|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/5/11: مذاكره بدون شرط!
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9525
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9278 11/5/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
مذاكره بدون شرط!


نويسنده: سيد مسعود علوي

رئيس جمهور سبك مغز آمريكا پس از پاره كردن برجام و زير پا گذاشتن عهد و پيماني كه امضاي رئيس جمهور پيشين آمريكا در پاي آن بود، در چندين مصاحبه گفته بود ايراني ها به ميز مذاكره برمي گردند. اما ديد خبري نيست. حالا مدام مي گويد حاضر به مذاكره با ايران است و اخيراً هم گفته است حاضر به مذاكره بي قيد و شرط است.
    در گذشته هيچ گاه ايران پيرامون روشنگري در مورد فعاليت هسته اي خود از مذاكره دريغي نداشت. اما امروز آمريكايي ها كار را به جايي رسانده اند كه براي هميشه يا حد اقل در دوران سلطنت ترامپ در آمريكا باب مذاكره بسته شده است. آمريكايي ها شديداً به مذاكره نيازمندند. دست آنها در منطقه و جهان زير تيغ جوانان سلحشور اسلام و ايران است. اين را به خوبي درك مي كنند. ترامپ به شدت نيازمند گفت و گوست، اما نه شيوه گفت و گو را بلد است و نه طريق آن را.
    تا وقتي منطق گفت و گو در واشنگتن اين باشد كه هميشه در موضع طلبكاري بنشينند، نه تنها ايران بلكه هيچ كشوري زير بار اين گفت و گو نمي رود. تا وقتي گفتمان ديپلماسي خارجي آمريكا بر اين منطق استوار باشد كه با «فشار، فشار، باز هم فشار و سپس معامله!»، هيچ آدم عاقلي تن به اين گفت و گو كه نتيجه اي جز ذلت ندارد، نمي دهد.
    آمريكا دشمن درجه يك ايران است. تا وقتي كه منطق زورگويي، طلبكاري، تجاوزگري و سلطه طلبي در لحن سخن و موضع گيري هاي رئيس جمهور آمريكا هست، هيچ افق روشني وجود ندارد. او بايد گفت و گو را فقط در خواب ببيند. ملت ما كه جاي خود دارد، حتي دوستان و شركاي آمريكا در جهان امروز در صف واحد حاضر نيستند زير بار منطق طلبكاري آمريكا بروند. اخيراً لوموند اعلام كرده است جنگ تجاري با چين و اتحاديه اروپا، اقتصاد آمريكا را فلج كرده است. در اين جنگ، كانادا و مكزيك هم در مقابل آمريكا در كنار چين و اتحاديه اروپا قرار دارند. وقتي رسانه هاي جهان از مناسبات آمريكا با شركاي خود از واژه «جنگ» استفاده مي كنند، تكليف ما با دشمن ديرينه اسلام و ايران، از پيش معلوم است.
    آمريكا از چهل سال پيش تا كنون به ايران اسلامي و ملت قهرمان ما اعلام جنگ كرده است. او در لشكركشي به خاك مقدس جمهوري اسلامي در پنجم ارديبهشت سال 59 با خفت و خواري شكست خورد و خداوند به شن هاي صحراي طبس دستور داد، به واسطه ابابيل، حركت ماشين جنگي آمريكا در ايران را متوقف كنند. آمريكا در اين لشكركشي، اولين مشت را از سوي خداوند متعال خورد و عقب نشيني كرد. آمريكا مشت هاي بعدي را از رزمندگان اسلام و ايران در منطقه به اذن الله خورده است و خواهد خورد.استراتژيست هاي آمريكايي دنباله روي منطق ترامپ كه امروز در كاخ سفيد حاكم هستند، فكر مي كنند با راهبرد «فشار، فشار، باز هم فشار و سپس معامله» مي توانند شكست هاي چهل ساله را جبران كنند. اما آنها در برابر راهبرد ايران كه «مقاومت، مقاومت، باز هم مقاومت و سپس فرود آوردن ضربه آخر» است، سرانجام نه تنها تسليم مي شوند بلكه از هم فرومي پاشند.
