|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: چاي تلخ نوبخت
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


چاي تلخ نوبخت
واكنش تند اعضاي اتاق بازرگاني به آشفتگي هاي اقتصاد و بي برنامگي دولت


شرق: صبحانه كاري ديروز اتاق بازرگاني به كام نوبخت تلخ شد. فعالان اقتصادي هرچند در ابتدا از حضور نوبخت استقبال كردند؛ اما شركت كنندگان وقتي از زبان نوبخت همان آمارهاي سوخته قبلي را شنيدند، تصميم به ترك جلسه گرفتند. گروهي هم به اظهارات رئيس سازماني كه بايد براي بودجه كشور برنامه داشته باشد، خرده گرفتند و از نوبخت خواستند به جاي تدوين برنامه پنج ساله در سازمان تحت مديريتش، براي شش ماه آينده كشور برنامه بريزد. فعالان بخش خصوصي توقع داشتند نوبخت به جاي همان سخنان كليشه اي قبلي درباره دستاوردهاي دولت، در زمينه سياست هاي ارزي جديد قوه مجريه سخن بگويد كه اين گونه نشد. گلايه فعالان اقتصادي از سياست هاي دولت آن قدر بود كه ساعت ها از وقت جلسه را به خود اختصاص دهند. آنها از آمارهاي ظاهري و نادرست نوبخت گلايه داشتند. اصغر جمعه اي، يكي از فعالان اقتصادي، در اعتراض به آمارهايي كه نوبخت درباره اشتغال اعلام كرد، گفت: اينجا كلاس درس نيست، تمام كارخانه هاي ما 50 درصد ريزش نيروي انساني داشته است و به دنبال بيان اين مطلب برخي از حضار در تاييد صحبت هاي اين فعال اقتصادي كف زدند. رئيس اتاق بازرگاني سمنان نيز در جمله كنايه آميزي خطاب به رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: آقاي نوبخت! اين چه سازمان برنامه اي است كه اين همه آشفتگي را براي اقتصاد ايران برنامه ريزي كرده است.

همچنين زبردست يكي ديگر از اعضاي اتاق بازرگاني ايران خطاب به نوبخت در جلسه اظهار كرد: توهين به شعور فعالان اقتصادي كرديد، من شما را نمي بخشم. منتسب كردن همه مسائل به دشمن، جاي تاسف است و اگر قرار است دولت از محل فروش ارز درآمد كسب كند و بدهي زمان دولت مهرورزي را پرداخت كند كه هم او را تطهير كند و هم فحش براي دولت تدبير بخرد، اين كار براي من بسيار جالب است.  

او اظهار كرد: دولت مي خواهد ارز بفروشد و درآمد چندين ميلياردي جور كند و بدهي هاي خود به بانك ها و تامين اجتماعي را پرداخت كند و فشار به بخش خصوصي وارد كند و بعد هم شما بگوييد اشتغال درست شده است و اين مسائل نشان مي دهد كه شما با مسائل كشور بيگانه هستيد. 

3 ماه تلاش براي متقاعدكردن دولت

محمدرضا انصاري، نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران كه در نشست ديروز پس از سخنان نوبخت سخن گفت، بر اين باور است كه بايد سامانه نيما جمع شود. او با تاكيد بر اينكه دولت قبل از تصميم سازي ها بايد با بخش خصوصي مشورت كند، از تلاش سه ماهه بخش خصوصي براي متقاعدكردن دولت در زمينه بي اثربودن تصميم قوه مجريه درباره تعيين نرخ چهارهزار و 200 توماني براي دلار خبر داد.

به گفته انصاري دولت با سامانه نيما به دست وپاي صادركنندگان مي پيچد. او همچنين از توقف روند پرداخت مشوق هاي صادراتي به صادركنندگان گله كرد و افزود: قرار بود هزارو 300 ميليارد تومان به صادرات به عنوان مشوق داده شود؛ اما اين رقم تخصيص داده نشده است. اين رفتار دولت منجر به ازدست رفتن سرمايه هاي اجتماعي شده است؛ زيرا برخي از صادركنندگان با اين اميد به مشتريان خود تخفيف دادند و از بازارهاي جهاني پروژه گرفتند؛ اما با محقق نشدن وعده دولت، متضرر شدند.

اميدي كه نااميد شد

علي اصغر جمعه اي، رئيس اتاق بازرگاني سمنان، هم وضعيت اقتصاد ايران را آشفته و بي برنامه توصيف كرد و خطاب به نوبخت گفت: در شرايطي كه شما توان كنترل دولت و بنگاه هاي دولتي را نداريد، چطور مي توانيد 80 ميليون نفر آدم را كنترل كنيد. ما از شما انتظار برنامه پنج ساله نداريم؛ بلكه براي شش ماه آينده ما برنامه بدهيد. اگر ريلي براي اقتصاد وجود ندارد، به صراحت بگوييد تا ما براي كارگران، فرزندان و خانواده خود تدبير كنيم. ما انتظار اميد و تدبير داشتيم.

