|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: از اورژانس نترسيد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


از اورژانس نترسيد
سخنگوي وزارت بهداشت خطاب به مشروب خوارها

نويسنده: سميرا حسيني

 

«42 كشته، 16 نفر نابينا و آسيب شديد كليوي براي 170 نفر»؛ اين آخرين آمار قربانيان مصرف مشروبات الكلي دست ساز تنها در 23 روز گذشته - از 16 شهريور تا هشتم مهرماه- است. جوان ترين قرباني، يك خانم 19 ساله و مسن ترين هم مردي 57 ساله بود. منابع رسمي در حالي اين آمار را اعلام كرده اند كه روز گذشته سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري هفتگي خود گفت: «خيلي از افراد به دليل ترس از بازداشت يا بازخواست شدن توسط پليس خيلي دير به مراكز درماني مراجعه مي كنند و جان خود را در معرض خطر قرار مي دهند، درحالي كه بايد بدانند هدف كادر پزشكي فقط كمك به بيمار و نجات جان اوست. اين افراد در مراكز درماني به چشم بيمار ديده مي شوند، نه يك مجرم. هرچقدر فرد زودتر به مركز درماني مراجعه كند، احتمال بروز عوارض نيز كمتر مي شود». تعداد قربانيان مصرف اين نوع مشروبات الكلي از ابتداي مهرماه افزايش بيشتري پيدا كرده است، به گونه اي كه طبق آخرين آمار اورژانس كشور، از اول مهر تا روز گذشته، نهم شهريور، 371 نفر بر اثر مسموميت با مشروبات الكلي راهي مراكز درماني شده اند كه از اين تعداد 31 نفر جان خود را از دست دادند، 167 نفر ترخيص و 173 نفر همچنان بستري هستند. در كنار مشروباتي كه به طور سنتي و پنهاني توليد مي شوند، مشروبات الكلي خارجي قاچاق با مارك هاي مختلف در اكثر شهرهاي ايران قابل تهيه است كه برخي از آنها نيز غيراستاندارد است و معمولا در داخل كشور پر مي شوند؛ مشروباتي كه فاقد استاندارد هاي لازم هستند و در سال هاي اخير باعث بروز مسموميت هاي شديد و گاهي مرگ مصرف كننده هاي آن شده اند. به دنبال پاسخ اين سؤال كه آيا اورژانس در مواجهه با اين افراد به مراكز قضائي گزارش خواهد داد يا خير، به سراغ حسن نوري ساري، معاون فني عملياتي اورژانس كشور، رفتيم. او دراين باره به «شرق» مي گويد: «اورژانس صرفا ارائه خدمات درماني انجام مي دهد و هيچ گزارشي در مورد افراد به جايي ارائه نمي دهد. تاكنون هم چنين سابقه اي در اورژانس نبوده كه يك نفر به دليل مصرف مشروبات الكلي يا مصرف مواد ديگر به نهاد هاي نظامي معرفي شود. افرادي كه به خودشان آسيب رسانده اند، مواد يا مشروبات الكلي مصرف كرده و به هر دليل با اورژانس تماس گرفته اند تحت هيچ شرايطي اورژانس به مراجع قضائي و نظامي گزارش نمي دهد. تخلف آن فرد ارتباطي به حوزه اورژانس ندارد و اين نهاد فقط خدمات درماني ارائه مي دهد». او در ادامه از مردم خواست به اورژانس اعتماد كامل داشته باشند و ادامه داد: «اگر فردي به مشروبات الكلي اي كه مصرف كرده شك دارد، سريعا با 115 تماس بگيرد يا به اورژانس هاي بيمارستاني مراجعه كند و از حفظ اسرارش مطمئن باشد. اگر فرد در مراحل ابتدايي مسموميت با الكل چوب باشد، به طور كامل درمان خواهد شد، اما از يك مرحله به بعد فرد به هيچ عنوان قابل درمان نخواهد بود، ما تمام مراحل درمان را انجام خواهيم داد، اما غالبا بي نتيجه است. از مردم مي خواهيم در همان مراحل اوليه به مراكز درماني مراجعه كنند».

