|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: مدير كل دفتر مشاوره و سلامت در سازمان امور دانشجويان خبر داد: دبيرخانه اي براي دانشجويان ترنس
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


مدير كل دفتر مشاوره و سلامت در سازمان امور دانشجويان خبر داد: دبيرخانه اي براي دانشجويان ترنس


نويسنده: شهرزاد همتي

 مدير كل دفتر مشاوره و سلامت در سازمان امور دانشجويان از راه اندازي دبيرخانه اي براي دانشجويان «ترنس» در دانشگاه تهران خبر داد. منصوره السادات صادقي اظهار كرد: براي نخستين بار به منظور رسيدگي به مسائل دانشجوياني كه با موضوع «ترنس» (تراجنسي) درگير هستند، دبيرخانه اي به عنوان پايلوت ايجاد شده است. او درباره نحوه ارتباط دانشجويان ترنس با اين دبيرخانه توضيح داد: دانشجويان متقاضي در سراسر كشور مي توانند از طريق مراكز مشاوره با اين دبيرخانه ارتباط برقرار كرده و مسائل خود را مطرح كنند.

مدير كل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان، گفت: مسائل و دغدغه هاي دانشجويان ترنس در صورت تاييد پزشك از طريق اين دبيرخانه قابل پيگيري است. صادقي افزود: دانشجويان ترنس مانند ساير دانشجويان در كلاس هاي درس حاضر مي شوند و به دانشگاه رفت وآمد مي كنند، اما مسائل خاص خودشان را دارند و گاهي مسئله آنها در خانواده پذيرفته نمي شود كه مي توانند در دبيرخانه نسبت به حل مشكلات خود اقدام كنند.

تغيير جنسيت در ايران با فتواي امام خميني آزاد شد. ايشان در سال 1343 به روابودن اصل تغيير جنسيت فتوا دادند؛ اين فتوا شايد تا زمان عمل تغيير جنسيت فريدون ملك آرا كه بعد از عمل به مريم خاتون ملك آرا تغيير نام داد، خيلي مقبوليت نداشت. در سال 1364، فريدون ملك آرا، دانشجوي رشته پزشكي نزد امام رفت و اعلام كرد از نظر رواني يك زن است و از ايشان براي تغيير جنسيت كسب تكليف كرد و امام پس از تاييد پزشكان به او اجازه عمل تغيير جنسيت داد. دكتر ملك آرا در خاطراتش مي نويسد در پشت اتاق امام منتظر تعيين تكليف بود كه به او اعلام كردند رعايت حجاب از اين پس براي او اجباري است. از آن پس مسئله تغيير جنسيت از نظر فقهي در اين كشور مسلمان تسهيل شد و باب گفت وگوي حقوقي و فقهي درباره آن باز شد.

هويت جنسيتي فرد در واقع شامل رفتارهاي بيروني فرد در جامعه، خانواده يا در ذهن خود فرد است كه ممكن است مردانه يا زنانه باشد و ممكن است رفتار بيروني فرد با اندام هاي جنسي زمان تولدش سازگار و يكسان نباشد؛ براي مثال ممكن است فردي با اندام جنسي زنانه متولد شود، اما رفتار مردانه داشته باشد و هويت جنسيتي اش مردانه باشد. اختلال هويت جنسيتي يا اختلال هويت جنسي زماني رخ مي دهد كه ذهنيت فرد از جنسيت خويش با اندام جنسي زمان تولدش متفاوت است.

دكتر شهريار كهن زاد، جراح تغيير جنسيت، در گفت وگو با «شرق» با مثبت ارزيابي كردن اقدام دانشگاه براي ايجاد مركزي مخصوص دانشجويان ترنس تاكيد مي كند: بسياري از مراجعان ما براي عمل تغيير جنسيت دانشجويان هستند. طبيعت ترنسكشواليتي يا بهتر بگويم Gender dysphoria كه مبين بيشتر اين جماعت است، همين است كه پر از دردسر باشد. هر مرحله اي از زندگي آنها، به ويژه قسمتي كه اصطكاك ها با جوامع و خانواده بيشتر مي شود، دردسرهاي خودش را دارد. وقتي هم كه وارد دانشگاه مي شوند، خود دانشگاه مسائل خودش را دارد. تا وقتي كه اجتماع انبوه پيرامون اين معضل به چرايي ها، ظرايف و مختصات اين معضل آگاهي كامل نداشته باشند، ترنس ها در برخورد با جوامع مشكل خواهند داشت. تحصيل به ويژه در مرحله دانشگاه براي ترنسكشوال ها در بسياري از موارد دوره اي است كه سعي مي كنند زودتر آن را بگذرانند، زيرا در مرحله بعدي جراحي مي كنند و كار به تغيير اسم و شناسنامه مي رسد. با توجه به تجربه شخصي من ترنسكشوال هاي دانشجو سعي مي كنند در سال هاي آخر تحصيل به ما مراجعه كنند و بعد از فراغت به اين تبديل تن بدهند، البته اگر كنترل كار دست خودشان باشد كه در بسياري موارد هم دستشان نيست.

