|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: وقتي خانه سينما صرفه جو مي شود
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 9 (سينما) > متن
 
 


وقتي خانه سينما صرفه جو مي شود


نويسنده: باران حيدري

هر ساله جشن خانه سينما با هدف انتخاب فيلم برتر توسط خود هنرمندان سينما برگزار مي شود و اعضاي هر صنف، برترين هاي خود را انتخاب مي کنند.
    شيوه داوري هم به اين شکل است که هر صنف حداقل يازده نفر را به عنوان هيات داوران رشته خود معرفي مي کند و اين هيات داوران تمام فيلم ها را که در سالن نمايش خانه سينما براي آنان به نمايش درمي آيد تماشا کرده و نهايتا پنج فيلم را به عنوان نامزدهاي رشته خود معرفي کرده و بعد از بين اين پنج کانديد برنده اصلي را انتخاب مي کنند. البته در تمام سال هاي برگزاري جشن خانه سينما داوري فيلم ها يکسان نبوده و پيش مي آمد که در برخي از سال ها شيوه هاي اندک متفاوتي براي داوري به کار گرفته مي شد. جشن خانه سينما تنها جشني است که هيچگاه کميته انتخاب نداشته و تمام توليدات سال در آن مورد قضاوت قرار مي گيرند که البته قضاوت هم توسط اعضاي صنوف انجام مي گيرد. در واقع جشن خانه سينما جشنواره نيست، بلکه مراسمي است شبيه اسکار که خود هنرمندان سينما از ميان توليدات سينمايي سال برگزيدگان شان را معرفي و به آنان جايزه مي دهند و از اين منظر اعتبار خاصي بين اهالي سينما دارد.
    
    وقفه در برگزاري جشن
    البته اين جشن 2 سال (سال 91 و 92) به علت تعطيلي خانه سينما برگزار نشد و پس از آن وزارت ارشاد دولت يازدهم در نخستين اقدام فرهنگي اش قفل خانه سينما را باز کرد. پس از اين بازگشايي مجدد، قرار بود شانزدهمين دوره جشن «خانه سينما» برگزار شود که به دليل مشکلات مالي با روشي متفاوت برگزار شد و جوايز برنده ها توسط چهره هاي سرشناس سينماي ايران در اقصي نقاط شهر به دستشان رسيد، بعد هم فيلم اين اتفاق تدوين و در روز ملي سينما در برج ميلاد براي اهالي سينما و اصحاب رسانه پخش شد.
    پس از آن در دوره هاي هفدهم، هجدهم و نوزدهم نحوه برگزاري اين جشن به روال سابق خود بازگشت و البته در هر دوره حواشي خود را هم به همراه داشت.
    
    از هزينه هاي اضافي خودداري مي کنيم
    اما صبح ديروز سه شنبه (19تيرماه) اولين نشست خبري بيستمين جشن بزرگ سينماي ايران به دبيري علي نصيريان در حالي برگزار شد که طي آن منوچهر شاهسواري، مديرعامل خانه سينما اعلام کرد بيستمين جشن خانه سينما بدون برگزاري مراسمي ويژه و فقط با داوري فيلم ها برپا خواهد شد. در واقع داستان از اين قرار است که ظاهرا خانه سينما و هيات رئيسه جشن سينماي ايران تصميم گرفتند که امسال با توجه به مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم، مراسم بزرگ جشن سينماي ايران را برگزار نکنند.
    در اين نشست شاهسواري با اشاره به اين که امسال آخرين دوره از شيوه اي است که ۲۰ سال است برگزار مي شود، گفت: بار اجرايي جشنواره امسال به عهده مازيار ميري است و آنچه اعلام مي کنم شايد با فضاي کنوني جامعه به نوعي هم پيماني است. به هرحال از زواياي گوناگون تعرضات اقتصادي و فرهنگي وارد مي شود و ما بايد سهم خود را ادا کنيم. شاهسواري افزود: ايام پرغصه و پرقصه اي را مي گذرانيم و به اتکاي آن راز عميق تاريخ ما که ميهن دوستي را در خود دارد؛ امسال بر اساس سياست چند سال خود که مي گويد سينماي ايران قابل تفکيک نيست و رو به مردم ايران دارد، تصميم گرفتيم جشن سينما را با داوري خوب به قوت اجرا کنيم اما از مراسم بزرگ و هزينه اضافي خودداري مي کنيم. او خاطرنشان کرد: چنين تصميمي براي ما سخت بود چون قرار بود يک روز خوش داشته باشيم ولي اين يک تصميم جمعي بود. مجوز اين کار بايد از رئيس جشن هم گرفته مي شد و خوشحالم که از سوي آقاي نصيريان تشويق هم شديم. وي ادامه داد: ما در برخي موارد چاره اي جز سکوت نداريم و نمي توانيم حيثيت همکاران خود را در ويترين رسانه اي بگذاريم ما مي بايست کار کنيم چون فضاي خانه سينما فضاي کار است.
    
