|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: پنالتي زير انتگرال
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5158
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 13 (دانش) > متن
 
 


پنالتي زير انتگرال
توجه به قوانين فيزيك چگونه سرنوشت يك ضربه پنالتي را تعيين مي كند؟

نويسنده: سپيده شَعرباف
برگرفته از: wired

ضربه هاي پنالتي معمولا يکي از هيجان انگيزترين بخش مسابقات فوتبال است. زماني که به مراحل نهايي جام جهاني به عنوان بزرگ ترين رويداد فوتبالي جهان مي رسيم، اهميت پنالتي و گل هايي که با ضربه هاي پنالتي وارد دروازه حريف مي شود، چند برابر مي شوند. اين گل ها گاهي تا سال ها بعد در ياد و خاطره علاقه مندان به فوتبال باقي مي ماند و از موفقيت درآنها با افتخار صحبت مي کنند. آن طرف ماجرا هم ضربه هاي پنالتي است که با مهارت دروازه بان از محدوده دروازه خارج مي شود. ضربه پنالتي کريستيانو رونالدو و توپي که عليرضا بيرانوند، دروازه بان تيم ملي ايران در جام جهاني 2018 از دروازه دور کرد، از آن پنالتي هايي است که تا سال ها در خاطرات ما باقي خواهد ماند. اما يک بازيکن حرفه اي هنگام زدن ضربه پنالتي بايد چه نکاتي را در نظر بگيرد و يک دروازه بان ماهر چگونه مي تواند جلوي وارد شدن توپي که تقريبا مستقيم و بدون حضور دفاع به سمت دروازه مي آيد را بگيرد.
    
    ضربه پنالتي از 25 بهمن 1269 /14 فوريه 1891 در مرحله يک چهارم نهايي جام جهاني فوتبال انگلستان (FA Cup) وارد دنياي فوتبال شد. در اين مسابقه که بين تيم هاي انگليسي نوتس کانتي (Notts County) و استوک سيتي (Stoke City) در حال برگزاري بود، دفاع نوتس کانتي ضربه اي را با دست در محوطه جريمه نگه داشت و به اين ترتيب تيم استوک يک ضربه آزاد در چند سانتي متري دروازه دريافت کرد. بعد از اين شرايط عجيب بود که نخستين قانون ضربه پنالتي با شرح ضربه اي از هر نقطه در 11 متري خط دروازه گذاشته شد. در اين ضربه دروازه بان اجازه داشت براي گرفتن توپ 5/5 متر به جلو حرکت کند. اين قانون تاکنون تغييرات زيادي داشته است و اکنون هنگام ضربه توپ بايد ثابت روي نقطه پنالتي باشد. بازيکن زننده توپ بايد کاملا مشخص باشد و دروازه بان بدون حرکت روي خط دروازه بايستد. ساير بازيکنان نيز بايد پشت خط محوطه جريمه ايستاده باشند. ضربه پنالتي از جام جهاني 1978 به قوانين اين مسابقات افزوده شد و تا پيش از جام جهاني 2018، شليک 170 ضربه پنالتي از مجموع 240 ضربه موفقيت آميز بوده است. فاصله 11متري محل ضربه پنالتي از خط دروازه، قراردادي است که در اولين پنالتي گذاشته شده و بعيد است تغيير کند. شانس گل شدن هر ضربه پنالتي 70 درصد برآورد مي شود و به نظر مي رسد احتمال گل شدن هفت ضربه از هر ده ضربه، ترکيب خوبي از ريسک و موفقيت براي بازي ها ساخته است. هرچه ضربه از جلوتر زده شود، احتمال گل شدن توپ بيشتر است و ضربه اي که از فاصله 7/2متري دروازه زده مي شود، با احتمال 100درصد گل خواهد بود. اگر اين فاصله عقب تر در نظر گرفته شود، احتمال گل شدن آن کمتر مي شود. از آنجا که ضربه پنالتي در واقع قرار است جريمه تيمي باشد که خطا انجام داده است، لزومي ندارد احتمال گل شدن کمتر شود، بنابراين اين فاصله ريسک منطقي را در ضربه هاي پنالتي ممکن مي سازد. از 240 ضربه پنالتي در ده دوره گذشته جام جهاني، 49 ضربه را دروازه بان گرفته است، 24 ضربه با هدايت دروازه بان به سمت چپ دروازه و 25 ضربه به سمت راست منحرف شده است.
    
    تغيير قوانين به نفع هر دو طرف
    تا سال 1378/ 1997، قانون پنالتي مي گفت دروازه بان بايد تا هنگام ضربه ثابت در مرکز دروازه بايستد. اما از آن زمان اين قانون تغيير کرد و دروازه بان مي تواند محدوده شيرجه خود را تغيير دهد. اين قانون، شرايط را کمي برابرتر مي کند، اما در نهايت همان اندازه که دروازه بان مي تواند گل را بگيرد، ممکن است خود را از محل ورود توپ به دروازه دور و شانس گرفتن توپ را کمتر کند.
    در مسابقات مختلف جام جهاني امسال، دروازه باناني که ضربه پنالتي را گرفته اند زيرکانه از اين قانون به نفع خود استفاده کرده اند. آنها مهارت تغيير سرعت در واکنش نشان دادن و تشخيص نقطه شروع حرکت براي گرفتن توپ را بدرستي آموخته اند. نکته جالب اينجاست وزن دروازه بان نيز در سرعت واکنش نشان دادن تاثيرگذار است و امروز اين موضوع در محاسبات محل قرارگيري دروازه بان در نظر گرفته مي شود.
    
