|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: مراقب استرس هاي سرطان زا باشيد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5226
دو شنبه 23 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 12 (سلامت) > متن
 
 


مراقب استرس هاي سرطان زا باشيد
اختلالات روانپزشكي در كمين مبتلايان به بيماري هاي مزمن

نويسنده: پونه شيرازي

بسياري از افراد معتقدند ريشه بيماري هايشان در تنش هاي عصبي و استرس هايي است که به دلايل مختلف طي زندگي با آن دست و پنجه نرم مي کنند. يعني عامل چاقي، بيماري متابوليکي، بي اشتهايي، آسيب هاي پوست و مو، مشکلات گوارشي و حتي ابتلا به سرطان را به گردن اعصاب خراب شان مي اندازند . چنين تصوري چندان هم عوامانه نيست بلکه از نقطه نظر روانشناختي و اختلالات روان تني نيز تا حدي قابل تائيد است. کما اين که اختلالات روان تني فقط مربوط به بيماران روانپزشکي نيست و هر فردي که مبتلا به بيماري هاي مختلف اعم از سرطان و ديابت باشد درگير اين نوع اختلالات مي شود. در باره بيماري هايي که به ظاهر فيزيکي هستند ولي ريشه روان شناسي دارند با دکتر محسن رحيم نيا، روانپزشک و فلوشيپ روان تني به گفت وگو نشسته ايم .
    
    در مورد ارتباط اختلالات روانپزشکي و سرطان، هنوز رابطه مستقيم و واضحي شناسايي نشده است. با وجود اين، بسياري از بيماران مبتلا به سرطان، از وقوع يک حادثه استرس زاي شديد در زندگي شان که از نظر زماني با شروع بيماري سرطان يکسان بوده است گزارش مي دهند. آنچه مسلم است اين است که رفتارهايي که باعث افزايش احتمال بروز سرطان مي شوند، مثلا مصرف سيگار و الکل، در بيماران با اختلالات رواني مانند مبتلايان به افسردگي و ساير اختلالات خلقي بيشتر است. بنابراين قابل انتظار است که در اين بيماران وقوع سرطان بيشتر باشد.
    
    آيا استرس، واکسن دارد؟
    افراد مي توانند از طريق يادگيري «مکانيسم هاي کنارآيي کارآمد»، خودشان را نسبت به اثرات استرس واکسينه کنند. مکانيسم هاي کنارآيي کارآمد عمدتا شامل مهارت هاي حل مساله و ارتباط سالم با ديگران است.
    افرادي که از مکانيسم هاي کارآمد در مواجهه با استرس سود مي جويند، وقتي با يک مشکل بزرگ مواجه مي شوند، قادرند خودشان را از نظر هيجاني کنترل کنند و تلاش مي کنند که همه راه حل هاي ممکن براي حل مشکل را برگزينند و به بهترين آنها عمل کنند. همچنين از ديگران براي حل مشکل کمک مي گيرند و از انجام کارهايي که معضل را پيچيده تر مي کند مي پرهيزند.
    
    غصه چاقتان مي کند يا لاغر؟
    اغلب اختلالات روانپزشکي طي دوره خود با تغييراتي در اشتها و وزن همراه هستند. از اين رو بسياري از مبتلايان به افسردگي، اختلال دو قطبي و اختلال اسکيزوفرني با تغييراتي در وزن مواجه هستند. برخي بيماران افسرده، تمايل خود را به همه چيز از جمله خوردن، از دست مي دهند و لاغر مي شوند. برعکس برخي ديگر از بيماران افسرده، فقط با خوردن آرام مي شوند و احساس بهتري پيدا مي کنند و اين علاقه را مخصوصا به خوردن خوراکي هاي شيرين دارند که باعث چاقي اين دسته مي شوند.
    برخي بيماران، به خاطر نااميد شدن، همه کارهايي را که نتيجه درازمدت دارد (از جمله رژيم غذايي) رها مي کنند و چاق مي شوند.
    
