|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: در نشست هيئت مديره خانه سينما مطرح شد: ما از شفافيت نمي ترسيم
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 10 (هنر) > متن
 
      


در نشست هيئت مديره خانه سينما مطرح شد: ما از شفافيت نمي ترسيم


نويسنده: فرانك آرتا

 بالاخره بعد از انتقادات مطرح شده به عملكرد خانه سينما، روز گذشته اعضاي هيئت مديره اين خانه در نشست رسانه اي  به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند. صبح روز گذشته، نهم مهرماه، اعضاي هيئت مديره خانه سينما ازجمله  فاطمه معتمدآريا، همايون اسعديان، مرتضي رزاق كريمي، روانبخش صادقي، كامران ملكي، مصطفي احمدي و علي قائم مقامي در سالن سيف الله داد خانه سينما در حضور رسانه ها مسائل و ديدگاه هاي خود را به اشتراك گذاشتند. همچنين منوچهر شاهسواري، مديرعامل خانه، در اين جلسه حضور داشت.

از مباحث مهم اين جلسه اطلاع رساني درباره خدمات صنفي مانند پيگيري بيمه اعضاي خانه، شكل گيري قراردادهاي حقوقي، دلايل حضورنداشتن مازيار ميري در جشن بزرگ خانه سينما، ارقام هزينه شده در جشن هاي خانه، حضور فعال در تشييع جنازه هنرمندان فقيد، دلايل ابقاي منوچهر شاهسواري، علل استعفاي كامران ملكي از روابط عمومي، پاسخ گونبودن آقاي سخنگو و... بود كه توضيحات مبسوطي درباره آن ارائه شد.در ابتداي جلسه  همايون اسعديان، رئيس هيئت مديره، به طرح ساختار خانه سينما و «قرارداد تيپ» اشاره كرد كه طرح تا قبل از مجمع عمومي تمام مي شود و قرارداد تيپ هم به زودي رونمايي خواهد شد. سپس افزود: «سال گذشته سينماگران از طريق «صندوق اعتباري هنر» و بيمه«رازي» بود. ولي امسال به بيمه «سرمد» منتقل شد. ما به صنوف اعلام كرديم براي بيمه شدن بايد همه اعضا در درجه نخست به عضويت «صندوق اعتباري هنر» درآيند. همچنين بيش از يك ميليارد و 200 ميليون تومان پرداخت بلاعوض داشتيم كه به سينماگراني كه نيازمند بودند، كمك شد».

اسعديان به كم شدن هزينه هاي اجراي جشن هاي خانه سينما اشاره كرد و گفت: «اگر جشن سال گذشته 800 ميليون تومان هزينه داشت، امسال دوستان اجرائي توانستند با 500 ميليون تومان تمام جشن هاي خانه سينما را برگزار كنند».

او درباره حاشيه هاي غيبت برخي اعضاي هيئت مديره در جشن گفت: «هركدام از دوستان به دليلي در آن روز غيبت داشتند، مثل امروز كه غيبت آقاي حقيقي به دليل پلمب شدن دفترشان است. مازيار ميري در آن زمان در سفر بود، اما در روزهاي قبل همه كارها را انجام داد و با قاطعيت هم مي گوييم كه حتي يك راي جابه جا نشده است. مازيار ميري در مقام كارگردان، فيلمش جزء پنج فيلم اول بود.اما به دليل داشتن سمت، از نامزدي خود انصراف داد، اما در بخش هاي ديگر نمي توانست حق عوامل فيلم را ضايع كند. اين كار هم به لحاظ قانوني مشكلي نداشت. چون نحوه راي گيري به شكل آكادمي بود و امسال 400 نفر درباره فيلم ها نظر دادند».

اسعديان همچنين از راه اندازي سايت فروش بليت و شروع به كار ساختمان شماره سه خانه سينما در خيابان لاله زار، كوچه «پيرنيا» كه زماني موزه سينما در آنجا بود، خبر داد.  در ادامه، فاطمه معتمدآريا گفت: «ما فكر كرديم اول بايد ببينيم كي هستيم و چه مي خواهيم انجام دهيم. به همين دليل از يك تيم پژوهشي كه به طور مستقل در ارشاد فعاليت مي كند، خواستيم در اين راستا ما را همراهي كند تا موارد مختلفي كه شامل اساسنامه خانه هم مي شد بررسي شود. اين كار از دي ماه سال قبل شروع و مرحله دوم آن اخيرا آغاز شده است. من از دفتر پژوهش هاي فرهنگي و به خصوص آقايان خوشنويس و اعرابي تشكر مي كنم كه در اين زمينه همكاري كردند و انشاءالله تا پايان دوره هيئت مديره كنوني ? قبل از اسفندماه ? گزارش مفصلي دراين باره خواهيم داد».

