|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/7/10: ايران پير 1430
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3257 10/7/97 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


ايران پير 1430
گزارش «شرق» درباره وضعيت سالمندي جمعيت ايران تا 33 سال آينده


جمعيت سالمندان ايراني تا 1430 به بيش از 30 درصد كل جمعيت كشور مي رسد؛ يعني در آن سال از هر سه نفر ايراني يك نفر سالمند است. درحال حاضر اين آمار يك به 11 نفر است. بر اين اساس، در سال 1430 درصد جمعيت سالمند در ايران از ميانگين جهان و آسيا بيشتر خواهد بود. سالمندان پرتعدادي كه آن سال را تجربه خواهند كرد، متولدان دهه 60 هستند. ايران در دهه 60 رشد جمعيتي بالايي را تجربه كرد و كساني كه در اين دهه متولد شدند در هر برهه از زندگي خود با كمبود هايي مواجه بودند. سال هاي اول زندگي شان با كمبود شير خشك آغاز شد، به سن مدرسه كه رسيدند در مدارس چند شيفته ثبت نام كردند و به سختي روي نيمكت هاي سه، چهار نفره كنار هم نشستند. درسشان كه به پايان رسيد و مي خواستند وارد دانشگاه شوند، با كمبود ظرفيت دانشگاه ها مواجه شدند. در ادامه هم اشتغال مسئله اول دهه شصتي ها بود اما عملا فرصت شغلي كافي برايشان فراهم نشد. اين مشكل و معضل همين طور دامن گير متولدان اين نسل بود و خواهد بود تا به پيري برسند. اين نسل تا 33 سال ديگر پا به دوران سالمندي مي گذارند. با توجه به سرشماري سال 95، درحال حاضر نزديك به 10 درصد جمعيت كشور سالمندند؛ سالمنداني كه طبق شواهد با مشكلات زيادي از جمله مشكلات رفاهي و بهداشتي رو به رو هستند. طبق پيش بيني ها اين تعداد تا سال 1430 به بيش از 30 درصد خواهد رسيد و اگر از همين حالا مسئولان به فكر حل مشكلات رفاهي، بهداشتي، امنيت مالي و حمايت اجتماعي آنها نباشند، بار ديگر آنها در سنين سالمندي دچار بحران و كمبود خواهند شد.

به دنبال اين سؤال كه مسئولان چه برنامه اي براي سالمندان در سال 1430 دارند، به سراغ مهين سادات عظيمي، رئيس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت رفتيم. او ابتدا درباره جمعيت سالمندان كشور به «شرق» مي گويد: «جمعيت سالمند بر اساس سرشماري سال 95 نزديك به 9.28 درصد است؛ يعني از 79 ميليون جمعيت كشور هفت ميليون و 400 هزار نفر سالمند داريم. پيش بيني مي شود جمعيت سالمند ايران تا هفت سال ديگر به 10 درصد و تا سال 33 سال ديگر، يعني تا 1430، به بيش از 30 درصد برسد. وضعيتي كه براي ايران در سال 1430 پيش بيني مي شود اين است درصد جمعيت سالمند ايران از ميانگين جهان و آسيا بيشتر خواهد بود. زماني كه ما مي گوييم بيش از 30درصد جمعيت سالمند خواهد بود؛ يعني تقريبا از هر سه نفر ايراني يك نفر سالمند خواهد بود».

عظيمي ادامه مي دهد: «وقتي سن افراد بالا مي رود خطر ابتلا به بيماري هاي غيرواگير مانند بالارفتن فشار خون، قند خون، بيماري هاي عضلاني يا پوكي استخوان زياد مي شود. تغذيه نامناسب، نداشتن فعاليت فيزيكي، استعمال دخانيات و استفاده از الكل مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي غيرواگير را با بالارفتن سن افزايش دهند. پس اگر ما در طول زندگي از اين عوامل خطر پيشگيري كنيم، مي توانيم سالم پير شويم. مطالعات نشان داده است كه اگر افراد زندگي سالمي نداشته اند اما در سالمندي شيوه زندگي شان را تغيير دهند و سالم زندگي كنند، باز هم اين كار مي تواند اثرات مثبتي براي آنها داشته باشد و مي تواند جلوي پيشرفت بسياري از بيماري هايشان را بگيرد. اگر ما مداخلات بهداشتي را به موقع و ميزان كافي انجام دهيم لزوما سالمندي با بيماري و هزينه هاي پزشكي همراه نخواهد بود».

