعر پژوهي (بوستان ادب)
متن مطالب شماره 2 (پياپي 90)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است