|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/15: از مردم مي خواهيم در حد نياز خريد كنند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4418
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4177 15/6/97 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


دولت 
از مردم مي خواهيم در حد نياز خريد كنند
اعضاي كابينه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران چه گفتند؟

نويسنده: مرجان زهراني


    
    حياط دولت در اين روزها خلوت تر از قبل است. كنش مقامات مسوول دولت نشان مي دهد كه آنها تمايل چنداني ندارند در معرض دوربين ها و ضبط صوت هاي خبرنگاران قرار بگيرند. روز گذشته هم اغلب وزرا تنها به دست تكان دادني براي خبرنگاران و عكاسان اكتفا مي كردند و به سمت در خروجي مي رفتند. برخي هم در پشتي را به عبور از مقابل اصحاب رسانه ترجيح مي دادند.
    اولين كسي كه پا به حياط دولت گذاشت، بيژن زنگنه، وزير نفت بود. زنگنه همان طور كه كتش را روي دست مي انداخت با قدم هاي سريع به سمت در خروجي رفت و به هيچ سوالي پاسخ نداد. عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي كه در آستانه استيضاح مجلس قرار دارد، مثل هفته هاي گذشته ترجيح داد سريع از مقابل جايگاه خبرنگاران عبور كند.
    سورنا ستاري و محمدجواد ظريف هم از جمله اعضاي هيات دولت بودند كه به آرامي و با لبخند دستي براي خبرنگاران تكان دادند و از در خارج شدند. سيد محمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش نيز كه بنا به قرار قبلي بايد سه شنبه اي كه گذشت براي انجام استيضاح به مجلس مي رفت به اصرار رسانه اي ها براي پاسخ دادن جواب منفي داد.
    لعيا جنيدي، معاون حقوقي رييس جمهوري نيز كه نامش اين روزها به واسطه طرح شكايت در دادگاه لاهه بيشتر از قبل در رسانه ها به چشم مي خورد هم براي پاسخگويي نيامد.
    در اين ميان خبري از انوشيروان محسني بندپي، سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و رحمت الله اكرمي، سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي هم نشد. همچنين سيد محمود علوي، وزير اطلاعات و عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور كه در عراق بود و برخي ديگر از وزراي دولت هم از غايبان ديروز بودند.
    اما كسي كه در چند هفته اخير كه دولت سخنگو نداشته تلاش دارد نقش سخنگويي را ايفا كند، محمود واعظي، رييس دفتر رييس جمهور است.
    
    راهكار رييس دفتر رييس جمهور: در حد نياز خريد و انصاف را رعايت كنيد
    محمود واعظي به سياق چند هفته گذشته در جمع خبرنگاران حاضر شد. او بيش از آنكه در مورد شرايط كنترل نشده بازار سكه و ارز و همچنين كمبودهاي موجود در بازار توضيحاتي ارايه كند، انتظار دولت از مردم را بيان كرد و گفت: «انتظار ديگرمان اين است كه قبول داريم با اين شرايط اقتصادي كه به وجود آمده فشار روي مردم زياد شده و الان گراني اقلام را شاهديم اما از مردم مي خواهيم در حد نياز خريداري و از تجار و كسبه نيز مي خواهيم انصاف را در قيمت گذاري رعايت كنند.»
    او در بخش ديگري از سخنانش هم سخن رييس جمهوري را تاكيد كرد و گفت: دولت بنا ندارد با بگير و ببند مساله گراني را حل كند. او گفت: دولت انتظار دارد كه مردم و كسبه هم انصاف را رعايت كنند تا از اين شرايط بسيار سخت عبور كنيم.
    
    ارتباط با فراكسيون ها يا گوش به فرمان توصيه براي انتصابات
    زماني كه روحاني به مجلس رفته بود تا به سوالات نمايندگان پاسخ دهد، يكي از گلايه هاي مجلسي ها را پشت تريبون به زبان آورد و گفت كه نماينده ها از ميزان تعامل مجلس و دولت گلايه دارند بعد هم گفت وگويي كوتاه و به طنز در همين مورد ميان روحاني و لاريجاني سر گرفت. واعظي معتقد است، اين ارتباط وجود دارد اما اينكه برخي انتظار دارند همه انتصابات با آنها هماهنگ شود، درست نيست.
    واعظي در پاسخ به سوال «اعتماد» مبني بر اينكه آيا دولت بنا دارد اين رابطه را بخصوص با فراكسيون ها ترميم كند يا نه، گفت: وزراي دولت دايما به مجلس رفت و آمد دارند و در مجلس به سر مي برند. دولت ارتباط خوبي با فراكسيون ها دارد اما اگر منظور اين است كه دولت هر كسي كه نماينده ها مي خواهند و مي گويند بر مسند مديريت بنشاند و دولت انتصاباتش را به دست آنها بدهد، معلوم است كه اين اتفاق نخواهد افتاد.
    رييس دفتر رييس جمهوري تاكيد كرد كه محمدباقر نوبخت، رييس برنامه و بودجه همين ديروز از صبح تا ساعت ١١ در جمع نمايندگان مجلس بود. اكثر وزرا دايما به كميسيون هاي مختلف رفت و آمد دارند ضمن اينكه رابطه بايد دو طرفه باشد، نمي شود كه فقط يك طرفه اين رابطه برقرار شود.او همچنين ادامه داد: اينكه عده اي نه فقط مجلس هيچ مسووليتي را نمي پذيرند و فقط انتقاد مي كنند، درست نيست. اگر دولت هم بخواهد مرتب به قواي ديگر انتقاد كند، درست است؟ ارتباط هم بايد وجود داشته باشد اما ارتباطي دو طرفه.
    واعظي همچنين اعلام آمادگي كرد كه با فراكسيون هاي مجلس جلسات منظمي داشته باشد.
    