قانون چه مي گويد؟

اما قانون چه مجازاتي براي افرادي كه مشروبات الكلي مصرف مي كنند در نظر گرفته است. بهمن كشاورز، رئيس سابق اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا)، دراين باره در گفت وگو با «شرق» مي گويد: «به موجب ماده 264 قانون مجازات اسلامي مصرف مسكر از قبيل خوردن، تزريق و تدخين (دود) كردن آن كم باشد يا زياد، جامد باشد يا مايع، مست كند يا نكند، خالص باشد يا مخلوط به گونه اي كه آن را از مسكر بودن خارج نكند، موجب حد است. قانون گذار در تبصره ماده خوردن آبجو را نيز ولو اينكه مستي نياورد موجب حد دانسته و حد آن را 80 ضربه شلاق تعيين كرده، البته غيرمسلمانان اگر تظاهر به مصرف مسكر نكنند مجازات نمي شوند، اما نبايد در حالت مستي در معابر يا اماكن عمومي ظاهر شوند كه در اين حالت به مجازات تظاهر به عمل حرام (و نه مصرف مسكر) محكوم خواهند شد. بنابراين كسي كه ماده مست كننده اي را مصرف كرده با فرض ثبوت اينكه چنين كاري را عامدا انجام داده محكوم به حبس خواهد شد، اما بايد توجه كرد اولا ممكن است فردي به لحاظ حدوث شبهه موضوعيه يا حكميه مسكر مصرف كند؛ يعني نداند كه مصرف آن حرام و جرم است (شبهه حكميه) يا چيزي مصرف كرده باشد و نداند آن چيز مسكر است (شبهه موضوعيه)». اين حقوق دان ادامه داد: «ضمنا از نظر علمي كساني هستند كه در معده و روده آنها باكتري هايي وجود دارد كه بعضي از غذاها را تبديل به الكل مي كند و به آنها حالت مستي دست مي دهد و حتي از دهانشان بوي الكل به مشام مي رسد بدون اينكه مسكر استعمال كرده باشند. لذا با توجه به اينكه بروز هر شبهه اي باعث سقوط حد مي شود (قاعده درء) كساني كه مسموم مي شوند نبايد از مراجعه به مراكز بهداشتي به لحاظ ترس از متهم شدن به شرب مسكر خودداري كنند و به عواقب وخيم آن دچار آيند، زيرا از يك سو مراكز درماني مكلف به پذيرش و درمان اين گونه بيماران هستند و از ديگر سو به لحاظ اينكه پزشكان مكلف به حفظ اسرار حرفه اي هستند حق ندارند وضعيت اين بيماران را افشا يا به مراجع انتظامي و قضائي اعلام كنند و قطعا چنين حركتي را كه مخالف سوگند نامه لقمان است انجام نخواهند داد».

او در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به مجازات افرادي كه مشروبات الكلي تقلبي مي سازند و موجب مرگ يا مسموميت افراد مي شوند، افزود: «به موجب قانون مواد خوراكي آشاميدني و بهداشتي هركس مواد خوردني و آشاميدني و آرايشي و بهداشتي متقلبانه بسازد و مصرف مواد مذكور منجر به مرگ مصرف كننده شود، مجازات او اعدام است. ماده سه قانون مذكور درباره ساير آثاري كه مصرف چنين موادي در مصرف كننده ايجاد مي كند؛ مثل آسيب مستلزم معالجه كمتر از يك ماه يا بيش از آن و نقص يكي از اعضا يا نقص زيبايي و زشت شدن صورت و... قانون گذار به تناسب مجازات هايي تعيين كرده است. اما مواردي مانند مشروبات الكلي در مواد آشاميدني تعريف نمي شوند؛ چون غير مجاز هستند؛ زيرا پاسخ داده خواهد شد آيين نامه اجرائي قانون مذكور در بند «ي» ماده يك خود نوشابه هاي الكلي و غير الكلي را در موادي كه ساخت آنها بايد با رعايت قوانين و استاندارد ها انجام شود، تعريف كرده است».

