|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/4/31: همه لذت فوتبال در خدمت آگهي بازرگاني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6832 31/4/97 > صفحه 12 (تلويزيون) > متن
 
      


همه لذت فوتبال در خدمت آگهي بازرگاني
پايان فصل داغ فوتبال براي تلويزيون

نويسنده: مازيار معاوني


    
    سيما براي جام جهاني اخير هم مانند دوره قبلي جام جهاني دو ويژه برنامه فوتبالي تدارک ديده بود، ويژه برنامه 2018 که از باسابقه ترين شبکه تلويزيون در حوزه پخش هاي زنده ورزشي يعني شبکه سه پخش مي شد و برنامه «فصل داغ فوتبال» که از شبکه ورزش به عنوان شبکه تخصصي اين عرصه روي آنتن مي رفت. ويژه برنامه هاي هر دو شبکه پوشش دهنده مسابقات در مقايسه با ادوار پيشين جام جهاني و ديگر ويژه برنامه هاي فوتبالي تلويزيون که معمولاً به مناسبت هايي نظير جام ملت هاي اروپا و ملت هاي آسيا تغييرات محسوسي کرده بودند، تغييراتي که عمدتاً در مسير پيشرفت و ارتقاي سطح کيفي برنامه ها لحاظ شده بودند هر چند که برقرار ماندن برخي موانع، اجازه نداد آنگونه که بايد و شايد به چشم بيايند.
    شبکه سوم سيما که بواسطه تعداد بينندگان زياد خود، خيلي بيشتر از شبکه ورزش در کانون توجهات قرار داشت براي اولين بار از اعطاي امتياز انحصاري اجراي ويژه برنامه هاي فوتبالي مهم خود به رضا جاوداني صرفنظر کرد و با استفاده از ترکيب عادل فردوسي پور/ محمد رضا احمدي در مقام مجريان برنامه (که گزارش تعدادي از بازي ها را هم بر عهده داشتند) تصويري از يک زوج موفق و متفاوت در اجراي برنامه هاي اين چنيني را ارائه داد. اينکه هر مجري از جمله رضا جاوداني واجد چه نقاط قوت و ضعفي است موضوع اين يادداشت نيست ولي اينکه بينندگان يک رسانه در ابعاد ملي در عمل باور کنند که در برنامه سازي به اصولي نظير رعايت تنوع، استفاده از فرمول هاي مختلف و مقابله با کليشه ها اهميت داده مي شود نکته اي است که گروه ورزش شبکه سوم سيما هر چند خيلي دير ولي بالاًخره به اهميت آن وقوف پيدا کرد. نقطه قوت ديگر اين برنامه که مي توان هوش و ذکاوت فردوسي پور در تهيه برنامه هاي تلويزيوني را در آن جست و جو کرد انجام گفت و گوي زنده با گزارشگران و کارشناسان برجسته فوتبالِ کشورهايي بود که تيمشان در همان روز گفت و گو با برنامه بازي داشت. آيتمي فوق العاده دشوار که کاملاً مشخص است گروه تهيه برنامه براي پيدا کردن افراد مورد نظر و هماهنگي با آنها از يک سو و گرفتن مجوزهاي لازم از خود سازمان صدا و سيما از سوي ديگر چه ميزان انرژي و وقت صرف کرده است. دعوت از صاحبنظران خوش صحبتي نظير دکتر حميد رضا صدر و امير حاج رضايي را هم مي توان به سبد نقاط قوت برنامه اضافه کرد هر چند که در مقابل نبايد از ياد برد که در استفاده از اين چهره ها بخصوص دکتر صدر نبايد آن قدر زياده روي کرد که عملاً نسبت حضورشان در برنامه در مقايسه با ديگر کارشناسان نسبتي چند به يک باشد، نسبتي که نه تنها دوباره به همان قضيه لطف بيش از حد رسانه به عده اي محدود و عدم رعايت عدالت دامن مي زند بلکه خستگي و کسالت بيننده از کليشه شدن يک يا چند چهره خاص يا نوع نگاه آنها را هم در پي خواهد داشت، کارشناساني نظير مجيد جلالي، مجيد صالح، هومن افاضلي، دکتر بيژن ذوالفقار نسب، مرتضي محصص و.... که در طول دهه هاي گذشته مخاطبين با صدا و تصوير و رويکرد آنها نسبت به فوتبال و منضمات آن عادت کرده و به نوعي حس آشنايي و علق و علاقه بيشتري به بيننده مي دهند از غايبين بزرگ ويژه برنامه 2018 و از نقاط ضعف اين برنامه بودند. يک ويژگي مثبت ديگر برنامه که در دوره هاي گذشته کمتر تحقق پيدا مي کرد امکان برقراري ارتباط زنده با گزارشگر اعزامي به محل بازي ها بود که بر خلاف هميشه بخصوص جام جهاني گذشته که مزدک ميرزايي به دليل مشکلات فني و هماهنگي مجال بسيار کمي براي ارسال گزارش از برزيل پيدا کرد در اين دوره با تماس هاي تقريباً هر شبه با محمد حسين ميثاقي و گزارش هاي پر شور و حال او از داخل و خارج استاديوم برگزاري مسابقه از آيتم هاي ديدني برنامه بودند خصوصاً که اين گزارشگر جوان و خوش ذوق گزارش هايش را با ايده هاي خلاقانه اي مثل يک گفت و گوي کوتاه با تماشاگران تيم هاي حاضر در رقابت ها توام مي کرد که بي ترديد براي بينندگان تلويزيون ايران که بنا به لزوم رعايت چارچوب هاي اخلاقي و عرفي از تماشاي چنين تصاويري محروم هستند جذابيت بيشتري داشت.
    اما ويژه برنامه شبکه ورزش يعني «فصل داغ فوتبال» هم به صورت همزمان با شبکه سه تمام بازي ها را پوشش مي داد حتي در روزهاي استراحت بازي ها که برنامه 2018 روي آنتن نمي رفت اين برنامه به شکل همزمان از هر دو شبکه سه و ورزش پخش مي شد. رويکردي که با سياست کاري جام جهاني قبل که روز بعد از مسابقات، يک ويژه برنامه تحليلي باحضور زنده ياد محمد علي اينانلو به عنوان يکي از ورزشي هاي قديمي سيما پخش مي شد کاملاً متفاوت بود و به نظر مي رسد شبکه ورزش حرکت جدي تري را براي پوشش رقابت هاي مهم فوتبالي شروع کرده است که با توجه به اهداف راه اندازي و ماموريت ذاتي آن تصميم خوبي تلقي مي شود. تنوع بيشتر ميهمانان برنامه و فرصت بيشتري که در کنداکتور خلوت تر شبکه ورزش در اختيارشان قرار داده مي شد هم از جمله نقاط قوت برنامه اي بودند که اطاله کلام هميشگي جواد خياباني کمي آن را از ريتم مي انداخت البته نه در آن حد که بتوان از آن تحت عنوان يک نقطعه ضعف برجسته ياد کرد. در واقع مهم ترين پاشنه آشيل هر دو ويژه برنامه 2018 و فصل داغ فوتبال را نه در انتخاب و عملکرد مجريان و شيوه مديريت برنامه توسط آنها که بايد در همان نگاه تبليغات محور و اقتصادي اي دانست که نه تنها بر برنامه هاي زنده ورزشي که بر کليت برنامه هاي تلويزيوني سايه افکنده و هويت اصلي آنها را تا حدود زيادي تحت الشعاع قرار داده است. تلويزيون دولتي ما، حالا بيش از هر تلويزيون خصوصي ديگري در پخش آگهي هاي قبل و هنگام و بعد از برنامه ها زياده روي مي کند و نه فقط با کادرهاي غير استاندارد زير نويس که بخش قابل توجهي از تصاوير و اطلاعات فني مسابقات را زير خود محو مي کنند بلکه با آيتم هاي تبليغاتي چرخان گوشه هاي کادر هم به ماهيت برنامه اصلي در حال پخش و تمرکز بينندگان آنها آسيب وارد مي کند و از همه اينها بدتر اينکه سيستم سياستگذاري سيما چهره هايي نظير عادل فردوسي پور و حتي محمد رضا احمدي را که به هر حال سابقه و وجهه اي در حوزه تخصصي فوتبال دارند را به ابزارهايي در اختيار پديده ناخوشايند و زشت تبليغات و پول در آوردن خود کرده و در اين دوره از بازي ها به جاي حضور چهره هايي نظير مرتضي حسيني، امير علي نبويان، بهمن هاشمي و... که با شيوه اي معمولاً کميک مسابقات پيامکي و سامانه اي را تبليغ مي کردند خود فردوسي پور و احمدي (و در شبکه ورزش، جواد خياباني) بودند که با قطع همان سه چهار دقيقه فرصت تحليل اختصاص داده شده به ميهمان برنامه و در اقدامي نابجا، بحث را به سوي آن نرم افزارهاي تهوع آور برده و از شانس بردن جوايز کلان تنها با ارسال يک پيامک و شرکت در فلان مسابقه مي بردند که نه معلوم است چرا و براساس چه قاعده اخلاقي بايد در قبال نصب يک برنامه به چنان جايزه اي دست يافت و نه در شان يک برنامه پربيننده تلويزيوني و گردانندگان شناخته شده آن است که اين چنين جايگاه مقبول اجتماعي خود را به خطر بياندازند!!!
    
