|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: كودكان بازمانده از مهر
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 16 (روزنامه فردا) > متن
 
      


يادداشت 
كودكان بازمانده از مهر


نويسنده: دكتر فاطمه قاسم زاده

هر سال با آغاز سال تحصيلي گروه هايي از كودكان به دلايل گوناگون از حق آموزش و رفتن به مدرسه بازمي مانند. حق آموزش يكي از حقوق بنيادين كودكان است كه در قوانين همه كشورها و اسناد بين المللي بر ضرورت آن تاكيد شده. اهميت حق آموزش به عنوان يك حق بنيادين به اين علت است كه آموزش با توجه به عملكرد اصلي خود كه ايجاد آگاهي و توانمندي در انسان هاست، كليد دستيابي به ساير حقوق محسوب مي شود. در كشور ما نيز با وجود مستندات قانوني در ارتباط با حق آموزش براي همه كودكان، بسياري از آنان از حق آموزش محروم اند. 

- بنا بر اصل 30 قانون اساسي «دولت موظف است وسايل آموزش وپرورش را براي همه ملت تا پايان دوره متوسطه فراهم آورد». 

- در قانون حمايت از كودكان و نوجوانان كه پس از حدود يك دهه توقف در مجلس امسال به تصويب رسيد، ممانعت از تحصيل جرم محسوب مي شود و براي آن حبس و جزاي نقدي مشخص شده است. 

- در ماده 104 قانون شهروندي، حق آموزش براي كودكان بدون جداكردن كودكان ايراني و غيرايراني آورده شده است. 

- در برنامه چهارم توسعه كشور بر آموزش اجباري تا پايان دوره راهنمايي (متوسطه اول) تاكيد و مقرر شده كه اين مورد تا پايان برنامه چهارم تحقق يابد و اينك كه برنامه ششم ارائه شده، نه تنها اين امر تحقق نيافته، بلكه بر تعداد كودكان بازمانده از تحصيل افزوده شده است. 

- علاوه براين مستندات قانوني، فرمان رهبري نيز مبني بر آموزش بدون قيدوشرط كودكان مهاجر پناهنده صادر شده است. 

در اين قوانين، بر نكات زير تاكيد شده است: 

- نقش دولت در برخورداري كودكان از حق آموزش وپرورش؛ 

- بهره مندي همه كودكان ايراني و غيرايراني از حق آموزش وپرورش؛ 

- رايگان و اجباري بودن آن براي همه كودكان. 

متاسفانه هيچ يك از اين موارد به مرحله اجرا درنيامده و بسياري از كودكان از حق آموزش محروم اند. در كشور ما تنها قوانين داخلي نيست كه اجرا نمي شود؛ قوانين بين المللي نيز با وجود تعهدي كه داده شده و با توجه به اعتبار بين المللي كشور، به مرحله اجرا درنمي آيد. 

نمونه بارز آن پيمان نامه حقوق كودك است كه با پذيرش مشروط آن پس از حدود تقريبا سه دهه، به مرحله اجرا درنيامده است و از موارد آن حق آموزش است. ماده 28 پيمان نامه به حق آموزش رايگان و اجباري براي همه كودكان تاكيد كرده است. ماده 29 پيمان نامه به اهداف آموزش وپرورش با توجه به رشد همه جانبه كودكان، احترام به فرهنگ هاي مختلف، حفظ محيط زيست و آماده كردن كودكان براي زندگي مسئولانه در جامعه اي آزاد با روحيه صلح، مدارا، برابري و... تاكيد كرده است. پرسشي كه مطرح مي شود اين است كه چرا با وجود اين قوانين داخلي و بين المللي هنوز بسياري از كودكان ما به حق آموزش دسترسي ندارند؟ پژوهش هاي انجام شده در ارتباط با دلايل بازماندگي كودكان از حق آموزش به دو دليل اساسي تاكيد دارند: فقر اقتصادي و فقر فرهنگي و ارتباط عميق و پايدار آنها با يكديگر. با توجه به اين دو عامل اساسي فهرستي از دلايل محروميت از تحصيل در اين دو حوزه ارائه مي شود: كار اجباري كودكان، ازدواج دختران در سنين كودكي، نبود مدرسه و امكانات آموزشي در محل، دوربودن مدرسه از محل زندگي، رايگان نبودن آموزش، مخالفت خانواده با تحصيل دختران، معلوليت هاي جسمي كودكان، مشكلات رفتاري كودكان، كودكان مهاجر پناهنده، مشكلات رشدي كودكان، كودكان بدون هويت، كار خانگي كودكان، به ويژه دختران، بدسرپرستي والدين (والدين درگير آسيب هاي اجتماعي)، والدين زنداني، تبعيضات مختلف. 

