|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: تحقق موقت روياي بولتون
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


تحقق موقت روياي بولتون


نويسنده: مايكل هرش
برگرفته از: فارن پالسي

سكوت چندماهه جان بولتون، مشاور امنيت ملي دونالد ترامپ و خودداري اش از موضع گيري هاي جنجالي هفته گذشته و در روزهاي برگزاري مجمع عمومي سازمان ملل شكست. اين چهره جنجالي با انتقاد هاي تند عليه ايران و نيز موضع گيري عليه سياست هاي جيمز متيس، وزير دفاع ايالات متحده، در سوريه، حتي دونالد ترامپ را هم به حاشيه راند.

بولتون كه سومين مشاور امنيت ملي كاخ سفيد در دوره رياست جمهوري ترامپ محسوب مي شود، كم كم در حال بيرون آمدن از پس پرده و ايفاي نقشي محسوس تر و علني تر در سياست خارجي دولت ترامپ است. بولتون در سه دهه حضور در سطوح بالاي تصميم گيري هاي سياسي و ديپلماتيك در ايالات متحده هرگز تمايل شديد خود براي بي اعتباركردن نهاد هاي بين المللي را پنهان نكرده و اكنون در دولت ترامپ بهترين فرصت را براي عملي كردن اين اشتياق خود در اختيار دارد. درحال حاضر رئيس جمهوري در كاخ سفيد حضور دارد كه به دليل پافشاري بر يك جانبه گرايي و خروج از پيمان ها و توافق هاي بين المللي، چالش هاي جهاني متعددي ايجاد كرده است. به اين ترتيب، بولتون با ديدگاه هايي مشابه ترامپ كمك زيادي به ايجاد چارچوب و عملي كردن سياست «اولويت با آمريكا» كرده است. به اين ترتيب، ترامپ عملا هر تلاش چندجانبه اي كه پيش از اين ايالات متحده در آن سهيم بود، از جمله توافق آب وهوايي پاريس يا توافق هسته اي ايران را كنار مي گذارد. موضوع تنها به برجام و توافق اقليمي پاريس محدود نمي شود. ترامپ حتي هشدار داده كه آمريكا را از ناتو و گروه هفت هم خارج خواهد كرد و در بودجه اهدايي خود به سازمان ملل هم تجديدنظر مي كند. ايالات متحده پس از پايان جنگ جهاني دوم پايه گذار نهادهاي بين المللي جديد بود و بر پايه چنين نهادهايي نظم نوين جهاني را ايجاد كرد. حال كه ترامپ و بولتون سياست هاي بين المللي واشنگتن را تعيين مي كنند، اين نهاد ها در حال ازدست دادن باني و مهم ترين حامي خود هستند. در متن سخنراني اخير ترامپ در مجمع عمومي سازمان ملل عبارت هاي كليدي موضع گيري هاي كتبي و شفاهي جان بولتون در سال هاي اخير قابل مشاهده بود. يك نمونه آن را در مورد ديوان بين المللي كيفري شاهد بوديم. زماني كه ترامپ گفت: «ما هرگز حاكميت ايالات متحده را به ديوان سالاري غيرمسئول و غيرانتخابي مانند ديوان بين المللي كيفري تحويل نمي دهيم»، به وضوح مشخص بود كه اشاره به اظهارات چندي قبل جان بولتون عليه ديوان بين المللي كيفري دارد. ترامپ در اين سخنراني حتي موضع گيري هاي يك دهه قبل بولتون را هم تكرار كرد. يك دهه قبل بولتون در كسوت معاون وزير خارجه دولت بوش پسر و پس از آن، در دوره يك ساله حضور به عنوان نماينده ايالات متحده در سازمان ملل بارها مشروعيت نخبگان غيرمنتخب «جهان گرا» را در سازمان هاي بين المللي، از جمله سازمان ملل متحد و ديوان بين المللي كيفري زير سؤال برد. استدلال بولتون در رد اين نهادها اين است كه با استناد به قانون اساسي آمريكا، آنها نمي توانند روي آزادي عمل ايالات متحده تاثير منفي بگذارند و به نظر مي رسد ترامپ هم به چنين ديدگاهي باور دارد. اين تنها جايي نبود كه ترامپ دقيقا جملات بولتون را بر زبان مي راند. رئيس جمهور آمريكا در بخشي ديگر از سخنراني تند خود باز هم جهان گرايي را رد كرد و گفت: «ما ايدئولوژي جهان گرايي را به طور كامل رد و از دكترين ناسيوناليسم و ميهن پرستي استقبال مي كنيم». اين جمله را بولتون بارها در سال هاي گذشته مورد تاكيد قرار داده است. 18 سال قبل او با نقد جهان گرايي نوشت: «جهان گرايي در اصل، كارتل سازي جهاني حكومت ها و گروه هاي ذي نفع را نمايندگي مي كند و در نتيجه به حكومت جهاني منتهي مي شود، اما ايالات متحده بر اساس قانون اساسي خود و براي محافظت از آزادي عملش نمي تواند چنين رويكردي را تاييد كند».

