|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: 90 درصد مالكيت پتروشيمي ها در دست نهادهاي عمومي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


90 درصد مالكيت پتروشيمي ها در دست نهادهاي عمومي
واكنش انجمن كارفرمايي پتروشيمي به گزارش «شرق»


انجمن كارفرمايي پتروشيمي ديروز در واكنش به گزارشي با عنوان «مقاومت در عرضه ارز و مواد اوليه پتروشيمي ها دامنه دار شد» كه در تاريخ هفتم مهرماه به چاپ رسيده بود، جوابيه اي را براي روزنامه «شرق» ارسال كرده و در ابتداي آن نيز با كنايه به نگارش گزارشي در «شرق» با اشاره به آيه مباركي از  قرآن كريم نوشته: و چيزي را گفتيد كه به آن علم نداشتيد و اين گناهي بزرگ نزد خداوند است (سوره نور آيه 15). اين انجمن مسائل مطرح شده را اتهام عليه شركت هاي پتروشيمي عنوان كرد و نوشت: «لازم است به منظور تنوير افكار عمومي مطالبي به استحضار ملت شريف ايران رسانده شود تا ان شاءالله در قضاوت مديران و كاركناني كه در سال هاي اخير تمام سعي و تلاش خود را براي حفظ سنگرهاي خط مقدم جنگ اقتصادي كشور به كار گرفته و در مقاطعي غيرمنصفانه مورد عتاب و هجمه برخي نامطلعين داخلي قرار گرفته اند، دچار اشتباه نشويم.» در ادامه عينا متن اين نامه منتشر مي شود:

1-  قبل از هر چيز ذكر اين نكته ضروري است كه ماهيت مالكيت بيش از 90 درصد از صنايع پتروشيمي كشور متعلق به نهادهاي عمومي، سهام عدالت و سازمان هاي تامين اجتماعي بوده كه بيش از 50 ميليون نفر را در ايران تحت پوشش خود دارند، بنابراين مديران و كاركنان اين صنعت بزرگ، هيچ سهمي در مالكيت مجموعه هاي تحت اداره خود نداشته و ندارند. از طرف ديگر آمار مستند سامانه نيما و اظهارات رئيس كل محترم بانك مركزي كه در ادامه به آن اشاره خواهد شد، حكايت از آن دارد كه عملكرد شركت هاي پتروشيمي در تزريق ارز به سامانه نيما، بسيار مناسب بوده و اين شركت ها باوجود سهم 26درصدي در صادرات غير نفتي، سهم 70 درصدي در تامين ارز نيمايي داشته اند.

2-  در اين گزارش اشاره شده است؛ «صادركنندگان پتروشيمي در دور اول سياست ارزي دولت اعلام كردند برايشان صرفه اقتصادي ندارد ارز خود را به نرخ 4200 تومان تحويل دولت بدهند و عرضه ارز خود را مشروط به اخذ يارانه خوراك كردند و دولت هم پذيرفت». در رد اين ادعاي كذب لازم است اشاره شود كه اولا شركت هاي پتروشيمي اولين و تنها صادركنندگاني بودند كه حتي در روز 21 فروردين سال جاري و قبل از مصوبه مورخ 22/1/97 هيئت محترم دولت و تنها به استناد اعلام تلويزيوني معاون اول محترم رياست جمهوري و با هماهنگي مستقيم رئيس كل محترم بانك مركزي اقدام به فروش ارز صادراتي خود با نرخ رسمي اعلامي (بر مبناي دلار 4200 توماني) كردند و تا زمان راه اندازي عملي سامانه نيما در تاريخ 16/2/97، با هماهنگي بانك مركزي اقدام به فروش معادل 180.8 ميليون يورو با قيمت دولتي به صرافي هاي منتخب و مجاز نمودند. ثانيا در فاصله 40روزه حدفاصل زماني 16/2/97 (شروع فعاليت سامانه نيما) تا 24/3/97 (صدور مصوبه شماره 35549/ت55464 ه مورخ 24/3/1397 دولت درخصوص تعيين ارز 3800 توماني خوراك)، شركت هاي پتروشيمي معادل 000ر850ر256ر1 يورو ارز صادراتي خود را كه تقريبا معادل 000ر000ر480ر1 دلار بوده است، در بازار نيما به فروش رسانده اند.

