|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: سقوط آزاد دلار
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


سقوط آزاد دلار
«شرق» در گفت وگو با كارشناسان، تغيير معادله خريدوفروش ارز در بازار آزاد را بررسي كرد


شرق: بازار ارز همچنان بدون منطق پيش مي رود و هر روز با غافلگيري جديدي به كار خود ادامه مي دهد؛ اما اين بار به نفع كاهش قيمت ارز. درحالي كه روزهاي قبل دلار به 18هزارتومان هم رسيده بود، ديروز با ريزش قيمت ناگهاني همراه شد. اگر روزهاي قبل در يك روز نرخ دلار از 16هزار تومان به 18هزار تومان رسيد، ديروز با ريزش قيمت لحظه اي از 17هزارتومان به 15هزارتومان رسيد. در بازار آزاد تا لحظه نگارش اين گزارش، هر دلار 11هزار تومان قيمت گذاري شد. خبرها حاكي از آن است كه هنوز مردم به خاطر نگراني از كاهش بيشتر، تا حوالي ساعت 9شب نيز براي فروش در خيابان ها حضور داشتند. حتي اخبار غيررسمي از سقوط دلار تا هشت هزارتومان در برخي شهرها نيز حكايت دارد. به گفته فعالان بازار، روز گذشته روز سرازيرشدن دلارهاي خانگي به بازار آزاد بود و همين عامل باعث شد قيمت دلار سقوط كند و پيش بيني مي شود ريزش دلار ادامه داشته باشد. يكي از فعالان بازار در گفت وگو با «شرق» دليل يك باره كاهش نرخ ارز را سيگنال هاي مثبتي مي داند كه از چند ناحيه مانند سفر حسن روحاني، لوايح مربوط به الحاق به FATF و اظهارنظر مقامات پولي مبني بر مداخله ارزي و كاهش نرخ به بازار مخابره شد. 

سرازيرشدن دلارهاي خانگي به بازار

به گزارش «شرق»، بازار ارز ديروز با روندي ريزشي حركت كرد و معاملات دلار از حدود 17 هزار تومان شروع شد، اما به مرور به كمتر از اين رقم رسيد و با ادامه ريزش تا زمان تنظيم اين گزارش به 15هزارتومان رسيد. يورو نيز كه در روزهاي قبل به 20هزار تومان رسيده بود، ديروز در نرخ هاي كمتر از 19هزار تومان معامله شد. 

شنيده ها از بازار ارز در راسته خيابان فردوسي و ميدان سبزه ميدان حاكي از آن است كه فروشندگان به دليلي نگراني از زيان مالي دلارهايي كه در نرخ بالا خريده اند، به بازار آمده اند و صرافي ها هم البته براي فروش ارز دست به عصا حركت مي كنند. برخي از فعالان بازار دليل ريزش را تزريق ارز به بازار مي دانند و مي گويند كه به هرحال برخي با نگراني ريزش دلار، براي فروش ارزهاي خود به بازار آمده اند و برخي هم كه دلارهاي با نرخ پايين خريده بودند، حالا به بازار آمده اند تا دلارهاي خود را به فروش برسانند. 

محمد نجفي، فعال بازار ارز، در گفت وگو با «شرق» درباره كاهش يك باره قيمت دلار توضيح داد: جريان بازار ارز بار ديگر نشان داد كه از منطقي پيروي نكرده و نمي توان تغييرات آن را به دليل اجراي سياست هاي پايه اي دانست؛ چراكه اگر اين طور بود مي توانست در هفته پيش كه هيجان و التهاب بازار قابل پيش بيني بود، اين اقدامات را انجام داد تا شاهد دلار 19 هزار توماني نباشيم. در واقع جهش هفته قبل هم يك باره و غيرمعقول بود و عوامل بازار مانند دلالان بزرگ بازار جو كاذبي دادند و قرار نبود در مجمع سازمان ملل اتفاق خاصي بيفتد كه بخواهد قيمت هاي ارز را جابه جا كند، اما فضاي بازار را به اين سمت هدايت كردند كه تهديدهاي آمريكا بسيار جدي است و ايران به سمت انزوا پيش خواهد رفت؛ درحالي كه ما مشاهده كرديم كه سفر رئيس جمهوري و مذاكرات و جلسه سازمان ملل به اين صورت پيش نرفت. ضمن اينكه نرخ هاي شبانه و معاملات شبانه هم در جريان قيمت گذاري نرخ ارز مؤثر است و مقاومت هاي نرخ ارز را مي شكنند. همه اين جوهاي ايجادشده باعث مي شود، تقاضاي كاذبي از سمت مردم تحريك شود. علاوه بر اينكه ما بحث كاهش فروش نفت را در دوماهه اخير شنيده بوديم و پالايشگاه هاي هندي مثلا گفته بودند كه خريد نفت از ايران را كاهش خواهند داد. واقعيت اين است كه تحريم ها از سوي سازمان ملل نيست و مراودات ما با كشورهاي چين، هند و تركيه و اروپا تا حدي ادامه خواهد داشت و جو رواني كاذب قيمت ها را به اين سمت كشانده بود. حالا در هفته جاري از چند ناحيه سيگنال هاي مثبتي به بازار فرستاده شد. اتفاقي كه افتاد پيام مثبتي از سوي مجلس بر سر تصويب لوايح مربوط به الحاق به FATF به بازار مخابره شد. 