بولتون در سال هاي ابتدايي قرن بيست ويكم به طور مستمر تلاش مي كرد تا آمريكا را از كنوانسيون ها و نهاد هاي بين المللي خارج يا در رابطه واشنگتن و اين نهاد ها و سازمان ها تنش ايجاد كند. در اين ميان تفاوت عمده ترامپ و بولتون اين است كه ترامپ علاقه زيادي به در معرض توجه قرارگرفتن دارد و در توييتر، سخنراني يا كنفرانس هاي مطبوعاتي، جهان گرايي را مورد حمله قرار مي دهد، اما بولتون غالبا در سكوت و به دور از جلب توجه رسانه ها عمل مي كند و اين ويژگي باعث مي شود تا تاثيرگذاري بولتون بيش از ترامپ باشد. او درحال حاضر به عنوان عاملي تحريك كننده عمل مي كند. نتيجه تلاش هاي معمولا پشت پرده را اخيرا در خروج ناگهاني ايالات متحده از شوراي حقوق بشر سازمان ملل شاهد بوديم. بولتون از سال 2005 و زماني كه سفير ايالات متحده در سازمان ملل بود، به عنوان يكي از جدي ترين و تندرو ترين منتقدان اين شورا در پي خروج آمريكا از اين شورا بود. اين مواضع افراطي بولتون عليه جهان گرايي و نهاد هاي بين المللي همواره باعث بروز تنش ميان او و دولت هاي مختلف آمريكا مي شد. دولت دموكرات اوباما و همچنين دولت جمهوري خواه بوش اين مواضع بولتون را مورد انتقاد قرار مي دادند و در موضع گيري هاي منفي خود در قبال نهاد هاي بين المللي جانب احتياط را رعايت مي كردند.

اما اكنون بولتون به آرزوي ساليان دراز خود رسيده است. جهان بيني بولتون امروز پايه و اساس سياست خارجي دونالد ترامپ به شمار مي رود. بولتون با بسياري از توافق نامه ها و پيمان هاي بين المللي مخالفت كرده و يكي از حاميان سرسخت جنگ هاي تجاري و تعرفه اي ترامپ است. بااين حال به نظر مي رسد در اين بهشت ايدئولوژيك بولتون چالش ها و اختلافاتي بروز كند. درست است كه ترامپ و بولتون در بسياري موارد اشتراك نظر داشته باشند، اما اختلاف هايي اساسي هم ميان آنها وجود دارد.  يك جانبه گرايي و ضدجهان گرايي بولتون ديدگاهي كاملا ايدئولوژيكي است، اما اين ديدگاه ها نزد ترامپ بيشتر، تعاملي است. به اين صورت كه يك جانبه گرايي ترامپ اغلب بر اين عقيده استوار است كه آمريكا بايد از سلطه اقتصادي و نظامي خود براي دستيابي به توافق هايي با منفعت بيشتر استفاده كند. بولتون و ترامپ معتقدند كه نهاد هاي بين المللي، از جمله ناتو و گروه هفت باعث محدودشدن قدرت و آزادي عمل آمريكا و همچنين سوءاستفاده اعضا از اين كشور مي شوند. با وجوداين ترامپ تمايل دارد تا با اعمال فشار بر آنها مسئوليت هاي امنيتي و مالي بيشتري را بر دوش اين كشور ها بگذارد. ترامپ همچنين نشان داده كه علاقه مند به مذاكره با دولت هاي متخاصم، از جمله روسيه و كره شمالي است.


*نويسنده و تحليلگرتحقق موقت رؤياي بولتون


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از " مايكل هرش"

  سناريوي دولت دوگانه در فلسطين
مايكل هرش ، ايران 31/3/86
مشاهده متن    [PDF]    
  بند ترسناك دفتر ديك چني
مايكل هرش و مارك هوزنبال، ايران 22/3/86
مشاهده متن    
  گزارشي از مجادله افسران و سياستمداران آمريكا: معترض ترين ژنرال آمريكا
مايكل هرش، ايران 6/3/86
مشاهده متن    
   جنگ در جبهه اشتباه / بوش اشتباهاتش را نمي پذيرد ؛
مايكل هرش/ نيوزويك ، اعتماد ملي 14/12/85
مشاهده متن    
  چگونه پيونگ يانگ هسته اي شد: هزينه هاي جنگ احتمالي / بخش چهارم و پاياني
مايكل هرش - ملينداليو - جورج ورفريتس ، اطلاعات 3/10/85
مشاهده متن    [PDF]    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گزيده دنياي سراميك
متن مطالب شماره 35، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است