|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/5/9: حركت مستانه دلار در سكوت دولت
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3474
يك شنبه 23 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3208 9/5/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
حركت مستانه دلار در سكوت دولت


نويسنده: عليرضا سلطاني *

1- کشتي اي را تصور کنيد که در دريايي مواج و توفاني بدون اينکه بتواند هدفمند حرکت کند، گرفتار و سرگردان است. موتور اين کشتي با وجود داشتن سوخت و در نتيجه برخورد امواج سهمگين، از کار افتاده و ملوانان نيز ناتوان از تعمير و به کنترل درآوردن کشتي هستند. باد و امواج، کشتي را به هر سويي در اين درياي بيکران مي برند و سرنشينان کشتي نيز نگران در گوشه اي نشسته اند، آنها هم که موقعيت بهتري دارند، به هر ابزاري براي راحتي بيشتر دست مي زنند. اين حکايت اقتصاد ايران است؛ اقتصادي که به شدت در دهه هاي اخير در نتيجه بازسازي نشدن و نوسازي نشدن موتور و ساختار آن، فرسوده و آسيب پذير شده و به خاموشي گراييده است و پويايي، رونق، بهره وري و انعطاف نيز در آن ديده نمي شود. کار به جايي رسيده که گويي سکان اقتصاد از دست مديران اقتصادي و سياسي خارج شده و اين تحريم هاي نفتي و فشارهاي خارجي به مثابه امواج سهمگين، کشتي اقتصاد ايران را به هر طرف که بخواهند سوق مي دهند. دولتمردان اين روزها در انتظار کمک و حمايتي از جزيره هاي دورافتاده هستند، اما خود مي دانند که اين جزيره ها يعني اروپا، چين و روسيه و ديگر کشورها ريسک ورود به درياي توفاني و مواج براي کمک به کشتي ايران را به آساني نخواهند پذيرفت. از سويي خبري از برنامه و اقدامات دولت براي مهار و به کنترل درآوردن و به معناي واقعي ايجاد و تقويت اعتماد مردم نيست.
    2- در صحنه سياست خارجي که حوزه اصلي اعتمادساز براي اقتصاد کشور است، گشايش و تحرکي ديده نمي شود. گويي همه چشم ها به اروپا و بسته بادکنکي آن دوخته شده و عملا خلاقيت و ابتکار عملي در اين صحنه از سوي دستگاه ديپلماسي ديده نمي شود. چند روزي هم هست که ديپلمات ها و نمايندگان سياسي ايران به کشور فراخوانده شده اند تا هماهنگي هاي لازم براي مواجهه با تحريم هاي آمريکا انجام شود. ظاهرا قرار نيست جلوي اجراي تحريم ها گرفته شود، بلکه هدف کاهش اثرات اجرائي تحريم و دورزدن آنهاست. درحال حاضر دستگاه سياست خارجي ايران در يکي از منفعل ترين دوره هاي تاريخي خود قرار گرفته است و افکار عمومي که تا چند سال پيش به مدد برجام، ارتباط خوبي با اين دستگاه پيدا کرده بودند، اين روزها کاملا آن را فراموش کرده اند و به گرم شدن آب از سوي دستگاه سياست خارجي اميدي ندارند. اين در حالي است که نبض اصلي اقتصاد در دستگاه سياست خارجي بايد بزند.
    3- اما در حوزه اقتصادي به نظر مي رسد کاملا کنترل شرايط از دست دولتمردان خارج شده، اگرچه التهابات و تلاطم هاي اقتصادي مدتي است بر مدار دلار و سکه مي چرخد؛ اما واقعيت تلخ تر از قيمت دلار و سکه، شرايط رکودي بازار کالا و خدمات و مهم تر از آن حوزه نگران کننده توليد و بازار کار است که با رقص هيجاني بازار ارز و طلا، روزبه روز سخت تر و وخيم تر مي شود. در حال حاضر همه مغمومانه و اندکي خندانه محو تماشاي رقص مستانه دلار و سکه هستند و کمتر به لايه ها و رنج هاي دروني اقتصاد و به تبع آن بحران هاي اجتماعي توجه مي کنند؛ اما در اين وانفسا کم خرج ترين و کم هزينه ترين واکنش، سکوت و نظاره متوليان اقتصادي و سياسي کشور است، به اين اميد که شايد کشتي بحران زده اقتصاد خودبه خود آرام گيرد، اما اين سکوت و بي تفاوتي مسئولان، درحالي که شرايط براي تاراج منابع ملي از سوي عده اي اندک و قليل فراهم است، نتيجه اي جز افزايش بي اعتمادي مردم و کاهش ظرفيت هاي مقاومت مردم در برابر فشارها و تنگناها ندارد.