اين آمار به وضوح ادعاي كذب مطرح شده در گزارش مورخ 7/7/1397 روزنامه شرق مبني بر اينكه شركت هاي پتروشيمي عرضه ارز 4200 توماني خود را مشروط به دريافت خوراك 3800 توماني كرده اند را مشخص مي كند، چراكه شركت هاي پتروشيمي از ابتداي اجراي سياست ارزي جديد در 22 فروردين تا زمان صدور مصوبه نرخ خوراك دولت، بيش از 000ر650ر437ر1 يورو كه معادل 000ر000ر696ر1 دلار است را با نرخ 4200 توماني در بازار داخلي فروخته اند. فروش اين ميزان ارز در طي مدت دو ماهه مذكور معادل 80درصد ارزش صادراتي شركت هاي پتروشيمي در اين مدت بوده است.

3- درخصوص مصوبه دولت براي تغيير نرخ تسعير ارز قيمت خوراك صنايع پتروشيمي لازم به ذكر است كه اجراي سياست تك نرخي كردن ارز براي خوراك شركت هاي پتروشيمي باعث زيان بسياري از شركت هاي پتروشيمي خوراك مايع نظير پتروشيمي تندگويان، نوري، تبريز، اصفهان، بيستون و... و بعضا شركت هاي گازي نظير پتروشيمي شيراز، رازي، فاز سوم پرديس و... شده بود كه بيش از 35 درصد نياز صنايع پايين دستي پتروشيمي و همچنين 50 درصد كود شيميايي اوره كشور را تامين مي كردند و طبيعي بود كه دولت از افزايش قيمت مواد اوليه اين شركت ها، با تعيين نرخ تسعير ارز 3800 توماني جلوگيري كند.

4- با عنايت به اينكه بعد از اعلام سياست جديد ارزي در فروردين سال جاري هنوز زيرساخت هاي لازم از جمله سامانه نيما فراهم نشده بود، برخلاف ادعاي مطرح شده در روزنامه شرق، شركت هاي پتروشيمي باوجود اينكه آمادگي فروش ارز داشتند، اما فروش ارز آنها با مشكلات و موانعي روبه رو بود و از همين رو در آن زمان باتوجه به نياز نقدينگي اين شركت ها، مكاتبات متعددي (كه اسناد آن موجود است) با مقامات و مسئولين بلندپايه دولتي صورت گرفت تا امكان فروش ارز شركت هاي پتروشيمي فراهم شود، اما باوجود تمامي تلاش هاي صورت گرفته، شركت هاي پتروشيمي تا راه اندازي سامانه نيما (22/1/97 تا 16/2/97) تنها توانستند 180 ميليون يورو ارز در بازار داخلي بفروشند. دقيقا به همين دليل است كه به محض راه اندازي سامانه نيما، شركت هاي پتروشيمي ارز زيادي را به سامانه مذكور تزريق كردند به گونه اي كه بر اساس اطلاعات مستند جدول فوق، ظرف مدت 40روز معادل 000ر850ر256ر1 يورو را كه تقريبا معادل 000ر000ر480ر1 دلار است، توسط شركت هاي پتروشيمي در اين سامانه به فروش رسيده است. فروش اين ميزان ارز در سامانه نيما ظرف مدت 40 روز در حالي است كه متوسط ارزش صادرات ماهانه شركت هاي پتروشيمي در نيمه اول سال جاري و به استناد گزارش شركت ملي صنايع پتروشيمي تنها معادل 1065 ميليون دلار بوده است.

