|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/4/20: بيخ گوش اسرائيل
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5226
دو شنبه 23 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5149 20/4/97 > صفحه 6 (دور دنيا) > متن
 
 


بيخ گوش اسرائيل
گزارش جام جم از اهميت راهبردي پايگاه تي 4 سوريه كه خواب را از چشمان صهيونيست ها گرفته است

نويسنده: علي باقري

فرودگاه نظامي تي4 در عمق خاک سوريه؛ حالا ديگر عجيب نيست که هر از چندي جنگنده‎ هاي رژيم صهيونيستي سري به اين منطقه زده و بخواهند ضربه اي به اين پايگاه هوايي بزنند. پايگاهي که هرچند متعلق به نيروي هوايي ارتش عربي سوريه است اما گفته مي شود يگان هايي از مستشاران نظامي ايراني هم در آن مستقر بوده و فعاليت شان آنقدري مهم هست که اسرائيلي ها ريسک حمله گاه و بيگاه به آن را بپذيرند. اطلاعات زيادي وجود ندارد از اين که مستشاران احتمالي ايراني در اين پايگاه چه مي کنند. مساله مهم تر اما آن است که ايراني ها در حال پياده کردن همان طرحي هستند که صهيونيست ها يک دهه قبل آن را در کردستان عراق دنبال مي کردند؛ ايجاد گروهي با هدف مزاحمت براي جمهوري اسلامي دقيقا در پشت مرزهاي ايران. طرحي که به شکست انجاميد. حالا ورق برگشته است. نظاميان ايراني حالا نه از داخل مرزهاي ايران که در نزديکي سرزمين هاي اشغالي حضور يافته اند تا ضمن مبارزه با تکفيري ها، حافظ منافع ملي خودشان هم باشند و اين دقيقا همان چيزي است که صهيونيست ها از آن وحشت دارند. دور از انتظار هم نيست که هر از چندي بخواهند غيرمستقيم نارضايتي خود را از اين اتفاق ابراز کنند. حمله به پايگاه تي4 را بايد در دايره چنين سناريويي تحليل کرد. حملاتي که از جايگاه انفعال انجام مي پذيرد.
    گرچه مقامات صهيونيستي در باره اين حملات تاکنون سکوت پيشه کرده اند، اما برخي رسانه هاي صهيونيستي فاش کردند شامگاه يکشنبه هواپيماهاي اسرائيلي از آسمان اردن عبور کرده و با گذر از فراز پايگاه آمريکايي التنف در جنوب شرق سوريه يک بار ديگر پايگاه هوايي تي 4 را هدف قرار دادند. اين خبر کاملا نشان مي دهد حملات اخير صهيونيست ها مانند گذشته، کاملا با «چراغ سبز آمريکايي ها» بوده است. به گزارش شبکه الميادين رسانه هاي اسرائيلي به نقل از کاخ سفيد اعتراف کردند رژيم صهيونيستي قبلا به آمريکا اطلاع داده بود پايگاه تي 4 سوريه را بمباران خواهد کرد. دو ماه پيش نيز جنگنده هاي صهيونيستي همين پايگاه را هدف قرار دادند که با خشم مقامات روسي مواجه شد. طوري که ولاديمير جپاروف، معاون اول کميته امور بين الملل پارلمان روسيه از دو وزارت دفاع و خارجه خواست از رژيم صهيونيستي بخواهند فورا درباره حمله به فرودگاه تي4 در سوريه توضيح دهد. به گفته جباروف: «ما بايد بدانيم اسرائيل با چه انگيزه اي به تي4 حمله کرد و آيا تل آويو به تنهايي اين تصميم را گرفته است؟»
    