    وقتي چشم ها به دروازه دوخته مي شود
    در مرحله نهايي مسابقات جام جهاني فوتبال که بعد از رسيدن دو تيم برنده نيمه نهايي به فينال برگزار مي شود، اگر بازي در 90 دقيقه مساوي شود به وقت اضافه کشيده مي شود. وقت اضافه معمولا در دو نيمه 15 دقيقه اي برگزار مي شود و اگر باز هم نتيجه مساوي باشد، ضربات پنالتي تعيين کننده برنده جام جهاني خواهد بود. در اين شرايط پنالتي زدن کاري بسيار سخت تر از بازي هاي ديگر است و بازيکن علاوه بر مهارت بايد روي شرايط پيچيده مسابقه نيز تسلط کافي داشته باشد.
    بررسي فشار رواني که هنگام زدن ضربه پنالتي در اين شرايط به بازيکن وارد مي شود از طريق حرکات چشم، موضوع ديگري است که براي بررسي احتمال گل شدن ضربه پنالتي در نظر گرفته مي شود. هنگامي که حرکات چشم بازيکنان هنگام زدن پنالتي با عينک هاي مخصوص سنجيده شد، نتايج جالبي به دست آمد. ابتدا از چند بازيکن خواسته شد بهترين ضربه خود را براي گل شدن بزنند. در مرحله بعد به آنها گفتند هر گل جايزه نقدي چشمگيري خواهد داشت و سپس از آنها خواستند ضربه را بزنند. در اين هنگام بازيکن نگران بود و با فشار رواني بيشتري ضربه پنالتي را مي زد. هنگام ضربه زدن با اين نگراني، چشم بازيکن بيشتر به سمت دروازه بان بود و در بيشتر موارد توپ را مستقيم به سمت دروازه بان مي زد. به اين ترتيب احتمال گل شدن توپ به 40 درصد کاهش پيدا مي کرد. اين آزمايش نشان داد بازيکنان فوتبال آن قدر که تصور مي شد رفتاري قابل پيش بيني ندارند و در هر بخش از بازي، مجموعه عوامل مختلفي تاثيرگذار است. تحقيقات دانشگاه بنگور در ويلز انگلستان (Bangor University) نشان داد بازيکنان چگونه موقعيت هاي حياتي پنالتي براي برنده شدن تيم خود را با يک اشتباه بظاهر ساده از دست مي دهند. در واقع هنگامي که فشار زيادي براي گرفتن امتياز پنالتي به بازيکن وارد مي شود، مغز بيشتر روي اين که چگونه ممکن است ضربه گل نشود، تمرکز مي کند و در نتيجه ضربه گل نمي شود!
    
    دروازه بان چقدر به گرفتن توپ نزديک است ؟
    در بهترين ضربه هاي پنالتي دو مشخصه مهم سرعت و جهت، نقش اساسي دارند. هنگامي که توپ با سرعت تقريبا 129 کيلومتر در ساعت به سمت دروازه شوت مي شود، دروازه بان فقط يک سوم ثانيه فرصت دارد تا توپ را مهار کند. از آنجا که اين زمان اندک با زمان لازم براي واکنش نشان دادن دروازه بان برابر است، تنها شانس دروازه بان براي گرفتن توپ، با درست حدس زدن جهت حرکت توپ ممکن خواهد بود.
    احتمال گل شدن ضربه در محدوده شيرجه دروازه بان که يک محدوده نيم دايره است، 50 درصد و در خارج از اين محدوده 80درصد است. اين محدوده حداکثر بخشي از دروازه است که دروازه بان در مدت يک سوم ثانيه مي تواند به هر جهت حرکت کند و دست خود را به توپ برساند. اما شانس بازيکن پنالتي زن زماني بيش از هر حالت ديگري مي شود که توپ را به سمت خارج از محدوده شيرجه دروازه بان و بالاترين نقطه ممکن در اين محدوده شوت کند. تقريبا هيچ دروازه باني هنگام واکنش نشان دادن به ضربه پنالتي به سمت بالاي دروازه نمي پرد. به عبارت ديگر مي تواند گفت زمان واکنش نشان دادن دروازه بان به توپ در حال حرکت به اندازه اي نيست که همزمان بالا بپرد. اگر جهت توپ به اين سمت باشد، احتمال گل شدن تا 90 درصد بيشتر مي شود. در واقع قوانين فيزيک و احتمالات به زننده پنالتي مي گويد تا جايي که مي شود ضربه اي بلند و محکم به توپ وارد کند، اما نه آن قدر که توپ از بالاي دروازه رد شود!
    پنالتي زير انتگرال / توجه به قوانين فيزيک چگونه سرنوشت يک ضربه پنالتي را تعيين مي کند؟
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 13 (دانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم تغذيه و صنايع غذايي ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 51)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است