|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: حكايت دكترهاي بيمار
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 11 (زندگي) > متن
 
 


حكايت دكترهاي بيمار
جام جم از بازار گرم فرصت طلباني گزارش مي دهد كه بدون هيچ تخصصي در اينستاگرام نسخه مي پيچند؛ افرادي كه به جز گرفتن لايك، هنر ديگري ندارند

نويسنده: هدي آرزوفر

200 هزار، 400 هزار يا يک ميليون دنبال کننده آيا اين تعداد دنبال کننده در فضاي مجازي دليلي مي شود براي اين که بتوان درخصوص هر موضوعي اظهار نظرکرد؟ موضوعاتي که نياز به تخصص و دانش آکادميک دارند، مسائلي مانند ازدواج، تحصيل و سلامت رواني. اگر اين روزها در اينستاگرام گشتي بزنيد با صفحات افرادي برخورد مي کنيد که از هر مساله اي دم مي زنند و براي دنبال کننده هايشان نسخه مي پيچند، برايشان ويدئو مي فرستند و اطلاعات شخصي آنها را در صفحات شان منتشر مي کنند. روان شناسان تقلبي اين روزها در فضاي مجازي جولان مي دهند افرادي که بدون داشتن هيچ تخصصي در زندگي افراد دخالت مي کنند و گره بر گره زندگي اشخاصي مي زنند که چوب ساده لوحي خود را مي خورند. عدد چند هزاري بالاي صفحه به عده اي اجازه مي دهد کم کم اعتماد به نفس پيدا کرده و در هر موضوعي اظهارنظر کنند، از دکوراسيون منزل گرفته، تا پختن غذا، حمايت از حيوانات، آموزش اصول روان شناسي، اظهار نظر درخصوص مسائل اقتصادي، اجتماعي و پزشکي. اين رابطه مثل هر رابطه اي دو سو دارد، دنبال کننده و دنبال شونده. دنبال کننده که در اينستاگرام به دنبال مساله اي است که شايد مشخصا خودش هم نمي داند و دنبال شونده اي که عرصه اي براي ابراز وجود پيدا کرده است.
    
    اين روزها توهم فضاي مجازي سبب شده برخي با اتکا به آمار دنبال کننده هايشان در هر زمينه اي خود را صاحب نظر بدانند. اين روزها افرادي که هيچ تخصصي در امر مشاوره ندارند براي شهروندان در فضاي مجازي نسخه مي پيچند نسخه هايي که مشکل افراد را بيشتر مي کند. برخي از اين اينفلوئنسرهاي اينستاگرامي مشتريان پروپاقرص خود را دارند، برايشان نسخه مي پيچند و حتي پکيج هاي ويدئويي آموزشي به آنها مي فروشند. نگران کننده تر اين که برخي به راحتي به نفلوئنسرهاي پزشک نما اعتماد مي کنند و اطلاعات خصوصي شان را در اختيار اين افراد مي گذارند. اشخاصي از طريق شبکه هاي اجتماعي مشاوره مي دهند و معلوم نيست واقعا پزشک هستند يا نه و آيا صلاحيت دارند.
    مجيد صفاري نيا، روان شناس اجتماعي، در نکوهش اين پديده در گفت وگو با جام جم از دو جنبه سخن مي گويد؛ نخست به اعتقاد او پزشکان و مشاوران حرفه اي ممکن است در شبکه هاي اجتماعي تبليغات داشته باشند، اما از اين طريق به کسي مشاوره نمي دهند؛ «اين کار نه اصولي است و نه پزشک حاذق فرصت چنين کاري را پيدا مي کند.» جنبه ديگري که صفاري نيا به آن مي پردازد اين است که بايد انجمن هاي علمي کشور همچون نظام پزشکي اين فعاليت ها را رصد کند و با آگاه سازي مردم و ارائه اطلاعات از شدت چنين اتفاقي بکاهد. او ريشه اين مشکل را در سياست انکار مي داند و مي گويد: «چون سياست مان در قبال شبکه هاي اجتماعي به کل انکار است و نه آموزش نحوه استفاده صحيح، در نتيجه شيوع چنين مواردي هم ناديده گرفته مي شود.»
    