    4- راستي چرا کسي استعفا نمي دهد؟ فرهنگ استعفا، پذيرش ناکارآمدي و ناکارايي از سوي مديران و مقاومت نکردن در برابر جابه جايي مديران، يکي از بزرگ ترين سرمايه هاي اجتماعي است که جاي آن در ايران خالي است. مراد فقط استعفاي مقامات اقتصادي نيست، بلکه مقامات سياسي در سطوح مختلف و آنها را که مستقيم يا غيرمستقيم در بروز اين شرايط تاثيرگذار بوده و هستند، دربر مي گيرد. در صدر آنها دولت است. استعفا و کناررفتن مرهمي است بر زخم دل مردم. فردي را تصور کنيد که دچار بيماري وخيمي است و از دست پزشک معالج او کاري برنمي آيد؛ تغيير پزشک اين اميد را در دل او و همراهانش ايجاد مي کند که شايد درماني براي دردش پيدا شود. مقاومت دولتمردان در برابر ترک صندلي و پذيرش ناتواني خود از اعمال مسئوليت را نمي توان درک کرد. حداقل استعفا يا تغيير مديران و مسئولان اين است که کورسوي اميدي در دل مردم براي بهبود شرايط ايجاد مي شود و به صورت موقت هم که شده، اعتماد آنها را افزايش مي دهد. استعفا و جابه جايي مسئولات الزاما به معني پذيرش شکست و جاخالي دادن در برابر مشکلات نيست، چه بسا اين استعفا يا تغيير موجب افزايش محبوبيت و مقبوليت آنها بين افکار عمومي شود. استعفا و جابه جايي مديران، حق مردم است....
    مقاومت در مقابل اين حق، به معناي ناديده انگاشتن و پايمال کردن آن است. دولت اگر معتقد است در برابر حل مشکلات و معضلات اقتصادي ناتوان است، بايد صراحتا در پيشگاه مردم اين ناتواني را اعلام کرده و عذرخواهي کند. اگر هم معتقد است عوامل و شرايط داخلي و خارجي، مانع از سياست گذاري و اقدام موثر آن براي مديريت کشور است و کاري از دست آن برنمي آيد، به صراحت با مردم در ميان بگذارد و صحنه را ترک کند تا مردم تکليف خود را بدانند. در شرايط کنوني با وجود انتظار بالاي افکار عمومي به تغيير تيم اقتصادي دولت، در برابر آن مقاومت مي شود. رئيس کل بانک مرکزي نه تنها تغيير نمي کند، بلکه با پايان مديريت پنج ساله اش، از اين سمت کنار مي رود. رئيس سازمان برنامه و بودجه که خود اصرار به کناررفتن دارد، مي ماند. در اين راه حتي اگر لازم باشد بايد کل دولت استعفا دهد تا زمينه براي يک همفکري مجدد درباره مديريت سياسي و اقتصادي کشور فراهم شود. يا مخالفان دولت که از هر اقدامي براي فلج کردن آن در اين سال ها استفاده کردند، به قدرت مي رسند و وزن آنها براي مديريت شرايط کنوني محک مي خورد يا اينکه دولتي جديد با پشتوانه اجتماعي بيشتري روي کار مي آيد و به رتق و فتق امور مي پردازد. واقعيت اين است که در شرايط کنوني اعتماد عمومي به دولتمردان و نظام تصميم گيري کشور به سطح پاييني در دهه هاي اخير رسيده و اين خطري جدي براي کشور است.
    
    * کارشناس اقتصادييادداشت: حرکت مستانه دلار در سکوت دولت
    


 روزنامه شرق، شماره 3208 به تاريخ 9/5/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 72 بار
    آثار ديگري از "عليرضا سلطاني "

  آينده مبهم ترامپ و مواضع ما
عليرضا سلطاني، اعتماد 3/5/97
مشاهده متن    
  پيشنهاد روسيه، واكنش احتمالي اوپك
عليرضا سلطاني *، شرق 1/5/97
مشاهده متن    
  آيا ايران ثروتمند است؟
عليرضا سلطاني *، شرق 27/4/97
مشاهده متن    
  بورس از رويا تا واقعيت
عليرضا سلطاني *، دنياي اقتصاد 19/4/97
مشاهده متن    
  بار ديگر فرصت سوزي
عليرضا سلطاني *، شرق 12/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است