او در پاسخ به اين سؤال كه چند درصد مراجعه كنندگان عمل تغيير جنسيت دانشجو هستند گفت: من آمار مدوني ندارم. مشخصا اگر من درباره بيماران خودم بگويم، شايد يك گزينش طبيعي پيش بيايد، اما به طور معمول مي شود در اين مورد مثال زد كه تمايل تبديل مرد به زن، هميشه بيشتر از زن به مرد هستند، اما درباره درصد دانشجويان نمي توانم بگويم تعداد دانشجويان كانديداي عمل بيشتر از ديگران است، اما كم نيستند.

كهن زاد تاكيد كرد: اصولا به دلايل متعدد، اين افراد تحصيل كرده، برازنده هستند. آنچه من به طور شاخص مي توانم بگويم اين است كه ترنس ها افرادي بااستعداد و علاقه مند به تحصيل هستند.

او در پاسخ به اين سؤال كه مهم ترين وظيفه دبيرخانه دانشجويان ترنس چه مي تواند باشد، گفت: طبيعتا هر برداشت و هر رفتاري وقتي به صورت يك واتاب اجتماعي خود را بروز مي دهد، نشان دهنده اين است كه ورقي ديگر در جذب انديشه عامه جامعه در حال پديدآمدن است. من فراموش نمي كنم در سال هاي اولي كه اين كار را در ايران شروع كرديم، اين افراد، از زواياي تاريك بيمارستاني مي خراميدند و در تنهايي يكي از سخت ترين جراحي هاي دنيا را متحمل مي شدند. بسياري از تصاوير آنها وقتي به تنهايي از بيمارستان خارج مي شدند نيز در ذهن من باقي مانده است. من درباره فرهنگي صحبت مي كنم كه براي يك عمل ساده لوزه، 20 نفر بيمار را همراهي مي كنند، اما حاضر به همراهي فرزند خود براي عمل تغيير جنسيت نبودند. در اين دبيرخانه ها بيشترين خدمتي كه مي شود به اين دانشجويان كرد، آشناكردنشان با مراكز مشاوره، دادن اعتمادبه نفس، معرفي پزشك و همراهي براي پذيرش خانواده آنها در وضعيت جديد است.

كهن زاد گفت: اما الان كمتر فردي وجود دارد كه به عنوان فرد مبتلا به Gender dysphoria به من مراجعه كند و پدر يا مادرش يا برادرش او را همراهي نكند و اين نشانه ورق خوردن ديگري در برگه اجتماعي كشور است و نشان مي دهد نگرش ها عوض شده و دور از خطاست. سال هاي اولي كه اين كار در ايران آغاز شد، روزنامه هاي زيادي به دليل مصاحبه با پزشكان تغيير جنسيت تعطيل شدند، ولي امروز مي بينيم كه تاثير سماجت فرهنگي به جايي رسيده كه حق آنها تامين شده است. كهن زاد همچنين در پاسخ به اين سؤال كه با توجه به پيشرفت فرهنگي آيا اقبال به انجام عمل تغيير جنسيت در ايران بيشتر شده، گفت: در عصر حاضر (داستان فقط مربوط به ايران نيست) اگر مي بينيد كه به مسئله تغيير جنسيت و تراجنسي ها در جهان توجه بيشتري مي شود، دليلش زيادشدن تعداد اين افراد نيست، بلكه تعدادي از آنها در آن دوگانگي حس غريبي كه از برداشت تصوير مخلوط خود داشتند، وقتي از طريق فرهنگ سازي ها متوجه معضل خود مي شوند و مي فهمند معضلات تعريف شده و قابل مراجعه و ترميم پذير است، مراجعه شان نيز بيشتر مي شود؛ يعني شوق و اشتياقي افزون وجود ندارد. حالا از من مي پرسند كه آيا نسبت به سال هاي گذشته تعداد عمل هايت بيشتر شده؟ نه! من همان سالي 12،13 عملم حتي يك نفر هم بيشتر نمي شود و اصلا اگر كسي گفت سالي صد عمل تغيير جنسيت انجام مي دهد، دروغ است. واقعيت آماري تعداد اين عمل ها همين است و نه بيشتر.

مدير كل دفتر مشاوره و سلامت در سازمان امور دانشجويان خبر داد: دبيرخانه اي براي دانشجويان ترنس


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بار
    آثار ديگري از " شهرزاد همتي"

  شكايت ناظم آزارگر از خانواده دانش آموزان / خانواده هاي شاكي پرونده مدرسه معين به دادگاه فراخوانده شدند
شهرزاد همتي، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  افراط در استيضاح / بررسي «شرق» از تلاش برخي نمايندگان براي استيضاح وزير آموزش وپرورش
شهرزاد همتي، شرق 11/6/97
مشاهده متن    
  آرامش در بازارهاي سياه / گزارش «شرق» از تاثيرات تورم بر بازار مواد مخدر
شهرزاد همتي، شرق 4/6/97
مشاهده متن    
  اميد خطرناك / گفت و گو با محمدجواد غلامرضا كاشي درباره ابعاد اجتماعي اعتراضات اخير
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  ماجراي عجيب حبيب و كليه اش
شهرزاد همتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روش شناسي علوم انساني
متن مطالب شماره 96، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است