    جامعه سطحي!
    برخي کارشناسان گسترش چنين آسيبي را به پاي جامعه مي گذارند، چراکه اگر جامعه سطحي و گذرا شده باشد، شهروندانش براحتي قرباني سودجويان مي شوند.
    غفور شيخي، جامعه شناس، در پاسخ به اين سوال که چرا مردم سراغ چنين افرادي در فضاي مجازي مي روند، معتقد است نوع ديد جامعه سطحي و گذرا شده و روش درست تحقيق کردن را کمتر شخصي مي داند. به اعتقاد او اين امر باعث شده خيلي ها بدون تحقيق به دنبال هر شخصي که اکنون اينفلوئنسر است بروند و سفره دلشان را برايش باز کنند و از مسائلي دم بزنند که خيلي زود از مطرح کردنشان پشيمان خواهند شد.
    شيخي از فرهنگ تحقيق کردن براي خواستگاري در ايران در کوچه و محله ياد مي کند و با انتقاد از اين روش مي گويد: سال هاست چنين روش سطحي مبناي تشکيل زندگي زناشويي است در حالي که شراطي کنوني جامعه به شکلي است که ساکنان يک آپارتمان يکديگر را به درستي نمي شناسند.
    آن طور که او توضيح مي دهد نهادهاي آموزشي کشور ضعيف عمل مي کنند به همين دليل ذائقه فرهنگي مردم تنزل پيدا کرده و افراد سودجو با توسل به روش هاي تبليغاتي به آساني مورد توجه مخاطبان قرار مي گيرند. شيخي نکته ديگري را در موفق نبودن مراکز مشاوره در جلب اعتماد مردم مي داند و مي گويد رواج فرهنگ دورويي نيز در جامعه به اين آشفته بازار دامن مي زند، چون مردم چيزهايي مي گويند که به آن اعتقادي ندارند به همين خاطر از بيان نظر و احوال شخصي شان مي ترسند اين افراد در فضاي مجازي چيزهايي مي گويند که در دنياي واقعي از آن حذر دارند.
    
    عاقبت جامعه بدون قهرمان
    بها ندادن به قهرمان هاي واقعي يک جامعه باعث مي شود افرادي صرفا با اتکا به تعداد فالوئرهاي شان در دنياي مجازي و شبکه هاي اجتماعي تبديل به الگو و قهرمان مردم شوند. صفاري نيا دراين باره مي گويد: مردم و بخصوص جوانان مراحلي را در زندگي خود طي مي کنند تا هويت شان شکل بگيرد و ساخته شود. در واقع مردم نياز به قهرمانان يا تاثيرگذاران در دنياي واقعي دارند. در دنيا معمولا به اين شکل است که متخصصاني از علومي مانند روان شناسي، بازاريابي و تبليغات روي قهرمان هاي ملي شان کار مي کنند تا سبک زندگي شان به گونه اي باشد که تاثير مناسبي روي جامعه داشته باشد. به گفته صفاري نيا در اين صورت اين افراد لايق تاثيرگذاري صحيح هستند؛ اما در شرايطي که چنين قهرمان هايي در کشورمان نمي سازيم ضدقهرمان هايي در شبکه هاي اجتماعي رشد مي کنند که مي توانند تاثيرگذار باشند و در مورد هر موضوعي نظر بدهند. به گفته اين متخصص روان شناسي اعضاي تيم ملي فوتبال ايران براي مثال قهرمان هاي لايقي هستند که با آموزش صحيح مي توانند در مورد مسائل مختلف جامعه نظر بدهند و با پيام درست روي مردم تاثير داشته باشند. او از اين افراد با عنوان قهرمان هاي واقعي ياد مي کند، زيرا براي رسيدن به جايگاه خود زحمت کشيده اند و مورد اعتماد عموم مردم هستند.
    
    ديده شدن به چه قيمت؟
    طبيعتا انسان امروز بيش از قبل به زيبايي بصري اهميت مي دهد، مراجعه به روان شناس، کتاب خواندن، کلاس يوگا، نقاشي و ده ها فعاليت ديگر بيش از پيش رونق گرفته، اما آيا نيازهاي انسان امروز با چند سال قبل فرق کرده؟ شايد بشود به اين پرسش پاسخ منفي داد، چرا که بيش از آن که انسان و نيازهايش مطرح باشد امري به نام «ديده شدن» مطرح است. قبل از اين فعاليت هاي ما ديده نمي شد، اگر کتابي مي خوانديم، اگر کلاس نقاشي مي رفتيم، يوگا تمرين مي کرديم و يا براي بهتر شدن حال مان به روان شناس مراجعه مي کرديم. چند صد هزار دنبال کننده (کاربر) وجود دارند با شرايط مختلف، که شايد در لحظه وقت گذراني در يک شبکه اجتماعي به قدر کافي تعمق به خرج ندهند، چشم شان به عکس مي افتد، نظرشان جلب مي شود و با خواندن متن زير عکس باور مي کنند که اشخاص همان قدر که در عکس ها و متن هايشان به نظر مي آيد، مي توانند در بهتر شدن حال شان تاثير داشته باشند و يا در خصوص مسائل روز نظر کارشناساني بدهند.
    صفاري نيا، روان شناس اجتماعي معتقد است افرادي که دوست دارند در شبکه هاي اجتماعي بيشتر ديده شوند از بعد علم روان شناسي به «خودشيفتگي» دچارند. خودشيفتگي شدت و ضعف دارد و اين که آدم ها از خودشان خوش شان بيايد طبيعي است. مثلا يک بازيگر سينما خودشيفتگي بالاتري نسبت به آدم هاي عادي دارد، اما افرادي که بيش از حد اين کار را انجام مي دهند نياز به درمان دارند که آزمون هايي براي کشف بيماري و روش هاي درماني براي خودشيفتگي بيش از حد وجود دارد.
    