5- شركت هاي پتروشيمي قبل از اجراي سياست ارزي جديد نيز با هماهنگي اداره صادرات بانك مركزي، اقدام به فروش ارز كرده بودند. در واقع اين شركت ها از ابتداي سال جاري تا 22/1/97 تقريبا معادل 219ميليون يور ارز به بازار داخلي تزريق كردند. بر اين اساس شركت هاي پتروشيمي از ابتداي سال جاري تا مورخ 24/3/1397 (زمان صدور مصوبه دولت در خصوص تعيين ارز 3800توماني خوراك) تقريبا معادل 000ر650ر656ر1 يورو در هماهنگي با سياست هاي جاري بانك مركزي به بازار داخلي ارز تزريق كرده اند كه اين رقم بالغ بر 000ر000ر954ر1 دلار بوده است.

6-  همان گونه كه گفته شد شركت هاي پتروشيمي با هماهنگي بانك مركزي از ابتداي سال جاري تا قبل از شروع فعاليت سامانه نيما، معادل 400 ميليون يورو ارز در بازار داخلي فروخته اند، علاوه بر اين از زمان راه اندازي سامانه نيما تا پايان شهريور سال جاري نيز به استناد گزارش سامانه نيما (جدول زير) 000ر000ر268ر3 يورو در سامانه نيما به فروش رسانده اند. به عبارت ديگر اين شركت ها از ابتداي سال جاري تا پايان شهريور مجموعا 000ر000ر668ر3 يورو ارز در بازار داخلي به فروش رسانده اند و اين در حالي است كه ميزان صادرات اين شركت ها به استناد گزارش شركت ملي صنايع پتروشيمي در اين مدت معادل 000ر000ر400ر5 يورو (معادل 000ر000ر385ر6 دلار) بوده است كه از اين ميزان در حدود 170 ميليون يورو به صورت ريالي به كشورهاي عراق و افغانستان صادر شده است كه طبيعتا ارز آن در اختيار شركت ها نيست. با اين حساب شركت هاي پتروشيمي بيش از 70 درصد ارز صادراتي خود را در بازار داخلي به ريال تبديل كرده اند و مابقي آن نيز صرف هزينه هاي خريد تجهيزات و قطعات، كاتاليست و بازپرداخت اقساط فاينانس هاي قبلي شده است.

7- نكته مهم ديگر در عملكرد مناسب شركت هاي پتروشيمي در بازار ثانويه است كه سهم شركت هاي پتروشيمي (كه تنها 26 درصد صادرات غيرنفتي كشور را در اختيار دارند) در بازار ثانويه تا 31/6/1397 معادل 68 درصد بوده است. به عبارت ديگر به استناد آمار سامانه نيما (جداول زير)، از 000ر320ر033ر2 يورو ارز فروخته شده در بازار ثانويه در فاصله زماني 16 مرداد تا پايان شهريور، 000ر000ر391ر1 يورو توسط شركت هاي پتروشيمي فروخته شده است. به عبارت ديگر سهم ساير صادركنندگان غيرنفتي در بازار ثانويه، تنها 32 درصد بوده و اين در حالي است كه سهم ساير صادركنندگان در صادرات غيرنفتي كشور 74 درصد است.

8- در گزارش روزنامه شرق اشاره شده كه شركت هاي پتروشيمي تهديد كرده اند كه ارز خود را به ايران برنمي گردانند و قصد احتكار ارز خود را در حساب هاي خارجي دارند. با توجه به موارد مستند فوق، نويسنده گزارش مذكور با مسئوليت روزنامه شرق لازم است درخصوص اين ادعاي كذب، مستندات و مدارك خود را سريعا ارائه كند و در غير اين صورت شركت هاي پتروشيمي، موضوع اين ادعاي كذب را كه مي تواند در شرايط حساس و سخت جنگ اقتصادي، مصداق ريختن آب به آسياب دشمن باشد، پيگيري قضائي خواهند كرد.