    سخنان رييس محترم خبرگان عجيب بود
    واعظي در حاشيه نشست هيات دولت به سخنراني اخير آيت الله جنتي در اجلاسيه خبرگان واكنش نشان داد. او گفت: رييس مجلس خبرگان گفته اند برخي مي خواهند به نيويورك بروند تا با ترامپ ملاقات كنند، اين سخنان براي من عجيب بود، چرا كه ممكن است عده اي در كوچه و بازار از اين حرف ها بزنند اما جاي تعجب داشت كه رييس محترم مجلس خبرگان اين اظهارات را مطرح كرد. اين سخنان هيچ وقت مطرح نبوده و پايه و اساسي هم ندارد. او البته خبر داد كه در جريان اين سفر روحاني ملاقات هايي خواهد داشت.
    
    مكاتبه كرديم اما سند نداشتند
    مدتي پيش مجتبي ذوالنور نماينده قم مدعي شد كه در جريان مذاكرات براي توافق برجام ٢٥٠٠ نفر از مقامات ايراني و خانواده هاي آنها گرين كارت امريكا گرفته اند. حسينعلي اميري، معاون پارلماني رييس جمهوري هم پيش از اين به «اعتماد» گفته بود بايد در اين مورد با ذوالنور صحبت كرده و از چند و چون ماجرا اطلاعاتي به دست آورد سپس در اين مورد اظهارنظر خواهد كرد. معاون پارلماني رييس جمهوري ديروز به «اعتماد» گفت: مكاتباتي در اين مورد انجام شده است اما تا الان كه با هم صحبت مي كنيم هيچ دليلي براي ادعايي كه ايشان مطرح كرده اند، وجود ندارد.او همچنين در پاسخ به اين سوال كه چرا اگر اين ادعا كذب بوده و هيچ سندي ارايه نشده دولت از اين نماينده شكايت نمي كند، گفت كه دولت تمايل دارد تعاملي مثبت با مجلس داشته باشد و سعي مي كنيم با حسن نيت با مسائل و موضوعات برخورد كنيم به همين دليل تلاش مي كنيم از طريق پارلماني و گفت وگو مسائل خود را حل و فصل كنيم تا اينكه سراغ قوه قضاييه برويم.
    
    دولت همچنان يك سوم بازنشستگان هر سال استخدام دارد
    بحث اشتغال همچنان به عنوان چالشي بزرگ مطرح است. ابرچالشي كه همواره متهم اصلي آن در اين سال ها دولت روحاني بوده است. اين در حالي است كه استخدام در مجموعه دولت در دوران احمدي نژاد آن قدر زياد بوده كه اين مجموعه تا سال ها با مازاد كارمند مواجه خواهد بود.
    جمشيد انصاري، رييس سازمان اداري و استخدامي كشور هم پيش از اين اعلام كرده بود كه از بين ٨ ميليون فارغ التحصيل اگر ما همه كاركنان دولت را از فارغ التحصيلان دانشگاهي بگيريم، دو ميليون كارمند خواهيم داشت كه البته همه استخدامي هاي ما دانشگاهي نيستند براي مثال ما راننده هم داريم از همين رو دست كم ٦ ميليون بايد جذب بازار كار خصوصي شوند.
    او در گفت وگو با «اعتماد» ضمن تاكيد بر اينكه در حال حاضر ٢ ميليون و ٢٧٧ هزار استخدام دولت داريم و در پاسخ به اين سوال كه با توجه به نيروهاي مازاد آيا درهاي استخدامي دولت كاملا بسته است، گفت: خير، در هاي استخدامي دولت كاملا بسته نيست. دولت متناسب با نياز و خروجي نيروي انساني نيروي جديد استخدام مي كند.
    انصاري همچنين توضيح داد كه ما همه ساله بين ٩٠ هزار تا ١١٠ هزار نفر خروجي دولت داريم كه حدود يك سوم آن را استخدام جديد انجام مي دهيم، چرا كه دولت تكليفي دارد كه تا پايان برنامه ششم ١٥درصد نيروي انساني دولت بايد كاهش يابد. در واقع سالانه بايد ٣ درصد از استخدامي ها را كم كنيم براي اينكه بتوانيم به اين نتيجه برسيم. در واقع بين ٣٠ تا ٣٥ هزار نفر استخدام داريم. در واقع ما با اين روش مازاد نيروي انساني را با اين روش كاهش مي دهيم.
    همچنين جمشيد انصاري كه پيش از اين خبر داده بود، انتشار اطلاعات حقوق مديران در سامانه ثبت حقوق و دستمزد تا پايان تابستان ميسر است، ديروز خبر داد كه اين موضوع تا مهرماه به تعويق افتاده است.
    او البته در حاشيه هيات دولت تاكيد كرد كه قانون منع به كار گيري بازنشستگان شامل همه از جمله شهرداري ها نيز مي شود گرچه همزمان محمدعلي افشاني، شهردار تهران به خبرنگاران گفت كه خيلي مايل نيست وارد جزييات شود ولي قانوني تحت عنوان قانون «تشكيلات انتخابات شوراهاي شهر و شهرداران» داريم كه نشان مي دهد، شهردار قانون خاص دارد.
    
