|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: شطرنج بازي كن، پروفسور
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


شطرنج بازي كن، پروفسورروز سرنوشت؛ شايد از ديدار برگشت هم مهم تر باشد. پرسپوليس امروز در بازي رفت مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا در ورزشگاه جاسم بن حمد دوحه به مصاف تيم السد مي رود تا سومين بازي خود را با اين رقيب گردن كلفت قطري در اين دوره از رقابت ها برگزار كند. اين دو تيم كه پيش تر در مرحله گروهي با هم بازي كرده اند، به خوبي كف دست همديگر را مي شناسند و خبر دارند قرار است با چه تيم قدرتمندي روبه رو شوند. السدي ها كه اين دوره حسابي به زوج «ژاوي-گابي» در ميانه ميدان افتخار مي كنند، ديگر با جو ورزشگاه آزادي آشنا شده اند. آنها همين مرحله قبل؛ يعني در يك چهارم نهايي، از سد استقلال در دو بازي رفت و برگشت عبور كردند. جالب اينكه در جو وحشتناك آزادي، سه بار دروازه استقلال را باز كردند و با يك گل به خودي، بازي 3 بر يك به سود آنها به پايان رسيد. السدي ها خودشان را بسته اند تا يك بار ديگر قهرماني در ليگ قهرمانان آسيا را مزه مزه كنند؛ اما سد سختي به نام پرسپوليس دارند؛ رقيبي كه هرچه شرايط برايش سخت تر شده، بيشتر جنگيده و بهتر بازي كرده است.

دوباره نيمه نهايي

برانكو در شرايطي تميش را امروز در نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا به ميدان مي فرستد كه براي دومين فصل متوالي است حضور در اين مرحله از رقابت ها را با پرسپوليس تجربه مي كند؛ تيم او در مرحله گروهي و بازي با السد، بازي رفت را واگذار كرد ولي در بازي برگشت توانست در تهران ببرد و دست آخر به عنوان تيم صدرنشين راهي مرحله بعد شود. سختي هاي كار برانكو از همان مرحله شروع شد؛ چون محروميت پرسپوليس از خريدن بازيكن و ازدست دادن چندين بازيكن كليدي ازجمله وحيد اميري، صادق محرمي، فرشاد احمدزاده و محسن مسلمان، دست او را روي نيمكت حسابي خالي كرد. به اين بحران بايد مصدوميت طولاني مدت محسن ربيع خواه را كه براي برانكو آچارفرانسه به دردبخوري بود نيز اضافه كرد. بااين حال، برانكو و پرسپوليس تسليم نشدند. آنها درخشيدند و اوج درخشش آنها نيز در مرحله يك چهارم نهايي بود؛ جايي كه توانستند ديگر غول قطري؛ يعني الدحيل را از گردونه رقابت ها كنار بزنند. پرسپوليس كه با ارائه يك بازي خوب توانست در قطر خلق موقعيت كند، بدشانس بود كه به الدحيل باخت، ولي در بازي برگشت و با فشار هواداران توانست در يك بازي به يادماندني 3 بر يك رقيب را ببرد و مسافر نيمه نهايي شود. برانكو فصل پيش با آن دست باز به نيمه نهايي رسيد، ولي اين بار با دست بسته حضور در نيمه نهايي را تكرار كرد تا نشان دهد در اجراي برنامه هاي تاكتيكي استاد بلامنازعي شده است.

شطرنج پروفسور

در ابتدا اشاره شد بازي امروز پرسپوليس چيزي شبيه بازي سرنوشت است؛ ديداري كه شايد از بازي برگشت در ورزشگاه 80 هزارنفري آزادي هم مهم تر باشد. دليلش هم ساده است؛ پرسپوليس و برانكو براي جوركردن 11نفري كه آنها را به زمين بفرستند، مشكل دارند. ماجرا از اين قرار است كه علاوه بر مصدوميت كهنه ربيع خواه و رفتن چهار بازيكن مهم اين تيم، برانكو براي بازي امروز برابر السد، سه بازيكن ديگر را هم از دست داده است؛ كمال كاميابي نيا و محمد انصاري كه اين بازي را به دليل دواخطاره بودن از دست داده اند و حسين ماهيني كه به دليل پارگي رباط صليبي تا آخر فصل نمي تواند براي سرخ ها به ميدان برود. اين معضل كم نبود كه ويروس سرماخوردگي هم از راه رسيده و اردوي پرسپوليس را بر هم زده است؛ سيدجلال كه از قبل سرما خورده بود و حالا سيامك نعمتي و بشار رسن نيز به او اضافه شده اند. اين را كه آنها به ديدار امشب مي رسند يا نه، فقط برانكو و شايد كادر پزشكي باشگاه بدانند. در اين ميان، با اين همه بازيكن محروم، مصدوم و سرماخورده فقط اميدها به يكي است: برانكو ايوانكوويچ؛ پروفسور پرسپوليس كه حالا بايد بتواند با ارائه يك شطرنج سخت و دشوار، راه حلي براي گريز از مهلكه دوحه داشته باشد.