9- در گزارش منتشره در روزنامه شرق به فضاي رانتي 30 هزار ميليارد توماني ناشي از قيمت ارز خوراك 3800 توماني و ارز صادراتي 8000 توماني نيما شده است كه در اين خصوص لازم است تا شفاف سازي بيشتري صورت پذيرد. شركت هاي پتروشيمي تا مورخ 15/5/97 موظف به فروش ارز صادراتي خود به قيمت دولتي (4200 تومان) بوده اند و بعد از تاريخ مذكور نيز ارز صادراتي خود را در بازار ثانويه به فروش رسانده و محصولات عرضه شده در بورس كالا را نيز با قيمت پايه ارز 4200 توماني فروخته اند. نكته جالب در ادعاي مطرح شده اينجاست كه شركت هاي پتروشيمي هنوز هيچ صورت حسابي را از بابت خوراك دريافتي در بعد از تشكيل بازار ثانويه دريافت نكرده اند و ادعاي مطرح شده تنها يك پيش قضاوت است.

10- به استناد سايت بورس كالا در شش ماهه نخست سال جاري 515ر606ر1 تن محصولات پليمري توسط شركت هاي پتروشيمي به خريداران فروخته شده است كه 24 درصد بيشتر از مدت مشابه سال قبل بوده است. اين در حالي صورت گرفته كه همان گونه كه در گزارش روزنامه شرق نيز تصريح شده، رشد توليدات صنايع پايين دستي پتروشيمي در سال جاري منفي نيز بوده است، پس چه بلايي بر سر اين حجم از محصولات پليمري كه در بورس كالا نيز مورد معامله قرار گرفته آمده است. ما نيز به اين مسئله اعتراض داريم، چه اتفاقي در توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي افتاده كه ميزان تقاضاي محصولات پليمري در شش ماهه اول سال جاري نزديك به سه برابر مدت مشابه سال قبل شده است. پاسخ روشن است، رانت ناشي از تفاوت قيمت ارز تعيين شده در بورس كالا و قيمت ارز واقعي كشور باعث شده تا سيل تقاضاي كاذب و دلالي راهي بورس كالا شود و مصرف كنندگان واقعي صنايع پايين دستي نتوانند خوراك مورد نياز خود را با قيمت هاي عرضه شده توسط شركت هاي پتروشيمي تامين كنند. در اين مدت بخش قابل توجهي از خريدهاي صورت گرفته شده در بورس كالا عملا راهي بازارهاي سياه شده و به چند برابر قيمت به مصرف كنندگان واقعي فروخته شده كه نتيجه اي جز افزايش بهاي تمام شده آنها نداشته است.

و نكته پاياني

بايد اذعان كنيم كه كشور ما در طول دهه 90 همواره درگير يك جنگ اقتصادي بوده است كه هرچند با اجراي برجام در دي ماه سال 94 تا حدودي از شدت آن كاسته شد، اما با شروع دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ در ايالات متحده آمريكا و كارشكني هاي اين كشور در اجراي توافق نامه هسته اي، اكنون تبديل به يك جنگ تمام عيار اقتصادي شده است. نخبگان، آگاهان و كارشناسان اقتصادي به طوركامل واقف اند كه صادرات محصولات پتروشيمي با چه مشكلاتي و با چه كارشكني هايي از سوي كشورهاي رقيب انجام مي شود و ارز ناشي از آن با چه مشقت و ريسك هايي به كشور وارد مي شود و متاسفانه در اين ميان فعالين صنعت پتروشيمي به عنوان سربازان اقتصادي اين مرز و بوم كه در سال هاي سخت تحريم بخش مهمي از ارز و مواد اوليه مورد نياز صنايع پايين دستي كشور را تامين كرده اند، هم از طرف بيگانگان خارجي به شدت تحت فشار قرار دارند و هم مورد بي مهري و بعضا برخوردهاي مغرضانه برخي آشنايان داخلي قرار گرفته اند.

90 درصد مالكيت پتروشيمي ها در دست نهادهاي عمومي


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش و پژوهش در روانشناسي كاربردي
متن مطالب شماره 74، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است