اين دلايل حاصل دو پديده فقر اقتصادي و فرهنگي است. براي كاهش اين عوامل چهار ساختار در هر جامعه وجود دارد كه بايد به وظايف خود عمل كنند: 

- بخش دولتي كه وزارت آموزش وپرورش نماينده رسمي آن است و از بودجه كافي و مديريت كارآمد برخوردار نيست. 

- بخش خصوصي با دسترسي به امكانات مالي مناسب از مسئوليت پذيري كمتري برخوردار است و در حوزه آموزش وپرورش با خصوصي سازي و گرفتن شهريه هاي كلان به كوچك ترشدن بخش دولتي و محروميت بيشتر كودكان دهك هاي پايين جامعه پرداخته است. 

- بخش غيردولتي كه بيشتر به كمك هاي مردمي متكي است، با توجه به بحران هاي پيش آمده و فقيرترشدن مردم امكانات كمتري براي كمك به كودكان بازمانده از تحصيل خواهد داشت؛ هرچند هنوز بيشترين كمك ها را به اين كودكان ارائه مي دهد. جامعه مدني و مردم، به ويژه داوطلبان با توجه به وضعيت كنوني جامعه برخي از ظرفيت هاي خود را از دست خواهند داد. 

با توجه به اين موارد، تاكيد بر «مسئوليت پذيري دولت و بخش خصوصي و مشاركت مردمي» روش مناسبي در حوزه اقتصادي براي دستيابي كودكان به حق آموزش است. 

در مورد فقر فرهنگي نيز دو اقدام اساسي لازم است: 

- تدوين و تصويب قوانين موردنياز براي پيشگيري و كاهش مشكلات فرهنگي و نظارت دقيق بر اجراي آنها

- برنامه ريزي براي آموزش در حوزه فرهنگي با تاكيد بر سنت هاي زيان بار

متاسفانه نگرشي در سازمان هاي دولتي و گاه در سازمان هاي غيردولتي وجود دارد كه سنت ها حتي اگر آسيب رسان باشند غيرقابل تغييرند؛ از جمله ازدواج در سنين كودكي و تبعيض جنسيتي. اين در حالي است كه با آموزش درست و تدوين قوانين مناسب مي توان سنت هاي زيان بار را تغيير داد، با توجه به اينكه بسياري از اين سنت ها ريشه در عوامل اقتصادي دارند. به اميد روزي كه همه كودكان از حق آموزش و ساير حقوق خود برخوردار باشند و كودكي كنند. 


*رئيس هيئت مديره شبكه ياري كودكان كاركودكان بازمانده از مهر


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 16 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "دكتر فاطمه قاسم زاده"

  مهر را با مهر به كودكان آغاز كنيم
دكتر فاطمه قاسم زاده، شرق 2/7/97
مشاهده متن    
  تاثير مضاعف زلزله در روحيه كودكان
دكتر فاطمه قاسم زاده، شرق 12/9/96
مشاهده متن    
  پشت پرده بازي كودكان با عروسك
دكتر فاطمه قاسم زاده *، جام جم 2/12/95
مشاهده متن    
  ريشه هاي خشونت در كودكان
دكتر فاطمه قاسم زاده*، جام جم 6/6/95
مشاهده متن    
  انتشار تصاوير مجرمان و قربانيان در بسياري كشورها ممنوع است
دكتر فاطمه قاسم زاده*، اعتماد 15/2/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزه هاي قرآني
متن مطالب شماره 28 (پياپي 53)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است