    در اين حرف رئيس جمهور كشورمان كه گفت؛ «جنگ با ايران، مادر جنگ هاست»، همين حقيقت نهفته است. اينكه آمريكايي ها مرتب بر طبل گفت و گو مي كوبند، ترس از چنين مهلكه اي است. اگر آنها فكر مي كنند ملت ما را به جايي بكشانند كه امر مقاومت اجتناب ناپذير باشد، آن هم به گونه اي كه در اين نبرد مقدس چيزي ندارد كه از دست بدهد، بايد كاخ سفيد آژير قرمز را براي قارون هاي منطقه و جهان به صدا درآورد و به آنها بگويد از كاخ هاي شيشه اي خود خارج شوند چون از همين الآن در حال فروريزي هستند.
    در اين نبرد مقدس اولين جايي كه ضربه مي خورد ايالت پنجاهم آمريكا يعني رژيم اشغالگر قدس است كه امروز زير سيلي مستقيم حماس، حزب الله، حشد الشعبي و رزمندگان ايران، پاكستان و افغانستان در خطوط مرزي با سوريه است. شرف انساني و شور انقلابي گري ما حكم مي كند كه تحت هيچ شرايطي و بي هيچ پيش شرطي، تن به گفت و گو ندهيم. برخي عناصر غافل و برخي عناصر خائن و وطن فروش در داخل و خارج فكر مي كنند ناني در تنور پيشنهاد مذاكره بدون پيش شرط است. امروز احمق ترين سياستمداران جهان هم مي دانند كه امضاي آمريكا و رئيس جمهور آن در پاي هر قراردادي، پشيزي نمي ارزد. از واشنگتن فقط پيام تهديد، تحريم، تحقير و بدعهدي مي آيد. پاسخ اين پيام هم چيزي جز مقاومت نيست.آمريكايي ها امروز حال جنگيدن ندارند، فقط عربده مي كشند و باج مي خواهند. اگر يك مرد مثل سردار قاسم سليماني پاسخ آنها را در همان ظرف تهديد و تحقير بدهد، حتي جرات نمي كنند بگويند آن را شنيده اند! پاسخ ترامپ به هل من مبارز سردار سليماني، مذاكره بدون پيش شرط است. اين پاسخ نوعي «غلط كردم» گفتن است. به خاطر همين، وزير خارجه آمريكا بلافاصله آن را نقض كرد. امروز حتي روسياه ترين اپوزيسيون خارج نشين هم مجبور به واكنش در برابر عربده كشي هاي ترامپ شده اند. ترامپ آرزوي گفت و گو با ايران را به گور خواهد برد. او كاري كرد كه تا ابد باب گفت و گو بين دو دولت و دو ملت بسته شد. اين باب فقط با تسليم آمريكا و بازگشت به رعايت عهد و پيمان برجام، باز خواهد شد.
    يادداشت: مذاكره بدون شرط!
    


 روزنامه رسالت، شماره 9278 به تاريخ 11/5/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "سيد مسعود علوي"

  چند نكته پيرامون سخنان اخير رئيس جمهور
سيد مسعود علوي، رسالت 19/6/97
مشاهده متن    
  دولت بي سخنگو
سيد مسعود علوي، رسالت 12/6/97
مشاهده متن    
  سهم 50 درصدي ايران!
سيد مسعود علوي، رسالت 23/5/97
مشاهده متن    
  فشار از بيرون، شورش از درون!
سيد مسعود علوي، رسالت 21/5/97
مشاهده متن    
  بچرخ تا بچرخيم / پاسخ به تهديد آمريكا
سيد مسعود علوي، رسالت 2/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مامايي و بهداشت باروري
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است