مرتضي رزاق كريمي به «قرارداد تيپ» اشاره كرد و درباره اينكه پيش از اين يكي از اختلافات در سينما كامل نبودن قراردادها بود، گفت: «با يك حقوق دان حوزه فرهنگ كه در عرصه بين المللي نيز فعاليت دارد، كار دراين باره را شروع كرديم و بررسي هاي مختلفي انجام شد و الان پيش نويس 20 صنف نوشته شده كه در حال ويرايش نهايي هستند. در تدوين اين نوع قرارداد بندي با عنوان «شماره مجوز ساخت» گنجانده شده كه قطعا دراين باره بايد سازمان سينمايي نظر بدهد».

روانبخش صادقي درباره سامانه فروش بليت خانه سينما گفت: «سايت اين برنامه آماده شده و آدرس آن filmticket.org است كه تا دو هفته آينده به طور كامل رونمايي خواهد شد و عايدات آن براي اهالي سينما نيز مشخص مي شود».

سپس كامران ملكي درباره دلايل استعفاي خود از روابط عمومي توضيح داد: «من در گفت وگويي سعي كردم در جاهايي منظور خودم را با طنز بيان كنم كه متاسفانه به قول مسعود فراستي درنيامد! و از آن معناهاي جدي تلقي شد و فهميدم كه طنزپرداز خوبي نيستم!».

او افزود: «با وجود سيطره فضاي مجازي و متفاوت شدن شكل روابط عمومي به دليل مشكلات شخصي ام  از عهده اين كار برنمي آيم و خوشبختانه استعفايم پذيرفته شد».

اسعديان درباره اختلافات هيئت مديره پيرامون ابقاي منوچهر شاهسوراي گفت: «اختلاف نظر در تمام هيئت مديره هاي قبلي خانه سينما بوده و اينها مشكل نيست و درباره مديرعامل هم بگويم كه اين هيئت مديره دو بار درباره ادامه كار آقاي شاهسواري راي گيري كرد كه دو بار راي آوردند». اسعديان در بخش ديگري از نشست با اشاره به برخي انتقادها از خانه سينما، گفت: «اينكه خانه را فقط به برگزاري مراسم ختم متهم مي كنند، نهايت بي انصافي است! چون دست كم در چند مورد اخيري كه پيش آمد و آقايان دري و صمدي فوت كردند، اقدامات ديگري انجام شده بود كه فقط برگزاري مراسم ختم آنها ديده شد».

در ادامه به بسته بودن فضاي خانه سينما و پاسخ گونبودن به رسانه ها اشاره شد كه دراين باره فاطمه معتمدآريا ضمن انتقاد به درج برخي اخبار غير واقعي گفت :«متاسفم از اينكه بگويم 90 درصد اخباري كه منتشر مي شود بيشتر هيجاني است و اصلا چرا بايد برخي اخبار مثل آمدن يك نفر به روابط عمومي خانه سينما يا رفتنش اهميتي داشته باشد؟ من به جاي تحقير سينما ، براي مطالب تحليلي سينما  ارج مي گذارم ».

اسعديان هم ضمن اشاره به ضعف اطلاع رساني خانه سينما تاكيد كرد :«هميشه از نقد و شفافيت استقبال كرده ايم و از شفافيت نمي ترسيم».

او در ادامه درباره عزل علي ربيعي به عنوان وزير كار و رفتن احتمالي حيدريان و روند ثبت قانوني صنوف در وزارت كار گفت: «ما از آقايان ربيعي و حيدريان براي همكاري هايشان تشكر مي كنيم . ولي ثبت قانوني فقط با حضور آقاي ربيعي نبود كه پيگيري شد و پيش از آن در پروسه اي دنبال مي شد، چون تنها قانون مدون و مناسب براي ما همين وزارت كار است».