    چه کسي دروغ مي گويد؟
    کنار کشيدن از برگزاري هرگونه مراسم فرهنگي قطعا باعث کاهش شادابي در جامعه و افزايش رخوت و بي انگيزگي مي شود و اين روزها شاهد اين هستيم که خيلي از کنسرت ها و بعضا تئاترها در حمايت از وضعيت معيشتي مردم لغو مي شوند که البته با کنکاش در جزئيات بعضي از آنها به اين نتيجه مي رسيم که بايد لغو مي شدند. به عبارت ديگر متوليان اين گونه آثار وقتي تصميم به لغو آثارشان گرفتند که ديدند بليت هايشان به فروش نرفته و بنابراين تصميم گرفتند از اين شکست براي خودشان بهترين استفاده را ببرند و منت بگذارند سر مردم که براي همراهي با شما اين کار را کرديم! حالا تشخيص دروغ و راست اين ماجرا باشد پاي خود مردم.
    
    جشنواره فجر را برگزار نکنيد
    غلامرضا آزادي، تهيه کننده و کارگردان سينما هرچند مخالف لغو اين جشن است، اما با مثبت ارزيابي کردن تصميم مديران خانه سينما در گفت وگو با جام جم بيان کرد: اگر تصميم گيري مديران خانه سينما مبني بر عدم برگزاري جشن خانه سينما منصفانه و واقعا به دليل توجه به مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم باشد که دستمريزاد دارد و بسيار مثبت هم هست، اما به نظر من جشن خانه سينما بايد برگزار شود، چون جشن اصناف است. اين جشن تنها جشني است که در آن تمام توليدات سال سينما مورد قضاوت قرار مي گيرند و البته قضاوت هم به صورت حرفه اي توسط اعضاي صنوف انجام مي گيرد. چنين جشني قطعا تفاوت هاي بسياري دارد با جشنواره داخلي و بين المللي فيلم فجر که دلارها خرج آن مي شود. من هم موافق هزينه هاي بي دليل و پر زرق و برق نيستم، اما به نظرم برگزاري جشن خانه سينما با شکل و شمايل جمع و جورتري ضروري است. چرا که نظام مند شدن نظام صنفي سينما موجب آباداني بيشتر سينما مي شود و حمايت رنگ بيشتري خارج از سليقه هاي شخصي به خود بگيرد.
    
    وقتي خانه سينما صرفه جو مي شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 9 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "باران حيدري"

  سبقت از ماهواره ؟! / جام جم از توافق سينما با تلويزيون براي پخش تيزرهاي سينمايي گزارش مي دهد
باران حيدري، جام جم 6/5/97
مشاهده متن    
  نرفتيم خودنمايي كنيم! / گفت وگوي جام جم با نعيمه نظام دوست يكي از بازيگراني كه در عيادت از جمشيد مشايخي حاضر بوده
باران حيدري، جام جم 1/5/97
مشاهده متن    
  جامي كه تمام شد قاب هايي كه ماند / نگاهي به عكاسي ورزشي و عكس هايي كه در تاريخ ماندند
باران حيدري، جام جم 26/4/97
مشاهده متن    
  پديده اي به نام فرحبخش!
باران حيدري، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  مُرد، از بس كه جان ندارد؟! / گزارش جام جم از عملكرد خانه سينما در رسيدگي به مشكلات درماني اهالي صنوف
باران حيدري، جام جم 12/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه انرژي هاي تجديدپذير و نو
متن مطالب شماره 1 (پياپي 11)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است