|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/5/25: رويگرداني مخاطبان و مشتريان از كتاب هاي عامه پسند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7066
چهار شنبه 1 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6854 25/5/97 > صفحه 5 (فرهنگي) > متن
 
      


گزارش 
رويگرداني مخاطبان و مشتريان از كتاب هاي عامه پسند
مشاهدات ميداني و آمار فروش كتابفروشي ها حكايت از افت فروش آثار زرد در بازار كتاب پايتخت دارد

نويسنده: حسن همايون


    
    با تجديد چاپ کتاب «انسان خردمند؛ تاريخ مختصربشر» نوشته يووال نوح هراري با ترجمه نيک گرگين رقم تعداد چاپ هاي اين اثر در فاصله يک سال به 12 رسيد؛ کتابي که نشان نمي دهد، در شمار کتاب هاي زرد باشد. از رامين شعبان پور مدير فروشگاه کتاب افق مي پرسيم، اين روزها چه کتاب هايي بيشتر مي فروشد؟! به همين کتاب اشاره مي کند و مي گويد: «کتاب هاي فلسفه زندگي که خوشخوان هستند و بار علمي خوبي هم دارند مورد توجه مردم قرار گرفته است، اما عامه پسندها، مثل قبل نمي فروشند.» «انسان خردمند؛ تاريخ مختصربشر»کتابي قطور است که به روايت ِ تاريخ بشر و انواع گونه هاي انساني از «نئاندرتال ها» تا « اورانگوتان ها» و... مي پردازد.
    اثري مايه گرفته از تاريخ، باستان شناسي، زيست شناسي و فلسفه که ظاهراً توجه مخاطب هاي ايراني را جلب کرده است. چنان که شعبان پور مي گويد، اين اثر و آثاري از اين دست که هم ارزش علمي دارند و هم خوشخوان هستند، بيش از پيش خوانده مي شوند.
    تا همين يکي – دو سال پيش عمده بازار کتاب هاي مرتبط با فلسفه و معناي زندگي زير سلطه کتاب هاي زرد روان شناسي هاي موفقيت بود؛ کتاب هايي که چندان مايه علمي و تئوريک غني نداشتند و مهارت ها و ايده هاي کاربردي را براي مواجهه با چالش هاي فردي و اجتماعي ارائه مي کردند، يا آن که مي خواستند يک شبه يا حداکثر طي چند ماه فردي را صاحب ثروت نجومي کنند يا از او شخصيتي بسيار موفق بسازند[!]اين دست کتاب ها عموماً مبتني بر راهکارهاي انگيزشي بودند و چيز خاصي نداشتند، اما حالا چندي ست بازار اين دست کتاب هاي زرد از سکه افتاده و جاي خود را به آثار جدي در فلسفه و معناي زندگي داده است. ديگر خبري از «پنيرت را جابه جا کن» يا «قورباغه ات را قورت بده» نيست.
    محمدرضا جعفري ناشر کتاب هاي فلسفه و معناي زندگي نيز درباره علت رويگرداني مخاطب از آثار زرد به گزارشگر «ايران» در اين باره مي گويد:«بازار کتاب سال ها دست آثار زرد بود و من احساس مي کردم اين آثار با ايده هاي نادرست تاثير بدي بر زندگي ها و ديدگاه هاي ديگران مي گذارند.
    با چنان روندي، جاي آثاري با مضمون فلسفه زندگي و البته با عيار علمي و فلسفي قابل اعتنا، در فضاي نشر ما خالي بود.»
    او در حالي اين دست آثار را چاپ مي کرد که هرگز فکر نمي کرد بااين اقبال خوب روبه رو شود.
    همزمان با فعاليت اين ناشر و بلکه پيش تر از او، برخي چهره هاي مهم ترجمه علوم انساني هم آثاري همه فهم و خوشخوان و با عيار علمي قابل اعتنا در اين حوزه ها را ترجمه و منتشر کردند که از آن جمله مي توان به مجموعه «تجربه و هنر زندگي» به سرپرستي خشايار ديهيمي اشاره کرد. مجموعه اي که آقاي مترجم در معرفي آن به «ايران» مي گويد: «کتاب هاي اين مجموعه فلسفي هستند اما چون فلسفي به معناي خاصي هستند، در عنوان مجموعه به جاي لفظ «فلسفه» از «هنر زندگي» استفاده شده است.
    مجموعه هنر زندگي هم چنان که از عنوان آن هم برمي آيد به دو دسته کتاب تقسيم مي شود؛ کتاب هاي نظري «هنر زندگي» و زندگينامه ها، زندگينامه هاي شخصي، يادداشت هاي پراکنده و خاطراتي که صرفاً تجربه زندگي هستند. موضوعات آثار اين مجموعه مسائلي است که تقريباً همه فيلسوفان هنر، دغدغه اش را دارند: معناي زندگي، خوشبختي، نوع دوستي، سرشت بشر، فضيلت، مباني ارزش ها، شخصيت، همزيستي مسالمت آميز، ترس، درد، بيماري، ملال و...»
    جعفري هم معتقد است:«علاوه بر عيار علمي بالاي اين دست آثار فلسفي، بازار کتاب هاي زرد روان شناسي و معناي زندگي و ادبيات اشباع شده است و ديگر مانند گذشته کشش و تقاضا براي اين آثار وجود ندارد.»
    