جو كاذب ارزي توانايي تداوم ندارد

اين فعال بازار ادامه داد: بانك مركزي هم اعلام كرد مجوز مداخله در بازار آزاد را دريافت كرده است. اين درحالي است كه بانك مركزي بعد از بازداشت عراقچي، معاون ارزي اين نهاد، ترس خورده شده بود و عاملان بانك مركزي چندان مانند قبل به بازار ورود پيدا نكردند. هنوز هم فكر نمي كنم بانك مركزي ارزي تزريق كرده باشد، اما همين اعلام ها از سوي مقامات رسمي مبني بر كاهش نرخ ارز در بازار آزاد و مداخله بانك مركزي پيام را به بازار فرستاد و به دنبال همين اظهارنظرات بازار ارز هم به سمت كاهش نرخ حركت كرد. بعد از يك رشد هيجاني شناسايي سود خواهيد داشت. كسي كه دلار هفت هزار توماني خريده است، زماني كه سيگنالي مبني بر كاهش نرخ ارز به گوش برسد، ترجيح مي دهد با قيمت بالاي 15هزارتومان دلار خود را بفروشد و اگر قيمت به پايين تر از اين مبلغ رسيد، زيان نكند. 

ميثم رادپور، يكي ديگر از فعالان اقتصادي نيز به «شرق» توضيح داد: به نظر مي رسد بانك مركزي سكوت را شكسته است و برخلاف گفته هاي قبلي، مداخله را آغاز كرده است يا حتي اگر هنوز مداخله اي نداشته باشد، صحبت هاي مبني بر مداخله و كشيدن ترمز افزايش نرخ ارز تاثير خود را در بازار گذاشته است. اساسا اگر براي بانك مركزي تتمه اعتباري باقي مانده باشد، حرف اين نهاد از سوي فعالان بازار جدي گرفته مي شود. حالا اگر بانك مركزي در عمل وارد نشود و فقط به همين اظهارنظرات محدود بماند، داستان قبلي مبني بر افزايش غيرمنطقي ادامه پيدا مي كند. اكنون قيمت هايي براي ارز معامله مي شود كه اقتصاد ايران صرفه ندارد و اقتصاد ركود جدي را تجربه مي كند. بانك مركزي اگر نتواند به مردم بابت ارزي كه در دست دارند، اطمينان دهد، بازار نسبت به آن بي اطمينان مي شود. به نظر مي رسد هنوز سطحي از اعتماد بازار به بانك مركزي از ميان نرفته است و اظهارنظر مقامات مسئول مبني بر اينكه مي خواهند در بازار ارز تا كاهش نرخ دلار مداخله كنند، پيام خود را به بازار فرستاده و قيمت ها رو به كاهش است. 

او تاكيد مي كند: همه چيز بستگي به بانك مركزي دارد؛ اگر اين نهاد تلاش كند اعتماد ازدست رفته را بازگرداند و حركت جدي در بازار داشته باشد بازار ارز آرام مي گيرد و مي توان اميدوار بود كه نرخ دلار به قيمت هاي متناسب با اقتصاد ايران برسد. 

وحيد شقاقي شهري، كارشناس اقتصادي، اما تحليل ديگري درباره كاهش نرخ ارز ارائه مي دهد؛ او معتقد است بازار براي ازدست نرفتن بيشتر از حد فعلي قدرت خريد چاره اي جز پايين آمدن نرخ ارز ندارد؛ چراكه اقتصاد ايران نمي تواند دلار بيشتر از هشت هزارتومان را تحمل كند. او دراين باره توضيح داد: مطمئنا اقتصاد ايران دلار بيش از هشت هزار تومان را نمي تواند تحمل كند، زيرا ايرانيان سقف قدرت خريدشان دو ميليون تومان است، بنابراين دلار مجبور خواهد شد با قدرت خريد مردم هماهنگ شود و بنابراين چاره اي جز پايين آمدن ندارد. 

او اضافه كرد: تلاش دولت براي اينكه سامانه نيما را تقويت كند بيشتر شده است، دولت با خصولتي ها مانند پتروشيمي ها و ساير صادركنندگان غيرنفتي با جديت برخورد مي كند تا دلارهايشان را وارد بازار كنند. تا دو روز پيش دلار از سوي صادركنندگان غيرنفتي به صورت كامل عرضه نمي شد، اما ديروز دولت تصويب كرد خوراك پتروشيمي ها نيمايي باشد. همه اين موارد تاثير زيادي بر روند كاهش نرخ دلار داشته است. 

سقوط آزاد دلار


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Molecular and Cellular Medicine
شماره 27
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است