    
    
    
    همه لذت فوتبال در خدمت آگهي بازرگاني / پايان فصل داغ فوتبال براي تلويزيون
    


 روزنامه ايران، شماره 6832 به تاريخ 31/4/97، صفحه 12 (تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    آثار ديگري از "مازيار معاوني"

  اين «پدر» شبيه هيچ پدر ديگري نيست! / اين شب ها شبكه دو سريالي پخش مي كند كه به خاطر ضعف هاي فراوان بر سر زبان ها افتاده است
مازيار معاوني، ايران 20/5/97
مشاهده متن    
  تا دير نشده / به بهانه پخش مسابقات واليبال از سيما
مازيار معاوني، ايران 30/3/97
مشاهده متن    
  بن بست فلاكت / نگاهي به «چهارراه استانبول»، ششمين فيلم مصطفي كيايي
مازيار معاوني، شرق 13/3/97
مشاهده متن    
  گيشه در تسخير سرگرمي / نگاهي به مقوله فروش فيلم هاي سينمايي
مازيار معاوني، اعتماد 9/3/97
مشاهده متن    
  هواي مه آلود سيما و پنجره كوچك اميد / نگاهي به پيشينه و جايگاه مجموعه هاي تلويزيوني مناسبتي رمضان
مازيار معاوني، ايران 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مدلسازي اقتصادي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است