    ادبيات زرد در سراشيبي
    زمستان چهار- پنج سال پيش براي نخستين بار پاي نويسنده هايي چون جوجو مويز، اليف شافاک و پيش تر از آنها کساني چون آنا گاوالدا و... به نشر ايران باز شد و خيلي زود مورد اقبال عموم مخاطبان قرار گرفتند.
    مجموعه آثار اين نويسنده ها نه تنها از سوي مترجم ها و ناشر هاي مختلف به فارسي ترجمه و منتشر شد، بلکه عملاً اين آثار سر از بازار قاچاق هم در آوردند و افرادي سودجو با اقدامي غيرقانوني اين دست آثار را با چاپ افست و قيمتي خيلي کمتر از قيمت نسخه هاي قانوني روانه بازار نشر کردند. حالا بر اساس نشانه هايي که در بازار کتاب به چشم مي خورد، چه بسا تب تند اين کتاب ها پس از سال ها فرو نشسته باشد و مانند گذشته هواخواه و مخاطب نداشته باشند.
    مجيد تيموري، کتابفروش، در اين باره مي گويد:«در آغاز کتاب هاي شافاک و مويز و نويسندگاني از اين دست، براي مخاطب ها تازه و بکر بودند و توجه آن ها را جلب کردند. اما در ادامه با عرضه ديگر آثار شان کم کم تقاضا براي اين آثار رو به کاستي گذاشت و الآن ديگر مانند سابق سراغ کتاب هاي اين نويسنده ها را نمي گيرند.
    از طرفي آثار اين نويسنده ها خيلي زود به تکرار افتاد و انگار اگر مخاطب يکي دو کتاب از آن ها را بخواند گويي همه کتاب هاي شان را خوانده است. اين عوامل در کاهش توجه به آثار اين نويسنده ها موثر بوده است.»
    از اواخر دهه هشتاد دوره حکمراني عامه پسندهاي وطني رو به افول گذاشت و جاي شان را عامه پسندهاي خارجي گرفتند. اما حالا که اقبال به عامه پسندهاي خارجي کم شده، توجه به آثار عامه پسند ايراني هم چندان بيش تر از پيش نشده و هم چنان همان نويسنده هاي ايراني مي فروشند که يک دهه پيش نيز مي فروختند؛ نام هايي مانند مصطفي مستور، محمود دولت آبادي، بلقيس سليماني، زويا پيرزاد، رضا اميرخاني... در اين فاصله فقط يکي دو نام جوان به فهرست پرفروش هاي داستان ايراني اضافه شده است.
    بازار کتاب حاکي است، مخاطب ها نسبتاً به عامه پسند هاي فلسفه و ادبيات بي اعتنا شده اند و به نظر مي رسد که آثار ادبيات و علوم انساني جدي مي رود تا روزگارِ ديگري را تجربه کند؛ روزگاري که غلبه با عامه پسندها نخواهد بود. بايد منتظر ماند و ديد که اين داستان به کدام سو مي رود؟!
    گزارش: رويگرداني مخاطبان و مشتريان از کتاب هاي عامه پسند / مشاهدات ميداني و آمار فروش کتابفروشي ها حکايت از افت فروش آثار زرد در بازار کتاب پايتخت دارد
    


 روزنامه ايران، شماره 6854 به تاريخ 25/5/97، صفحه 5 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 49 بار
    آثار ديگري از "حسن همايون"

  پرتره مرد سياستمدار در جواني / روايت محمد هاشمي از جواني ابراهيم يزدي در نخستين سالمرگش
حسن همايون، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
  كارگرداني خلاق و پيشرو / لاله اسكندري به بهانه تجليل مسعود جعفري جوزاني، از اين هنرمند مي گويد
حسن همايون، ايران 30/5/97
مشاهده متن    
  يك تاريخ منحصر به فرد / روايت پرويز جاهد از موج نو سينماي ايران
حسن همايون، ايران 29/5/97
مشاهده متن    
  انتظار طولاني خانم نقاش / «ايران» از تازه ترين اقدام ها براي احداث موزه ايران درودي گزارش مي دهد
حسن همايون، ايران 24/5/97
مشاهده متن    
  نويسنده اي براي دوران پسااستعمار / مهدي غبرايي از برنده نوبل ادبيات مي گويد كه در 85 سالگي درگذشت
حسن همايون، ايران 22/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله كتاب قيم
متن مطالب شماره 19، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است