    ديابت استرسي هم داريم؟
    در مورد ديابت، کاملا مشخص است افرادي که سبک زندگي کم تحرک، پراسترس، همراه با تغذيه پرکالري، افزايش وزن و چربي خون بالا و مصرف سيگار دارند، احتمال بيشتري از بروز بيماري ديابت دارند.
    در افرادي که مبتلا به اضطراب و افسردگي هستند، احتمال اين که سبک زندگي ناسالم تري داشته باشند، بيشتر است و بنابراين احتمال ابتلاي بيشتري به ديابت دارند. از سوي ديگر، اين بيماران پس از ابتلاي به ديابت، کمتر از ديگران رژيم هاي غذايي و دستورات مرتبط به سبک زندگي سالم را مراعات مي کنند، بنابراين در اين بيماران عوارض ثانويه ديابت بيشتر رخ مي دهد و احتمال اين که در اثر بيماري به ناتواني برسند بيشتر است.
    
    بيماري هايي که افسردگي مي آورند
    مبتلايان به بيماري هاي جسمي مزمن، در معرض بروز اختلالات روانپزشکي هستند. براي مثال، مبتلايان به ديابت احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگي بالايي دارند و علت اين ارتباط تا حدودي مربوط به مواجه شدن با يک نقص و ناتواني است.
    افرادي که مبتلا به يک بيماري جسمي مزمن هستند، لازم است بتوانند سوگواري مربوط به از دست دادن سلامتي و ناتواني خود را بگذرانند و با بيماري خود به يک پذيرش برسند و وضعيت جديد سلامتي خود را بپذيرند و بتوانند براي جلوگيري از پيشرفت آن تلاش کنند.
    
    درمان بيماري هاي روان تني
    اين درمان، مي تواند بسته به نوع و شدت بيماري، شامل روان درماني فرد، روان درماني گروهي، درمان دارويي و همين طور حمايت هاي درازمدت رواني - اجتماعي باشد.
    پزشکان و همراهان مبتلايان به بيماري هاي مزمن لازم است نسبت به بروز نشانه هاي اختلال روانپزشکي همراه هوشيار باشند. اين نشانه ها مي تواند شامل تغييرات در خلق بيمار (تغييرات در تمرکز و حافظه بيماران، تغييرات در خواب يا اشتهاي بيماران، کم شدن علاقه نسبت به زندگي، کم علاقه شدن به پيگيري بيماري، عدم همکاري درماني، مراعات نکردن رژيم غذايي و تغييرات سبک زندگي، اضطراب و نگراني بيش از حد، باشد. در صورت بروز هر کدام از اين نشانه ها، لازم است نسبت به ارزيابي از سوي روانپزشک اقدام شود.
    مراقب استرس هاي سرطان زا باشيد / اختلالات روانپزشکي در کمين مبتلايان به بيماري هاي مزمن
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 12 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "پونه شيرازي"

  كودكاني كه بايد بيشتر شنيده شوند / به مناسبت 30سپتامبر / هشتم مهر ، روز جهاني ناشنوايان
پونه شيرازي، جام جم 8/7/97
مشاهده متن    
  چرا روزانه قلب 300 ايراني مي ايستد؟ / به مناسبت 29 سپتامبر/هفتم مهر ، روز جهاني قلب
پونه شيرازي، جام جم 7/7/97
مشاهده متن    
  وقتي زيبايي تلفات مي گيرد / آمار عارضه هاي ناشي از جراحي هاي زيبايي در كشور افزايش يافته است
پونه شيرازي، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  سراب ديابتي / گزارشي درباره لزوم توجه به آگاهي عمومي نسبت به ديابت
پونه شيرازي، جام جم 31/6/97
مشاهده متن    
  هواي مچ پايت را داشته باش! / پيچ خوردگي مچ پا ممكن است بسيار جزئي باشد يا به جراحي منتهي شود
پونه شيرازي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه ساختمان و تجهيزات روز
متن مطالب شماره 62، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است