6 خوش يمن براي پرسپوليسي ها

درست است كه شاگردان برانكو براي اين بازي كلي مشكل ريزودرشت دارند، ولي آنها بارها در همين فصل نشان داده اند مرد روزهاي سخت هستند؛ اين بار براي ششمين بار در دو دوره اخير رقابت هاي ليگ  قهرمانان آسياست (ليگ قهرمانان و جام باشگاه ها) كه پرسپوليس به نيمه نهايي ليگ مي رسد. درست است كه در دفعات ديگر هميشه ترمزشان در اين مرحله كشيده شده، ولي اين بار كه به ششمين بار رسيده، سرخ ها اميد زيادي دارند عدد موردعلاقه شان خوش يمن باشد و پاي آنها را به فينال ليگ قهرمانان آسيا هم بكشاند.

گلزن مثل بونجاح

موردي كه كار پرسپوليس را در بازي امشب دشوارتر از هر چيز ديگري مي كند، خط حمله خطرناك السد و در راس آنها بغداد بونجاح است؛ گلزني مادرزاد كه تقريبا از هر توپي كه به او مي رسد گل مي سازد؛ زخم هاي بونجاح بر تن پرسپوليس و استقلال نشسته؛ در بازي مرحله گروهي در السد به پرسپوليس و در بازي يك چهارم نهايي به استقلال هم گل زده؛ خلاصه كلام اينكه او فعلا با 12 گل زده بهترين گلزن اين دوره از رقابت هاست كه تقابلش با خط دفاعي پرسپوليس مي تواند تقابل جذابي باشد. پرسپوليس هرچند در زدن گل در اين فصل با چالش هاي زيادي روبه رو بوده، ولي درعوض خط دفاعي مستحكمي داشته؛ نشان به آن نشان كه بيرانوند در اين فصل با پنج كلين شيت (بسته نگه داشتن دروازه) توانسته آمار خوبي به جا بگذارد و يكي از قدرت هاي دفاعي اين دوره از رقابت ها را به نام پرسپوليس كند.

چشم اميد به بازي برگشت

السد آن قدر در اين فصل در ورزشگاه آزادي بازي كرده كه ديگر ترسش ريخته، ولي پرسپوليس در اين دوره از رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا در خانه، تيم ديگري بوده است؛ اگر امشب برانكو بتواند با لشكر مصدوم و سرماخورده اش نتيجه درخوري برابر السد بگيرد، آن وقت با بازگشت كمال و انصاري به تركيب در بازي برگشت مي شود انتظار خلق يك شگفتي ديگر از پروفسور پرسپوليسي داشت؛ البته به شرط آنكه در بازي امشب علي عليپور، بشار رسن و شجاع خليل زاده كارت زرد نگيرند و بازي برگشت را از دست ندهند!

گزارش «فيفا» از بازگشت پرسپوليس به اوج

سايت رسمي فيفا گزارشي از بازگشت سرخ پوشان تهراني به روزهاي اوج خود منتشر كرد.  فدراسيون جهاني فوتبال (فيفا) در آستانه آغاز بازي هاي دور رفت از مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا، در گزارشي نوشت: «السد قطر در حالي پذيراي پرسپوليس است كه به دنبال تداوم حفظ فرم و شكل قدرتمند خود در بازي هاي خانگي است؛ جايي كه چهار پيروزي و يك تساوي كسب كرده كه يكي از اين پيروزي ها مقابل همين پرسپوليس در مرحله گروهي بوده است. اميد السد به بغداد بونجاح، مهاجم الجزايري اش است كه درحال حاضر با 12 گل زده در صدر جدول گلزنان ليگ قهرمانان آسياست. درحالي كه قهرمان 13 دوره ليگ قطر مي تواند انتظار حمايت قوي در دوحه از سوي هوادارانش را داشته باشد، بايد مراقب انعطاف پذيري حريف ايراني خود باشد كه با حذف الدحيل، ديگر تيم قطري، به جمع چهار تيم برتر اين رقابت ها رسيده است. پرسپوليس براي دومين فصل متوالي است كه به مرحله نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا مي رسد كه اين نشاني ديگر از بازگشت غول هاي تهران به روزهاي اوج خود در دهه 90 ميلادي است؛ زماني كه بر ليگ ايران سلطه داشتند و فاتح جام درجام آسيا در سال 1991 شدند».

شطرنج بازي كن، پروفسور


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نداي قلم
متن مطالب شماره 10، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است