حميدرضا صالحي، نماينده فدراسيون انرژي و سنديكاي برق، نيز از اعمال نشدن مابه التفاوت تورم داخلي و خارجي بر ارز گله كرد و افزود: امروز دولت آدرس غلط مي دهد. گفته ايد كه آمريكا تصميم گرفته اقتصاد ايران را زمين بزند؛ اما آيا سياست سركوب نرخ ارز در پنج سال گذشته كه بارها هم درباره آن تذكر داده شد، عامل مهم تري نبوده است؟

به اعتقاد او دولت با قطع كردن منابع مالي چند نيروگاه در حال تكميل اين طرح ها را زمين گير و كشور را با خاموشي مواجه كرد. اين در حالي است كه قرار بود هر سال مابه التفاوت نرخ تكليفي و تمام شده در بودجه بيايد؛ اما امروز 30 هزار ميليارد تومان ناشي از اين زيان را در بودجه در نظر نگرفته ايد. در قبوض برق مردم رقمي را بابت انرژي هاي نو دريافت كرده ايد، آن رقم را به اين بخش تخصيص نداده و جاي ديگر هزينه كرده ايد.

به گفته نماينده فدراسيون انرژي بيش از هزار قرارداد در بخش توزيع و انتقال صنعت برق متوقف شده است كه ناشي از جهش دلار بوده و هنوز هيچ برنامه اي از سوي سازمان برنامه براي تعيين تكليف اين قراردادها ارائه نشده است.

نظر بخش خصوصي اخذ شود

محمد لاهوتي، رئيس كنفدراسيون صادرات ايران، در نشست ديروز به صراحت اعلام كرد كه از توضيحات نوبخت خوشحال نشده است. او درباره دليل اين سخن خود گفت: «شما از خودتحريم ها صحبت نكرديد. در حالي صحبت استفاده از نظرات بخش خصوصي به ميان مي آوريد كه قبل از صدور بخش نامه نظر بخش خصوصي را اخذ نمي كنيد. نبايد بخش نامه صادر شود و بعد اصلاحاتي بر آن اعمال كنيم». 

به گفته لاهوتي فعالان اقتصادي براي اعلام نظرات خود به دولت ساعت ها جلسه برگزار مي كنند؛ اما بخش نامه هايي از سوي دولت ابلاغ مي شود كه بخش خصوصي را با مشكل مواجه مي كند. بازرگانان به دليل آنكه بايد جواب كارگر و توليد خود را بدهند، در پنج ماه گذشته بارها براي مقابله با بخش نامه هاي دولت جنگيده اند.

او همچنين آمارهاي اشتغال دولت را هم زير سؤال برد و افزود: دولت صحبت از افزايش آمار اشتغال مي كند، اما سؤال اينجاست كه اين افزايش اشتغال با كدام توليد صورت گرفته است؟ اگر افزايش اشتغال داريم، چرا در شهرك هاي صنعتي شاهد كاهش توليد هستيم؟

به گفته رئيس كنفدراسيون صادرات ايران، ممنوعيت هاي يك شبه و خريد ماده اوليه با نرخ آزاد، مشكلات زيادي براي توليد ايجاد كرده است و دولت بايد اين واقعيت را بپذيرد. او درباره نقش بازار آزاد ارز بر فعاليت هاي اقتصادي گفت: دولتمردان بر اين باورند كه بازار آزاد ارز با نرخ هاي بالا نقشي در اقتصاد ايران ندارد؛ با اين حال دولت حاضر نيست بازار دودرصدي آزاد را به رسميت بشناسد، اما تمام كالاها با همين ارز دودرصدي تامين مي شود، پس نبايد واقعيت ها را ناديده گرفت.

به اعتقاد او، دولت با تصميمات خود فعالان اقتصادي را زمين گير كرده است. اين فعال اقتصادي سخنان خود را اين گونه ادامه داد: دولت دوازدهم بايد روش دولت يازدهم را ادامه دهد. در حالي كه سؤال اينجاست كه چه تغييري در دولت ايجاد شده است كه اين گونه تصميم مي گيرد؟

لاهوتي گفت: دولت يا توزيع رانت مي كند يا امضاي طلايي را رونق مي دهد، يا صادرات را محدود يا توليد را با مشكل مواجه مي كند؛ در حالي كه بايد راه ديگري در پيش گرفته شود.

اخلال در توليد و صادرات با ايجاد رانت ارزي

فرشچيان، از اتحاديه صادركنندگان نمونه كشور، يكي ديگر از سخنراناني بود كه ايجاد رانت ارزي را عاملي براي مختل شدن توليد و صادرات كشور معرفي كرد.