42 كشته و 16 نابينا

 روز گذشته ايرج حريرچي، سخنگوي وزارت بهداشت، در نشست خبري هفتگي خود با اشاره به آمار مسموميت هاي اخيري كه در كشور به دليل مصرف الكل رخ داده است، گفت: از 16 شهريور تا هشتم مهر 460 نفر به دليل مسموميت با الكل به مراكز درماني البرز، كهگيلويه و بوير احمد، فارس، خراسان و هرمزگان مراجعه كردند. از اين تعداد 42 نفر فوتي يا مرگ مغزي داشته ايم كه 93 درصد فوتي ها مرد بوده اند. جوان ترين فوتي يك خانم 19 ساله و مسن ترينش يك آقاي 57 ساله بوده است. حريرچي در بخش ديگري از سخنانش به تعداد افرادي كه به دليل مصرف مشروبات تقلبي دياليز يا نابينا شده اند، اشاره كرد و گفت: 41 درصد از مسمومان الكل در سن 26 تا 35 سال بودند و از 460 مسموم مراجعه كننده، 177 نفر بستري شدند، 241 نفر مرخص شدند و 42 نفر هم فوت يا دچار مرگ مغزي شدند. همچنين 170 نفر دياليز شدند و تا الان 16 نفر هم نابينا شده اند. او تاكيد كرد: اگر افراد بعد از مصرف الكل دچار علائم شكمي مانند تهوع، استفراغ و... شدند، به مراكز درماني مراجعه كنند و كادر درماني با آنها به عنوان بيمار برخورد مي كنند و وظيفه گزارش به جايي را هم ندارند. در اين صورت هم به خودشان كمك مي شود و هم ما متوجه مي شويم كه در آن شهر الكل متيليك است و براي پيشگيري اطلاع رساني مي كنيم.

آمار مصرف الكل در ايرانيان

معاون كل وزارت بهداشت درباره ميزان مصرف الكل در ايران نيز گفت: مصرف الكل در ايران نسبت به كشورهاي ديگر جهان نسبتا پايين است. با توجه به ملاحظات فرهنگي پرسشگري درباره مصرف الكل در ايران همراه با محدوديت هايي بوده است. با توجه به آمار 47 درصدي مصرف حداقل يك بار الكل در يك سال در كل دنيا براي افراد بالاي 15 سال، بر اساس يك مطالعه مهم در ايران 4.9 درصد افراد بالاي 18 سال در يك سال سابقه مصرف حداقل يك بار الكل را داشته اند و در كل 8.8 درصد جمعيت بالاي 18 سال در طول عمرشان سابقه مصرف الكل را حتي به ميزان يك بار داشته اند. توجه كنيم هرچند اين آمار در مقايسه با كشورهاي ديگر جهان پايين است؛ ولي خود شامل تعداد درخور توجهي از افراد مي شود. او ادامه داد: بر اساس يك تحقيق مهم ديگر سابقه مصرف هرگونه مشروبات الكلي در 12 ماه گذشته، در 5.7 درصد از جمعيت 15 تا 64 ساله كشور گزارش شده است و اين ميزان در مردان بيش از 10 برابر زنان بوده است. 

از اورژانس نترسيد


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    آثار ديگري از " سميرا حسيني"

  محتكر نيستم
سميرا حسيني، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  فرار مالياتي به سبك پزشكان / واكنش كاربران شبكه هاي اجتماعي به نبود كارت خوان در مطب ها
سميرا حسيني، شرق 20/5/97
مشاهده متن    
  احتكار 49 ميليون دلاري / گزارش «شرق» درباره افزايش چشمگير واردات برخي داروها و هم زمان كميابي آنها در داروخانه ها
سميرا حسيني، شرق 17/5/97
مشاهده متن    
  زلزله كرمانشاه هنوز قرباني مي گيرد
سميرا حسيني، شرق 15/5/97
مشاهده متن    
  دلالي با داروي بيماران / گزارش شرق از نبود نظارت بر داروهاي بيمارستاني
سميرا حسيني، شرق 6/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله روزهاي زندگي بچه ها
متن مطالب شماره 79، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است