    اهميت تي 4
    پايگاه نظامي تي۴ در 85 کيلومتري شهر حمص و 25 کيلومتري شهر تدمر و چاه هاي گاز الشاعر واقع است و تنها 250کيلومتر با فلسطين اشغالي فاصله دارد. اين پايگاه، بزرگ ترين پايگاه هوايي ارتش سوريه به شمار مي رود که داراي 54 آشيانه بتوني و چندين باند اصلي و فرعي براي فرود همزمان انواع هواپيماهاي جنگي است. طول باند اصلي اين فرودگاه، 3.2 کيلومتر است.
    گفته مي شود هواپيماهاي مستقر در اين پايگاه، شامل انواع هواپيماهاي ميگ و سوخوي ساخت روسيه بوده که از اين تعداد، 24 فروند به صورت 24 ساعته در حالت اسکرامبل (يعني پرواز سريع هواپيماهاي شکاري آماده، براي مقابله با دشمن) قرار دارند. به گفته يک منبع نظامي ارتش سوريه هواپيماهاي جنگي مستقر در فرودگاه نظامي تي 4 حمص نقشي محوري در بمباران مواضع تروريست ها در استان هاي رقه، ديرالزور و حلب داشته است. همچنين ده ها دستگاه تانک نسل جديد از انواع تي 90 و تي 82 و تي 72 ساخت روسيه درپايگاه هوايي تي 4 مستقر است. پايگاه هوايي تي 4 طي سال هاي گذشته ميزبان مستشاران نظامي از چندين کشور خارجي ازجمله ايران، روسيه، ونزوئلا، کره شمالي و... بوده است. گاه تعداد اين مستشاران در اين پايگاه به 68 نفر مي رسيد. عناصر داعش نوامبر سال 2014 اين فرودگاه را محاصره کردند اما نتوانستند آن را به اشغال خود درآورند.
    
    وحشت صهيونيست ها
    با وجودي که پايگاه تي 4 يک پايگاه نظامي قديمي بوده و در آن انواع جنگ افزارها و نيروهاي خارجي و داخلي وجود دارند، به نظر مي رسد صهيونيست ها در اين باره دچار يک ترس شديد شده اند. به عبارت ديگر تصور اسرائيل بر اين است که ايران از اين پايگاه به عنوان مقر نيروها و پهپادهاي خود استفاده مي کند. دهم فوريه گذشته وقتي اين پايگاه هدف حمله قرار گرفت، ارتش رژيم صهيونيستي مدعي شد اين حمله در واکنش به نقض «حريم هوايي اسرائيل» توسط يک پهپاد ايراني بوده است. به گفته مقامات نظامي اسرائيلي اين پهپاد از فرودگاه تي4 در سوريه برخاسته بود. در يک خبر ديگر آمده بود تعدادي از نيروهاي حزب ا... لبنان دراين پايگاه حضور داشته اند. گروه هاي تروريستي مخالف دولت سوريه مدعي شدند ده ها نفر از اعضاي گردان «رضوان» وابسته به حزب ا... در پايگاه هوايي تي ۴ حضور داشتند اما آنجا را ترک کرده اند. اين خبرها نشان مي دهد نيروهاي ايراني يا حزب ا... نيز مانند بسياري ديگر از نيروها يا مستشاران خارجي که در سوريه حضور داشته يا دارند به اين پايگاه رفت و آمد مي کنند. اما همين مساله صهيونيست ها را دچار يک وحشت شديد کرده است که ايران از اين پايگاه به عنوان مکاني براي تهديد اسرائيل استفاده مي کند.
    
    حماقت بزرگ
    بهار گذشته وقتي هواپيماهاي اسرائيلي به فرودگاه تي 4 حمله کردند، سيد حسن نصر ا... در سخناني آن را يک اشتباه تاريخي و حماقتي بزرگ توصيف کرد، زيرا تعدادي از نيروهاي ايراني در اين حمله به شهادت رسيده بودند.
    وي گفت: «اسرائيلي ها با اين حماقت، خود را در برابر ايران قرار دادند و ايران خود مي داند چگونه پاسخ اين حمله را بدهد.» به گفته نصر ا... «اين اقدام متجاوزانه سرفصلي جديد در تاريخ است که روند جديدي را در سياست برخورد و رويارويي خواهد گشود.» همين سخنان موجب شد تا صهيونيست ها نسبت به اين پايگاه هوايي حساسيتي دو چندان پيدا کنند. حال آن که منظور نصر ا... تمرکز بر يک «پايگاه نظامي» نبود بلکه در «شهادت چند تن از نيروهاي ايراني» در اين حمله بود. به بيان ديگر نصر ا... اين موضوع را برجسته کرده بود که شهادت تعدادي از نيروهاي ايراني، اسرائيل را به طور مستقيم در معرض ضربات انتقام جويانه نيروهاي ايراني قرار داده است.
    