او در بخش ديگري از سخنانش درباره برنامه اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت مي گويد: «در اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت دو برنامه اصلي درباره آموزش شيوه زندگي سالمندي در دوره سالمندي و مراقبت هاي ادغام يافته سلامت سالمندان هست. با رعايت شيوه زندگي سالم مي توان سالم پير شد يا در صورت وجود بيماري عوارض آن را كنترل كرد و جلوي ناتواني را گرفت. در واقع اينكه فرد در طول زندگي، چگونه زندگي كرده است، وضعيت سلامتي دوران سالمندي او را مشخص مي كند.

اما حتي اگر در سالمندي هم شيوه زندگي سالم به كار گرفته شود، باز هم مؤثر است و از بروز يا پيشرفت ناتواني جلوگيري مي كند. اين آموزش ها به دو شكل آموزش گروهي و چهره به چهره در خانه هاي بهداشت، پايگاه سلامت و مراكز جامع سلامت درخصوص تغذيه، فعاليت بدني، مراقبت از كمر و زانو، مراقبت از پاها، پوكي استخوان، پيشگيري از حوادث، بهداشت دهان و دندان، يبوست، بي اختياري ادرار، يائسگي، استرس، حافظه، خواب، روابط زناشويي، رانندگي، استعمال دخانيات، ترك سيگار و ساير موارد برحسب نياز سالمند بر اساس مراقبت هاي انجام شده، به سالمندان داده مي شود. در بحث آموزش زندگي سالم آموزش ها به صورت گروهي و چهره به چهره انجام مي شود در بحث مراقبت هاي ادغام يافته به ارزيابي، تشخيص و درمان بيماري هاي غيرواگيري كه در سالمندان شايع است، مي پردازيم. تلاش ما اين است كه افراد در سنين بالا به خانواده وابسته نباشند و به صورت مستقل زندگي كنند».

براساس آخرين آمارهاي سازمان ملل در سال گذشته ميلادي،  960 ميليون نفر معادل 13 درصد از ساكنان كره زمين از 60سالگي عبور كرده اند، جمعيتي كه سالانه سه درصد به تعداد آنها افزوده مي شود؛ افزايش جمعيت سالمندان تا جايي پيش خواهد رفت كه براساس گزارش هاي سازمان ملل تا سال 2050 حدود يك چهارم يا بيشتر تمامي نقاط جهان به جز آفريقا را سالمندان تشكيل مي دهند. پيش بيني مي شود شمار سالمندان تا سال 2030 به 1.4 ميليارد، تا 2050، 2.1 ميليارد و تا سال 2100، به 3.1 ميليارد نفر برسد. تعداد زيادي از كشور ها با روند پيرشدن جمعيت در كشورشان روبه رو هستند و هر يك از آنها برنامه هايي براي خود دارند؛ به طور مثال در كشور تركيه نخستين برنامه پنج ساله توسعه آنها براي مواجهه با پيرشدن جمعيت به مراقبت هاي بهداشتي از سالمندان توجه داشت. در اين برنامه اعتباراتي براي تجهيزات و نيازهاي خانه هاي سالمندان تخصيص داده شده بود. ارائه خدمات به افراد سالمند به نهادهاي دولتي و عمومي محدود نشده بود، بلكه سازمان هاي داوطلبانه در اين رابطه نيز تشويق به همكاري شده بودند. اين سياست ها در ديگر برنامه توسعه دنبال شده در اين كشور نيز ادامه داشت. حكومت انگلستان نيز سالمندي را براي سال هاي طولاني است كه تجربه مي كند. اهميت روز افزون سالمندان روي اقتصاد و خدمات دولتي در انگلستان باعث شده طرح هاي متعددي براي بهبود آگاهي نسبت به سالمندي و در نتيجه خدمات بهتر ارائه شود. براي مثال حكومت انگلستان يك گروه تخصصي از وزرا در زمينه سالمندان دارد. كميسيون سلطنتي مراقبت هاي بلندمدت نتايج را منتشر مي كند و يك گروه ويژه هم وجود دارد كه روي سالمندي فعال كار مي كند و گزارش هاي متعددي را در اين زمينه منتشر مي كند.