    قبولي هاي بازداشتي خودشان تكليف شان با قوه قضاييه را روشن كنند
    بعد از انتشار پذيرفته شدگان كنكور كارشناسي ارشد بار ديگر ماجراي دانشجويان ستاره دار مطرح شد، واژه اي كه قرار بود در دولت روحاني ديگر كاربردي نداشته باشد. با اين حال برخي دانشجويان كه در آزمون پذيرفته شده اند همچنان با اين مشكل مواجهند هرچند وزير علوم اصرار دارد ادامه دادن بحث دانشجوي ستاره دار درست نيست.
    او همچنين در جمع خبرنگاران اعلام كرد كه متولي اين موضوع وزارت علوم نيست و تنها سازمان سنجش بايد پرونده ها را تكميل كند. در اين فرآيند ممكن است مدارك به موقع به سازمان سنجش نرسد يا نتيجه استعلامات منفي باشد.
    او همچنين تاكيد كرد كه تصميم گيرنده نهايي در مورد اينكه چه كسي مي تواند تحصيل كند يا نمي تواند، بر عهده سازمان سنجش است، اما سازمان تعيين كننده نيست.
    منصور غلامي، وزير علوم در پاسخ به سوال «اعتماد» مبني بر اينكه آيا وزارت علوم براي حل مشكل قبولي هاي در بازداشت نمي خواهد رايزني هايي با قوه قضاييه داشته باشد، گفت: نمي توان در اين بخش و كار قوه قضاييه دخالت كرد. وزارت علوم نمي تواند به قوه قضاييه بگويد كسي را رها كن تا ادامه تحصيل بدهد. اگر كسي در بازداشت است بايد خودش تكليفش را با قوه قضاييه معلوم كند.
    البته وزير علوم ابراز اميدواري كرد كه كساني كه به دلايلي پرونده شان تكميل نشده با كمك اين وزارتخانه بتوانند به تحصيل ادامه دهند.
    
    از من دعوتي براي حضور در شوراي عالي سياستگذاري به عمل نيامده است
    دوشنبه شب پس از وقفه اي يك ساله جلسات شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان برگزار شد. پيش از اين اسامي مختلفي به عنوان اعضاي جديد مطرح بود. يكي از اين اسامي معصومه ابتكار، معاون رييس جمهوري در امور زنان و خانواده و عضو اصلاح طلب دولت بود.
    او روز گذشته در گفت وگو با «اعتماد» اين خبر را تكذيب كرد و گفت كه دعوت از او براي حضور در تركيب شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان صحت ندارد اما در اين حال تاكيد كرد در جلساتي كه با همفكران اصلاح طلب برگزار مي شود، شركت مي كند و طبعا با اعضاي اين جريان در ارتباط است.
    ابتكار همچنين تاكيد كرد كه هماهنگي بسياري از موارد، تشريح و تبيين مواضع دولت و همفكري ميان دولت و جريان اصلاحات از دغدغه هاي ما نيز است و در جلسات مختلفي با اصلاح طلبان به آن مي پردازيم.
    دولت: از مردم مي خواهيم در حد نياز خريد كنند / اعضاي كابينه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران چه گفتند؟
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4177 به تاريخ 15/6/97، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 82 بار
    آثار ديگري از "مرجان زهراني"

  نگاهي به دلايل آلرژي زا بودن بحث رفراندوم
مرجان زهراني، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  از بازرگان آموختم نبايد با سياست قهر كرد / ضرورت اصلاح طلبي در گفت و گو با محمد توسلي
مرجان زهراني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  رفتن يا نرفتن، مساله اين نيست / كيهان به روحاني پيشنهاد داده كه از شركت در اجلاس سالانه سازمان ملل خودداري كند
مرجان زهراني، اعتماد 21/6/97
مشاهده متن    
  علي تاجرنيا، فعال سياسي اصلاح طلب: دولت روحاني به نام اصلاح طلبان و به كام اصولگرايان معتدل شده است
مرجان زهراني، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
  از شوراي سياستگذاري به سوي پارلمان اصلاحات / شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان پس از وقفه اي يك ساله آغاز به كار كرد
مرجان زهراني، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است