او افزود: اكنون ايجاد رانت ارزي، توقع بالايي براي واردات مضاعف ايجاد كرده است و 24 ميليارد دلار واردات به بودجه كشور تحميل شده است. به گفته فرشچيان، ضربه به اقتصاد كشور نيازي به ترامپ ندارد. دولت شرايطي را فراهم كرده كه خودتحريمي بيش از تحريم آمريكا، اقتصاد را دچار مشكل كرده است.

او تاكيد كرد: امروز صادركنندگان نمي توانند ارز خود را هم قيمت پتروشيمي ها به سامانه نيما تحويل دهند.

طبيب زاده، رئيس اتاق بازرگاني كرمان، نيز در سخنان خود با اشاره به آمارهاي رئيس سازمان برنامه و بودجه از اشتغال، يادآور شد: بهتر است بگوييد ميزان اشتغال خالص چقدر بوده و از تامين اجتماعي آماري بدهيد كه چه تعداد افراد بي كار شده اند.

علي ديلمقانيان، عضو هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني ايران، خطاب به نوبخت با اشاره به آمارهاي غلطي كه به رئيس سازمان برنامه و بودجه ارائه مي شود، به عنوان يك توليدكننده و كسي كه هر روز در كف بازار حضور دارد، بر كاهش ميزان اشتغال در كشور تاكيد كرد.

2 بسته دولت براي جبران چالش هاي واحدهاي توليدي

محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه وبودجه، نيز در ابتداي جلسه از تدوين دو بسته از سوي دولت براي جبران چالش هاي واحدهاي توليدي و پيمانكاران خبر داد كه از آغاز نيمه دوم امسال كليد خورده است.

او گفت: يكي از اين بسته ها، معطوف به مشكلات واحدهاي توليدي است تا چالش هاي واحدهاي توليدي جبران شود. معمولا پرداخت هاي پيمانكاران منظم نيست و علاوه بر اين مشكلات، آنها با چالش افزايش هزينه توليد، مصالح و مواد نيز مواجه شده اند. بنابراين يك بسته نيز براي پيمانكاراني در نظر داريم كه دراين باره با ما همكاري مي كنند. به گفته نوبخت، اين دو بسته پس از مشورت با فعالان بخش خصوصي ابلاغ خواهند شد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه همچنين از تدوين پنج بسته سياستي براي حل مشكلات اقتصادي مردم سخن به ميان آورد. او ادامه داد: اكنون در حال واردشدن به دومين مرحله تحريم آمريكا هستيم كه با ترغيب و حتي تهديد همه كشورها تلاش مي كند با او در اين اقدام غيرانساني، غيرقانوني و خلاف عرف بين الملل، هماهنگي و همراهي داشته باشند.

نوبخت عنوان كرد: طبيعي است در چنين شرايطي شما فعالان اقتصادي از جايگاه مسئوليت اجتماعي براي اينكه مردم كمتر آسيب ببينند، نظرات خود را به بخش دولتي منعكس كنيد.

به گفته اين مقام مسئول، ايجاد تعادل در بازارها وظيفه دولت است، اما در بعضي بازارهاي چهارگانه دچار نبود تعادل هستيم. بازار پول ما دچار عدم تعادل است و آثار اين نبود تعادل را در بازار ارز مشاهده مي كنيم. بازار سرمايه نيز با اقبال همراه شده كه مي توان از آن براي حل مشكلات بازار پول استفاده كرد. بازار كالا به دليل موضوع نقدينگي و اثرات آن در بازار ارز، دچار چالش هايي شده كه بايد به آن بپردازيم. نوبخت بازار كار را از ديگر بخش هاي مهم كشور دانست و گفت: اگرچه عدم تعادل در اين بازار چيزي حدود سه ميليون و 200 هزار بي كار است، اما جمعيت شاغل در سال هاي گذشته افزايش درخور توجهي داشته است.

معاون رئيس جمهوري بيان كرد: جمعيت فعال ما در سال هاي پيش، 150 تا 200 هزار نفر بود و حدود 80 تا صد هزار نفر از آنها مشغول به كار مي شدند و همين تعداد به جمعيت بي كار اضافه مي شد، اما در پنج سال گذشته جمعيت جوياي كار افزايش يافته است؛ به طوري كه در هر سال افراد جديدي به عنوان جمعيت فعال به بازار كار مراجعه مي كردند و با تلاش زياد، بخش بزرگي را مشغول به كار مي كرديم. نوبخت گفت: از 736 هزار نفر جمعيت فعال در سال گذشته، توانستيم براي 710 هزار نفر فرصت شغلي ايجاد كنيم. با اين حال 30 تا 40 هزار به جمعيت بي كار كه سه ميليون و 200 هزار نفر بودند، اضافه شدند.

چاي تلخ نوبخت


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 136)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است