|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: اصلاح طلبي رو به جلو
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
اصلاح طلبي رو به جلو


نويسنده: دكتر عبدالله ناصري

در هفته هاي اخير، تلاش دوباره اي براي مخدوش كردن چهره بزرگان اصلاح طلب در دستور كار برخي رسانه هاي جريان رقيب، همسو با برخي رسانه هاي فارسي زبان خارج از كشور، قرار گرفته است. حفظ هويت اصلاح طلبي موضوعي است كه مباحثي جدي در سال هاي اخير بين اصلاح طلبان و اصولگرايان و اصلاح طلبان و طيف موسوم به براندازان درباره آن جريان داشته است. اصلاح طلبان هميشه چارچوب، جايگاه و مرزبندي خود را با جريان هاي برانداز و معارض، چه در خارج و چه در داخل حفظ كرده اند. اين مسئله در ماه هاي اخير نيز خود را نشان داد؛ آنجا كه در پي اعتراض هاي مردم به شرايط اقتصادي كشور، جريان هاي برانداز حجم بالايي از خبر و اظهارنظر عليه اصلاح طلبان را منتشر كردند. اين ديدگاه از دوران اصلاحات وجود داشت؛ مادامي كه اصلاح طلبان در كشور حضور دارند، انديشه ويران كردن ايران و تغييرات بنيادين در وضع موجود، شدني نيست و با همين تحليل كه آن را صحيح و منطقي ارزيابي مي كنند، تخريب اصلاح طلبان را شدت بخشيده اند. با وجود همه اين اظهارنظرهاي تخريبي، به ويژه در رسانه هاي اجتماعي نظير توييتر، تفكر اصلاح طلبي همچنان براي بسياري از مردم مقبول است. بخشي از رويكرد اصلاح طلبان به طور طبيعي معطوف به انتخابات است. آنان با امكانات موجود خود، در چند سال اخير وارد انتخابات شده اند و نتايج پذيرفته شده اي را كسب كرده اند. در كنار اپوزيسيون خارج نشين، جريان ناكام انتخابات نيز در قالب دولت سايه، به شدت در اين تخريب ها اثرگذار است. صرف نظر از همه اين مسائل، گفتمان اصلاحات و انديشه هاي اصلاح طلبي در لايه هاي اثرگذار و قدرتمند جامعه اثر كرده است. امروز نمي توان از نقش اصلاح طلبان يا بهتر بگوييم گفتمان اصلاح طلبي غافل بود. تا آنجا كه به اصلاح طلبان مربوط است، آنان از پرداخت هيچ هزينه اي ابا ندارند و تلاش مي كنند گفتمان اصلاح طلبي را تعميق ببخشند و با وجود اين هزينه ها، آنچه را به صلاح مردم و نظام است بيان كنند. ساختار حاكميت در ايران به گونه اي است كه حضور در عرصه قدرت، بهتر مي تواند اهداف جريان سياسي را محقق كند. تغييراتي جدي در گفتمان جريان هاي مقابل اصلاحات نيز در كشور رخ داده است كه با وجود دسترسي آنان به تريبون هاي بسيار، ناگزير در مقابل موج رسانه هاي اجتماعي و معدود رسانه هاي مستقل كشور، پاسخ گو شده اند. جناح رقيب اصلاحات از ضريب نفوذ درخور توجهي در افكارسازي عمومي حاميان خود در قالب نهادهاي مختلف برخوردار بوده است؛ صداوسيما، تريبون هاي هفتگي و انبوه رسانه هاي مجازي در اختيار آنان بوده؛ اما امروز گفتمان اصلاح طلبي با حداقل امكانات، محدوديت هاي رسانه اي و تريبون ها و فضاي مجازي توانسته تاثيرات خود را از نظر افكارسازي در بخش هاي مختلف كشور بگذارد و با يك پيام در انتخابات مجلس و رياست جمهوري، به تعبير آن عضو اصولگراي شوراي شهر تهران، انتخابات را به انتصابات بدل كند. نگارنده به آينده اصلاحات خوش بين است. درعين حال تاثيري كه اصلاح طلبي در عرصه اجتماعي گذاشته، مؤثرتر از عرصه هاي ديگر است و اين با وجود آن است كه اصلاح طلبان در رقابت نابرابر حاضر بوده و هرگاه اندك مجالي يافته اند، با حمايت مردم، معادلات را برهم زده اند. 