    هراس اسرائيل از جبهه جديد مقاومت
    از سوي ديگر به منظور رفع برخي سوء تفاهم ها بود که منابع سوري گفتند هدف حملات اسرائيل به پايگاه تي 4 نيروهاي ايراني نيست. يک منبع نظامي سوري که نامش فاش نشده بود بصراحت به شبکه خبري راشا تودي گفت هدف رژيم صهيونيستي از حمله به فرودگاه تي4 در استان حمص سوريه، حضور ايران نيست. وي دراين رابطه توضيح داد اين حرف تکراري اسرائيلي ها درباره علت حمله شان به تي 4 و حضور نيروهاي ايران يک «کذب محض» بوده و «علت واقعي مساله ديگري است». زيرا به گفته او تل آويو از امکانات فرودگاه تي 4 و نوع تجهيزات آن خبر دارد و جايگاه بين المللي آن را مي شناسد. به باور اين مقام سوري اسرائيل تنها زماني که حس مي کند «وضعيت آشوب رو به پايان است و سوريه دارد از دل توفان بيرون مي آيد» تلاش مي کند تا حد امکان وضعيت را دوباره برهم زند. به عبارت ديگر اسرائيل به شدت از توان تقويت شده جبهه مقاومت در دوران بعد از شکست داعش هراس دارد. مهدي محمدي، تحليلگر مسائل راهبردي در اين باره مي گويد: شکست استراتژيک ناشي از هم مرز شدن مقاومت با اسرائيل در جبهه جنوبي سوريه، با موشک پراني تکراري به يک پايگاه هوايي جبران نخواهد شد. محمدي نيز معتقد است که صرف حضور مستشاري ايران در سوريه دليل نگراني اسرائيل نيست و «نشست ترامپ و پوتين در هلسينکي نيز تمرين نحوه زندگي با جبهه جديد مقاومت در مرز سوريه و سرزمين هاي اشغالي خواهد بود نه بحث درباره کيفيت، بازيگران و جزئيات اين جبهه جديد.»
    بيخ گوش اسرائيل / گزارش جام جم از اهميت راهبردي پايگاه تي 4 سوريه که خواب را از چشمان صهيونيست ها گرفته است
    


 روزنامه جام جم، شماره 5149 به تاريخ 20/4/97، صفحه 6 (دور دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از "علي باقري"

  تحقير آمريكايي / بازتاب تمسخر دونالد ترامپ از سوي رهبران جهان در رسانه هاي خارجي چه بود؟
علي باقري، جام جم 5/7/97
مشاهده متن    
  فرياد صلح بر سر اربابان جنگ / جلسه ضد ايراني برايان هوك را چه كسي به هم زد؟
علي باقري، جام جم 31/6/97
مشاهده متن    
  3 سناريو براي ادلب / نشست تهران چگونه به جنگ سوريه خاتمه مي دهد؟
علي باقري، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  تلاش آمريكا براي دخالت در آرايش سياسي عراق / چهارمين دوره پارلماني عراق آغاز شد
علي باقري، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  عذر بدتر از گناه كودك كشي / ائتلاف عربستان سرانجام به هدف قراردادن اتوبوس كودكان يمني اعتراف كرد
علي باقري، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه ارتباطات پويا
متن مطالب شماره 3، مرداد و شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است