رزاق كريمي هم گفت :«مرجع تصميم گيري در خانه سينما با مجمع عمومي است و آنجا اولويت ها مشخص مي شود». همايون اسعديان در پاسخ به انتخاب نماينده ايران در اسكار و ردشدن نام اميريوسفي (به عنوان رئيس كانون كارگردانان) از سوي فارابي گفت: «طبق خواست فارابي 15 نفر را اعلام كرديم كه شامل رخشان بني اعتماد، عياري، اميريوسفي و... مي شدند و خوشحاليم كه از اين جمع، هفت نفر حضور داشتند، اما به نظر ما اين اسامي معرفي شده با هم برابر بودند و نبود هركدام از آنها، توهين به كساني بود كه در آن جمع پذيرفته شده بودند، چون ما هيچ اولويت بندي اي نداشتيم. فقط خانم خزايي در خارج از كشور بودند كه فارابي خانم قلمفرسايي را جايگزين ايشان كرد ».

سپس مرتضي رزاق كريمي درباره هزينه هاي ديگر جشن هاي خانه سينما و نيز تكليف پول صرفه جويي شده براي جشن خانه سينما بيان كرد:«گزارش مفصل و كامل آن به زودي منتشر مي شود. اما كوتاه بگويم كه براي جشن هاي فيلم كوتاه، مستند و... رقم 20 تا 40 ميليون اختصاص داديم كه جزئيات آن كاملا وجود دارد و مشخص است و  حدود 400 ميليون هم به جشن اصلي اختصاص پيدا كرد. همچنين پول ذخيره شده از جشن در صندوق خانه سينماست و آيين نامه براي صندوقي كه اين پول در آن صرف شود، در حال آماده شدن است».

در اين نشست منوچهر شاهسواري، مديرعامل خانه سينما، در پاسخ به سؤالي كه درباره بيمه و مشكل چند نفر از اعضا مطرح شده بود، توضيح داد:« سال گذشته ما بيش از سه ونيم ميليارد خسارت از بيمه «رازي» براي همكاران مان گرفتيم و حدود 150 نفر كه از وابستگان درجه يك اعضا بودند، عضو صندوق نبودند و ثبت نام آنها ديروز انجام شد».

همچنين او افزود: «همين طور سال گذشته نامه اي در اسفند ماه از سازمان بازرسي به دست ما رسيد و از ما گزارش مالي خواستند كه اوايل ارديبهشت اين گزارش ارائه شد. البته سازمان طبق وظيفه ذاتي خود موظف است از هر جايي كه پول عمومي صرف مي شود، عملكرد و اسناد را در اختيار بگيرد و اين طور نبوده كه مشكلي بوده باشد. همچنين حسابرسي سال 96 هم ارائه شده است كه گزارش آن در مجمع مطرح خواهد شد و آنچه درباره اختلاف حساب گفته شد؛ به اين صورت نبود و بر همين اساس با توجه به تفاوت زماني سال مالي خانه كه اول اسفند ماه شروع و پايان بهمن ماه سال بعد پايان مي يابد  بهتر است مجمع عمومي از اسفند  به تيرماه منتقل شود».

مصطفي احمدي، بازرس خانه سينما نيز درباره هزينه جشن ها گفت: «اگر اين هزينه ها درست صرفه جويي نمي شد، امسال به رقم دو برابر سال  قبل مي رسيد».

در اين نشست روانبخش صادقي درباره تلويزيون اينترنتي سخن گفت :«با توجه به حضور عوامل فيلم ها در خانه سينما به دنبال مجوزهاي vod هستيم. اميدواريم هر چه سريع تر به اين مرحله برسيم ».

در نشست هيئت مديره خانه سينما مطرح شد: ما از شفافيت نمي ترسيم


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 10 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از " فرانك آرتا"

  عذرخواهي مي كنم / روايت مدير گالري «ايوان» از تعطيلي نمايشگاه نقاشي تهمينه ميلاني
فرانك آرتا، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  مظفري: جاي خالي «خانه هنرهاي تجسمي» احساس مي شود / نخستين نشست رسانه اي مديركل هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد برگزار شد
فرانك آرتا، شرق 14/6/97
مشاهده متن    
  در محدوده مربع تهديد / گفت و گوي «شرق» با سيدمجتبي حسيني معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
فرانك آرتا، شرق 7/6/97
مشاهده متن    
  نصيريان: با مهرجويي وارد سينما شديم / آيين نكوداشت بيستمين جشن خانه سينما برگزار شد
فرانك آرتا، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  مبارزه با فراموشي / گفت و گو با حسين دهباشي، تاريخ پژوه و تهيه كننده فيلم مستند
فرانك آرتا، شرق 18/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو هفته نامه موفقيت
متن مطالب شماره 389، نيمه دوم بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است