    اينفلوئنسر
    واژه اينفلوئنسر اين روزها زياد شنيده مي شود. اينفلوئنسر در لغت به معناي تاثيرگذار است و به شخصي گفته مي شود که روي مخاطبان خود در شبکه هاي اجتماعي (غالبا اينستاگرام) تاثير بالقوه مي گذارد. رشد تعداد افراد تاثيرگذار و استفاده از اين روش براي بازاريابي در شبکه هاي اجتماعي به شدت طي يکي دو سال اخير در کشورمان رواج داشته، اما بد نيست بدانيد اينفلوئنسر پروري روش تازه اي نيست. اينفلوئنسر ابزاري براي تبليغات و فروش بوده که توسط برندها ساخته شده و آغاز آن به بيش از يکصد سال پيش بازمي گردد. براي مثال بابانوئل يکي از معروف ترين اينفلوئنسرهاي دنياي غرب است که توسط يکي از برندهاي نوشيدني نوشابه براي تبليغات ساخته و پرداخته شد، اما رفته رفته جهاني و به يک چهره عامه پسند تبديل شد. در آن زمان مفهومي به نام اينفلوئنسر وجود نداشت، اما شرکت ها چهره هايي را مي ساختند تا در فرآيند همزادپنداري و تاثيرگذاري روي مردم، به فروش بالاتر دست پيدا کنند.
    
    راه بي بازگشت
    در شبکه هاي اجتماعي بدون وجود نهاد ناظر که اشخاص مي توانند خود را تحت هر عنواني معرفي کنند چقدر مي توان به عناوين و ادعاهايي که به خود نسبت مي دهند اعتماد کرد؟ چه بسا افرادي که در خانه هاي خود دوره هاي آموزشي برگزار مي کنند و کاربران صرفا به دليل آن که مدتي است اين افراد را دنبال مي کنند اعتماد کرده و به راحتي مبالغي را به حساب شخصي افراد واريز و ثبت نام مي کنند. اين در حالي است که اگر بخواهيم واقع بينانه به موضوع نگاه کنيم فضا براي افراد سودجو و فرصت طلب فراهم است تا از اين طريق پولي به جيب بزنند.
    شبکه هاي اجتماعي بستري براي افرادي مهيا کرده که تحت عناويني چون روان شناس و مشاور، مربي ورزش و... به اطلاعات خصوصي اشخاص دست يابند و به قصد کسب منفعت با وعده مشاوره و راهنمايي به کسب درآمد بپردازند، اين در حالي است که ممکن است با ارائه راهنمايي هاي غلط موجب ورود خسارات جاني، مالي و گاهي جبران ناپذير به افراد شوند.
    طبق ماده يک قانون مرتکبين ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداري در صورتي که شخصي با اختيار کردن اسم و عنوان مجعول يا وسايل تقلبي ديگر مال ديگري را تحصيل کند يا ببرد کلاهبرداري محقق شده است. به زبان ديگر در صورتي که شخصي با اختيار کردن عناوين دروغين و تقلبي از فضاي مجازي کسب درآمد نمايد کلاهبرداري است و از منظر قانون جرم شمرده شده و داراي حبس و جزاي نقدي است. همچنين طبق ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامي اطبا و جراحان و ماماها و داروفروشان و تمام کساني که به مناسبت شغل يا حرفه خود محرم اسرار مي شوند هر گاه در غير از موارد قانوني، اسرار مردم را افشا کنند به جزاي نقدي و مجازات کيفري محکوم مي شوند.
    
    حكايت دكترهاي بيمار / جام جم از بازار گرم فرصت طلباني گزارش مي دهد كه بدون هيچ تخصصي در اينستاگرام نسخه مي پيچند؛ افرادي كه به جز گرفتن لايك، هنر ديگري ندارند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 11 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 215، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است