اگر اشكالاتي نيز به اشخاص وارد است، بايد تاكيد كرد كه گفتمان اصلاح طلبي، وابسته به فرد، حزب يا جناح سياسي خاصي نيست. مردم در شرايط بسيار دشوار اقتصادي آخر دولت احمدي نژاد، به دعوت همين تفكر به ميدان رقابت هاي انتخاباتي مي آيند؛ براي اينكه اتفاق 84 در 92 و 96 رخ ندهد. البته به بخش هايي از مطالبات سياسي، اجتماعي و اقتصادي مردم در اين پنج سال، به ويژه در يك سال اخير، پاسخ درستي از سوي منتخب آنان داده نشده است. مطالبات مردم فراتر از برجام است و با همه محدوديت هاي موجود، دولت مي توانست و مي تواند به گونه اي عمل كند كه بخشي از مطالبات جامعه محقق شود. اين نيز تداوم همان گفتمان اصلاح طلبي است كه پاسخ گويي به مردم و مطالبات آنها را يك اصل اساسي و خدشه ناپذير مي داند. آنچه مسلم است، اين است كه كشور بدون دو جناح سياسي اصلي نمي تواند اداره شود و مقطع هشت ساله احمدي نژاد اين مسئله را به خوبي نشان داد و هزينه هايي جدي براي كشور و مردم ايجاد شد. به دليل پويايي جريان اصلاحات و تفكر اصلاح طلبي، ممكن است اختلافاتي ميان برخي احزاب آن وجود داشته باشد، ولي اين سطح از تفاوت ديدگاه نمي تواند ساختار و سازمان اين جريان را مضمحل كند؛ اما حتما مي تواند سرآغاز بازنگري و آسيب شناسي براي اصلاح طلبان باشد. كم رنگ شدن فعاليت حزبي در همه ايام سال، موضوعي است كه بايد براي آن برنامه داشت. شوراي عالي سياست گذاري، شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و حتي ساختار هاي خود احزاب و همچنين شيوه گفت وگوي مؤثر و مداوم با مردم، حتما نيازمند تجديدنظر و استفاده از ديدگاه هاي اصلاحي هستند. دفاع از حق مشروع انتقاد مردم، در كنار حفظ مرزبندي با حركات ساختارشكنانه و طراحي شده در بيرون از ايران، اهميتي بسيار زياد در امروز و آينده تفكر اصلاح طلبي دارد. در كشورهاي درحال توسعه بيشتر اعتراض ها جنبه صنفي دارد. حتي در ايران نيز بيش از 80 درصد از اعتراض ها، درباره مؤسسات مالي يا حقوق هاي معوقه است و اعتراض هاي سياسي خيلي صريحي به چشم نمي خورد. اعتراض هاي خوزستان، تهران، كازرون، اراك، اصفهان و... براي استيفاي حقوق صنفي بوده و معمولا در درون يا بيرون كارخانه انجام شده است يا معترضان به وسيله وكلاي خود اعتراضشان را بيان كرده اند. به نظر مي رسد اغلب حق اعتراض را به رسميت شناخته اند؛ اما اين امر نياز به نوعي اجماع دارد. اگر اين حق به رسميت شمرده شود، مي توان در هر نقطه اي با اعلام قبلي و رعايت مقررات اعتراض كرد؛ نيروي انتظامي نيز تامين كننده امنيت تجمع باشد و حتي فعالان سياسي، مدني و مسئولان دولتي نيز در آن با مردم صريح سخن بگويند. توجه به اين دغدغه هاي عمومي، از مواردي است كه اصلاح طلبان بايد براي آن برنامه داشته باشند و نقش پل را ميان مردم و مسئولان ايفا كنند.

اصلاح طلبي رو به جلو


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    آثار ديگري از "دكتر عبدالله ناصري"

  فقط پيروزي و ديگر هيچ!
دكتر عبدالله ناصري، شرق 13/11/97
مشاهده متن    
  چرا مردم باور نمي كنند؟
دكتر عبدالله ناصري، شرق 9/11/97
مشاهده متن    
  به احترام مهاجران افغان
دكتر عبدالله ناصري، شرق 26/10/97
مشاهده متن    
  سلبريتي، واقعيت يا توهم؟
دكتر عبدالله ناصري، شرق 8/10/97
مشاهده متن    
  تقلا براي ديده شدن
دكتر عبدالله ناصري طاهري، اعتماد 24/9/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش و پژوهش در روانشناسي كاربردي
متن مطالب شماره 74، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است