به گفته محسن سلمان نژاد رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان كشور در ايران نيز بايد براي سالمندان منابع مالي مشخص شود. او در گفت وگو با «شرق» مي گويد «اگر براي يك سالمند منابع مالي مشخصي تعريف نشود، بسيار سخت مي تواند با يك حقوق بازنشستگي زندگي كند. به همين خاطر بايد صندوق ها و منابع مالي مشخصي براي آنها تعريف شود. آنها در دوران جواني و ميانسالي بايد ثروت خود را به دوران پيري منتقل كنند تا در زمان پيري دچار مشكل نشوند. بخشي از اين راهكار ها در بسياري از كشور ها اجباري است و بخشي ديگر ارادي؛ به عنوان مثال در بسياري از كشور هاي پيشرفته بيمه مراقبت طولاني مدت وجود دارد. زماني كه فرد در سنين بالا نياز به مراقب پيدا مي كند، بيمه هزينه آن را پرداخت مي كند. اين بيمه زماني پرداخت مي شود كه در سنين جواني و ميانسالي هزينه آن را از طريق بيمه ها پرداخت كرده باشيد. بنابراين ما بايد به دنبال چنين راهكار هايي باشيم».

او با بيان اينكه سالمندان كشور درحال حاضر وضعيت چندان خوبي ندارند؛ ادامه داد: «مي توان راهكارهايي ارائه داد كه سالمندان دو تا سه دهه آينده وضعيت بهتري داشته باشند. سند ملي سالمندان چراغ راهي است براي اينكه سالمندان در دهه هاي آينده شرايط بهتري را تجربه كنند. در اين سند ما از تجربيات ديگر كشور ها استفاده كرده ايم و در آن راهكارها و اهداف را مشخص كرده ايم. خوشبختانه چند ماه گذشته در حال بررسي نظام حقوقي سالمندان بوديم؛ پيش نويس آن هم تهيه شده. اگر بتوان در آينده لايحه هايي تقديم مجلس كرده و بخش هايي كه نياز به قانون دارد را سريع تر جلو ببريم مي توان شاهد بهبود شرايط سالمندان در كشور بود. با توجه به رشد سالمندان در كشور بسيار مهم است كه از همين حالا به فكر شرايط سالمندان سال هاي آينده باشيم».

 سالمندان تنها

شهلا كاظمي پور، استاد دانشگاه و جمعيت شناس پيش از اين در گفت وگو با ايسنا درباره وضعيت تاهل سالمندان در كشور چنين توضيح داده بود: «درحال حاضر از ميان سالمندان 60 سال به بالا 91 درصد از مردان و 54 درصد زنان متاهل و داراي همسر هستند. مهم ترين دليل تنهازيستي سالمندان نيز به علت فوت همسر است و تنها 1.4 درصد به دليل طلاق، بدون همسر هستند». او در ادامه با بيان اينكه 8.5 درصد از 24 ميليون خانوار كشور در سال 95 يك نفره بودند، به تشريح ميزان خانوارهاي تك نفره در ميان سالمندان پرداخت و گفت: «حدود پنج ميليون خانوار در كشور هستند كه سرپرست آنها بيش از 60 سال دارد. همچنين حدود 22 درصد از خانوارهاي داراي افراد 60 سال به بالا به صورت يك نفره زندگي مي كنند. به عبارت ديگر اين افراد قوم و خويشي ندارند و تنها زندگي مي كنند كه در اين حالت بر ميزان مشكلات آنها نيز افزوده مي شود و نياز به مراقبت بيشتري دارند».

ايران پير 1430


 روزنامه شرق، شماره 3257 به تاريخ 10/7/97، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي باليني ابن سينا
متن مطالب شماره 3 (پياپي 89)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است